LPG KABLO

Radyatör Suyu Hk.

'İ20 Forum - Club' forumunda HuysuzManda tarafından 18 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. HuysuzManda

HuysuzManda Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Burak AYHAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Merhaba arkadaşlar aracımı 1 ay önce aldım, arabadan pek anlamam hobilerimin arasında yoktu ama artık olacak mecburen :) sormak istediğim belki sitede vardır ama inanın bulamadım, aracımın tam modeli i20 1.4 mpi otomatik Pan modelidir 2015 versiyondur, aracımı dediğim gibi 1 ay önce aldım ve radyatör suyuna falan hiç bakmadım bundan 10 gün önce baktım yedek deposunda çok az olduğunu görünce takviye yaptım 10 gün sonra yani bu gün tekrardan bakayım dedim 0.5 ml su şişesinin %80 civarında tekrardan su aldı bu durumda radyatör de kaçak mı var? bir 10 gün sonra tekrardan bakacağım. Acaba aracı aldığımda zaten su eksikti doldurdum peteklere su gitti yine boşaldı gibi düşündüm bugün de az birşey daha aldı o boşluğu tamamladı gibi düşündüm ama dediğim gibi 10 gün son tekrardan bakacağım.

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    su seviyesini takip edin. ayrıca su ekleyince donma seviyesi de yükselir. dikkat edin motor suyunuz donmasın.

araçta lpg var mı? varsa suyu lpg sisteminden eksiltiyor olabilir.

3. HuysuzManda

HuysuzManda Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Burak AYHAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba, evet aracımda atiker marka lpg var, yaşadığım yer istanbul sahil tarafınfa olduğum için pek kar tutmaz, çalıştığım yer sancaktepe her gün git gel yaparım max - 5 derece gördüm o da bugün. Aracım kapalı otoparkta durmaktadır, motordan pwk anlamadığım için her şeyi açık açık yazma gereği duydum. Peki lpg nin auyu tüketmesi gibi bir durumu kötüye işaret mi?

4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yine de sadece suyla doldurmak motor sağlığı için de iyi değildir. içerde korozyona neden olur. antifirizli motor suyu değişimi çok ucuzdur. mümkünse kontrol ettirin ve değiştirin. araç için doğru antifiriz koyulmalı. tamamını değiştirseniz en fazla 100 lira verirsiniz.

normalde aracınızda önemli bir hata yoksa orjinal motorda hiç su eksiltmez.

ama lpg sistemi motor suyunu kullanır. lpg mikseri denen parçadaki arıza nedeniyle su eksiltme görülebilir. hatta lpg mikserine siz bakarsanız çok küçük su sızıntılarının buharlaşıp mikser üzerinde lekeler bıraktığını görebilirsiniz. bu eksiltme fazlaysa lpg mikseri tamir olmalı ya da değişmeli. çok azsa birşey yapmaya gerek yoktur.

su seviyesini şimdilik haftalık takip edin bence.

5. HuysuzManda

HuysuzManda Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Burak AYHAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Anladım çok teşekkür ederim 1 hafta sonra görüşmek üzere, eğer eksilme varsa sanayi 'ye götürüp yaptıracağım sonuçları burada paylaşacağım.

MAERKEK bunu beğendi.
  6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    antifriz sadece donma noktasını düşürmez aynı zamanda kaynama noktasını da yükseltir ve soğutma sistemi parçalarını paslanma ve kireçlenmeye karşı korur,

dolayısı ile su eksildikçe antifriz içerikli sıvı ilave edilmesi gerekir,

2015 model bir Hyundai için 10 günde yarım litre su eksiltme çok kötü bir durum, mutlaka bir yerde kaçak vardır,

kaçağı bulup giderirseniz ve sonrasında antifriz ilave etmeniz gerekirse mutlaka motorunuza uyumlu olan antifrizi kullanın ancak motorunuzla uyumlu olmayabilen organik kırmızı veya silikon esaslı veya etilen glikol esaslı farklı antifrizler vardır, Hyundai eskiden etilen glikol esaslı mavi yeşil renklerde antifrizler kullanıyordu eğer bunun üzerine farklı bir kimyasal yapıda antifriz koyarsanız soğutma sistemi geri dönülmesi güç ve çok masraflı problemler yaşatabilir. Kullanım kılavuzu bakım kitapçığında uyumlu sarf malzemeleri antifriz vs. türevi mutlaka yazıyor olmalı. Bakmanızı öneririm

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. HuysuzManda

HuysuzManda Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Burak AYHAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet zaman geldi ve kontrollerim sonucunda radyatör de kaçak kuçak yokmuş bu yazıyı ilk yazdığımdan bu zamana kadar geçen süre 18 gün ve 1 gıdım bile eksilme yok, önceki sahibi bir kadınmış ve tahminimce hiç kontrol etmemiş çok az su vardı deposunda şimdilik sorun yok henüz prensesim :) 50878 km de 53 bin olduğunda servise baktıracağım.

umutd07 ve MAERKEK bunu beğendi.
  8. Yalçın YILMAZ

Yalçın YILMAZ Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Yalçın YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Hyundai accent blue 2015. 1.6CRDI Antifirizi değiştirdim. Suyu tamamen boşalttılar. Termostat değişti. Havasını alamıyoruz.

suleymanozer bunu beğendi.
  9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Benim de radyatörü usta komple boşalttı , çıkan eski antifrizli suyu ölçtü 3,5 L dedi ‘ radyatör içine hazır PO antifriz koydu havasını alırken baktım , radyatöre yukarıdan giren çıkar hortumlar var onları sıktı bıraktı bayağı bir tekrar tekrar bu arada araba çalışıyordu , radyatördeki seviyeyi ayarladıktan sonra genleşme kabına da bir miktar koydu ve tamam dedi hava olayı falan yok.

Tapatalk kullanarak iPhoneX aracılığıyla gönderildi

10. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Hyundai motorları hava yapmaz kendisi alır, siz depoya ekleme yapın kullanmaya devam edin. Motor iyice soğuyunca az daha ekleyin olay biter.

suleymanozer bunu beğendi.
  11. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Kapak bozuktur.