10 Kasım LPG KABLO

Otomatik vites üzerindeki düğme

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda wolf9466 tarafından 7 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. wolf9466

wolf9466 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Arkadaşlar herkese merhabalar. Forumda arama yaptım fakat bulamadım. Dayım yeni bir getz aldı,araç 1.4 motor otomatik vites. Daha önce hiç otomatik vites araç kullanmamıştık ailecek. Vitesin yan tarafında bir düğme var,bu düğmeyi sordum dayıma,o da bana ''o düğme turboyu devreye sokuyor basma dedi'' bende inanmadım bastım düğmeye ve göstergede bi ışık yandı ama bir değişiklik olmadı. O düğme ne işe yaramakta?Işık yanar vaziyette bırakmakmı iyi yoksa ışık sönük vaziyette bırakmakmı iyi? teşekkürler herkese,iyi forumlar

Koredenera06 bunu beğendi.
  2. Ersin Balkan

Ersin Balkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad Soyad:
    Ersin Balkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    O/D Over Drive düğmesi.Bir nevi spor kullanım modu.Amcamda otomatik clio vardı ve düğmeye basılı değilken 130u geçmeyen araba düğmeye basıldığında 160-170 görüyordu ne hikmetsehttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gifSanırım VW grubunun otomatik şanzımanındaki "S" konumuyla aynı işi görüyor ve yüksek devirde vites değiştirerek çabuk hızlanma sağlıyor.

3. Dimitri

Dimitri Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad Soyad:
    Özhan Tok
    4 İleri Otomatikten Bildigim Kadarı İle Örnek Vereyim Yanlış Biliyorsam Düzeltin Arac Yol Alıyor Son Viteste Tuş On Konumda İken Bir Alt Vitese Geçer Devri Yüksek Tutar Bir Miktar Hızlanmayı Sağlar Ve Bu Arada Tüketim Artar Genelde Rampalarda Kullanılır

4. panzer

panzer Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    genelde o tip düğmelerin iki amacı olur spor mode ve winter mode..

spor mode da araç daha seri olur winter modeda kışda karda aracın vites geçiş aralarıyla oynama yapar daha hantal torklu olur araç kar buz koşulları için.. tabi bu sistemler her markada ismi farklı geçiyor..

5. wolf9466

wolf9466 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Arkadaşlar bugün dayımla konuştum,kendi arkadaşına sormuş arkadaşıda demiş ki ''yaz ve kış konumu olarak şanzımanın özelliğini değiştiriyor,dikkatli kullan'' demiş.. Ben bir düğme ile turbonun devreye gireceğine inanmıyorum yada bir düğmeye basınca kış yaz diye şanzımanın sınıflandırılacağına inanmıyorum,bizim dayı kendi kafasına göre sistem oluşturuyor. Yorumlarınızdan anladığım kadarı ile o tuşa bastığımızda sarı ışığın yanmasıyla birlikte ne olduğunu,tekrar basıp sarı ışık söndüğünde ise ne olduğunu tam olarak açıklama gelmedi sanırım :( Haftasonu fırsatım olursa aracı alıp servise götüreceğim,sizinlede paylaşırım tam olarak ne olduğunu..

6. wolf9466

wolf9466 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Sizinde dediğiniz gibi araç 130 km yi geçmeyen araç,tuşa basıldıktan sonra 160 ı görüyor ise, o tuşun turbo gibi bir özelliği olabilirmi ki? Siz birebir yaşadıysanız olabilir,ben pek anlayamadım dayımın anlatııklarından.

7. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    O Şekilde İken Araç 4.Vitese Geçmiyor Diye Biliyorum.

8. wolf9466

wolf9466 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Yani aracı ne kadar zorlarsak zorlayalım en fazla 3. vitese kadarmı çıkabiliyor araç.. O zaman dikkatli kullanmak lazım,çok zorlamaya gelmez :)

9. BLUEVİSTA

BLUEVİSTA Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    yoo ben o tusa basmadan 175-185 yapıyorum hayır buyuk bi becerimi yoo 140 in uzerine cıkamıyor diyenlere acıklama (hız yapmak marifet degil :D )

10. Hakan G.

Hakan G. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    457
    Ad Soyad:
    Hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    over driver tuşu.site içinde vardı bunun konusu bildiğim kadarıyla...o tuş aracı devirli kullanmaya yarıyo.en sonda ki vitese geçmiyo diye biliyorum.araç 4 vitesse 3.vitesi geçmiyo...

11. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Doğrusunu arkadaş yazmış. Turbo, spor vs değildir.

Bu tuşun amacı uzun yokuş yukarı otobanda v.s giderken aracın 4 le bayılmaması için en fazla 3. viteste tutar.

Ya da tam tersi uzun otoban inişlerinde 4' e atmak yerine en fazla 3. viteste tutarak tatlı bir motor freni sağlar.

Turbo gibi bir fonksiyonu yoktur.

Zaten mesela 1,2 ve 3 viteste basarsanız mantıken hiçbir şey olmaz..Yaz-kış ayarı fln da değildir.

12. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif Evet , Ani Devirlenmeler İçin Zaten Gaz Pedalının Sonunda Kick-Down ( Roketleme ) Bulunuyor.

13. yunafaniem

yunafaniem Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Yunus İNCE
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşın yazdıkları doğrudur.....

14. efrekans

efrekans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    AEC
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Örneğin bir araç sollarken daha hızlı ivmelenmek ve kendi seridinize geçmek için bu tuş çok iş görüyor.Tuşa bastığınız an vites'i 3 e alıyor ve tam devir cevirerek maximum güç üretmenize sebep oluyor.bu tuş sadece 4.viteste iken çalışır diye biliyorum..Konu hortladı bu arada...

15. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Sadece 4. viteste çalışmaz, bastığınız an herhangi bir hızda çalışır. 4 ileriyi 3 ileriye çevirdiği için devri yüksek tutar ve performans sağlar.

16. efrekans

efrekans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    AEC
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bilgilendirme için teşekkürler kardeş..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    o tuş over drive tuşudur
    o tuş basılı olunduğunda aracınız kaç ileri vites ise son vitese geçmez(aracınız 5 ileri ise 4 te kalır 4 ileri ise 3 te kalır)
    amacı genellikle araç rampa çıkarken aracın sürekli vites değiştirip bayılmasını engellemek sabit 1 düşük vitestew tutmaktır
    halk arasında roketleme olarak yanlış bilinmesinin nedeni aracınız 5 ileri ise 5. viteste 2500 devirle giderken o tuşa basılınca aracı 4 e çekip devirin 4000 e(misal olarak 4200 de olabilir) çıkmasından dolayı aracın ani ivme kazanması halk arasında bu olayın roket denmesine kadar ilerlemiştir
    saygılarımla..

18. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    taaa 2012 mart ayındaki konu açılmışken bir iki kelam edeyim vites topuzunda artık düğme yok :) hala olanlar olabilir ancak gaz pedalını sonunda kadar bastığınızda en dipte kick down butonu var ve overdrive ı devreye sokuyor overdrive sız vites geçişleri gaz pedalı konumu ve hıza göre iken overdrive etkinleştirildiğinde ani hızlanmaya yarıyor otomobil motor devrini maksimum gücü aldığı devire kadar çıkartıyor bunun için önce vites küçültüp motor devrini yükseltiyor, gaz pedalı altında daha kolay kullanım sunuyor eli vitese götürmeye gerek yok sıklıkla sürmekte olduğum babama ait i30 style otomatik versiyonunda öyle zaten overdrive açık iken sadece tam gaz kullanılması mantıklı ki işe yarasın iki hafta önce 80km hız ile başlayıp sonrasındaki 20sn gibi bir süre zarfında kick down butonunda kadar gaza basıp 175km gibi bir sürat gördüm 1.6 crdi 4000rpm çeviriyordu ve 6.vitese kadar gelebiliyormuş hafif yokuş yukarı bir yoldu ve her ne kadar içimdeki kötü kişilik zaman zaman böyle ortaya çıksada bir daha böyle kötü ve pişmanlık duyacağım bir işi yapmayı düşünmüyorum birşey olmadı kazasız belasız yavaşladım ama Allah affetsin beni çoluk çocuk var:(

Ahmet özgür bunu beğendi.
  19. alparslan76

alparslan76 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad Soyad:
    alparslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    ne tuşmuş arkadaşlar yaaww :)

20. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Eren kardeş , bu kick off butonu 2012 Elantra da var mı? Ben mesela 120-140 ile giderken gazı diplediğimde araba sanki normal hızlanma eğilimine giriyor , bu da haliyle istediğim hızlanmayı sağlamıyor...eğer varsa bu buton dışarıdan (şoför koltuğunun tarafından ) bakınca görülebiliyor mu?

Bu Sayfayı Paylaş