LPG KABLO

Motor Yağı Seçimi

'Bakım Günlükleri' forumunda mumu tarafından 27 Haziran 2022 tarihinde açılan konu

1. mumu

mumu Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Melih Umu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Merhaba,

Hyundai i20 troy 1.2 dohc Mode 2012 benzinli aracımda uzun yola çıkmadan önce 9 ay önce değişmiş yağları tekrar değiştirmeyi planlıyorum. Castrol edge 5w 30 yağ almayı düşünüyorum ancak 3 farklı serisi mevcut. (LL C ve M).
    Farklı marka ve önerilere açığım.
    Ayrıca ege ve Akdeniz taraflarına gideceğim için sıcak hava ve uzun yolda 5w-30 yağ sorun çıkarır mı? Hava filtresi uzun süredir değişmediği için aynı şekilde değiştirmeyi planlıyorum. İlk defa yağ değişimi yapacağım için yardım ve fikirlerinizi beklerim.

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

aracınız atmosferik benzinli, nerdeyse piyasadaki bütün yağlar aracınız için uygundur.
    en önemli konu sahte yağ almayın. castrol, mobil ve motul yağların sahteleri orjinallerinden daha çok bulunuyor piyasada.

shell helix hx8 5-30 yağ gayet uygundur. shell benzinliklerden alırsanız sahte alma ihtimaliniz de hemen hemen yok.

mumu bunu beğendi.
  3. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    5W-30 uygundur,daha kalın viskoziteye gerek yok eğer yağ yakmıyorsa,ki atmosferik motorlar kolay yağ eksiltmezler hele kappa motor ailesi hemen hemen hiç eksiltme yapmıyor.Yağ olarak Castrol Edge güzel seçimdir,ancak daha iyi yağlar da var.Shell de alınabilir,Ultra serisini tavsiye ederim.Ben Liqui Moly Molygen serisi 5W30 kullanıyorum,şuana kadar kullandığım en iyi yağ bu oldu diyebilirim,epey memnunum.

Not: Yağ değişirken mutlaka yağ filtrenizi de değiştirmeyi unutmayın,en hayati filtre yağ filtresidir.Varsa orijinal,yoksa kaliteli yan sanayi Bosch,Mann,Mahle ya da hiçbiri yoksa Filtron güvenilir üreticilerdir.

Son düzenleme: 27 Haziran 2022
    mumu bunu beğendi.
  4. mumu

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Melih Umu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Cevaplar için çok teşekkür ederim.
    Castrol edge 5w-30 şu an en iyi uygunu gibi gözüküyor. Tabii önceliğim orijinalini bulmak. Araçta bahsettiğiniz gibi yağ yakma kesinlikle yok, aynı zamanda 9 aydır araç bende ve yağ eksiltme hiç yapmadı diyebilirim.

5. mumu

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    Melih Umu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yağ ve hava filtrelerini de değiştirmeyi düşünüyorum. Servis veya tanıdık bir ustada malzemeleri alıp mı değiştirmeliyim yoksa kendim yapabilir miyim?

6. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Yağ filtresi zorlayabilir çünkü filtre açılırsa tüm yağ boşalır,dolayısıyla yağ değişimi de gerekir o yüzden biraz meşakatli ama hava filtresini kendiniz değiştirebilirsiniz.Malzemeleri kendiniz tedarik etmeniz hem daha uyguna gelir hem de içiniz daha rahat olur.

Bu Sayfayı Paylaş