10 Kasım LPG KABLO

matrix lastik basıncı

'Matrix Forum - Club' forumunda Tayanç_Top tarafından 30 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar herkese iyi akşamlar..

bugün lastik basınçlarını kontrol etmek ve düzeltmek amacıyla benzinciye gittim..normalde 30 basıyorum 4 lastiğede bu sefer 31 31 basayım dedim..ön lastikler ve arka sol lastik 29 psidan saymaya başladı 1 psi kaçak normaldir herhalde..fakat arka sağ lastik 18 psidan şişirmeye başladı..bu beni biraz korkuttu çünkü bir ay önce yine şişirirken aynı lastik yine 16-18lerden başlamıştı şişirmeye..burda sorun ne olabilir bilmiyorum 2 hafta sonra bakıcam bir daha aynı tablo olursa göstermeyi düşünüyorum..

birde arama motorunda lastik ve lastik basıncı yazdım fakat kendi aracımla ilgili istediğim bilgiyi bulamadığım için bu soruyu soracağım..eğer vardı ve ben görmediysem kusura bakmayın..matrixlerinizin lastiklerine kaç hava basıyorsunuz..lastiklerim 185/65/14 pirelli p6..kapıdaki göstergelerde 30/30 yazıyor fakat ön taraf daha ağır gibi geldi bana..

şimdiden hepinize teşekkür ederim

2. Misafir

Misafir Guest

Tubelles lastikler patlasa bile hemen inmez, ayrıca cantın lastikle birleştiği yerden kaçırıyor'da olabilir, kontrol ettirmekte fayda var...

3. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    coşkun hocam teşekkür ederim peki lastik basınçları konusundaki tavsiyeniz nedir??

4. ARME4

ARME4 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    33 basıyorum ben hepsine 4 lastikte aynı 30 çok az yumurta kasalar 30 oluyor genelde. hyundaide 4 lastiginde basıncı aynı oluyor zaten .benim matrixte 33 tatile felan giderken 34 yapıyorum yük durumuna göre kitapçıkta öyle yazıyor.

5. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    hocam 2009 matrixlerde kitapçıktamı yazıyor yoksa sol arka kapının içindemi????
    ben dün lastikçiye gittim baktırmaya..bitane hain vida girmiş tekerleğe o yüzden kaçırıyormuş..adam dediki 30 basalım bunlara eğer yüklü gitçeksen 32 yaparsın dedi..sol arka kapıdada 30 yazıyor yüksüz ve 2 kişiyken

6. Misafir

Misafir Guest

Fabrika verisini bilemiyeceğim ancak araç yüksek olduğu için 32 olması gerekir diye düşünüyorum, ancak en uygun basıncı kendin tespit edebilirsin, şöyle'ki, sadece lastiğin sırtı yere basacak kadar hava basılmalı, yani ne yanaklar yere oturacak nede sırtı yerden kesilecek, ayrıca aracı zıplatmıyacak....

7. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu işin ortası belli oldu galibahttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gifgelen yorumlardan anlaşıldığı üzere 31 yada 32 ideal duracak..fakat 33 olmamalı bence..neden??pazartesi yazlıktan gelirken araçta çok yük olduğu için 33 bastım 4 tekerede çukurlarda zıplatma arttı

8. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

hocam bu arada sizde ne lastik var???

9. Misafir

Misafir Guest

Az hava basılmış lastik....yanaklar zarar görüyor

Çok hava basılmış lastik...sırt zarar görüyor

Bu'da havasız lastik üzerinde yürümenin sonucu..

Düzenleyen : Coşkun Uçar

10. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    resimli açıklama gayet net ifade ediyor..teşekkür ederim

11. Misafir

Misafir Guest

Neticede hava ayarı lastikten lastiğe değişebilir, önemli olan yukarda anlattığım kurala uygun hava basmak...https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

12. kurtuluş

kurtuluş Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    servis çıkış basıncı 32 psı ama coşkun hocamın söylediği gibi yük binecekse araca 34 ideal oluyormuş. ( prelli servisine bizzat sordum P6 için )

13. ARME4

ARME4 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    benim matrix style 2009model orjinal alasım jantla birlikte 195 55 15 lastiklerim sol arka kapıda 2 kişi ile 33psı yazıyor 4 lastik için, max.36psı diyor tam yükte. kitapçıktada aynı şeyler yazıyor.
    altında da < bu basınçlar,normal sürüş koşullarında rahat bir sürüş, düşük lastik aşınması ve ideal yoltutuşu sağlamak üzere belirlenmiştir. vs.> diye açıklamalar var. lastikler de prelli bu arada.
    Düzenleyen : ARME4

14. eren yavuz

eren yavuz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Eren Yavuz
    benim arka kapıdada aynısı yazıyor,lastikler brigestone 185/65/14 ,saç jant..Ben genede konfor olması açısından dört tekerede 30 psı basıyorum..

15. oaoh

oaoh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selam
    bi lastik firmasının sitesinde ön lastikler 37 arka lastikler 34 hava gösteriyordu matrix için. arkada ağırlık olmadığı için lastiklere düşen ağırlık önde o yüzden ben öyle hava basıyorum ve lastiklerin görüntüsü aynı oluyor.
    lastikler araca göre küçük görünüyorlar, ben 185/65/14 yerine 185/70/14 lastik almak istiyorum, jant masrafına girmeden lastikleri büyütmek için. bu durumda lastiklerin kaportaya değme riski olurmu. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

16. oaoh

oaoh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    araçlarımızda malum bir adet stepne var, bir adet daha jant alıp iki adet kış lastiğini hazır durumda bekletmek için hyundai servisine gittim ve jant sordum. verdikleri fiyat 185 tl. dedim bu parayı siyah janta vereceğime alaşım jant alırım daha iyi., takımı 750 tl...diğer jant satan yerleri gezdim, malesef biçbirinde 4 bijonlu 114,3 aralıklı 14" jant yok.5 bijonlu olanlarından var. anlayacağınız matrixinizin jantına birşey olsa aynen hyundai nin kucağındasınız. internet sitesinde chek-up kampanyası ve %25 indirim kampanyası var dediler..servise gittim "bizim kampanya anlaşmamız yok dediler". şimdi bu kadar para veripte hyundai aldığıma bir kere daha pişman oldum. anlayacağınız hyundai matrix yerli üretim olmuş ama yerli araba olamamış. nerde benim ucuz ve bol parçası olan hakiki yerli renault ve tofaşım...

17. oaoh

oaoh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    185/70/14 lastik şaseye değermi diye sormuştum.
    kimse okumadı herhalde, ama sorumun cevabını gördüm kendim.
    bi matrix gördüm 195/60/15 lastik takmış gayette güzel olmuş.

18. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    http://www.lastik24.com/default.asp?gb=hesap

buradan gerekli denemeleri yapabilirsiniz. Program detayında yazıyor ama bir kez daha söyleyim. Fark en fazla %3 olmalı. Hem km saati, hem yakıt tüketimi, hem performans değerlerindeki sapmaların ihmal edilmesi için. Belki kullanmışsınızdır daha önce bu linki.
    Esas olarak istediğiniz ölçüde lastik kullanabilirsiniz. En fazla biraz sürter onu da rahatlıkla halledebilirsiniz. Ama fabrika değerleri birçok parametreye göre test edilmiş değerlerdir. Mesela şu anda aracımın üstündeki lastikler 185/65/14. Lastik çapı değişmeden 215/50/15 taktırabiliyorum. Üstten hiçbir sürtme yapmaz fakat tam tur çevirmelerde sıkıntı yaratabilir. Ayrıca ince yanak olması yüksek hız ve yüklerde sıkıntı yaratır. Tavsiyem 195/55/15..Ama siz aracı yükseltmek istiyorsunuz o ayrı mesele

19. oaoh

oaoh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    sayın tayanç top, benim amacım aracı 1 cm. de olsa yükseltmek. bütün ağırlık önde olduğu için ön taraf yere çabuk deyiyor.

20. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Esas sebebinizi yazınca şimdi çok net anladım derdinizihttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gifLastik çapıyla oynamak evet bir çözüm. Fakat araç durduk yere yere değmez. Çukur,kasis, tümsek vs. birşey lazım. Yanakta yükseltseniz, jantta büyütseniz, lastik çapıyla da oynasanız. Ben, sorununuza çok faydalı olacağını sanmıyorum. Benim önerim biraz garip gelebilir ancak aracın yaylarını değiştirin. Büyük ihtimalle başka bir otomobil firmasının yayları size çözüm getirebilir. Aynı boyda ya da biraz daha uzun fakat kesinlikle daha sert yay kullanırsanız, aracın dikey doğrultudaki hareketleri kısıtlanır ve sorununuza bence lastik değiştirmekten daha etkili çözüm getirir. Yine de iyice araştırmakta fayda var. Çünkü bu uygulama en basitinden tüm darbeleri kokpite yansıtabilir, özellikel tümseklerde. Eğer yay uygulamasında karar kılarsanız masraftan kesinlikle kaçınmamanızı tavsiye ederim.

Bu Sayfayı Paylaş