LPG KABLO

Ön göğüsten gelen ses hakkında!

'Boya & Kaporta & Trim Sorun Ve Çözümleri' forumunda hokans tarafından 9 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Yaklaşık 1 yili askin bir süredir sürücü bölümünde göğüs plastiginin cam ile birleştiği yerin altindan özellikle frene bastığımda dişli yol üzerinde 80-90 km ortalama hizda cızırtı sesi aliyorum. Üç tane farklı servis gezdim. Antalya-Alanya ve İstanbul olmak üzere. Maalesef bir sonuç alamadım. Yurtdışı kaynaklarini arastirdim. Kokpite ısı girmesini engelleyen "firewall" metal bir aksam varmış. Tam on camin altında. Dizlerin önünde kalıyormus. Bu bölümde güzel bir kaynak yapılmamış isr sese neden oluyormuş. Ben göremedim. Yardimci olabilecek varsa memnun olurum. Bunun haricinde sizden bu durum hakkinda nasil bir yol izlemem konusunda fikir alabilir miyim? 4. bir servise mi gitmem gerekiyor?
    Size cektigim videolari gosternek istiyorum. Artık bu ses yüzünden araçtan iyice soğudum. Yardimlarinizi bekliyorum.

2. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Benzeri benim aracımda'da var...

Servis'te tam teşhis koyamadı...

3. Umr

Umr Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    396
    Ad Soyad:
    Veccii
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Büyük ihtimal gögüs içi kablo tertibatında biyerde sarsıntı var.

4. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Bir sorum olacak ses sanırım ızgara tarafından daha fazla geliyor diye ızgarayı çekmişsiniz.Ses gelirken ızgaraya bastırmayı denediniz mi ?

5. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bir şey soracağım, daha önceden bu konu hakkında yazışmış ve sorun çözüldü demiştiniz, ses tekrar mı etti ?

6. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Izgaradan çok, aracin ön direğinin altında, camla göğüs plastiginin birleştiği bölgede alttan geliyor bu ses. Açıkçası servislerin tüm göğüsü söküp problemi aramak için yol testine çıktıklarını düşünmüyorum. Bu nedenle çözüm çok gecikiyor. Bazen şunu merak ediyorum. Acaba her markanın servisleri bu derece ilgisiz mi yoksa Volvo alırsan çok mu rahat ediyorsun bilemiyorum açıkçası.

7. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Daha önceki ses sol diz bölgesindeki sigorta kapağının altindan gelen bir sesmiş. Fakat hem direksiyon milinden hem sigorta kutusundan gelen sesler bu sesle birleşmiş. Dolayısıyla fark edememiştim. Uzun uğraşlarım neticesinde problemli olan eps modülüm değişince, zaten uzun dönemdir var olan bu ses bariz bir biçimde ortaya çıktı.

8. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Abarttığımı düşünen servisler olduğu kadar, abarttığımı düşünen forum sakinleri de olabilir. Bu nedenle dün akşam istanbul'dan Antalya'ya gelirken Döşemealtı mevkiinden 3 km önce çektiğim videoyu da sizinle paylaşmak istiyorum. Bu, cuma günü İstanbul Anadolu yakasındaki servis müdahalesinden sonraki durum. Maalesef videodaki gibi dişli asfaltta, özellikle frenle inilen hafif yokuş aşağı güzergahlarda bu sesi yol boyunca çektim. Müzik dinlemek geçici olarak çözüm sağlasa da sadece problemin üstünü kapatmaya yarıyor. Takdiri sizlere bırakıyorum.

9. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    yani aracın ses gelen kısımlarına dışardan müdahale yaptığınızda seste bir değişim olmuyor.Demekki bazı sölgeleri sökerek sesi çözmek gerekicek benim dübel bile sokmuşluğum var oraya buraya.Servister sanırım bu gibi işlerle pek uğraşmıyorlar. Sesin nerden geldiğini tam olarak bulsanız çözümü kolay ama bütün iş bulana kadar zaten.

10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,517
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Cızırtı , tıkırtı vs. çok sinir bozucu oluyor özellikle şehirler arası uzun yolda çekilmiyor , bana kalırsa göğüsü söktürmek gerekiyor.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    benim arabada ön taraftan gelen böyle sesleri ses gelen yere şamar tokat yumruk dalarak çözdüm ara sıra yapıyor vurunca geçiyor, bir gün ön göğüs göstege paneli yada teyp çerçevesi kırılmazsa iyidir:)

12. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,517
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam kroşe, aparkat derken bir yerleri kırmayasınız.

iPhone 5C cihazımdan tapatalk kullanılarak gönderildi.

13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    teybin üstünden bozuk yolda çıt çıt ses geliyordu biraz bastırdım düzeldi bir iki saniye sonra yine geldi bende vurdum çok sert değil ama vurdum, uzun müddet yapmadı, yine yazın güneşte kalınca gösterge paneli camı üzerinde iki tane vida var ince plastik ile kalın plastik kısımı tutuyor oradan çıtırtı ses geliyordu sürekli ama böyle dümdüz yolda çıtlıyor elimle sıktım düzeldi yine 5-10 saniye sonra çıtlamaya devam bende gösterge paneli üzerine yine hafiften vurdum yanlardan iki elle sıktım çatırt etti daha da ses yok.

kalorifer düğmelerinden ses geliyordu dış çerçeveyi içeri bastırdım kesildi düğmeyi çevirince yine ses geldi dizimle ittirdim katırt etti ve daha da ses yok

bunlar tekrarlarsa aynı şekilde devam, zaten bu sesler çok aşırı olmadığı sürece beni rahatsız etmiyor,

bagajda şangırtılar vardı sesin kaynağını birgün yolda giderken keşfettim kriko uzatma kolu ve çeki demiri aynı kılıfta yan yana duruyorlardı onları ayırdım şangırtı bitti, bagaj zaten aldığım günden beri sadece trafik seti ve yangın söndürücüyü taşıyor, seyrek olarak marketten dolup anında boşaltılıyor.

ses yapan plastik parçayı yerinden yarım yada 1mm oynatabilirseniz ya daha çok ses yapar yada sesi keser mantık bu abes bir durum yok:) saclarda temas sürtme gibi şeyler olursa durum felaket.

hyundai getz iç kısımda seyahat eden her insan ve her bir cisim için go kart gibi yada traktör gibi süspansiyon konforuna sahip:) birgün gözlüğümü kılıfsız halde ön çakmaklık önünde bıraktım yaklaşık 20-30 km yol yaptım camları neredeyse kullanılmayacak kadar çizilmişti, yine ön tarafa ön camın altına o meşhur kafa sallayan köpeklerden koymuştum köpeğin kafası birgün yerinden kırılıp düştü. Böbrek taşı olanlar için arka koltuk ideal, bunların olması için bozuk yolda 30-40km hızla gitmek yeterli:)

ben gerek fiyatıyla elde edebilme kolaylığı beraberinde yol ile aramdaki bu bağı verdiği hislerle güçlendiren arabamı şimdilik içimdeki gençlik ruhuyla seviyorum uzun süre sevdim dahada severim orası ayrı şahsen:) ha çatırtı patırtı titreşim eksik olmuyor, şikayet edemem çünki getz in iç trim sesinden şikayet edecek olsaydım şikayet etmek yerine çatırdamayan titremeyen çok daha az ses ve sallantı yapan sonata yada benzeri üst segment konfor bazlı araba tercih etmeliydim.

iyide bir elantranın bu sesleri çıkarmadan yolda gitmesi lazım.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. Umr

Umr Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    396
    Ad Soyad:
    Veccii
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Bendede sag cam direginin ordan kışları araç ısınana kadar belli belirsiz bir ses geliyor.

15. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    benim getz devir 1500 oldumu göğüsten çırıltı geliyor 1500 ü geçtimi kesiliyor veya 1500 ten aşağı düştümü kesiliyor ne olabilir acaba sadece 1400 ile 1700 arasında ses yapıyor

16. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba herkese. Burada dünyanın farklı yerlerinden benim göğüste yaşadığım probleme yakın ses sıkıntıları yaşayanların youtube'a koydukları videoları buldum. Çözüm bulanlar var. Fakat servislerin probleme nasıl çözüm bulduklarını yazmamışlar. Kendilerinden yardım istedim. Umarım bir sonuç alabilirim. Linkleri inceleyebilirsiniz.

17. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Takipteyim...

18. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Nedenini söyliyeyim.. Araçlarımız farklı ama benim yumurta kasa accentte de ön konsoldan ses geliyordu.. Sol direk plastiğini söktüm, 1 tane kablo geçiyordu, onu süngere benzeyen bantla yapıştırdım.. Sonra direksiyon altındaki plastik aksamı söktüm.. Bir sürü sallanan kablo ve boş soket vardı.. Onları da yine aynı şekilde önce elektrik bandıyla sonra da sünger bant ile yapıştırdım.. Ardından teyb çerçevesini söktüm.. kalorifer ayar çubuğu birbirine sürtüyor ve ses yapabiliyordur diye pense ile biraz eğdim en azından birbirine değip titreşim ile ses yapmasını engelledim.. VE SONUÇ : Ön konsolda ses kalmadı.. ama bu sefer de sol ön ve arka sürücü kapısından ses geliyordu.. Kapı döşemelerini söktüm.. Kapı koluna bağlı bir tel var.. yani kapıyı açmaya yarayan bakır tel.. Bu tel titreşim ile kontraplağa ve kaportaya değdiği için ses yapıyordu.. yine aynı şekilde yapışkanlı sünger koydum.. Ses mes kalmadı.. Arada ön konsoldan ses geliyor.. Bunun nedeni konsolumdaki çatlaklar ve izalasyon olmamasından kaynaklı.. umarım işine yarar :)

hokans ve SuperNova bunu beğendi.
  19. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Herkese tekrar merhaba. Maalesef servisler arac halrn garanti kapsaminda olduğundan ve "çok daha önemli işleri" olduğundan bu tür zaman alıcı ve meşakkatli konulara önem vermiyor ve son kullanıcıyı mağdur etmekten asla çekinmiyorlar. Bende bu işi kendim yapmaya karar verdim. Yeni Elantra'nin tüm ön gövdesinin nasıl sökülebilecegini fotoğraflar ile anlatabilecek yetenekli ve becerikli forum sakinlerimiz var. Kendilerinden yardım rica ediyorum. Teşekkürler..

20. hokans

hokans Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    125
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bugün biraz caba sarf ederek sol direkteki kaplamayi söktüm. Sesin göğüsten ziyade, göğüs ile direk kaplamasinin birleştiği plastik tırnaklardan gelebileceğini düşünüyorum. Fotoğrafta cam, göğüs ve direğin birleştiği yere denk gelen plastik tırnakları ve tabanı ne ile kaplamamı önerirsiniz? Burada amacım plastiklerin birbirine sürtmemesi. Teşekkürler.

Bu Sayfayı Paylaş