LPG KABLO

Servisin Koyduğu Iğrenç Yağ

'Tucson Forum - Club' forumunda Ali_dulger tarafından 22 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. Ali_dulger

Ali_dulger Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Ali Dülger
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    aracımı alalı 3 hafta oluyor arkadaşlar. aldıktan sonra yağ çubuğuna baktım. kurum tutmuş. yağ kapağına baktım aynı. zift gibi kurum. yağ çubuğundakini bezle defalarca sildim çıkmıyor okadar yapışmış. inananmadım araç daha 32 binde. sonra servis faturalarına baktım inanamadım araca 10w30 yağ koymuşlar. shell marka. nasıl olur dedim bi yanlışlık var 5w30 dur dedim ama harbi 10w30 koyuyormuş servis. kipatçığında bile 5w30-5w40 acea a5*3 kriterinde yağ konulmasını tavsiye edilen 1.6 turbo beslemeli motora böyle viskozite de bir yağ neden koyuyorlar? özel bi sebebi var mı?

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

10-30 yağ o diğer yağşarın sağladığı bütün testleri geçiyor ve fazlasını sağlıyor. ben birkaç kez kullandım, hiç de öyle kötü bir yağ değil.

servisler bu yağı toptan( varille) daha ucuza alabiliyor. ama bu yağın kötü olduğundan değil.

aynı yağı son teknoloji tırlar 125 bin km değiştirmeden kullanıyor.

o kadar kurum varsa normal değil bence, aracınız DPF'sinde sıkıntı olabilir mi?(edit: aracın benzinli 1,6 olduğunu farketmedim, dizel sandım)

Son düzenleme: 23 Nisan 2018
    umutd07 bunu beğendi.
  3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Araç 1.6 T-GDi ise 10-30 yağ bana garip geldi. Bu yağ çoğunlukla 2006 model öncesi motorlarda kullanılmaktadır.
    Aracın bakım periyodu 15.000 km. Yarı sentetik bir yağ ile 15.000 km uygun olmaz diye düşünüyorum.
    Bence servis saçmalamış ya da işin ucuzuna mı kaçmış? Kaç TL yazmışlar yağın litre fiyatı olarak?

umutd07 bunu beğendi.
  4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Turbo benzinliler motor yağını mahvediyor. Turbo benzinli kullanamadan bilemezsiniz:) kapkara yapıyor daha 1000km olmadan:) aha civic tede aynı, turbo benzinliye kış derecesi ufak yani W su çok ufak diğer vizkozitesi azcık büyük yağ iyi olur soğuk çalışmada turbo iyi yağlansın yağ ısınınca da yetersiz kalıp bozmasın diye. 10w-30 sanırsam shellde iki çeşit var birisi shell helix ultra tam sentetik olanı öbürü HX7 yarı sentetik olanı. Yetkili servis ucuza kaçar bence HX7 koyuyorlar, tam sentetik yağ daha iyi değil mi?

5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    abi turbo-gdi motorda dizel partikül filtresi var mıydı? birde dpf ile motorun kurum bağlaması arasındaki ilişkiye anlam şey ettiremedim ben:)

6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Benim bildiğim kadarıyla 10-30 yağın tam sentetik olanı mevcut değil. Shell hx7 AH 10-30 var ve o da yarı sentetik.

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    pardon ben aracı dizel sandım, tucson olduğunu şimdi gördüm.

ama yine de yağ hakkında yazacaklarım aynı, motor yağı firmaları, motor firmalarıyla en çok 10-30 yağ üzerinde çalışıyorlar. abartmadan söylüyorum, farklı araçlarla toplam 10 milyon kilometre testler yapılıyor, nasıl oluyor bilmiyorum ama 10-30 yağ ile çoğu firma bütün testleri geçiyor.

8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

senin motor ayrı, tolerans değerleri çok iyi ayarlanıyor honda motorlarında, zaten o kadar düşük yakıt tüketiminin sebebi bu.

9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    kılavuzu inceledim, önerilen 5-30 ve 5-40 ama

sıcaklığa göre 1,6T-GDI için 10-30 da tavsiye edilmiş, sonradan mı revize ettiler acaba?

20-50, 15-40, 10-30, 5-30, 5-40 yağları tavsiye edilmiş, yani nerdeyse herşey.

gogo46, Under Ground ve emrex bunu beğendi.
  10. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Utanmasalar ayçiçek yağı da diyeceklermiş . Böyle saçmalık olur mu ya .

onurforces bunu beğendi.
  11. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Turbo da dolaşan yağ yüzünden mi yağ da kararma oluyor üstad ?

12. Önal

Önal Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    479
    Ad Soyad:
    Önal
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Benim 1.2 tsi pek karartmadı şimdilik 10bin km oldu yağ değişeli hafif kahverengi yağ mobil1 5w30.

13. Ali_dulger

Ali_dulger Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Ali Dülger
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    şimdiye kadar belki 20 aracım oldu. 500 beygirlere kadar setuplarım oldu. hiç bir aracım da 10w viskozite yağ kullanmadım. tam sentetik bile olsa helede kış şartları zor geçen ankara için bu tam bir saçmalık. kitapçıpında yazan yağ 5w30-5w40 diğerlerinin sıcaklık grafiği gösterilmiş ama kullanabilirsiniz demiyor. yağ konusunda tecrübeli birisiyim motul de çalıştım. ondan sonra kendi dükkanım vardı. bunu neden söylüyorum, şimdiye kadar 30 binde ikinci yağ değişimi yapılmış toplamda 3 kez yağı değişmiş bir araçta böyle kurum olması yağın kalitrsizliğinin tam bir kanıtıdır. 10 viskozite yağ tamam antalyada felan iyidirde ankarada neye hizmet. gece ayazında - 10 15 oluyor. bazı yerlerde. onuda geçtim üretici öyle bir yağ önermiyor koymayın diyor. aracımda lpg de olduğu için 5w40 a geçicem.

Son düzenleme: 23 Nisan 2018
    isaslan ve Under Ground bunu beğendi.
  14. Ali_dulger

Ali_dulger Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Ali Dülger
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    yağın kararması işini yaptığının kanıtıdır. motorun temizlendiğini gösterir. kararmayan yağ dan uzak durun temizleme oranı düşük demektir. özel esterli yarış yağları mesela çok zor kararır. drğişim km leri 5000 dir. yarış araçları için özeldir. burada sıkıntı yağın siyah olması değil kurum bağlaması. buda yüksek sıcaklıklarda yağın bu sıcaklık nedeni ile kaynaması. yağ nekadar kalitesiz ve yetersiz ise okadar çok kurum bırakır. buda motor için çok sağlıksız bir durum. sadece motor da değil turbo ve egzos sistemi ve hatta emme monifoldu ve akabinde sübaplar ve ardından yanma odası.

isaslan ve Under Ground bunu beğendi.
  15. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    turbolu yada yüksek performans motorlu bir araç düşük devirde nasıl olsa hızlanabiliyor diye gaza çok basılırsa yağ yakar zaten çünki segmanların sıyıramadığı silindire giren çok az miktarda yağ motorun sıkıştırma zamanında yüksek basınç ve ısı ile benzin gelmeden yanıp patlar, bu motorlar yağ yakmasa da silindire giren az miktarda yağın yüksek sıkıştırma oranıyla karşılaşması yağı çok hırpalıyor yağ yanmasa bile içeride haşlama oluyor, herhalde bundan kararıyor olabilir. Benim yağ 1000km olmadan karardı. Gerçi yağın kararması iyidir ama motor yeni ve temiz olunca insan şaşırıyor tabi

çim biçme makinasına koyduğum ilk motor yağı castrol magnatec 5w-30 du kullandıkça siyahlaştı taş çatlasa 10 saat çalışmıştır simsiyah oldu, ikinci yağ değişiminde mobil super 3000 5w-30 doldurdum en az 5 saat kullandım yağda hala kararma yok ya benzinde var birşey yada bu mobil in yağı kötü

Under Ground bunu beğendi.
  16. ahmetkusin

ahmetkusin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    ahmet kusin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Ali bey sanırım siz gene şanslısınız, benim getzime Hyundai yetkili servisi kitapçıkta bile kullanılması önerilmeyen 0w30 yağı koymuşlardı.Hemde yaz sıcağında üstelik, kimse kusura bakmasın ama Hyundai yetkili servislerine güvenim kalmadı maalesef.

Ali_dulger bunu beğendi.
  17. erginim3452

erginim3452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    262
    Ad Soyad:
    ergin karataş
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba, 10w30 bence pek mantıklı degil.Susamış bir insana kola içirmek gibi bir şey...10w30 Hafif hizmet araçları için çıkarılmış bir yağ, Hangi akıllla Ankara ,İstanbul gibi bir yerde bu araçlara kullanılıyor anlamadım.Akdeniz tarafı çok sıcak olan yerler olsa anlarımda..Kışın aracın motorunu çok kötü şekilde etliler..Yağ ısınana kadar gerekli yağlamayı iyi yapacagını düşünmüyorum..Klavuzda yazıyor 5w40 --- yada 20w50 biri soguk iklim, digeri çöl sıcagı olan yerlerde tamamda Ankara gibi bir yerde 10w30 aklıma yatmıyor...

18. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    dizel eram varken 4 servise telefon edip bakım hakkında bilgi aldım hiçbiri aynı yağı söylememişti.

bu konuda servisler biraz ellerindeki stoğa göre hareket ediyor olabilirler ticari işletme sonuçta.

tusconun garantisi kaç yıl 5 yılmıydı. garantili ise çok korkmam hata kendilerinin katlanırlar

19. erginim3452

erginim3452 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    262
    Ad Soyad:
    ergin karataş
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba ,
    Söylediginz dogru fakat Şöylede bir durum var.Bir kaç sefer yanlış yağ koymakla motor bir anda bitmiyor.Fakat gerekli yağlama olmadıgından ileriye dönük motorun ömrü azalıyor.Biz tabi bunu yeni araç 200,000 km olupta motor bittigi zaman anlıyoruz..Bu süre zarfında zaten garantiden de çıkıyor 2ve 3, şahısların elinde patlıyor malesef..

Ali_dulger ve isaslan bunu beğendi.
  20. cenker_baba

cenker_baba Guest

dizel matrix e 10/30 yağ koyan yetkili servisler yüzünden bakımı dışarıda 5/30 ve 5/40 ile yapıyorum şıkır şıkır gidiyorum :)

emrex, Ali_dulger ve isaslan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş