LPG KABLO

otomatik vites sorunu

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda kartal90 tarafından 21 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. kartal90

kartal90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    öncelikle herkese merhaba.sorunu şöyle anlatayım.93 otomatik sonata sahibiyim.araç giderken vites 1 e atıyor sorun yok 2 ye atıyor sorun yok 3 e atacagı zaman geçmiyor ve araba birden bagırmaya başlıyor devir göstergesi artıyor ve araç gitmiyor.sorunu kaynagı ne olabilir umarım başıma masraf açmazhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gifşimdiden yardım eden herkese çok teşekkür ederim.

9 ay sonra gelen güncelleme

o günden bu yana aracı bu şekilde kullanıyorum.overdrive off konumuna getirdiğim zaman aracı sorunsuz kullanabiliyorum.tabi overdrive off konumunda araç son vitese gecmediği için arac daha fazla yakıyor ve de yüksek devirde gidiyor.ancak 100 kmnin üstüne rahat çıkıyor arac hatta 140 bile yaptım.
    şimdi benim kafam çok karıştı eger sanzımanın arızası mekanik olsaydı zaten bu kadar süredir kullanamazzdım diye düşünüyorum.belli ki basit bir sorun var ama ne.bu sorunu nasıl çözebilirim forumdaşlarım tekrardan yardımlarınızı istiyorum.sanayiye götürdüğüm zaman ustalar daha arcı kullanmadan şanzuman inecek diyip bana kazıtk atmaya çalışıyorlar.ama bu sorun mekanik değil eminim bundan.öğrenci adamım ustalara havadan verecek 1500 tl param yok lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Selenoid valfinde arıza olabilir, servise gösterdiniz mi?

3. kartal90

kartal90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    gösterdim hocam herkes farklı bir şey diyor servis bilgisayara bağlayamadı nedense.adamlar sorunu neden kaynaklandığını bilmeden 2 3 milyar para istiyolar.belki beyninde sensörlerinde bir arıza var buna bakmadan nasıl şanzımanı indirecez diyolar bende onu anlamıyorum

4. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Servise götürme onlar otomatik ten anlamıyorlar.Benim arıza yaptı.ben de yürütünce şanzıman komple gitti şanzımanci çıkma şanzıman buldu servis ise 0 şanzıman takackti 13 bin tl. Benim ilkin boşa atıyordu.sonradan yürütünce komple gitti.şanzımanci 1,500 tl ye halletti. sen iyi bir şanzımancı bul ona git.otomatik ayrı bir şey.benimde bazen 3te takılı kalıyor.3 ten 4 e geçerken sallıyor. Vites geçişlerinde ayağını gazdan hafiften çek ki yüksek devirlerde geçiş yaptırma şanzımana daha çok zarar verebilirsin.
    Düzenleyen : bykadir

5. kartal90

kartal90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    doğru diyorsun hocam servise benimde güvenim kalmadı. ankara da iyi bir otomatik şanzıman ustası tanıyan var mı peki?

6. apollo

apollo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    merhaba benim durumum biraz farklı ben cumartesi günü pikniğe kızılcahamama gittik 5 kişi+bagaj full olmak üzere eramla saatte en az 130-140 bandında sürdüm(çok sorumsuzca bir davranış ama gs maçı vardı) ve rampa bayır demeden canavar gibi çıktı ama yolda 30 dk sonra tam göksu parkına varmadan 10 km önce vitestes aniden devir yükseltti (zaten en az 3500 devirde araba gidiyordu) sonra tekrar düzeldi korktum ama önemsemedim ardından 3 dk sonra yine yineledi ve bende normal hıza 2000 devir bandında 90 80 bandında bilkente kadar gittim daha sonra hiçbir vites geçişinde sıkıntı acayiplik sıkıntı yaşamadım ama bunlar neden oldu araç 46000 de 40000 de vites yağını şanzumancıda değiştirdim motor yağı falan herşey tamam başıma ne gelmiş olabilir teşekkürler

7. apollo

apollo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yardımınızı bekliyorum değerli forumdaslar

8. kartal90

kartal90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    geçmiş olsun dostum inşallah masrafsız bir şekilde kurtarırsın.bugün tüm ankarayı dolaştım benim sorunum için gerçekten esnaflık ustalık denen bir şey kalmamış herkes birbirine kazık atma peşinde.sana tavsiyem servise git bi bilgisayara bağlat arabayı umarım sorun basit mekanik olmayan bir sorundur.eğer fazla masraf çıkarırlarsa bir kaç yeri dolaş ona göre kararını ver.ben şu an karar verme aşamasındayım 1500 tl gidecek kafadan hayırlısı o lsun bakalımhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley19.gif

9. apollo

apollo Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    en sağlamı bi finaller bitsin gidecem bilgisayara bağlatacam ne oldu buna diye kazıklanmaktan iyidir haklısın,inşallah ucuza mağledersin.

10. kartal90

kartal90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    neredeyse bir sene olacak.güncel olarak son durumu paylaşmak istedim.o günden bu yana aracı bu şekilde kullanıyorum.overdrive off konumuna getirdiğim zaman aracı sorunsuz kullanabiliyorum.tabi overdrive off konumunda araç son vitese gecmediği için arac daha fazla yakıyor ve de yüksek devirde gidiyor.ancak 100 kmnin üstüne rahat çıkıyor arac hatta 140 bile yaptım.
    şimdi benim kafam çok karıştı eger sanzımanın arızası mekanik olsaydı zaten bu kadar süredir kullanamazzdım diye düşünüyorum.belli ki basit bir sorun var ama ne.bu sorunu nasıl çözebilirim forumdaşlarım tekrardan yardımlarınızı istiyorum.öğrenci adamım ustalara havadan verecek 1500 tl param yok

11. Gurkut

Gurkut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Mustafa Gürkut
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Birşey sormak istiyorum.. Göstergelerde aracın kaçıncı viteste olduğunu vs gösteren bir bölüm var mı acaba ? aracınızın modelini tanımıyorum ama 1. vites 2.vites vs diye gösteren bir dijital gösterge var mı araçta ?

12. kartal90

kartal90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    yok hocam sadece P R N D 2 L şeklinde gösteriyor.

13. Gurkut

Gurkut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Mustafa Gürkut
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Benzer bir sorunu gösterse paneli yüzünden yaşamıştım fakat bende vitesleri dijital olarak gösteriyordu.. Üzgünüm bu konuda yardımcı olamayacağım. Umarım en masrafsız ve kısa sürede halledersiniz diye dilemek dışında birşey yapamıyorum şu an için..

14. kartal90

kartal90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

15. kartal90

kartal90 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    yardımcı olacak kimse yok mu?

16. MuratbanK

MuratbanK Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Murat Olukcu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (1996-2001) RD
    Aynı sorun benim 97 Elantramda da dün itibariyle baş gösterdi. En son 23 Ocakta yazılmış konuya. O günden bu yana bir gelişme sağlandı mı ya da çözüm bulundu mu acaba?

17. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    kardeş öncelikle geçmiş olsun
    benim bundan önceki aracım 5400 motor ford explorer idi
    şanzımanı değiştirmeden önce aynı sıkıntı bende de vardı bende bu olay 2. viteste oluyordu araç 1 den 2 ye geçerken önce boşa düşüyor 2-3 saniye sonra 2.vitese geçiyordu
    işin ehli bir şanzımancıya gösterdim bana dediği dişlilerden 2 si yada 3ü aşınmış şanzıman değişecek dedi
    buraya kadar bir sıkıntı yok sıkıntı olan tarafı bu araçların parçaları zor bulunuyor ve pahalı
    sadece 2 rot kolu 310 tl idi şanzıman için en iyi teklif veren firma benden 6800 tl fiyat istedi
    sonra öğrendim ki şanzımanı komple değiştirmeye gerek yokmuş şanzıman tamir kitleri varmış
    400 tl ye şanzıman tamir kiti aldım evet 400 tl ye 6800 nere 400 nere
    tek farkı sadece şanzımanın bloğu aynı içerisi komple yenilendi 600 tl de usta parası toplam 1000 tl ye işimi gördüm
    benim fordun tamir kiti senin aracınkinden daha pahalı olma ihtimali yüksek sen bu işi belki daha ucuza halledebilirsin
    en azından şanzımanın sıfırlanmış olur

18. MuratbanK

MuratbanK Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Murat Olukcu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra (1996-2001) RD
    Cevabın ve ilgin için teşekkür ederim emrex
    Peki bu şanzıman kiti tam olarak ne işe yarıyor ve İstanbul'da mümkünse Anadolu yakasında alabileceğim ve daha da önemlisi işinin ehli bulabileceğim bir usta tavsiyen var mıdır?
    Çünkü bugün trafikte kaldım ve vitesler resmen cortladı
    Allah'tan eve kadar getirdi.
    Soğuyunca düzeldi ama İstanbul'da soğuk araba kullanma şansı 0...

19. CEHENNEM

CEHENNEM Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    no name
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    selamunaleykum arkadaşlar...
    yaklasık 5 gün once 1998 model 1.5 gls ov bir arac aldım. aracı ustama gosterdım o test ettı kullandı bır sıkıntı yok dedı fakat aracı biraz kullanıp ısındıktan sonra ara sıra 3. viteste bir sorun oldugunu farkettim. yanı 1 2 guzel ama 3 vitese gecerken bostaymıs gıbı oluyor gaz veriyorum devir yukselıyor ama vites degısmıyor gazı bırakıyorum devir dusuyor sonra 3 e gecıyor ve gaza basıp devam ediyorumorum. bunu sogukken hıc yapmıyor ısınıncada ara ara, daha cok yuksek devirlerde yapıyor. arabayı aldıgım kısıyı aradım sordum senın bılgın varmı şanzumana herhangı bı ıslem yaptırdın mı yaptırdınsa hıcdegılse bılelım ustaya gıdelım olmamıs soyle bır sorun var dıyelım dedım ama bende boyle bır sorun yoktu şanzumanada birsey yaptırmadım dedi.
    sizlerdeki sorunda tam olarak boylemi yada bana onerebileceginiz bırsey var mıdır? tskler....

20. CEHENNEM

CEHENNEM Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    no name
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    aracım 1998 model hyundai accent 1.5 gls ov. ufak bi eksiklik yapmışım

Bu Sayfayı Paylaş