LPG KABLO

Otomatik Buğu Çözme Sorunu Hk.

'Isıtma & Soğutma & Klima Sistemleri Sorunları Ve Ç' forumunda koreci tarafından 15 Ekim 2021 tarihinde açılan konu

1. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Arkadaşlar aracım 2012 digital klimalı Elantra...

Sorunum şu; araçta sanırım otomatik Buğu sezici sensör var. Ön camda buğu başladığında klima kompresörü ben düğmeye basmasam bile devreye girip yol boyu sürekli kompresörü aç kapa yaptiriyor. Hayalet olarak devreye girip, bu esnada göstergede veya tuşta ac ışığı veya işareti yanmiyor. Buğu çözme isareti de gözükmüyor.Devreye girdigini rölanti den ve de cikan hafif kompresör sesinden ve üflenen 26 derece ılık havanın bir anda soguk olmasindan anlıyorum.

Tereddütle kaldığım nokta şu, bu bir arıza mıdır? Çünkü hicbir sekilde klima ayarını buğu çözme tuşuna basmadigim halde bunu tekrarlıyor
    Yine emin olmadığım konu ön camda gercekten otomatik buğu sensörü var mıdır? Veya hatalı devreye girip çıkan kompresör mü böyle düşündürdü?

Not: Forumda bahsedilen buğu çözmede otomatik açılan klima iptalini başarılı sekilde yaptım ve çalışıyor. Başlık acma sebebim o degil. Ön arka buğu tusuna bastığımda klima artık devreye girmiyor. Sorun buğu çözme tusuna basmadigim halde normal modda arka planda devreye girip çıkan ve ekranda olsun veya tuşta olsun belirti gostermeyen klima kompresoru... iradem dışındaki klima kompresörünün yolda devreye girip çıkmasından rahatsız oluyorum, şikayetim bu...

Son düzenleme: 15 Ekim 2021
    Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    İ30 da da öyle buğu algıladığında klimayı devreye sokuyor ve ekranda buğu çözücü yanıp sönüyor işi bitince kendi kapanıyor onu bir ara araştırmıştım bende kapanıyor mu diye ama bulamamıştım. Klima buğuyu daha çabuk çözdüğü için böyle yapmışlar herhalde.

Asel Kaan Efe ve koreci bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    evet elantrada ve i30da var, orta dikiz aynasının arkasında sensör var. otomatik buğu çözüyor. ama benim elantrada klimayı devreye sokmadığını düşünüyorum. sizinkinde devreye giriyorsa iyi.

buğu çözmek için kesinlikle kompresör devreye girmeli. zaten klima kumandasından ön cam buğu çözmeye bastığınızda ac ışığı yanar yani devreye girer.

ben hiçbir aracımda kompresörü yaz kış kapatmam. kendisi kapatırsa kapatır. kapatmadığım için de bir arıza yaşamadım. çalıştığım şirketteki filo araçların hiçbirisi yine kapatmaz. onlarda da bir arıza duymadım.

Asel Kaan Efe ve koreci bunu beğendi.
  4. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yabancı forumlara baktım ve evet doğru teşhis yapmışım, ön camda otomatik buğu çözücü sensör var ve camda buğu başlar başlamaz digital klima sistemiyle haberleşip klima kompresörünü devreye alıp çıkarıyor...

İsmi şu; " Auto defog sensor "

Elle devre dışı bıraktığımız ön cam buğu tuşunda klimayı kapatma seçeneğinden bağımsız çalışıyor, yani o işlemi yaptığımızda buğu çözme tuşuna tuşunda klimayı devre dışı bırakabilirken, bu özellik varsa araçta devre dışı bırakılamıyor...

5. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Daha detaylı Bilgi; devre dışı bırakılabiliyormuş, otoparka inip deneyeceğim.

Otomatik buğu giderme sistemi

Otomatik buğu giderme, ön camın içindeki nemi otomatik olarak algılayarak ön camın içinin buğulanma olasılığını azaltır.

Otomatik buğu giderme sistemi, ısıtıcı veya klima açıkken çalışır.

Bu gösterge, otomatik buğu çözme sistemi ön camın içindeki nemi algılayıp çalıştığında yanar.

Araçta daha fazla nem varsa, otomatik adımlar aşağıdaki gibi çalışır:

Otomatik buğu giderme, 1. adımda, dış hava konumu, 2. adımda camda buğu yapmazsa, ön cama doğru hava üflenir.

Adım 1: Dış hava konumu
    Adım 2: Ön cama doğru hava üfleme
    Adım 3: Ön cama doğru hava akışını artırma
    Adım 4: Klimayı çalıştırma
    Adım 5: Klimayı en üst düzeye çıkarma

Koşullar sağlandığında otomatik buğu giderme sistemi otomatik olarak devreye girer. Ancak, otomatik buğu çözme sistemini iptal etmek isterseniz, AUTO düğmesine basarken ön buz çözücü düğmesine 2 saniye içinde 4 kez basın. Ön buz çözücü düğmesinin göstergesi, sistemin iptal edildiğini size bildirmek için 3 kez yanıp sönecektir. Otomatik buğu giderme sistemini tekrar kullanmak için yukarıda belirtilen prosedürleri takip ediniz.

Akü bağlantısı kesilmiş veya deşarj olmuşsa, otomatik buğu çözme durumuna sıfırlanır.

✽ BİLDİRİM

• Otomatik buğu çözme sistemi ile klima açıldığında, klimayı kapatmaya çalışırsanız gösterge 3 kez yanıp sönecek ve klima kapatılmayacaktır.
    • Verimlilik için, Otomatik buğu giderme sistemi çalışırken çevrim havası konumunu seçmeyin.
    ✽ BİLDİRİM

• Otomatik buğu çözme sistemi ile klima açıldığında, klimayı kapatmaya çalışırsanız gösterge 3 kez yanıp sönecek ve klima kapatılmayacaktır.
    • Verimlilik için, Otomatik buğu giderme sistemi çalışırken çevrim havası konumunu seçmeyin.

6. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Son durum hakkında bilgi;

otomatik buğu çözmeyi hiçbir şekilde kapatamadım. Elantra MD kasa olan modellerde sanırım kapatma tuş kombinasyonu yok.

Son çare olarak bugün sensörün fişini çektim, akşam deneyeceğim.

Sanırım tek çare bu.

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    neden kapatmak istiyorsunuz, çalışsın işte.

8. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Manuel iklim kontrol sistemi
    1. Kontak anahtarını “ON” konumuna getiriniz.
    2. Buz çözücü düğmesine basınız.
    3. Hava girişi kontrol tuşuna 3 saniye içinde en az 5 kez basınız. Hava girişi tuşundaki gösterge 0,5 saniye aralarla 3 kez yanıp söner. Bu, buğu giderme mantığının iptal edildiğini veya programlanma duruma geri dönüldüğünü gösterir. Akü boşalmışsa veya bağlı değilse, buğu giderme mantığı durumuna sıfırlanacaktır.

9. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Çok sık devreye giriyor... Ne güzel işte buğuyu gideriyor dediğinizi duyar gibiyim... Ama yol boyu bitmeyen bir tekrar, sensörü çok hassas...

Devreye girdiğinde hava yönü ve ısı derecesi vs ayarladığım hepsini yok sayıp, ön cam konumuna geçip, kış günü buz gibi klimadan geçirdiği havayı veriyor

Yani kışın konforlu bir ısıyla giderken bir anda, buz gibi havayı yüksek sesle ön cam yönüne geçirip işleri bozuyor ve ön tanımlı olduğu için hiçbir şekilde kapatılamıyor...

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bende ac düğmesi sürekli açık, ama kışın sıcak hava istediğimde ac düğmesi havayı soğutmuyor, sadece nemini alıyor aslında. ısıtma devam ediyor. sizde başka bir problem olmasın.

11. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yok problem yok, yurtdışı sitelerinden de baktım, orda da menüden kapatabilen menüden, kapatamayan sensör soketinden halletmiş. İş sadece isitmada dediğiniz dogru, hava soguksa klimayi devreye almiyor. Ama bu buğu sensörlü modeller direk klima kompresoru ve hava yönü degisek sekilde tetikleniyor. Ve buğu sensör parametrelerine klima dugmeleriyle müdahale etme sansi olmuyor.

Mis

Bu Sayfayı Paylaş