LPG KABLO

Ön Tarafı Göremiyorum

'Tucson Forum - Club' forumunda TolgaB. tarafından 5 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhaba;

Aracı alırken arka sensör ve geri görüş kamerası taktırmayı düşünebildim lakin, aracın önü çok yüksek geldi bana. Şu an resmen park manevrası yaparken önümü görmeden gidiyorum desem yeridir. Zamanla alışırım umarım, ancak size sorum şu? Acaba park sensörü taksam mı? Bilemedim. Gerçi ön-arka ayrı ayrı olmaz, yani ön sensör için henüz yeni taktığım arka sensörlier çöpe atıp 8 gözlü set almam gerekiyor.

Ne önerirsiniz?

2. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Aracınız nedir?

3. Halil KURT

Halil KURT Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,793
    Ad Soyad:
    Halil Kurt
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Normalde alışırsınız.
    Ama riske atmamak istiyorsanız ön arka sensörlü park sensörü taktırabilirsiniz.
    Valeo tavsiye ederim.

4. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim mercedes de ön ve arka park sensörüm vardı... Kalitesiz bir ürün değildi ama afaki fiyatlı olanlardan da değildi. Aşırı yağışlı havalarda ön sensöre set çarpan su çalışmasına neden oluyordu, taktırdıktan bir müddet sonra 4 tane gözün birinde sorun oldu değişti (garantiden), sonra diğerinde sorun oldu değişti. Ön park sensörü şimdiki aklım olsa taktırmam ama kalite etkenmidir bilmiyorum.

5. cenker_baba

cenker_baba Guest

6. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Araç nedir bilmiyorum ama oturma pozisyonu buna etken olabilir.araci bilmeden yorum zor:)

7. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Arkadaş konuyu TUCSON forumuna açtığı için araç TUCSON'dur galiba.

8. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Profilinde araç yazmadığı için bu seçenek daha güçlü görünüyor.

shadow50 bunu beğendi.
  9. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Pardon yazmayı unutmuşum. Tucson.

Geçmişte ben de ön park sensörünün gereksiz ötemlerinden rahatsız olmuştum. Ama fayda/külfet düşününce emin olamiyoırım.

Diğer yandan, dediğim gibi, aracı alırken arka sensör takıldı, buradan ön-arka sensöre dönmek hem maliyet olarak külfetli, hem de gerekliliği tartışalbilir. Bilemiyorum ne yapsam diye. Herhalde bir süre deneyeyim kendimi, bakalım çok saçmalarsam arka sensörü çıkarttırıp ön arka yaptırırım...En makul çözüm bu gibi

10. cenker_baba

cenker_baba Guest

forumda nereler ene konular açılıyor bir bilseniz :)

shadow50 bunu beğendi.
  11. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL

İlk forumum değil burası, iyi kötü forum adabı bilirim ki konuyu açtığım alt başlık doğru. Tek hatam modelin adını yazmayı unutmak oldu, onuda özürlerimle belirttim zaten.

Ayrıca bu vesile ile belirtmek isterim ki profilde son kasa tucson modeli seçeneği yok. Tucson 2004-09 var, ix35 var, ama tucson yok. Acaba diyorum ki bu model bazı ülkelerde ix35 geçtiği için açılmamış olabilir mi? Bilen üyeler konu ile ilgili fikir verebilirse model ismini de ix35 olarak güncelleyeyim.

Teşekkürler

12. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Ön park sensörlerinin aç/kapa anahtarları oluyor, sürekli açık olması kafanızı şişirir. Yeni tucson ise servise danışabilirsiniz orjinalinde de vardır muhtemelen, eski kasa ise farklı marka alıp boş tuşlardan birine aç/kapa düğmesi yapılabilir ön sensörler için.

Farkı markadan kastım bip seslerinin tonu değişik olur bir nebze olsun farkındalığınızı arttırır.

Son düzenleme: 5 Temmuz 2017
  13. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL

Sağolun yorumlar için,

Önceki aracımda serviste taktırdığım ön-arka sensör vardı ve tam da dediğiniz gibi içeriden bir düğme ile aktive ediliyordu. Daha doğrusu, geri vitese geçtiğimde ön-arka sensör otomatik devreye giriyor, sonrasında ileri vitese alınca 10-15 saniye sonra devre dışı kalıyordu. İçerideki düğme ise, örneğin kafadan bir yere yanaşacak gibi bir durumda, sadece ön sensör lazım olduğunda kullaılıyordu. Mantığı güzel olsa da özellikle yağmurlu havalarda, canımı sıkıyordu. Zira park manevrasında zır zır ötüyordu. Sanırım gözlere bir yerlerde su giriyordu. Kuru havada sıkıntı yoktu. Servise bir kaç kere danıştım, ama sonrdan montajlarda bu sorunun hep olduğunu söylediler. Bu gereksiz ötme konusu neredeyse kaza yaptıracak rahatsız ediyordu.

Tucson da da aynısı olur diye tereddüt ettim, ve sadece arkaya taktırdım, ama şimde de “acaba mı” diyorum hani. Alışabilirsem ne ala, yoksa sanırım yine aynı süreç olacak.

Geçmişte Golf 6 Highline model aracım vardı, bunda orijinal ön park sensörü vardı, gerçekten ne bir gerksiz ötme, ne de başka bir sorun yaşadım, çok stabildi. Bu iki tecrübeden çıkardığım sonuç ise “ön sensörle orijinal değilse öter" oldu ve tucson da tercih etmedim...... ŞİMDİLİK J

14. cenker_baba

cenker_baba Guest

alıntıladığınız yazıyı size cevap olarak yazmamıştım, bu kadar alıngan olmayın lütfen hepimiz insanız hepimiz bazı şeyleri unutur veya hata yaparız.

TolgaB. bunu beğendi.
  15. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Teşekkür ederim. Haklısınız....

cenker_baba bunu beğendi.
  16. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Tekrar selam, bu konu ile ilgili bir fiyat bilgisi almak için bugün servisi aradım. Zaten araç yeni olduğu için beni müşteri ilişkileri deparrmanı aramıştı. Ancka bana göre çok ilginç gelen bir cevap aldım.

Şöyle ki; ilgili kişiye rahatsızlığımı söyledim ve ön-arka sensör takılırsa fiyat ne olur, indirim vs olur mu diye sordum. Temsilci beni 10 dk sonra aradı ve teknik elemanın “bu araçlara ön park sensörü takılmadığını, takılırsa bile trafikte sürekli öteceği için randımnlı olmayacağı, bu üyzden önermediklerini” söylemiş. Bana saçma gelen bu açıklama üzerine servisi direkt ben aradım. Bu cevabı veren kişi ile görüşemedim ama başka bir servis yetkilisi benzer şeyleri dedi. Ben de bunun üzerine “genellike içeriye bir düğme konulduğunu, bu düğme ile ön sensörlein kapatıldığını, normalde geri vitese takıldığında ön sensörlerin de devreye grdiğini, ileri vitese alınca 10-15 sn kadar aktif kalıp sonra kapandığını, sadece ön sensör lazım olduğunda içerdeki düğme ile kumanda edilebileciğini” söyledim.

Bunun üzerine servis elemanı bana hem citroen de hem hyundai de (bu bayi iki marka araç için hizmet veriyor) “böyle bir talebin müşterilerden hiç gelmediğini, onların da bu tip uygulama hiç yapmadıklarını “ söyledi. Ama yine de bir araçtırıp bana gün içinde dönecekmiş.

Sonuç olarak, öncelikle Ataşehir’deki bu bayi artık “yapabiliriz” dese dahi ben burada yaptırmam. Zira hiç yapmamışlar, aracımı servisin acemiliğini atması için kullandırtmam. Bu bayi Hyundai’de yeni, daha önce citroen-mitsubishi idi, gerçi talep ettiğim şey öyle atla deve bir iş değil ama yine de daha köklü bir hyundai bayii nde bir daha denerim şansımı. İkincisi servisin bu şekilde “ olmaz” diye kestirip atması bana çok normal gelmedi, sanki başından savıyormuş gibi geldiler. Tabi bakalım beni gün içinde arayacağını söyleyen arkadaş, arayacak mı? bu da önemli. Ama görünen o ki bir süre böyle kullanıp alışmam gerekecek.

17. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Yetkili servislerin Etkili servisler olduğunu da görürüz inşallah ama zor gibi. Ben de olsam aracımı elletmem böyle yerlere. Sensörsüz kullanmak daha iyi.

TolgaB. ve ai_torcuk bunu beğendi.
  18. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkada A101 den alınma arka sensör var yetiyor ön tarafı da tahminen tutturuyorum. Bazen parmak girmeyecek kadar yanaştığım bile oldu. Arka sensör olmazsa olmaz. Ön arka sensörü arkadaşın golf de görmüştüm. 8 sensörün uzaklık bilgisini multimedia ekranından gösteriyordu. Gördüğüm en güzeli oydu. Fabrika çıkışlı güzel yapmışlar.

A101 den sensörü alıp oto elektrikçiye kaça takarsınız dedim. 150 demişti sensör zaten 30 liraydı. İnternet üzerinden nasıl takıldığına ait videolar seyretmiştim. Peki dedim 150 liralık ne yapıyorsunuz çamurluğu filan sökeceğiz dedi. Ne zaman müsaitsiniz dedim. Yarın 4 den sonra dedi. He dedim bekle geliyorum. Belki hala bekliyordur. Gittim başka usta 30 liraya taktı. Hala tıkır tıkır çalışıyor. 6 temmuzda A101 tekrar sensörü satıyorlar biraz zam gelmiş.:D

Ön farı açıyorum farın öndeki araç veya duvardaki yansımasına göre park etmek daha kolay oluyor. ;)

Coolwhisper ve TolgaB. bunu beğendi.
  19. TolgaB.

TolgaB. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad Soyad:
    Tolga B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL

Herhalde benim de sizinkine benzer bir kerteriz bulmam gerekecek. Dediğiniz şekilde ön-arka sensör benim daha önce sahip olduğum Golf de vardı, sistem güzeldi. Sonradan takma olan Civic’deki de iş görüyordu aslında. Ama servisin “olmaz” anlamına gelen ifadeleri şaşırttı beni doğrusu...

Bir süre böyle devam edeceğime göre hemen bir kolaylık bulmayımı şu ön görüş işinde. Yıllardır ön sensör ile kullanmıştım araçlarımı biraz acemilik var, eh bir de araç yeni ve büyük olunca daha da katlanıyor bu durum.

20. SELCUK1735

SELCUK1735 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    selçuk alan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Tucson aracımda arka kamera var, buna ek ben video seçici kit alıp ön tarafa kamera ekledim. böylece D konuma gelince ön kamera açılıyor ve 8sn sonra kendi kapanıyor.

Bu Sayfayı Paylaş