LPG KABLO

orjinal filitrelerin bir önemi var mı?

'Genel Sorunlar Ve Çözümleri' forumunda jarrah87 tarafından 12 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. jarrah87

jarrah87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Yiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araçlarımızın çoğu bakımında yağ, mazot, hava ve polen filitresi değişiyor. Bunların orjinali ile Türkiye üretimlisi arasında ne gibi farklar olur? Yerli üretim kullanmamız bir sorun yaşatır mı?
    Not: Önemli parça değişimlerinde (triger, baskı-balata, fren disk) orjinal alınması taraftarıyımdır. Ancak bu filitrelerde orjinal pek içime sinmiyor artık...

2. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Orjinal olmayan yag filitresi lifter sesi yapiyor ve zamanla sibop iticilerini bozuyor arti tikaniklik durumunda turboya zarar verir hava filtresinin gecirgenli onemli yeteri kadar hava gelmemesi araci cekisten dusurur gaza daha cok basarsin araca yag yaktirirsin polen filtesi aracin isitma ve sogutmasinda kullaniliyor performans duser ama aracin motoruna zarar vermiyor . Tabi bunlar illa olacak degil ama ihtimal

3. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    orijinal olamıyorsa bile kullanacağınız filtrenin kaliteli olmasına dikkat edin. birkaç çeşit filtre elinize aldıysanız az çok anlarsınız. örneğin hava filtreleri bazıları ucuz ama karton gibi oluyorlar bunlardan hava geçmesi pek mümkün olmuyor daha çok sünger gibi pamuk gibi olanları tercih etmek lazım. örneğin mann filtre gayet kalitelidir. asaş, fil gibi markalarda var bunlarda çin mallarından çok daha iyidir.

4. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Benim aracima bir anlik bosluguma gelip yan sanayi yag filtresi takildi bir kac bin km de lifter sesi basladi. Hepi topu orjinali 8-9 tl derhal filtrelerin alayini servisten alip castrol tam sentetik yag aldim araba kendine geldi.

Arac icin mekanik olarak kesinlikle orjinal tavsiye ederim.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

santafe2004 bunu beğendi.
  5. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yağımı dışarıda değiştirsem bile hem yağımı kaliteli alırım, hemde filtrelerimi gidip yetkili servisten orjinal alıp taktırırım. Yağ, Yakıt gibi filtreler şakaya ihmale gelmez. 3-5 kuruş kaar edeyim derken nelere maal olacağını kimse kestiremez. He orjinalini bulamıyorsam kalitesine güvenebileceğim markanın ürününü tercih ederim. Örneğin Bosch markasının yakıt ve yağ filtresini gönül rahatlığıyla alıp takarım arabama.

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    burada hyundai paradoxu devreye giriyor :) kaliteli yağ filtresi yağ basıncını düşürüyor, lifterler yağsız kalıyor. Yani geçirimliği ayarlı filtre harici kullanmak lazım.

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    her filtrenin mikron değeri var yağ filtresi olsun hava filtresi olsun arasından geçebilecek ve geçmeyecek partikül oranını belirleyen bir faktör eğerki mikron değeri olması gerekenden yüksek yada düşük olan bir filtre kullanılırsa problem yaşanması mümkün olduğu için bu işi güvenilir garantili bir şekilde çözmek adına düzgün şekilde güvenli şartlarda yetkili kişilerce üretilmiş ve kalite kontol aşamasından iyi biçimde geçmiş olan filtre kullanılması zaruridir üç beş liralık şey yüzünden üçyüz beşyüz liralık problemler yaşamamak adına Hyundai ye biniyorsanız Hyundai yedek parça kullanmanız gerekiyor:) çok aşırı lüks bir otomobil olmamakla beraber şu günlerde sıfır olarak galeriden alınan i20, elantra yada accent blue gibi bir otomobilde bu otomobile görünümü itibariyle kalite püsküren bir otomobilmiş gibi bakıpta sonra bu yepyeni gıcır otomobilleri kullanırken en ufak bir tıkırtı çıtırtı yada bir yerden ses gelmesi, arka savurması gibi şeylerin ciddi psikolojik problem yarattığı günümüzde orjinal filtreleri otomobilinizden esirgemeyin:) daimi mutluluk adına...

hyundai servislerde ben sadece yedek parça alıp çıkacağım diyerek girip çıkmak serbesttir:) yedek parça satışı için bakım yaptırma şartı kesinlikle aranmıyor, internette orjinal hyundai parçası valeo yada orjinal hyundai parçası mando şeklinde şeylerin çoğu düzmecedir hyundai parçalarının büyük bir çoğunluğu en kolay bulunabilirlik şekli olarak ya elinin altından orjinal kore ithalatı yapan yedek parçacılarda yada servislerde var bunların hangi marka ve ne şekilde son kullanıcıya ulaştığı bandrol parça kodu etiketi gibi özellikleri forumda mevcut, bunlar genelde marka imajı olmadan satılır markası içinde gizlidir. Kullandıkça kalitesini belli eder

benim de bir hatam var o kadar yazdım ama bende kabahatliyim, 64 lira verip orjinal polen filtresi almadığım için gidip 25 liraya antibakteriyel valeo marka polen filtresi takarak önümdeki seyreden araçtaki en ufak bir koku gelmesi yada önümde giden aracın eksozundan duman atması durumunda arabada kokudan boğuluyorum orjinal polen filtresi içeri daha az koku alıyordu:) bende hatasız değilim ve pişmanım bir dahakine 80 lira da olsa verip orjinal polen filtresi takmazsam biri beni uyarsın:)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 13 Ekim 2014
    Otonom ve onrgly88 bunu beğendi.
  8. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim Getzimdede orjinal polen filtresi var, hemde temiz olduğu halde trafik ışıklarında beklerken havalandırma açık ise dediginiz gibi egzos kokusunu direk içeri veriyor malesef :)

9. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Orjinalde denedim yan sanayide egzoz dumani kokusu farkli bir boyut malesef giriyor iceri. Ayrica sahin dogan gectiginde isiklara direk havalandirmayi kapatiyorum les gibi kokuyor :)

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

10. serkan2060

serkan2060 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Serkan ceylan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Bu biraz saçma olmuş ama baya saçma olmuş.Era nın serviste 40 liraya sattığı polen filtresi bildiğiniz aspiratör filtresi ve sağ ve solunda açıklıklar kalıyor.Bumu orjinal kaliteli Sanayide 15 liraya aldığım polen filtresini servistekilere gösterdim ağızları açık kaldı servis bu filtreyi satsa 80 liradan aşağı vermez dediler abarmışsınız biraz bence orjinal ile yansanayi arasındaki farkı öndeki aracın eksoz duman kokusu orjinalde gelmiyormuş yansanayi üründe geliyormuş diye koku sonuçta her türlü gelir

11. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    senin araçta koku engelleyici sistem var. kötü kokuyu algılayıp iç sirkülasyon moduna otomatik olarak alıyor. sürekli dış sirkülasyon modunda kullanınca koku gelmesi normal dediğim sistemi devrede tutarsan faydası oluyor.

Murat bunu beğendi.
  12. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Elantra xd2 nin orjinal yağ ve hava filtresi yerliden daha ucuz(yağ 10 tl, hava 9 tl), ceratoya çelik motorun 5 tl ye sattığı polen filtresinden aldım kısa sürede koku yapmaya başladı(mazot filtresi 104 tl, 30 bin km de bir değişiyor). hyundai servisindeki bekleme odasında yan sanayi ve orjinal filtresinin farkını gösteren maketler görmüştüm. Orijinal ile yan sanayi ciddi fark ediyor diye düşünenlerdenim. Önemli olan yerli-ithal olması değil, yeterli kaliteye sahip olup olmaması bence.

13. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    tecrübeyi kullanırım hangi marka olduğu önemli değil önemli olan kullanın kişilerin bu parçadan sıkıntısız faydalanmış olması ve memnun kalmasıdır forumda da öneriliyorsa bence bir problem yok... :)

14. jarrah87

jarrah87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Yiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Orjinal bakım parçaları almayı düşünüyordum. Bu yorumlardan sonra kesin alırım. Muhtemelen dışarıda yaptırırım. Çünkü aracım 115 binde (garanti kapsamında değil)... Aslında servisi seviyorum ama orjinal parçalar (tahminen 200 TL) tutarken 200 lirada işçilik vermek çok aklıma yatmadı zaten durumlar sıkışık bu aralar :) Tanıdığım japoncu var ona götürürüm...

Bu arada orjinal parçalar için bir inceleme yaptım.
    ******* nın sitesinde bakım seti var http://www.*******.com/Accent-Era-Dizel-15-CRDI-Bakim-Paketi-PETROL-OFISI,PR-29791.html
    mesela burada orjinal filitreler (polen hariç) 170 tl dir... Polen filitresi de orjinal olsa ve hyundain kullandığı fren hidrolik yağı da dahil olunca ne kadar tutar acaba.. (Sadece malzeme)

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Ekim 2014
  15. ümitbilge

ümitbilge Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Ümit bilge
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    kesinlikle orjinal ilk tercih olmalı. arabayı ilk aldığımda daha bakıma 10bin km var diye kendim hava ve polen filtresini değiştirdim ve sanayiden orta halli bir marka aldım, ancak daha
    3 bin km olmadan havalandırma üflememeye başladı. tabiki polen filtresi tıkanmıştır. e polen bu hale geldiyse hava ne olmuştur dedim ve hemen ikisinide değiştirdim. bosch marka aldım bu sefer ve iyiki de değiştirmişim. 5 km de ısınmayan araba 1 km de ısınmaya başladı. demekki hava filtresi de yeterince hava veremiyordu. bir dahamı kesinlikle servisten orjinal parçayı alır gider ustama gönül rahatlığı ile taktırırım.

16. eneseren

eneseren Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    recep nas
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    servis kafayı yemiş benim aracın polen filtresine 154 lira dediyala.. gelde orjinal tak hadi. N11 den 3 ay önce 20 tl kargo dahil aldım.şimdi tekrar alacam 25 tl olmuş okadar olsun. yılda 4 kere değiştirsem yine servis fiyatından ucuz. Hyundaı Türkiye'de üretiliyor ya ondan heral;) arkadaşa honda civic hatchback bagaj amortisörü aldık servisinden teki 90 tl ye ve Türkiyede 3 adet kalmıştı üstelik. Benim aracında bagaj amortisörü bozuktu bende alayım dedim aynı gün ordan çıktık Hyundaı servisine geldik tekine 155 tl istedi. Hatta honda servisi adım atacak yer yok okadar kalabalıkken hyundai servisi bomboştu. Sağlam araba kolay bozulmuyor honda gibi diye arkadaşa hava attık güya fiyatı duyunca arkadaş bence herkes sanayide dedi.:(

17. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

honda parça fiyatında hyundai değil, mercedes değil, porcshe ile yarışıyor. bagaj amortisörü ucuza denk gelmiş ama bazı parçalar için honda'da 10 kat para istiyorlar. mesela çok kırılan far yıkama fıskiyesi 900-1000 lira civarındaydı.

polen filtresini orjinal almasak da olur, yağ, mazot filtresi kadar önemli değil.

sanayide i20 için 10 liraya bile polen filtresi bulunur.

18. cenker_baba

cenker_baba Guest

Bir honda faturasi[​IMG]

E8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

santafe2004 bunu beğendi.
  19. eneseren

eneseren Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    recep nas
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    yer Konya merkez her iki serviside arayabilirsiniz. benim aracın antenine 375 gibi bir rakam söylediler. kırılmıştı hızlı yapıştırıcıyla yapıştırdım devam. serviste sadece 5 lt shell helix motor yağı 250 tl. sanayide aynı yağ olmak şartıyla yağ filtresi ve işçilik de dahil 180 tl.servisler bu tutumlarıyla müşterilerini sanayiye itiyor. polen filtresine 50 dese alırım orjinal olsun diye. ama nerdeee

20. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    kimin bu araba yeniden mi imal edilmiş yapılmayan bir şey kalmamış sanırım

Bu Sayfayı Paylaş