LPG KABLO

Rot Balansı Kime Yaptırmalıyız?

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda ester23 tarafından 1 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. ester23

ester23 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mehmet Aslanbey
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    Merhaba ,2012 model i 20 sahibiyim aracımda son zamanlarda 110 u geçince direksiyonda titreme olmaya başladı sanıyorum ki şehir içindeki yogun çukur ve kasisler aracımın rot balans ayarını bozdu.Şuan Adana'dayım rot balans yaptırmak istiyorum fakat kim iyi yapıyor bilmiyorum.Önerebileceginiz yer var mı ya da hangi teknolojiyi kullanan rot balansçıya gitmemi önerirsiniz ?

2. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hasan Rot Balans
    Aydın Rot Balans
    Veysel ŞEngül
    var Google Map ten yerlerini bulursunuz

ester23 bunu beğendi.
  3. ester23

ester23 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mehmet Aslanbey
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Çok teşekkür ederim

Tilki bunu beğendi.
  4. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    3d rot balans cok meshur son zamanlarda. Tilkinin yazdigi yerlerden 3d yapanini tercih edebilirsiniz.

Tilki ve ester23 bunu beğendi.
  5. ester23

ester23 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mehmet Aslanbey
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Aydın Rot Balansı tercih ettim.İşlerini gayet ciddi yapıyorlar şikayetinin balanstan kaynaklandığı söylendi ve tekerler balans için söküldü jantlarda hafif bir eğrilik tespit edildi.Adana ve Şanlıurfa yollarında bir ayda balans bozmuş araç ne diyelim sağlık olsun.60 TL ücret ödedim

Tilki bunu beğendi.
  6. Era37

Era37 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Salim Gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Bu rot balans işide çok kafımızı karıştırıyor , diyorlarki şurası iyi şurası kötü peki biz yapıldıktan sonra bunu nasıl anlarız.İlla aracın sağa veya sola çekmesi olarakmı anlaşılır veya rapor ilemi birisi biraz detay versede yapılan işlemin gerçekten tam olup olmadığını anlasak.Sonuçta yaptırıyoruz güya bi yere adam bitti deyip çıkıp gidiyoruz içimize tam olarak sinmiyor açıkcası.

Coolwhisper ve gokhan06 bunu beğendi.
  7. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Geçmiş olsun... Araç demek masraf demek... Canınız sağolsun :)

ester23 bunu beğendi.
  8. ester23

ester23 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Mehmet Aslanbey
    Yaşadığınız Şehir:
    63-ŞANLI URFA
    Araç Modeli:
    Araç sağa sola çekmiyorsa, direksiyon titremiyorsa veya dengesizlik yoksa rotbalans başarılı olmuş demektir bence

9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    her rot balansçının yaklaşım tarzı farklıdır, rot ayarı aslında anlaşılması oldukça basit bir mevzu bunu öğrenmeli ve aracınızın verdiği tepkilere göre tekerleklerinde nasıl bir düzensizlik olduğunu anlamalısınız bu aslında çok zor değil, ön ve arka tekerleklerde beş tane temel açı, dönüş turu ve direksiyon düzlenmesi mevzusu var. Ön tarafta kamber, kaster, toe arkada ise sadece kaster ve toe açısı vardır. Öndeki rotlarda ayrıca ackermann turu vardır ve ön tarafın açıları tutturulduğu zaman direksiyon simidi de düz olmalıdır. Balans işi ise jant çemberinin çevresi boyunca olan ağırlık dengesini sabitlemekten geçer terazinin ağır kefesi ile hafif olan kefesi gibi.

benim gittiğim üç farklı rot balans dükkanında da farklı yöntemler uygulanıyordu, birincisinde Hunter Hawkeye marka lazerli 3D ölçüm cihazıyla ölçtürdüm ön tekerleklerin sol -0.18 sağ -0,20 gözükmesine rağmen arabamın direksiyonu sağa yamuk duruyordu halbuki sola yamuk durmalıydı 0.02 derecelik farkın çok ta ciddi olmadığına karar verip o şekilde bir süre daha kullandım ama memnun kalmadım daha sonra bir başka rot balançıda yine aynı Hunter marka cihazla ölçtük yine aynı değerler çıktı ancak bu sefer gittiğim rot balansçı şikayetimi başka türlü ele alıp cihaza göre değilde benim direksiyonun yamuk olduğu tarafa göre olan geri bildirimlerime dayanarak toe açısını yarım tur çeyrek tur çevirme usülüyle ayarlayarak test sürüşüne çıkmamı istedi ayardan memnun kalmazsam tekrar ayarlayacağını söyledi bir teste çıktım direksiyon bu sefer düz yolda giderken öbür tarafa yamuk duruyordu tekrar dükkana girdim bu seferde yarım tur çevirdiği tarafın aksine çeyrek tur çevirdik tekrar test ettim ve direksiyon düzelmişti. Aynı gün içinde 30 dakikada üç farklı ayar denedik o şekilde yaptırdığım ayarı ön takımı fazla zorlamadan 5-6 sene kullandım, dedim ki demekki bozulunca ayarı zor oluyor, direksiyonun yamukluğunun düzelmesiyle beraber ön tarafın yola tutunması iyileşmişti ücret sabit zaten 60 lira, eskiden 40 lira idi.

en son bir rot balansçı buldum epey eski bir esnaf, arka tekerlekleri kontrol edemeyen sadece ön tekerlek ölçen eski tip ilkel bir cihazı vardı orada daha önce babamın direksiyonu nerdeyse 3 derece yamuk duran i30 u ayarlatıp direksiyondan çok memnun kalmıştım çevirdikten sonra toparlaması önden kayması ve çekişi iyileşmişti sadece bir tek toe açısı ayarı ile bunlar düzelebiliyor çünki bozulan tek bir rot az yada çok bütün geometriyi yani kamber ve kasteri de azda olsa bozar, geçenlerde Civic i götürüp ayarlattım bu rot balansçı da test sürüşünü işlem yaptıktan sonra hep kendisi yapıyor müşteriye de fazla bilgi vermiyor bu kötü birşey tabi ama ayarladığı rot ayarı oldukça iyiydi.

Balans ayarını ise ayrıca apayrı bir yerde yaptırıyorum benim lastik patlattığım zaman gittiğim tek bir lastikçim var onun balans cihazı çok güzel ve tekerleği balanslarken makinada dönen tekerleği izleyip tekerleğin anormalliğini beraber görebiliyoruz yani muhabbetimiz iyi. Genellikle yaptığı balans çok yüksek hızlarda bile güzel oluyor diğer rot balansçıların yaptığı işlerden umduğumu bulamadım, benim lastikçimin tekerlek söken tabancası asla bijon kırmaz bir kere sordum ocağıma incir ağacı dikecek ekipmanları kullanmıyorum dedi, janta taktığı kurşunları da daha hiç düşmedi. Yani iyi bir esnaf.

Piyasada sıklıkla kullanılan birçok önden çekerli aracın sadece toe açısı ayarlanır kaster ve kamber yamuksa şaseci düzeltir yada kamber ve kasteri düzeltmek için salıncak veya amortisör gibi parçaların değiştirilmesi gerekir, eğer düzelecek gibiyse bağlantı noktalarının arasına pul koyarlar veya parçayı çektirirler, çekiçlerler, preslerler vs. vs.

kendim 1/10 ölçekli elektrikli ve uzaktan kumandalı bir model otomobile sahibim evet oyuncaktır bu ancak kamber kaster ve toe açılarının tamamı ayarlanabiliyor bir çeşit hobidir bu, ama bu işi size değişik yolla da olsa basitçe öğretir. Gerçi ben rot ayarı işini bu şekilde öğrenmedim:) iki senelik okulda öğrettiler. Demek istediğim şey bir otomobilin direksiyon geometrisi olayı aslında oldukça basittir.

10. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    İşi bilen birine rot ayarı yapmak da zordur:)

erenuzel41, ester23 ve Coolwhisper bunu beğendi.
  11. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Benim rotçu iyidir. Ufak bir kazada sol çamurluk yamulmuştu boyasız düzelttiler. Daha sonra kışlıkları değiştirmek için rotçuya gittim hali hazırda rot balans ayarı yapılsın diye neyse ayara soktu dediki bu tekere ne oldu bir şey yamulmuş ayar bozuk dedim böyle böyle meğerse lastiği tutan bir parça o kazada yamulmuş değiştirmek lazım mı filan derken araya vida sıkıştırdı dedi ki bu idare eder. 5 senedir idare ediyor. Geçen sene lastik değiştirdim o parçanın adını söyledi yine unuttum. Vida yerinde :). Yine bir lastik patladı stepneyi taktım gittim dediki bu patlak yeni değil sen farketmeden uzun süre sürmüşsün. Bence de yine haklı. Başka yerler alete güveniyor bence ustalık daha önemli.

<<bülent>> bunu beğendi.
  12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    binek araçta katalog değeri belli olup çok karışık olmayan rot ayarını tutturması kolay iş, ama motorsporları ve yarış işinde bu olay bambaşkadır, ön tekerlekler dışa arkalar içe toe açısı verilirse araç dönüş atikliği kazanır direksiyonu çevirir çevirmez fırt diye çabuk şekilde yön değiştirir ama bu olay düzlükte rahatsız eder ve lastikleri çabuk aşındırır ancak asfalt pistte epey önemli olan lastik sıcaklıklarınız hep yüksek sıcaklıkta kalır aşırısı zarardır, ortası karar, azı ise performans eksikliğine götürür. Binek araçta bunları kurcalayıp birşeyler denemek pek iyi birşey değildir:)

ön tekerlekleri içe dönük toe şeklinde, arkaları da düz yaparsanız aracın düzlük stabilitesi artar sağa sola kaçmalar azalır direksiyon yüksek hızda epey sağırlaşır dönüş atikliği azalır

kamber yatıklığı da viraj dönerken virajın merkezkaç yüküyle dışa yatan aracın viraj dış tarafındaki lastiğinin tabanının zemine basan taban yüzey alanının zemine düz basmasına olanak sağlar ama düzlükte yanal yük kalktığı zaman lastik tabanı zemine tam paralel basmayacağı için gazlama ve frenleme esnasında tutunma kaybı yaratır. Tekerleğin birisi farklı diğeri farklı kamber açısında olursa motorsiklet ve bisikletin hızlı şekilde viraj dönerken yatarak döndüğü gibi otomobilde de lastiğin yatık olduğu tarafa doğru çekme itme yapar.

kaster açısı ise direksiyonu bırakınca toparlaması ve direksiyon tam tur çevirince ön tekerleklerin mercedeslerdeki gibi sağa sola yatmasına olanak sağlar fazla kaster açısı direksiyonu çevirince tekerleği kambere yatırıp U çekerken dönüş turunu daraltır direksiyonu agresifleştirir. Önden çekerlilerde gaza abanınca zaten tekerlekler asıldığı için direksiyonu topladığından kaster açısı 1-2 derecedir ama arkadan çekerlide 5-8 derece kadar olur.

süspansiyon kollarının alt ve üst kolların kısa veya uzun olması sebebiyle yani süspansiyon geometrisine göre aracı bir miktar alçattığınızda veya yükselttiğinizde kamber açıları bu yüzden değişir.

Mekanik yol tutuşun sırrı önce hesap kitap daha sonra tatbiki verilerle tutturulur. Bir otomobil direksiyonu bırakınca metrelerce dümdüz gidebilir ama o otomobilde bundan daha önemli olan sürücü koltuğunda diken üzerinde mi ? yoksa rahat şekilde mi? sürüş yapıldığıdır.

ozgutozkan ve gokhan06 bunu beğendi.
  13. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bizim için önemli olan fren mesafesi

14. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,267
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Rot ayari bozuk arabanin lastikleri virajda öter.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hasan Tarık bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş