LPG KABLO

Lpg Kaynaklı Sübap Sorunu

'İ30 Forum - Club (FD; 2007–2012)' forumunda @Ahmet@ tarafından 7 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. @Ahmet@

@Ahmet@ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Alirıza Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Arkadaşlar bir yıl önce 2010 model otm. i30 cvvt araç aldım. Araç lpgli. Araştırarak ve beğenerek aldım bu aracı. Aracın bakımlarını yaptırdıktan sonra rölantide düzenli olmayan vuruntu benzeri bir sarsıntı oluştu. Bu sarsıntı araç yürürken hissedilmiyordu. Aracıma 50 bin km önce lpg takılmıştı ve araç şu an 93 binde.
    Tanıdık ustalara ve lpgcilere gösterdim bujilerden olduğu söylendi ve bujiler değişti. 200 km sonra bu titreme-vuruntu yeniden başladı. Başka bir ustaya gösterdim oda bujilerin (champion) yanlış olduğunu söyledi ve tekrar değişti (Ngk). Sarsıntı azaldı ve ben bu arada uzun yola çıktım. Uzun yolda rölantide vuruntu tekrar başladı ve araç çekişten düştü. Yol üzerinde bir sanayi sitesinde bir ustaya durumu anlattım o da bujileri söküp tırnak aralığını daralttı. Yola koyuldum aracın çekişi arttı, yakıtı azaldı ama rölantide titreme-vurunu azalmakla birlikte kesilmedi. Bu şekilde 2000 km yol gidip istanbula gelince deneme yanılma şeklinde 2 ateşleme bobini de değiştim. Pek birşey değişmedi. Bir arkadaş sübap lastiklerinin çatlayıp bujilere yağ sızdırabileceğini söyleyince Liqu-Molly marka yağ katkısı (Sızıntı Önleyici) kullandım. Yaklaşık 1000 km araçta vuruntu olmadı ama ben aracımın yokuşlardaki çekişini hala beğenmiyordum.
    Tekrar uzun yola çıkma zamanı geldi ve 1000 km sonunda rölantideki vuruntu ve titremenin az da olsa başladığını gördüm. Yaklaşık 3000 km de bu şekilde kullandım.
    İstanbula tekrar gelince bir ustaya göstereyim dedim ve forumda da adı geçen kartal sanayide kia-hyundai servisine gittim. Sübap kompresyon testi yaptırdım. 3 nolu sübapta kaçırma başladığını söyledi usta. Ne yapmak gerekli dedim ,usta ne dese beğenirsiniz?
    Subaplar değiştiği gibi piston sekman vs. değişecek yani tam motor yapılacak diyor. Bu motorda (G4FC) sübap değişince kompresyon artıyor ve pistonları sıkıyo diyor. Tam motor yaptırmazsan verim alamazsın diyor. Maliyet de 7-8 bin olur diyor. Accent blue motorunda böyle sorunlar olmuyor ama bu motor lpgyi sevmiyor dedi.
    Moraller sıfır tabi. Ben sübap değişme ihtimalini herzaman akılda tutuyordum zaten. Ama bu söylenenler tam bir yıkım oldu beni için. Ama yine de söylenenlerin doğruluğuna ihtimal vermiyorum.
    Bu konuda bilgisi olan arkadaşların deneyimlerini paylaşmalarını isterim. Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

2. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Geçmiş olsun

3. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Geçmiş olsun, motorlar aynı aslında, tek sorun büyük ihtimal araç uzun süre yanlış lpg ayarı ile yürümüş ve erken süpap eritmiş.

Motora müdahele konusunda kesinlikle birkaç ustayla daha görüşün, çelik süpap takılması lazım, gerekirse sübapları siz kendiniz alın ve işçiliği pazarlıkla yaptırın...

Bence sadece sübap değişimi ve kapak taşlama ile sorun çözülür gibi...

veliertugrul bunu beğendi.
  4. veliertugrul

veliertugrul Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    selim yilmaz
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    benim eski aracım 100 binde ford fiesta da da subap yaktı gecen sene 1.500 liraya yaptirdim yarim motor veya komple motor yapmak isteyenler oldu bosuna para verme.
    sadece subaplari degistir celik subapla taslama yaptir bir de degismesi gereken keçe vs teknik aksamlari degistir isini fazlasıyla görecektir.
    2 max 3 bine hepsini bitirirsin 7 . 8 falan ucuk rakamlar sakin verme saglam bir motor ustası bul yaptir.
    gecmis olsun essekten dusenin halini esekten dusen anlar bu arada :)

koreci bunu beğendi.
  5. @Ahmet@

@Ahmet@ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Alirıza Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Arkadaşlar yorumlar için teşekkürler. Birkaç ustayla daha görüşüp ona göre karar vereceğim. Gelişmeleri paylaşırım inşallah.

6. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Gömleklerde ovalleşme yoksa komple motora girmeye falan gerek yok. Uydurmasın kendi kendine bir şeyler usta, kapağı açmadan. Kapak açılır, rektefiyeciye gider. Rektefiyeci gelir, gömlekleri ölçer. Gömleklerde sorun yok ise kapak güzelce elden geçer ve mis gibi olur. Usta konusunda yardımcı olabilirim eğer isterseniz. Haram para 1 kuruş yemez. İşinin de arkasındadır her zaman. Pendik/Esenyalı da. İletişim kurmak isterseniz Özel Mesajdan bana yazın, yardımcı olurum tanıştırma ve fiyat konusunda anlaşmanıza.

veliertugrul bunu beğendi.
  7. @Ahmet@

@Ahmet@ Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Alirıza Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Arkadaşlar aradan 9 ay geçmiş ama gelişmeleri yazayım, belki bazı arkadaşların işine yarar.
    Başka bir ustaya daha gidip yukarıda yaşadıklarımı anlattım. Beni isteğim üzerine sübaplarda basınç tekrar ölçüldü. Usta bir sorun görmedi. Sübaplarda sorun yaşamak için henüz erken dedi ve sübap sesi olmaya başlayana kadar kullan dedi. Araç ile birkaç tur attı daha sonra ateşleme bobinlerini tek tek bujiden ayırıp şasiye atlama yaptırarak kıvılcımları kontrol etti ve henüz değişmediğim iki bobinde zayıf ateşleme tespit etti. Bunları değişmemi önerdi. Ben de yan sanayi iki bobin daha alarak değiştim. Sonuç olumlu. Aracı uzun yolda da denedim çekişinde artma ve daha düzenli bir rölanti oldu şu an.
    Evet sübapların günün birinde lpg kaynaklı olarak sorun çıkaracağını biliyorum ama şimdilik kullanmaya devam.
    Bobinlere gelince, üzerinden çıkan eski orjinal bobinlerin bujiye temas eden ucu ile 12v giriş ucu arasında dijital avometre ile ohm ölçümü yaptım. 6,3-6,2 kohm civarı direnç gösterdi eski bobinler. Parçacıdan rica edip orjinal yeni bobinde ölçüm yaptım 6,8 kohm değeri çıktı.
    Kendi yorumum şu ki ; yeni bobinde henüz tellerde kavrulma olmadığından izolasyon iyi ve omaj yüksek ve daha yüksek kıvılcım atıyor. Eski bobinler ısıya bağlı olarak tellerde kavrulma olmuş ve izolasyon direnci düşmüş. Muhtemelen daha zayıf ateşleme yapıyor ve rölantide zaman zaman düzensizlik-vuruntu yapıyor.
    Benimle benzer sorunları yaşayan arkadaşlar özellikle km'leri düşük ise ateşleme sistemlerinin düzgün çalıştığına emin olsunlar. Boşu boşuna araçlarını kurcalatmasınlar.
    Herkese sorunsuz, kazasız, belasız sürüşler dilerim.....

vpolat, adgny, sonatım51 ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  8. Mehmet Said

Mehmet Said Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Said küçükaltun
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Arkadaşlar aynı sorun bende de var.ama benimki 2012Accent blue 1.4 benzinli otomatik. Araçta LPG var. Ben aracı denemek için 1 saat benzinde 1 saat LPG de kullandım,LPG de 40 kere vuruntu yaptıysa benzinde 1-2 kere yaptı ama yine yaptı.ayrıca benimki düşük devilerde de nadiren vuruntu yapıyor.şanzıman yağından dediler değiştim, LPG filtresi dediler değiştim, gaz kelebeği temizlettim yine olmadı serviste cihaza taktıkların da herhangi bir kayıt görünmüyor, fakat şunuda belirteyim bu araba daha önce gaz kesmesi gibi bir sorundan ötürü bobin lerden birisi değişti şimdi acaba Ahmet arkadaşımızın dediği gibi bobinlerdenmidir yine eğer bobinlerden olsa bilgisayara taktıklarında çıkmazmı? Bir fikri olan varmı

9. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bujiler ne durumda?

10. Mehmet Said

Mehmet Said Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Said küçükaltun
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Servis bujilere baktı bir sorun yok dedi

11. Mehmet Said

Mehmet Said Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Said küçükaltun
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar her ihtimale karşı bujileri değiştirdim ve sorun geçti. bilginize..

Under Ground ve ai_torcuk bunu beğendi.
  12. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Bujiden kaynaklı sorunu bulamayan servislerden Allah korusun. Bana da neler dediler geçmişte. İyi usta ve işçiliği her zaman takdir eder överim ama servisin bu kadar basit bir sorunu bilememesi o servis ve usta için büyük handikap. Geçmiş olsun.

13. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Siz periodik bakımlarını düzgün yaptığınız halde mi bujiler sorunlu çıktı. Uzun süre mi kullandınız, orjinalmiydi, yan sanayi mi. Ben hyundaiye marea bujisini sırf markası champion diye hyundainin bujisi zannedip takan ustaya denk geldim. Üzerinden çıkan buji uyumlu buji mi acaba.

14. newrophat

newrophat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    392
    Ad Soyad:
    a. ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC

ulan arkadaş ya güler misin ağlar mısın, 30-40 liralık bujileri kontrol edip gerek yok diyen bu servisçiler ustalar yüzlerce/binlerce liralık parçaları lego gibi söküp atarken nedense hiç kontrol edip gerek yok demiyorlar ahahahahahahaha :D

bununla geçmiş olsun hocam :)

yesil_09 ve Mehmet Said bunu beğendi.
  15. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,994
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Allah cezasını versin böyle ustaların

newrophat bunu beğendi.
  16. FATİH2841

FATİH2841 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad Soyad:
    FATİH Tosun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Slm arkadaşlar benim yaşadığım daha vahim Geçen yıl bende focus vardı 2008 model benzinli aldım lpg yi kendim taktırdım aldığım kişi yıllarca aynı ustaya götürmüş (büyük sayılacak bi dükkan sahibiyle 4 usta çalışıyor) aracı bende aynı ustaya götürdüm lpg den önce tüm bakımları yaptırdım bana dediki lpg takma subab sıkıntı olur 2-3 bin tl daha masrafın olur. bakım yapılırken dedimki polen filtresini de değiştirin baktım değiştirmedi niye dedim gerek yok geçen bakımda değişmiş dedi ısrarcı oldum öyle değişti çünkü focusta polen değişimi zor işine gelmiyor orda bi kıllandım neyse iki ay sonrasında lpg taktırdım aradan 4 ay geçti rölantide titreme başladı götürdüm ustaya birşey yapmadan ben sana demiştim subab sıkıntı yapar subab erimeye başladı dedi biraz daha kullan müsait olunca getir değişelim dedim bujiden olmazmı geçen bakımda baktım iyi dedi neyse bikaç hafta sonra beykoza gittim malum dik yokuşlu yokuş çıkarken çekişten düştü takır takır ses yaptı sonra topladı bikaç saniyelik bir olay bunu artık her yokuşta yapmaya başladı tekrar gittim pazartesi aracı bırak subab değişimi yapalım dedi bende dedim buji ye bak bi tanesini söktü bişey yok iyi dedi pazartesi komresyon yapıp subab değişimi yapalım dedi ayrıldım ordan arkadaş dedi bide benim ustaya gidelim gittik usta dedi lpg takalı 6 bin olmuş bu kmde subab erimez sıkıntı başka aracı bırak sabah kompresyon yapayım dedi bırak ertesi gün aradı sorunu çözdüm dedi gittim birde ne göreyim buji kırılmış. Usta var ustacık var bazılarının dini imanı para olmuş. uzun yazdım kusuruma bakmayın

Halil, erenuzel41, ozgutozkan ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  17. Mehmet Said

Mehmet Said Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Mehmet Said küçükaltun
    Yaşadığınız Şehir:
    25-ERZURUM
    Araç Modeli:
    Üzerinden çıkan buji champion marka idi . Bakımını yaptırmamıştım çünkü aracı alalı 1yıl oldu önceki sahibi bakımlarını yaptırdığını söyledi bende 15 bin km bindim

18. hsnUSTA

hsnUSTA Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Hasan Hüseyin Duğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhabalar,
    Bir arkadaşıma i30 mk1 alma arefesindeyiz. Bu subap sorunu maalesef birçok araçta mevcut. Ustaların teorilerinden daha çok bilimsel açıklamalar da var. LPG kaynaklı olduğu söyleniyor ancak doğru montaj ve ayar yapılmış (durduğu yerden pc ye bağlayıp tamam oldu demek değil) araçların LPG yanma ısı oranlarını ve zengin ya da fakir karışımı kaynaklı sorunların uzun vadede subapları aşındırdığı aşikar. AFR ayarı yaptırmayı deneyimleyen oldu mu aranızda. i30 lar için bunu deneyimlemiş değerli üyelerin fikirleri var mıdır?

vpolat bunu beğendi.
  19. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    hyundai yi opel ile karıştırmayın, lpg ile hyundai nin subapları bozulmaz, hyundai ler özellikle eski modelleri 2000-2011 arası modeller genellikle bakır elektrodlu ekonomik buji kullanır, bu bujilerin ömrü lpg ile 5000km, benzin ile 8-10000km dir, daha sonra değiştirmek gerekir. Paso aralığı açılır 1.1mm den 1,3-1,4mm lere çıkar, aşırı gazlama ile tırnak dipleri meme yapar, porselen kısım kavrulur kahverengi olur.

lpg yi düzgün bir firmaya yaptırıp hyundai nizi uzun yıllar sorunsuz kullanabilirsiniz magnezyum subaplı opel ler gibi kronik subap bozma problemi yoktur. Opel de bile sıkıntı yaşayınca gidip supsan çelik subap takıp uzun süre o şekilde sıkıntı yaşamadan kullanan vardır

eğer benzindeki çalışma şeklini bire bir taklit edemeyen kötü ayarlanmış ve kötü biçimde montaj edilmiş bir lpg sistemi piyasadaki en sağlam motoru bile bozar.

hsnUSTA ve Under Ground bunu beğendi.
  20. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Daha önce AFR ayarı bolca tartışıldı aşağıda linkleri var ve daha birçok link var forumda arama yaparak bulabilirsiniz. i30 a özel bir husus pek yok, tercih edeceğiniz i30 un birinci nesilinde lpg ye bağlı subap eritme problemi sıklıkla görülen birşey değil ikinci neslinde de yok ama 1.6 GDI motorun kiti biraz pahalı sadece, hatta lpg kiti ve ayar düzgün ve doğru ise subap sorunu hyundai de hiç yok gibi birşey. OBD li kitlerde kendi kendine ayar yapma mevzuları var, sonradan yapılacak olan AFR ayarına OBD li kitlerde zaten ihtiyaç ve mümkünat olmadığıda söyleniyor kendi kendini kalibre edebiliyor.

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/cevre-otogaz-ve-afr-gaz-ayari-hakkinda.44488/

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/fakirde-miyim-100-kmde-9-litre-lpg.29979/

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/afr-team.44677/

hsnUSTA ve Tamer5150 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş