LPG KABLO

Samuera - Era'nın Günlüğü

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda Samuera tarafından 12 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    898
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bize ağırlığı görünce patlamasın yeter . :D

Samuera bunu beğendi.
  2. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    @Samuelerto internetten almanizin nedeni ucuz olmasimiydi? Sanayide Yedek parça satan yerlerde bulunamaz mıydı?

Samuera bunu beğendi.
  3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,266
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Viraj demir lastiginden yada amortisor takazundan olabilir.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Samuera bunu beğendi.
  4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    ciddi bir eksiklik görüyorum, inşallah düşündüğüm gibi değildir?? amortisör takozlarını da değiştirdiniz mi? yeni amortisörler eski takozlar ile düzgün çalışmaz eski takozlar yeni amortisörlere dayanmaz kısa sürede yarılıp patlayabilir. Düzelmemiş olan çatırtı kütürtünün sebebi olabilir.

get lastikleri de aynı şekilde duruma göre incelendikten sonra değiştirilse iyi olabilir

Samuera ve MAERKEK bunu beğendi.
  5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    İnsanı sevindiren şey burada lift e kaldırılmış era nın altında bir damla bile yağ kaçağı görülmemesi:) bu arabaya en az 10 yıl daha bile binilir. Maşallah. bazı başka arabaların altı yağdan gözükmüyor.

Samuera ve rpurcek bunu beğendi.
  6. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Abi patlama süresiyle ilgili bilgiyi unutmazsam patladığı zaman yazıcam buraya :D
    Sanayide yedek parça satan yerlerden daha çok güveniyorum internette yedek parça satan yerlere kullanıcı yorumları değerlendirmelerini görebiliyorum çünkü bu yüzden internetten almayı tercih ettim. İlk almayı düşündüğüm satıcı ile sanayi arasında 50 lira gibi bir fark vardı çok mühim bir fark değil 50 lira fazla da olsa internetten alacaktım :)

Ön amortisör takozları sağlamdı arkaları değiştirdik ama önlere gerek duymadık ve sanki ses amortisör takozunun daha altından bir yerlerden geliyor gibi viraj demir lastiği olabilir kontrol etmeye çalışacağım teşekkürler

Arka amortisör takozlarını, toz körüklerini yeniledik onların uzun süre gitmeyecekti ama ustam önlerde bir sorun görmediği için onları yenilemedin o şekilde taktık

Lifte kaldırıldığında benim de dikkatimi çeken ilk şey o oldu zaten o yüzden fotoğraflama ihtiyacı hissettim :) elimizden geldiğince dikkat ediyoruz bakım sürelerini kaçırmamaya arabayı hor kullanmamaya sağolsun araba da karşılığını veriyor :)

MAERKEK bunu beğendi.
  7. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    898
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    @samuelorta işçilik ve takozlar , toz körükleri ne kadar tuttu ?

8. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Takozlar orjinal körükler yan sanayi +işçilik hepsi 350 tuttu

MAERKEK bunu beğendi.
  9. Emral10

Emral10 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Ad Soyad:
    Emral Kaplan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @Samuelerto Hayırlı Olsun Abi Bizim Era'nın da ondan. Çok Memnunum.Güle Güle Kullan...

Samuera bunu beğendi.
  10. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Çok teşekkürler valla ben de çok memnun kaldım düşünen eden varsa gönül rahatlığıyla taktırabilir

Emral10 ve MAERKEK bunu beğendi.
  11. Emral10

Emral10 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Ad Soyad:
    Emral Kaplan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @Samuelerto Motor Yağı Ne Kullanıyorsun Abi ???

12. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Son periyodik bakımda babam daha müsaitti o yaptırdı valla hiç sormadım bilmiyorum.

13. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bugün sabahtan ustanın yanına uğradım önden gelen ses için z rotlarından olduğuna kanaat getirdi usta ve değiştirdik.Ses kesildi konfor hissedilir ölçüde arttı. Araba çukurda hissettirdiğinden çok daha fazla hissetiriyordu bu ses geçmesi güzel oldu. Plaka ampulleri elimdeydi onun da kaşıntısı tuttu dün değiştirdim diğer plaka ampulünü de ama o plaka ampullerinin vidaları illallah dedirtti.

MAERKEK bunu beğendi.
  14. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    898
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Wd-40 şart.

Samuera bunu beğendi.
  15. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hiçbir işe yaramıyor ya. 3 vidanın da dişleri hemen hemen aynı yerden kırılmış. Dönmüyor olsa WD-40 kesinlikle sorunu çözerdi ama vidanın dönmesinde bir sorun yok dönüyor dönerken çıkması gereken yerde biraz çıkıyor sonra geri giriyor yerine. Yandan küçük bir düz tornavida ile sıkıştırıp çıkarabildim ancak.

MAERKEK bunu beğendi.
  16. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Uzun süredir güncelleme gelmiyordu konuya bi güncelleyelim. 30 Aralık 2019 da vizemiz bitiyordu kilometremiz de 121.000'e gelmişti. Hem km bakımının hem de vizenin aynı ana denk gelmesiyle hummalı bir bakım süreci başladı. Geçtiğimiz günlerde servisten bakım için fiyat aldığımı anlatmıştım. Fiyatlar öyle gelince MOBIS'ten tüm parçaları temin edip ustamda bakımı yaptırdım. Yağ-filtreler- V kayışları ve bujiler değişti. İşçilik + parça 650-700 civarı tuttu.

10 yıllık ömrü dolan tankımı sistemin ilk montajı dahil tüm bakımlarını yaptırdığım BRC ege bölge bayiinde değiştirdim.220'lik tank ellerinde olmadığı için 2020 üretimini beklemek zorunda kaldım. Vize tarihini geçirmemek adına 28 Aralık'ta vizeye girdim tabii tank tarihi ağır kusur yazıldı ancak başka bir ağır kusur tespit edilemedi. Bugün tank montajı yapıldı 750TL işçilik + parça 100TL de periyodik bakım ücreti verdik ve işlem bitti. Burada tankını bekleyen bulanık bir Era bırakıp alttan devam ediyorum.

Tank değişiminden önce hiç içime sinmeyen lastikleri de değiştirdim. Falken almanın kıyısından dönüp 185/65 R14 bridgestone EP150 almaya karar verdim. Bridgestone'da karar vermemde açıkçası bakımları yaptırdığım sanayide bulunan oldukça büyük bridgestone bayii çok etkili oldu. 315TL'den 4 lastik ve rot balans ücreti verdim. Büyük bayii seçmemin temel nedeni jant ve lastikten çok anlamadığım için ustaların yanlış yönlendirmeleriyle gereksiz işlem yaptırmak istemememdi. 2 Jantta düzeltme dışında bir şey istemediler onları da yaptırdım. Direksiyonda hafiften bi sola yamuktu rot ayarından sonra o da kalmadı çok yüksek hızlarda kullanmıyorum aracı 130-140 işimi rahatlıkla görüyor o hızlarda direksiyonda titreşimler mevcuttu bu işlemlerden sonra titreşimler yok oldu .Lastikler sökülür de bijon kırılmadan olur mu ? Tabii ki olmaz. 1 adet bijon ve saplama alıp rot ayarından önce değişimini yaptık. Bunlar da ekim 2019 üretimi lastiklerimiz.

Gelelim vizeye ilk kasti kalışımızda yalnızca 3 hafif kusur yazıldı.Onlar da şunlar:
    Camlar sonradan film yapıştırılmış
    LPG ikaz etiketleri yok
    Stepne yok

Muayene tekrarında da bu 3 hafif kusurla geçip 2022 vizemizi aldık.
    Yapılacaklar listemizde sol arka çamurluğumuzdaki sürtük ve bittiğinde akü olacak. İnşallah bir süre başka bakımımız kalmadı.
    Son olarak TuvTürk fatihimi de şöyle bırakayım :)

umutd07, onurforces, rpurcek ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  17. turgut reis

turgut reis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    maşallah Allah kaza bela vermesin

Samuera bunu beğendi.
  18. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Uzuuuunca bir aranın ardından tekrar merhabalar, bugün bir tavsiye almak için yazıyorum. Şoför tarafı çamurlukta duvara sürtmekten dolayı oluşan derin bir çizik var ve bu çiziği onarmak istiyorum. İzmirde daha önce iş yaptırdığınız güvenilir düzgün bir boyacı var mı ? Yada İzmirde bayiliği bulunan güvenilir bir firma var mı ? Çamurluğu sürteli hayli zaman oldu artık iyice gözüme batıyor ama derinde olsa bir çizik yüzünden çamurluğu yarım boyayacak birine de işi yaptırtmak istemiyorum.

19. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Ha bugün ha yarın diye diye sonunda uzatmalara oynayan akümüzle yolda kalmayı başardık. Sağolsun bir arkadaşı arayıp takviyeyle aracı çalıştırıp yeni akümüzü aldık. Aracın üstündeki akü Helden markaydı 30 Haziran 2014 te takılmıştı 6yıl+2 ay ile gerçekten başarılı bir ömür geçirdi diyebilirim :D

Emektarımız

Bu da 370 TL ye aldığımız 5.ay üretimi Varta akümüz

ozgutozkan ve ai_torcuk bunu beğendi.
  20. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bizim oglan sabah sabah can sıktı. Her zamanki gibi bindim arabaya kontağı cevirdim ceketi çıkardım baktim stop etti. Dedim heralde tam çalışmadan biraktim kontağı bastim tekrar marşa çalıştı çalışır çalışmaz titreyip stop etti. 3. Defa marş yaptım. Bu sefer inceden gaz verdim çalıştı ama gazdan ayağımı çektiğimde rolantide aşırı şekilde titriyordu. Rölantide gaz pedalına sağlam bi bas çek yaptım düzeldi. Kaputu açtım bir sıkıntı yoktu ama ortalık cok fazla benzin kokmuştu. Sonra 40km ye yakın yol geldim. Hem lpg hem benzin alt devir üst devir yavaş sürat yüksek sürat denedim hiçbir sıkıntı yoktu. Hic ariza lambasi da yakmadi. Sabah sabah neden böyle bir sey oldu hic anlayamadim. Ha bir de gecen hafta içine edilen arka koltuğu haftasonu temizledim çiçek gibi oldu. Fotoğrafları bir sonraki mesajda.

<<bülent>> ve MAERKEK bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş