10 Kasım LPG KABLO

Parkda Çalışmıyor, Aracı Boşa Alınca Çalışıyor

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda Guvennn tarafından 12 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

1. Guvennn

Guvennn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Güven güven
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    2018 i20 model aracımın dün aküsünü bitirmişler yıkmacıda. Neyse aküyü hallettik ama bu seferde araç çalışmadı. Aküyü çıkardık taktık , yedek anahtarla denedik filan sonra arac park da çalışmayınca N ye alıp çalıştırdım çalıştı. 5-6 kere denedim aynı durum geçerli. Yani aklımda onlarca soru. Servis haftasonu kapalı diye götüremiyorum. Beni bir aydınlatsanız çok mutlu olurum gerçekten

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam yıkamacıda akü nasıl biter , zaten zayıfmış akünüz demek ki akünün kutup başlarını çıkartıp tekrar takınca arabanın bir çok ayarı durumdan etkilenmiştir. Bir şekilde hangi modda çalışıyorsa onda çalıştır , artık servise gidince aracın hikayesini anlat ve akü zayıflığı dışında başka bir şeyler de olabilir mi ? En sonda bir yazılım güncellemesi yaptırsanız sorununuz çözülür inşaallah.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

3. Guvennn

Guvennn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Güven güven
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Koltuklarıda yıkatmıştım 4 saat oradaydı. Almaya gittiğimde çalışmadı ama 1,5 yıl önde orjinal akü taktırmıştım çok anlamadım. Kabloyla çalıştırdık aracı sürdüm baya düzelmiştir diye eve döndüm. Ertesi gün işte bu anlattıklarım oldu.

Üç ay önce kaza yapmıştım kaput kısmında servisteydi bir ay. Araç yaklaşık 2 aydır ben de.

Çözülür inşaallah yolda bırakmaz servise gidene kadar. İlk defa böyle bir şey geldi başıma ne yapacağımı şaşırdım

4. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Panik olma hocam , kabloyla çalıştırdık demenden , aküyü sökmeden diğer aküden takviye yaptığınızı anlıyorum , araç hiç aküden ayrılmadıysa ayarları bozulmamıştır.
    Diğer yandan aküyü yiyen aracın yatması , ben de 2017 de bir maddi hasarlı kazaya karıştım , çektiğim kaportacıda , kaskonun experini bekle , parça bekle , geldi takıldı derken 15 günde benim de yepyeni akü off olmuştu. Tanıdık elektrikçi vardı götürdü benim aküyü yerine takviye ile değiştirdiği kendi aküsünü taktı ve benim aküyü 24 saatlik güçlü şarja bağlıyorum dedi ve o akü hala tık demeden çalışıyor. Senin akün de eski değilmiş güçlü bir şarjda bıraktır 24 saat full olur.

5. Guvennn

Guvennn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Güven güven
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Sağol kardeşim. İçimi rahatlattın akşam akşam moralim sıfırlanmıştı.

Ama sonra akünün kablolarını çıkarttım bugün çalışmayınca geri takınca çalıştı Park modunda. Ama anahtarı çıkarıp denedim tekrar Sonra tamamen gitti, parktayken hiç çalışmadı. sadece boştayken çalışıyor. İlk mesajında dediğin gibi bir şey olabilir sanırım.

Kaza büyük olunca Hyundai servisinde yaptırmıştım. nasılsa kasko var serviste orijinal parçalarla olsun diye. Ama insan öyle maddi hasarlı kazadan sonra sürekli tetikte oluyor. Bir ay arabasız kalınca. Ustayla iletişime geçtim, getir bilgisayara bağlayalım dedi. Bakalım yarın götüreceğim, yazarım buraya da.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    kazadan dolayı oluşan darbe ile soket kablo müşür vs. otomatik vites kolu altındaki kontaklardan birisinde bu sebeplerle temassızlık vardır, koltukları da yıkattıysanız orta konsol altına vites kolu altındaki kontaklara su girmiş yada rutubet almış olabilir, ikisinden biridir, şanzımanda problem olduğunu yada ciddi bir elektronik problem olduğunu sanmıyorum.

Otomatik şanzıman vites kolu şanzımana doğrudan mekanik olarak bağlı değildir, vites çubuğunun altındaki mekanizmada elektriksel komut ileten kontaklar ve park vitesi kontak göbeği gibi parçalara düşük kuvvette mekanik güç taşıyarak iletim sağlayan ince tip spiral tel kablolar olur.

tamiratı yapan yetkili servise gidip kasko yada sigortadan tekrar dosya açtırıp bu olayın kazadan sonra oluştuğunu belirtebilirsiniz, vites çerçevesi sökülerek halledebilirler

onurforces ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. Guvennn

Guvennn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Güven güven
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Çok bilgilendirici bir cevap gerçekten. Rutubet almış olabileceği hiç aklıma gelmemişti…
    Bir de ne kadar masraf çıkacak diye endişeleniyordum. Kaskodan yaptırmıştım, dediğiniz gibi tekrar dosya artırabileceğimi bilmiyordum. En azından masraf olmaz.
    Çok teşekkürler…

8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    normalde rutubet almaması yada durup dururken bozulmaması gerekir, kazada yada kaza sonrası tamir edildiğinde dış etkenlere karşı izolasyonunu kaybetti ise her yağmurlu havadan sonra bozulabilir.

9. Guvennn

Guvennn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Güven güven
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Bugün araç normale döndü ama yine de servise götürdüm çünkü dün beni çok yordu.
    Servisteki arkadaşların dediğine göre akünün bitmesinden kaynaklanmış akü normale döndüğü için araç normale dönmüş şu an.
    Akü %10 dediler. Yenisine 840 tl dediler.
    Değiştireyim mi dediğimde yolda kalırsanız değiştirin şimdi gerek yok dediler ama yolda kalmak da istemem. Biraz gözümü korkuttu ama geçen sene 550 ye taktırdığım akü 850 olmuş. Ona üzüldüm. Mecbur taktıracağız yakında bu gidişle…
    Ama şu anlık bir şey yapmadım. Ücret de almadılar şimdi.

10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Hadi geçmiş olsun hocam ama bu pansuman çözüm olmuş , akünün takatı düştümü bazı anormallikler normal , ben ilk mesajımda akü değiştirirken aracın bir süre güçten ayrıldığını düşünüp ona göre yazmıştım. Yine de yerinizde olsam aküyü yenisiyle değiştiririm yüzde 10 ne demek bitmiş demek ve değişim sırasında takviye yapsınlar.

11. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Aman hocam yolda kaliesan degistirim saçmalığı nedir. Calisiyorken degistirin kurtulun. Aku bitikse cok ariza acae sanziman daha beyine

12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    tam olarak bilmiyorum ama bazı otomatik vites araçlarda park vitesine takıldığı zaman elektrikli servo motor yada step motor gibi bir elektrikli mekanizma şanzımanın park dişlisini kilitliyor bu sistem ayrıca hareket halinde iken park vitesine kazayla takmanızı engelliyor

Bu durumda akünün zayıf olmasından kaynaklı olarak bu motora yeterli akım gitmiyor ise şanzıman park konumuna geçemiyordur haliyle beyin bu motordan aldığı veriler ile park konumuna geçtiğini görmediği için marşa basmanıza müsaade etmiyordur

zaman zaman bunu yapması da akünün bazen çok zayıf bazende idare eder düzeyde akımı muhafaza edebilmesinden dolayıdır, soğuk hava sıcak hava son yapılan seyir süresi vs.

eğer durum böyle ise akü değiştirildiğinde tamamen düzelmesi gerekir.

akü park dişlisini elektrik gücü ile itip çekemiyorsa otomobilin başka bölümleri de elektriksel olarak etkilenebilir test etmek lazım ona göre ekipmanları akü değişene kadar ihtiyatlı kullanmak gerekir. Mesela elektrikli direksiyon var ise seyir halinde sertleşebilir.

Guvennn ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. Guvennn

Guvennn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Güven güven
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Doğru diyorsun aslında. Usta adam öyle deyince neyse kalsın o zaman bir bildiği vardır dedim ama müsait olduğum bir gün gidip değiştirmeyi düşünüyorum. Yolda kalırsam daha kötü

14. Guvennn

Guvennn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Güven güven
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Haklısın kardeşim. Aküyü değiştirmek lazım yarın öbür gün yine bu tarz bir sorun yaşayıp çekiciyle filan götürmek zorunda kalmayayım aracı. Usta öyle deyince ikileme düştüm ama gideceğim değiştirmeye

15. Guvennn

Guvennn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Güven güven
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Usta bu kadar aydınlatmadı kardeşim ya çok sağol. Böyle aracı kullanırken aklımda soru işareti olmasındansa gidip aküyü değiştirmek çok daha mantıklı geldi doğrusu.
    Akü değişimi hakkında tavsiyen var mı kardeşim?

16. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    415
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    3 hafta once ailemle dag basi gibi bir yerde kaldim sebebi aku bitmesi. Takviye kabul etmedi arac. Yol yardimi cagirdim + para. Araci calistirdi. 1. Km benzinciye gidene kadar. Otomatik vites beyin hep ariza yakti ve vites bosa dustum arac yeterli enerjiyi saglayamadigi icin. Otomatik arabalr icin aku cok onemli hocam. Hemen gidin degistirin. Yolda kalmak 850 tl den degerli degil inanin.

Guvennn ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  17. Guvennn

Guvennn Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Güven güven
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Doğru diyorsun, benim de başıma geldi çalışmadı çekici çağırdım. Kaskodan yılda iki kere çekici çağırma hakkım var o yüzden ona ödeme yapmadım ama öylece ortada kalmak çok zor. Hele bir de ailece daha da zordur. servisten gün alıp bırakayım aracı. Halbuki iki yıl bile olmadı sözde iki yıl garantili.

Sağol kardeşim

Bu Sayfayı Paylaş