LPG KABLO

matrix 8 ay sonrası izlenimlerim

'Matrix Forum - Club' forumunda Tayanç_Top tarafından 1 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

1. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    merhaba arkadaşlar

6 kasım 2008 tarihinden itibaren hyundai matrix crdi kullanmaktayım..

bu yazıyı yazmaktaki amacım aradan geçen zamanda kullanım izlenimlerimi yazmak ve bu sayede 0km veya 2. el matrix almayı düşünenlere fikir vermektir ve genel olarak izlenimlerimi elimden geldiğince objektif olarak aktarmaktır..

aracı aldığımızda 10500kmdeydi şimdi 20550 oldu..çok şükür ufak tefek çizikler dışında herhangi bir büyük kaza atlatmadık..ve yine şükürler olsunki herhangi bir teknik arızayla karşı karşıya kalmadım..

aracı kullanırken ilk olarak dikkat çeken şey tartışmasız konfor ve rahatlık..sürüş konforu ve görüş alanı gerçekten çok iyi..araçtaki gözlük saklama yeri, koltuk altında gizli bölme ve konsoldaki gözler sayesinde fonksiyonel bir kullanım ortaya çıkıyor..bu konforu bozabilmeniz için rüzgarlı havalarda 130km ve üstüne çıkılmamasını tavsiye ederim..bunun sebebi aracın yüksek oluşu ve 185/65/14 lük lastiklerdir(bu benim aracım için geçerli eğer lastik seçimini daha kalın tabanlı bir lastikten yana kullanırsanız sıkıntı biraz daha azalabilir)..

aracın motorundan bahsedersek tek kelimeyle müthiş..normal sürüş koşullarında kendini yeterince ispat ediyor..bırakın normalini araçta 4 kişi varken ve bagaj ağzına kadar doluyken bunların haricinde birde klima açıkken (bunu bu yaz çok denedim) kesinlikle ve kesinlikle motorun gücünü hissedebiliyorsunuz..bu tabikide matrixe özel bir durum değil hyundainin 1.5 crdi motordaki gücü ve başarısıdır..

aracın yakıt sarfiyatı ise bence memnun edici..hem litre hem fiyat hesabı yapmak gerekirse..19,15 lt yakıtla 320 km gidebiliyor lamba yanmadan..buda yaklaşık 6lt/100km yapıyor ( lamba yanmasını ve öncesinde depoda kalan yakıtı unuttuk bile )..aynı şekilde 50 liralık yakıtla aynı yolu yapıyor..bu da yaklaşık 15/16 kr/km yapıyor

araçta memnun olmadığım şeyleri söylemem gerekirse..bence göstergeler biraz daha detaylı olabilirdi özellikle devir göstergesi..ancak göstergenin ortada olmasıyla ilgili bir şikayetim yok..kullanım sırasında herhangi bir engel teşkil etmiyor..birde 3. vitesteyken arada sırada titreme yapıyor..servis bu duruma normal dedi (şanzımanın duruş şeklinden dolayı titreme yapabiliyormuş) ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem..

hyundai matrix kesinlikle ve kesinlikle tavsiye edilebilecek bir araç..sadece aileler için değil..bunu bir üniversite öğrencisi olarak samimiyetle söyleyebilirim..

saygılar...

Düzenleyen : tt_matrix

2. eren yavuz

eren yavuz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Eren Yavuz
    araç gayet güzel ama lastik sesini çok içeriye veriyor.

3. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aslında evet..fakat bence o da yüksek hızlarda rüzgar sesiyle karışarak belli oluyor..fakat şu bir gerçekki yalıtımı daha iyi olabilirdi..

4. eren yavuz

eren yavuz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Eren Yavuz
    ruzgar sesi yok benimkinde yada fazla hıza çıkmadığımdan bilmiyorum.100-120 km/h hızla giderim maksimum. Asfalt kaymak değil mucurlu cinsten olursa işte o zaman inanilmaz teker sesi oluyor içerde ve çok rahatsız ediyor beni.Arabamı gecen ay aldım 0 km üstünde brigestone var 14 jant,lastikten mi diyorum acaba..

5. kurtuluş

kurtuluş Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    öncelikle ellerine sağlık,
    bende 1,6 doch motor kullanıcısı olarak izlenimlerimi ilave edeyim müseade edersen.araç gerçekten ideal bir aile aracı 9 aylık oğlum bayılıyor gezerken camdan dışarıyı seyretmeye, iç kabinin geniş oluşu ayrıyetten bir güzel artı motor çok seri vallahi bu ağırlıktaki araba ile kimlere illallah ettiriyorum bir bilseniz yollarda yalnızca klima açılınca seri olamıyor o kadar ve malumunuz yakıt biraz fazla gibi bir depo benzinle 450 km zor çıkıyor inanın belki rodaj daha tamamlanmadı ondandır araç daha 2750 km de.bunların dışında çok kullanışlı bir araç düşünen tüm herkese tavsiye ederim.

6. HyundaiMatrix

HyundaiMatrix Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Selam,
    3. vitesteki titreme bendede var. Dün servisteydim. O kadar tur attık yapmadı titreme. Sonra ustayı servise bıraktım eve giderken gene yaptı. Deli ediyor beni. Sadece ben duyuyorum sanıyordum. Şimdi yanlız olmadığımı duyunca hoşuma gitti.. Şimdi servise genegideceğim. Bana söylenen düşük devirde yapabileceği devirli kullanırsan yapamayacağı yönünde. 20 senedir araba kullanıyorum düşük devr deki titremeyle şu anki titremeyi ayıramayacak mıyım? Bu titremede sadece vites kolu titriyor ve tıııırrrrrr diye bir ses çıkarıyor. Sanki vites tam geçmemiş gibi. Ve sadece 3. viteste yapıyor.
    Başka bu sorunu yaşayan varsa lütfen yazsın.

Hatta sadece Matrix için araçta yaşadığınız sorunlar isimli bir topic açmayı düşünüyorum... Böylece tanımlayamadığımız sıkıntıları çözme fırsatı bulabiliriz. Mesela ben 2 tane yaşadım biri bu diğeri fren diskleri. Fren disklerini dün çözdüler. (sanırım) Ama sorun bulunana kadar çok canım sıkıldı...

7. chiptuner

chiptuner Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Can BAŞEL
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Paylaşım için çok teşekkürler gerçekten güzel bir yazı olmuş..

8. Turgay

Turgay Yönetici

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    Turgay ÖRSBAŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Gerçekten çok özenli ve dataylı bir şekilde emek harcayarak yapılan paylaşımları görünce takdir etmemek elde değil. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif
    Paylaşım için çok teşekkür ederim.
    https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif

9. karizmaxenon

karizmaxenon Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    bilal aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)

fıkırlerınıze aynen bende bi matrıx 1.5 crdi kullanıcısı olarak katılıyorum...yapmış oldüğünüz yakıt hesaplamasında bende sizin değerlerınıze yakın sonuçları elde ettım.90 km uzerıne cıktıktan sonra camı açınca gelen ruzgar sesı ve mıcırlı asfalttakı gelen yol sesı harıcınde bende aracımdan gayet memnunum... saygılar...

10. Umr

Umr Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    396
    Ad Soyad:
    Veccii
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Kardeş camı açma sendexD.1.6 admire kullanıorum.O asfaltın dişlerinden ve lastik jant takımından kaynaklanıyor. Arabam 32 bin de ama hala fabrikasyon lastikleriyle doşaşıyorum.Onlarda allaha emanet hiç yol tutumuyor.Geçen az kala taksiye ortadan yardırıyordum.Ara sokaktan fırladı.2 şeriti kapadı ama araba gene ii durdu o lastikle.Ayrıca Hyundai lerin genelinin fren sistemi kadar güzel firen sistemi hiç bi arabada görmedim.

11. karizmaxenon

karizmaxenon Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    bilal aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    90 ı gectıkten sonra zaten cam açmak yerıne klımayı acıyorum mecburen,lastık konnusunda aracının 32 bınde olmasından çok lastıkler ömurlerını tamamladıklarıiçin iyice sertleşmıştır şimdi,bi an önce değişmekte fayda var...Allah muhafaza ne zaman neyle karşılaşılacaği bılınmıyor...
    Düzenleyen : karizmaxenon

12. Suat DURAN

Suat DURAN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    hele bir 25- 30 binleri bulun o lastiklerle artık sesten motor sesini duymaz olacaksınız. Günün birinde artık canınıza tak diyecek ve lastikleri değiştireceksiniz, o zaman şok olacaksınız işte.. Aynısını ben yaşadım; maceram Yokohama Adrive 185/65/14'ler ile bitti. Hala sorarım kendime, neden daha önce değiştirmedim şu lastikleri diye...

13. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    kendi yazdığım yazıya bakmayalı uzun süre oldu ama konu neredeyse hortlamışhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gifo zaman bende aracımın son halini yazayım...

yine şükürler olsun ki o yazıdan bugüne herhangi bir teknik sorun yaşamadım..fakat hava filtresini değiştirmem gerekiyor...7500 km yi geçti..bütün yazı onunla geçirdim..tozlu yazlık yolları vs vs derken yakıtta sanki hafif bir artış var.. aslında artış falan yokmax 6.6lt/100km güncel değeridir..ama olsun 11 tl veriyim hem içim rahatlasın hemde arabamhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gifbir de tam emin değilim ama ufukta bir balans ayarı söz konusu..bunun için bir de kaymak gibi bir yolda test yapmam lazım

herkesin genel şikayeti lastik sesleri..evet bende hala pirelliler var..lastik bitene kadar değiştirmeyi düşünmüyorum..büyük ihtimal bir sonraki kışa girerken değişim söz konusu olacak..

allah herkese aracıyla kazasız belasızkeyifli günler nasip etsin..onlara iyi bakalım üzmeyelim...turbolarına özen gösterelimhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif

iyiakşamlar..

14. Misafir

Misafir Guest

"ufukta bir balans ayarı söz konusu..bunun için bir de kaymak gibi bir yolda test yapmam lazım"

Paylaşım için teşekkürler....Buna gerek yok, her hangi bir yolda direksiyon 90 - 120 arası titreme yapıyorsa balans bozulmuş demektir, aksi taktirde devam...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

15. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0

coşkun hocam uzun süreden sonra ilk defa bugün 120-130 yaptım ve titreme hissettim ancak yolda da biraz pürüzler vardı..ben %100 balanstır diye düşünmemiştim yol şekillerininde etkili olabileceğini düşünmüştüm

16. Misafir

Misafir Guest

Balans bozuksa hissetmessiniz üstad direk yaşarsınız....https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif büyük ihtimal yoldandır...

17. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    zaten tereddütte kalmamın sebebi de tam anlayamamdır..çünkü ben daha önce balans bozukluğunu yaşamıştım ve bu titreme ile o sarsıntı arasında fark var

18. Misafir

Misafir Guest

Üstadım, balans bozukluğunda titreme hissetmenin çok ötesinde gösterir kendini, yada ben bu şekilde yaşadım, en güzel tespiti "hep aynı hızlarda yapıphızlandıkça kesiyorsa"balansayarı bozukdemektir..
    Düzenleyen : Coşkun Uçar

19. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    o zaman endişe etmem gerekmiyor sanırım..120de de vardı 130da da vardı 140da da..büyük ihtimalle yoldan kaynaklanan bir durum..çünkü dediğim gibi sarsıntı ( direksiyonun elime gidip gidip gelmesi ) yoktu..hafif bir titreme vardı

20. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Coşkun abi balanstan yaşadığım sıkıntıları seninlede paylaşmıştım. Sol kolumdaki saatim metal kordonlu. Hangi yolda gidersem gideyim, 120 km ve üzeri hızlarda direksiyon neredeyse yerinde fırlayacak gibi sağa sola titriyordu + kolumdaki saatin sesinden arabadakilerde tedirgin olup ibreyimi zorluyorsun diyorlardı...

En güzel balans araba üzerinde olan bence...

Bu Sayfayı Paylaş