LPG KABLO

Ön Cam Değişimi Için 18 Gündür Bekletiliyorum

'Hyundai'den Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda Hakan.06 tarafından 16 Ağustos 2021 tarihinde açılan konu

1. Hakan.06

Hakan.06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad Soyad:
    HakanA.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Öncelikle süreci hızlandırmak için nereyi arayıp nerelerden yardım istemeliyim bilen var mı?

30 Temmuz 2021 tarihinde 2021 model i20 Elite Plus aracımı Akbak Hyundai götürüp ön cam hasarı için değişim kaydı oluşturdum. 16 Ağustos oldu hâlâ fabrikadan ön cam bekleniyor. Sanırım Kore'den gelmesini bekliyorlarmış ellerinde yokmuş. Tam görüş açımı kaplıyor ve sürekli yansıma yaptığı için yolu görmemde sorun çıkartıyor. Allah korusun dolu, şiddetli yağmur falan yağdığında patlamasından korkuyorum. Bekletiyorlar hâlâ bir cam siparişi neden bu kadar uzun sürede gelmez ki? Bilgi veren de yok arıyorum bekliyoruz diyorlar. Haftaya şehir değiştirmem gerekecek, geri buraya gelemem aylarca kırık camla gezmek zorunda kalırım. Süreci nasıl hızlandırırız nereye şikayet etmeli?

Son düzenleme: 16 Ağustos 2021
  2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    geçmiş olsun, müşteri hizmetlerini aradınız mı?

Hakan.06 bunu beğendi.
  3. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    2020 astra , Baldizin araba 1 ayda geldi

Hakan.06 bunu beğendi.
  4. Hakan.06

Hakan.06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad Soyad:
    HakanA.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkürler. Dün şikayetvar üzerinden ve Twitter'dan bildirimde bulunmuştum Kore'den gelmesi hızlandırılsın falan diyerek, dün akşam yanıt gelmişti ilgilenilecek diye. Az önce Akbak aradı, şikayet oluşturmuşsunuz ama tesadüf eseri bugün sabah camınız gelmiş biz haber vermeyi unutmuşuz dedi. Bana pek inandırıcı gelmedi çünkü siparişi 8 gün önce verdiklerini belirtmişti. Aslında Akbak'ı şikayet etmedim ben, Kore'den cam hızlı gelsin bekletilmesin falan demiştim sadece. 8 günde Kore'den cam gelmiş olma ihtimali ve bunun benim şikayet ettiğim günün ertesine denk gelmesi? Umarım yan sanayi cam falan takılmaz. Tekrar şikayetle uğraştırmasınlar beni. :D

KilecNasah, onurforces ve Coolwhisper bunu beğendi.
  5. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    süreçler normal türkiyeye yurtdışından transferler bir hayli zaman alıyor suzuki servistede kapı değişimi için 25 gün bekledik japonyadan

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    sonatama koreden 5-6 güne parça gelmişliği var. havakargo ile yola çıkacak kargoların içerisine ekleyebiliyorlar ufak şeyleri.
    sizin ön cama gelirsek o konuda bence bir bilgi kirliliği olabilir. i20 ve i10'un camları tr'de üretiliyor diye biliyorum.

Samuera ve MAERKEK bunu beğendi.
  7. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Serdar Bey e katiliyorum. Bilgi kirliliğinden dolayı bir mağduriyet oluşmuşa benziyor. Hyundai servisleriyle ilgili son zamanda cok şikayet var forumda. Diger platformları bilmiyorum. İnşallah yetkililer bir şekilde görür bunlari da düzelme sağlanir.

8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Bazı marka yan sanayi camların (Olympia Şişecam vs.) bazı modellerde orjinal camlardan daha kalın olduğu için özellikle tercih edildiği söylenir:) genelde sıklıkla hızlı uzun yol sürüşü kullanım stili sebebiyle kasko dan her yıl bir cam değişim hakkını kullananlar bunu daha iyi bilirler.

Benim bu konuda diyeceğim tek şey aracınızın henüz çok çok yeni bir model olduğu ve bu yüzden illa ki piyasada yeterli yedek parça tedarikçisi arzı oluşturulamamış olması ve ayrıca üretilen orjinal ekipman vs. hatta otomotiv ana sanayisine yani Assan yada Ulsan a bu yeni i20 parçaları için destek veren otomotiv yan sanayilerince bütün yepyeni i20 parçalarının büyük bölümünün henüz üretim bandına aktarılıyor olmasından ötürü böyle bir sıkıntı yaşamışsınızdır.

Üzerinden biraz zaman geçsin bir altı ay bir sene kadar bütün yedek parçaları peynir ekmek gibi olacaktır hatta ucuzlayacaktır. O zamana kadar biraz korumanız şart.

2008 senesinde sıfır alınmış Getz sahibi idim, henüz bir bir buçuk senelik iken cam sıyırıcı fitillerin hepsi güneşten çatladı garantiyle de uğraşmadım yetkili servis cam sıyırıcı fitilleri siparişle 2 günde getiriyordu yan sanayisi de yoktu. Şimdilerde çat diye veriyorlar orjinali de yan sanayisi de bol miktarda var. Babam 2012 i30 un davlumbazını daha araba 2 yaşında iken yırtmıştı servis siparişle gelir dedi, fiyatı da çok pahalıydı artık yan sanayisi de orjinali de var hemde 8 sene önceki fiyatına yakın fiyatla. Orjinal yedek parça kullananlar bilir hava filtreleri bile Made in Korea dan Made in Turkey e döndüler, bildiğimiz mavi etiketli HMC bandrollü yetkili servisten alınma parçalar. Yani orjinal parça üretim yetkisi yerli bir tedarikçiye verilerek yedek parça üretimi yaygınlaştırılmış arttırılmış. Bu olay yeni bir modeli piyasaya sürme acelesi ile hemen yapılamıyor olmalı yani belki biraz zaman içerisinde oluyor. Avrupa menşeili markalarda belki daha farklı olabilir onları bilemiyorum

Hatırlıyorum ki 2014 te yenilenen i20 de bir kullanıcı sıfır aldığı araçta ön göğüs kısmında ufak bir çizik görmüştü yine bu forumda konu açılmıştı o da benzer biçimde yedek parça temin sıkıntısı yaşanıyordu henüz 2-3 aylık piyasada yeni bir otomobil olduğundan böyle idi. Hatta ön göğüs yenisi gelmediğinden orjinal çıkma parça ile değiştirildiğini iddia ederek şikayetçi idi.

25-30 senelik bir otomobile özel ihtiyaç parça bulmak yine zaman alır, alibaba aliexpress artık taiwan çin nerede varsa. Maksat otomobilinizi sevmek.

Son düzenleme: 18 Ağustos 2021
    mechanical ve Hakan.06 bunu beğendi.
  9. Hakan.06

Hakan.06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad Soyad:
    HakanA.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Cam değişimi yapıldı, camın altında köşede yazan kodla önceki orijinal camda yazan kodlar harfi harfine aynı. Neler oldu anlayamadım ama sorun çözüldü. :)

ai_torcuk bunu beğendi.
  10. Vale0

Vale0 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Selim
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)

Kaskodan her yıl ön cam nasıl değişiyor ki...

benim bildiğim kırık çatlak vs olmadan cam hakkı olsa bile değişmiyorlar...

bu yöntemi çok merak ediyorum ne diyorlar yada ne yapıyorlar acaba... Cama çekiçle falan mı vuruyorlar... :) sonra taş sıçradı mı yazdıyorlar evraklara :))

11. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    hayır kesinlikle kimse az hasarlı ön camını kasıtlı olarak kırıp değiştirmek istemez, cam değiştirdikten sonra yada değiştirilirken hele o cam öncesinde kusursuz çalışan aracın ilk orjinal fabrikasyon camı ise sökerken cam kenarlarının boyaları çizilebilir, camı taktıktan sonra iç dikiz aynasının yapıştırıldığı yerden düşmesi, su alması, yüksek hızda ses alması çıtırdaması gibi bir sürü problem çıkarabilir, tabi bunlar takan tamircinin camcının yada servisin kabiliyetine bağlı olan şeylerdir bunlar, genelde sorun çıkmaz, camı kasıtlı kırdığınızda cam kırıklarının iç kısıma göğüs torpido vs. zarar verme riski de vardır.

Kaskodan ön cam hakkı genelde otobanda her gün sürüş yapan havaalanı taksicileri, otobanı hafriyat kamyonu ve benzeri araçlarla paylaşmak zorunda kalanlar gibi kişiler tarafından her sene olmasa da sıklıkla kullanılır

eğer günlük sürüş rutininizde her gün 140-160km hızlarda 80-100km mesafe katediyorsanız belki bir belki iki üç yılda bir ön cam ihtiyacı, kaputtaki ve ön tampondaki taş vuruklarına illa ki rötuş boyası mutlaka lazım olacaktır. Demek istediğim şey bu.

Benim kendi aracımda da işyerindeki birçok arkadaşımın daha 2-3 yıllık araçlarında da camlarında ufak taş vurukları var. Ben yetkili servise bakıma gittiğimde Civic i servis öncesi hasar var mı yok mu? form doldurmak için incelerlerken camdaki çapı 1-1,5mm yi geçmeyen belli belirsiz taş vuruğu sebebiyle kaskodan camı hasarsızlık bozmadan poliçe kapsamında hemen değiştirebileceklerini söylediler ancak elbette gerek duymadım.

Poliçe kapsamına göre bazı durumlarda ücretsiz cam değişim hakkı tramer e işliyor bazı kasko poliçelerinde ise ücretsiz cam değişim hakkı kullanıldığında tramer e işlenmediğini duymuştum.

Vale0, Unicorn ve mechanical bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş