LPG KABLO

Otomatik Viteste Gazdan Ayağı Çekince Yavaşlama

'Sonata Forum - Club' forumunda parantezicihayatlar tarafından 26 Mart 2021 tarihinde açılan konu

1. parantezicihayatlar

parantezicihayatlar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    cihan tekin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    merhaba. aracım 2.0 sonata h matic, benzin lpg...
    bugüne dek kullandığım otomatik araç tecrübelerimden hep şunu gördüm, aracı kullanırken ayağınızı gazdan çektiğiniz zaman araç bir süre daha vites boştaymış gibi kendi kendine gider... benim aracımda ise ayağımı gazdan çektiğim anda sanki motor freni yapar gibi araç hiç kendi kendine bir süre daha rahat gitme eğilimine girmeyip yavaşlama eğilimine giriyor... bu yaşadığım şeyi "motor freni" hissiyatı ile fazlasıyla açıklayabiliyorum, düz yol, rampa, yokuş aşağı, şehir içi, otoban fark etmiyor... sorduğum birçok insan ve usta bunun normal olduğunu hatta aracın sağlıklı olduğunun göstergesi olduğunu söylüyor, aracımın periyodik yağ bakımını 2 gün önce yaptırdım ve bu söylediğim şey daha da çok arttı, bu da bana sanki ustaların söylediğinin doğru olduğu izlenimi yarattı... ama ben eski araçlarımdan gazdan ayağımı çekince sanki boşta gibi bir süre daha kendi kendine salınmalarına alışık olduğum için bu durum beni rahatsız ediyor, özellikle yokuş aşağı inerken...

bu konuda tecrübeli arkadaşların fikirleri nelerdir?

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    H-matik şanzımanın özelliği olabilir. Benimde accent ve elantra da salma yapıyordu. Ama o araçlar H-matik (+ - özellikli) değildi.
    Bazen rampa inerken kompresyon yaptırıyordu, bazen yaptırmıyordu. Hangi durumda nasıl davrandığını bir türlü çözememiştim.

parantezicihayatlar bunu beğendi.
  3. parantezicihayatlar

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    cihan tekin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    internette de bu konu hakkında hiç net bir bilgi yok, kimisi yakıt pompasından çıktı değiştirdim geçti diyor, kimisi hava akış metreymiş sorun düzeldi diyor,
    kimisi şanzıman motor takozunu değiştirdim geçti, kimisi fren sistemine baktır diyor, kimisi de bunların hepsini yaptım hiçbir işe yaramadı diyor... kimisi de böyle alıştım önemsemiyorum diyor, zaten ustaların çoğu da bunun sorun olmadığını söylüyor vs vs diyenler...

siz de muallakta kaldıysanız bu konu sonsuza dek bir bilinmez olarak kalacak demektir üstat :D

ai_torcuk bunu beğendi.
  4. parantezicihayatlar

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    cihan tekin
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    vallahi sabahtan beri 4-5 tane tecrübeli arkadaş, 2 tane de ustayla görüştüm, hepsi bunun normal olduğunu, asıl tuhaf olanın özellikle rampa inerken aracın kendini salmasının, hızlanmasının, sürekli fren pedalıyla inme veya düz yolda yavaşlama ihtiyacı yaratmasının kötü olduğunu söyledi artık ikna oldum diyebilirim... demek ki benim eski araçların davranışını sorun etmem gerekirken etmemişim, normalini yaşayınca sorun olarak görüyorum :D hatta bir tanesi yağı yeni değiştirmişsin, motor şu an cillop gibi, birkaç bin km kullan, yağ özelliğini kaybetsin ve bir miktar yağ eksiltsin, motor kompresyon değerleri bir miktar düşsün yine senin alışık olduğun düzene biner merak etme dedi :D şaka gibi gerçekten.

5. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda

dipgaz yada gaz pedalına fazla basarak otomatik şanzımana küçük vitesler ve yüksek motor devri kullandırarak hızlandıktan sonra gazdan ayağı bir anda çekince kompresyon yüksek olması lazım. 80km hıza 8-10sn de otomatik şanzımanın üçüncü vitesiyle ulaşınca kompresyon fazla oluyor

Fakat yavaş yavaş hızlanıp yüksek vitese erken ulaşarak hızlanıldıktan sonra gaz yavaşça bırakılırsa daha çok akıp gider fazla kompresyon freni yapmaz, 80km hıza 20-30sn de ulaşırsanız vites zaten 4 yada 6 her ne ise en yüksek vitese kadar gittiyse gaz kesince kompresyona binmeden akıp gidecektir.

Kısa mesafe kısa süre hızlanmalarda kararsız kalabilir 0-40km hız arası gibi hızlanmalarda çok ciddi bir netice vermez.

Fren pedalı kullanımına göre de kompresyon oranını yükselterek kendini ayarlaması lazım. Yani gaz pedalına basma miktarı ve zamanlaması ile coasting esnasında yani akıp giderken yokuş aşağı motor devri yükselmeye başladığında yada daha yükselmeden frene basılırsa farklı davranışlar gösterir. Yokuş aşağı bir devir yükselirken birde devir yükselmeden önce frenleyip denemek lazım.

bu şekilde davranması lazım.

6. Burak&Buse

Burak&Buse Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    754
    Ad Soyad:
    Remzi Akıncı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Bende H-matik şanzıman kullanıyorum, gazdan ayağımı çektiğimde akıp gidiyor. Ancak 4 yıl önce araç tamirde iken Accord 2.0 motor 2008 model kullandım 1 ay kadar, rampa aşağı bile olsa araç motor freni yapıyor gibi kendini kasıyordu. Bu soruyu Üstadım @MSC ye sormuştum neden böyle?Hangisi sağlıklı diye;Cevabı şanzıman sağlığı için Accord un daha iyi demişti.

SM-M315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. sunbeki

sunbeki Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Benim 2017 i20'nin de otomatik şanzımanı h-matic sanırım. Benim araç yokuş aşağı giderken hiç motor freni yapmıyor. Sürekli hızlanıyor ve frenle inmek zorunda kalıyorum. Hızım düşükken birinci viteste bir kaç defa motor freni devreye girdi hızlanmadan ve frene basmadan yokuş indim ama bu durumu sadece birkaç defa yaşadım. Nasıl ve neden devreye girdiğini çözemedim. Diğer viteslerde ve yüksek hızlarda ise hiç motor freni devreye girmiyor.

8. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    90-100 km hızla giderken eğimli yolda hızlanması normal,dik bir rampadan aşşa inerken hız 30 km olduğunu var sayarsak 2 ile iner, bu çoğu klasik otomatik te yoktur, H-matic te var,

parantezicihayatlar bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş