LPG KABLO

Mal Ve Ürün Satışı Hk.

'Sohbet' forumunda DoktorÇeyreği tarafından 31 Ağustos 2022 tarihinde açılan konu

1. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar, internette haberlere bakarken aklıma bir konu takıldı, tamamen meraktan sormak istiyorum;
    Marketlerde, bir mal veya ürünün satış sayısıyla ilgili sınırlama/düzenleme bir kanun veya yönetmelikle belirlenmiş midir?
    Yani bir market, sattığı bir ürün için "en fazla ...kadar alabilirsiniz" diyebilir mi?
    Bildiğim kadarıyla ticarette perakende ürün satışı yapan marketlerde bir alım sınırı yok, yani misal 27 tane gofret alsam kimse bişey diyemez, ama 27 paket un alsam ticari açıdan ne fark eder?
    Market sahibinin "yasal olarak" bir sınır koyma hakkı var mı? Böyle bir sınır koyulmuş olursa yasal itiraz edilebilir mi?
    Ticaret veya hukuk açısından bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Coolwhisper bunu beğendi.
  2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,520
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bildiğim kadarıyla temel gıdalarda ( et,süt,yağ, şeker, un vs gibi) satıcı veya hükümet tarafından bir sınırlama getirilebiliyor. 27 tane gofreti alırsın ama 27 kg et,kıyma, 27 fıçı yağ , 27
    Paket un bunlara müsaade etmiyorlar.
    Ticaret bakanlığı ve esnaf birlik ve üst yönetimleri kararları alabiliyor.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

Coolwhisper, Gunesec ve DoktorÇeyreği bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yönetmelikte böyle birşey belirtilmese bile, satıcının satmama hakkı var. bu nedenle belirli bir sayı sınırı getirebilir. hatta başka şartlar da getirebilir. yani 6lı maden suyunu tek başına satmama da aslında satıcının kararı ve uymak zorundayız.

Coolwhisper bunu beğendi.
  4. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    İşte aslında anlayamadigim dahası mantığımın almadığı konu şu; satış yapmakla yükümlü ticaret erbabı, malın satışını yapmama hakkını hukuki olarak mı buluyor? Misal, aracim var, biri geldi, satmıyorum arkadaşım diyebilirim, çünkü ben ticari sicil kaydı olan biri değilim, ancak market bunu hangi hukuki gerekceyle yapabiliyor?
    Bu da aklıma haberlerde "markette X ürününün satışı 1 tane ile sınırlıdır" haberini görünce geldi. Böyle bir durumla karşılaşsam ben itiraz ederim ama bunu nasıl bir hukuki dayanaga göre yaparım bilemedim. Ya da "yok abi yapamazsın, falanca kanuna/yönetmeliğe göre adamın mali, ister satar ister satmaz, karisamazsin" mi dersiniz?

Bu konu da son zamanlarda zamlarla birlikte çok gündeme geldi, öyle kafama taktigimdan değil de merak gidermek için soruyorum, sonuçta haklarımızı bilmemiz gerek.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,197
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Hocam alo 170 i arayip sorabilirsiniz. Hatta sonucu buradan da paylasabilirsiniz. Bir de bir kac mevzuat paylasacagim. Bir inceleyin:

ticari reklam ve haksız ticari uygulamalar yönetmeliği

perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanun

perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında yönetmelik

Eskiden daha hakimdim bu konulara birimim degisti 2.5 seneyi gecti. Unutuluyor ister istemez.

DoktorÇeyreği bunu beğendi.
  6. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bir keresinde çay alırken mavi logolu markette bana da kasiyer en fazla 1 paket alabilirsiniz demişti. Neye göre, hangi gerekçeyle vs. dedim doğru düzgün cevap veremedi. Hadi diyelim 1 tane aldım 5 dakika sonra 1 tane daha sonra 1 tane daha alıcam nasıl takip edeceksiniz dedim baktım konu uzayacak ve birçok kişi kasada sıra bekliyor tek paket alıp çıktım. Sonra şikayette bulundum ve yasal gerekçesini istedim ama dönüş yapmadılar. Ertesi gün gidip 2 veya 3 paket almıştım ve ses etmediler.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. hyundai3

hyundai3 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Kerim ENER
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Zincir marketlerde bu uygulama ara ara bazı ürünlerde yapılıyor. Tarım Kredi Kooperatif marketlerde de var. Kendi toz şeker ve sıvı yağlarında sürekli uygulanıyor. 2 kg toz şekerden en fazla 2 adet, 5 lt'lik ayçiçek yağından 1 tane alabiliyorsunuz. Kasadan 5 dk arayla geçmek gibi bir düşünceniz olsada kasiyer farkındaysa satmıyor. Benim bulunduğum yerde böyle. Amaç herkes faydalansın, stok amacı taşımasın.....Sıfır araçlarda uyanık milletimiz neler yaptı biliyorsunuz. Millet bayilerde araç bulamadı be!

ysuatsenyurt ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Stok yapılmasına elbette ben de karşıyım ancak 1 taneden fazla satılmaması bazen olumsuz olabiliyor. Örneğin benim anne babam neredeyse 80 yaşına geldiler. Kendime alırken onların da ihtiyacını karşılamak için birer tane daha almam gerekebiliyor bazı ürünlerden. Vay efendim 2 tane alamazsınız deyince insan sinirleniyor. 2 tane ürünün stoğu mu olurmuş?

9. hyundai3

hyundai3 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad Soyad:
    Kerim ENER
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    TE="ysuatsenyurt, post: 906228, member: 39663"]Stok yapılmasına elbette ben de karşıyım ancak 1 taneden fazla satılmaması bazen olumsuz olabiliyor. Örneğin benim anne babam neredeyse 80 yaşına geldiler. Kendime alırken onların da ihtiyacını karşılamak için birer tane daha almam gerekebiliyor bazı ürünlerden. Vay efendim 2 tane alamazsınız deyince insan sinirleniyor. 2 tane ürünün stoğu mu olurmuş?[/QUOTE]
    Tabi dediğiniz gibi elzem durumlar var aslında

Bu Sayfayı Paylaş