LPG KABLO

LPG için sizce hangi buji?

'Elantra Forum - Club (XD,XD2; 2000–2006)' forumunda Coyo-T tarafından 22 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

1. Coyo-T

Coyo-T Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    2002 Elantra'mın geçen gün LPG enjektörlerinden birinin bozulmasıyla dördünü birden Zavoli PanJet Enjektörle değiştirdim ve gerçekten aradaki farkı net görebildim, araba artık rampada bayılmıyor hatta hızlanıyor. Zavoli merkezde ki ustada çok iyiydi ve Enjektörlerin eski yerinin kötü olduğunu söyleyip manifoltun tam üstüne yerleştirdi, güzel de oldu, fakat Buji ve buji kablosunu değiştirmemi önerdi.

Biraz araştırma yapınca LPG ve Benzin Bujilerinin farklı olduğunu farkettim ve iki firma arasında gidip gelmeye başladım.
    Bosch ve NGK'nın platin bujilerini önerenler var bunları deneyen var mı?

Birde sitelerde uygun bujileri size gösteriyor fakat o kadar karışık ki kendi arabamın hangisi olduğunu çözemedim.
    Vehicle Search - bosch.com
    Homepage NGK Spark Plug Europe GmbH

Sonuç olarak sanayide ki ustalara sormak artık bana çok cazip gelmiyor, çünkü kendilerini yenilemiyorlar. O yüzden kullanıcılara bir sormak istedim sizce aracıma en uygun LPG/CNG bujisi acaba hangisidir?

2. apolatera

apolatera Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    701
    Ad Soyad:
    AHMED POLAT
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    ikiside kaliteli ikiside kullanılıyor... hangisi kafanıza yatarsa onu tercih edin çok fark yok ama ben ngk tercih ederdim...

3. KartalMania

KartalMania Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    84
    Ad Soyad:
    Erman Sey
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Bende Ngk kullanıyorum memnunum

4. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Aracin orjinal bujisinikullanmakta fayda var lpguzerine pazar olusturuldu yok katki yokbuji yok motor yagi hepsi hikaye

5. Coyo-T

Coyo-T Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Bugün hem kendi ustamla hem de Mobis'le görüştüm ikiside NGK veriyor. Zaten mobis'i bilen bilir motor numarasını yazıyor hangi ürün çıkarsa onu veriyor.

Sonuç olarak NGK taktık, kabloları da değiştirdik, üstünden çıkan Bosch'u 80.000 km'dir kullanıyormuşum ve kurum falan hiç birşey yapmamış olması da ilginç ve güzel.

Kendi ustamda 30-40 liralık bujilerin bir performans artışı olmadığını sadece NGK'nın 20.000, diğerlerinin 40-60 bin götürdüğünü söyledi. Ama fiyat farkından dolayı bir yararı olmadığını söyledi.

Sadece aklıma birşey takıldı o da şu; benim arabam orta seri bir araba, 2003 ile 2001 kasa arası, o yüzden mobis hep DOHC motor mu? Motor kodu G4GC-G ile mi başlıyor diyor, ustama sorunca iki tip motor olduğunu söyledi, 2003 DOHC ile 2002 DOHC arasında ne fark olduğunu bilen var mı?

6. 23korg23

23korg23 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    79
    Ad Soyad:
    yasin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bi yanlislik var sanki. Ngk nin lpg bujileri iridyum bujidir ve bu bujiler benzinde 100 bin lpgde 60 bin falan dayaniyor. Ben eski aracimda lpg ile ngk nin lpg6 bujisini kullandim yaklasik 40 bin km ve hala giderdi araci sattim

7. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    ben lpg bujisi kavramına inanmıyorum çünkü araçlar orjinalde benzinli ateşleme zamanı enjeksiyon zamanı emisyon degeri derken araç kendini tekrar revize ettikçe sabahları çalışmama titreme bobin arızası vs. durumları olabilir.

en güzeli kaliteli bir markanın araca uyumlu bujisini alıp 60.000 km gidecekse bujiler 30.000 de değiştirmek. zaten 4 buji 50 tl etmiyor ama buji yüzünden yakıt müthiş değişiyorr

8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    LPG bujisi uzakdoğu araçları için çokta gerekli değil, buji tırnak aralığı 1.0mm ve 1.1mm olduğundan lpg ile sorun çıkarmıyor. Ancak benzinden farklı avans süresine sahip olduğu için bobine fazla yük bindiriyor, özellikle tek ve çift bobin olan araçlarda lpg bujileri yani iridyum bujiler daha az bobine yük bindirdiği için tercih edilebilir. Uzun vadade pahalı olan bu bujiler kendisini amorti etmenin yanı sıra bobin ömrünü de uzatır. Forumda bunları yazmıştım bir aralar ;)

yusufali38 ve zalimhoroz bunu beğendi.
  9. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Serdar bey taaa 2014 mesajınızı hortlattım ama... :)

Şimdi ben w124'ün yakın zamanda buji + buji kaplolarını değiştirdim. Bosh buji takmış servis. Bu lpg için bujileri mercedes forumlarında net birşey olmasada konusu geçmiş...
    Bende w124 için lpg bujisi takıyımmı ? Artısı ne olur ? sizce gereklimi ? Teşekkürler.

10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Ngk taktiracaksaniz olur ama cok pahali. O motorda randiman verir mi bilmiyorum

Tilki bunu beğendi.
  11. ahmetakif34

ahmetakif34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    444
    Ad Soyad:
    seyfullah
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    2 yıl önce aracıma zavoli kit taktırdıgm yerde usta ngk lpg bujisi önerdi ben de aynı yerde taktırdım. o zaman 180 tl para vermiştim 25.000 km yi geçti çok şükür sıkıntı yok

12. ahmetcan466

ahmetcan466 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    118
    Ben 4 sene kullandım NGK LASERLİNE LPG bujisi 160 TL gibi bir fiyata almıştım 80.000 km gider dedi bayiisi. Şiddetle tavsiye ederim. Çekişte ve soğuk çalışmada çok fark ediyor. Şimdi dizele geçtik bujiyle işimiz yok...

Wi-fi veya Mobil Bağlantı ile Bir Şekilde Gönderildi.

13. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Konuya sağlam bir hort yapalım :D Bende LPG bujisine heves ettim fakat dünya para. Bujilerimi 15.000 km önce NGK ile yeniledim. Değişim geldi. Esas sorum 1.3 Getz'e İridyum lüks gelir mi? her 20.000 de bir orijinal buji yeterli mi?

14. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Senin kullanım şartlarında NGK buji 30.000 km rahat gider.

umutd07 bunu beğendi.
  15. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Abi sen ne kullanıyorsun? Bu bobin işi kafama takıldı? Benim araba maşallah alt devirlerde gayet torklu. Üst devirlerde de gayet seri. Şimdi ben bu iridyum bujiyi alsam(180TL-normal40TL) bobinimi korumuş olur muyum? Bobin de 200 TL. uzun vadede sanırım normal buji daha karlı gibi geldi bana.

45R3928 bunu beğendi.
  16. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yumurta kasa da NGK kullandım. 25.000-30.000 arası gidiyordu. Bu söylediğim km lerde tekleme vs. olmadığı halde kendi isteğimle değiştirdim. Bobin sorunu da 50.000 km boyunca yaşamadım.
    Şu anki aracımda Orjinal Mobis buji var. 18.000 km oldu. Herhangi bir sorun görünmüyor.
    Bobinle ilgili @MSC Serdar bey yukarıda yazmış ama ben İridyum almayı düşünmedim bugüne kadar.

umutd07 ve MSC bunu beğendi.
  17. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Orijinal ne varsa devam edeyim , zaman ayırdığın için teşekkür ediyorum Ali abi.

ai_torcuk bunu beğendi.
  18. kg294823

kg294823 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    kurtuluş görgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    Selamünaleyküm arkadaşlar. Bir süre önce araçta sabah stop etme ve titreme hasıl olmuştu (LPG taktıktan sonra)ve bujileri değiştikten sonra düzeldi. Eyquem marka buji aralığını bilmediğim bir ürün. Bu sürece kadar da yakıt sarfiyatı 55-60 kuruştu. Atiker obdli sistem var bu arada. Lpg yi montaj yapan yerde o kadar ayar yaptık düzelmedi sarfiyat. 9 senelik mutlu akü varmış araçta geçen hafta araba marş almadı aküdenmiş yine mutlu aküyle degistirdim. Sıfır araç gibi marş almaya başladı ve aracın(psikolojik değil kesinlikle) gidisi degişti ve gaza basınca patinaj yapmaya başladı. Yakıt ne olacak takip edeceğim alternatör rahatladıgı için bence biraz düsebilir yakıt sarfiyatı.Acaba diyorum bu daha önce takılan bujileri de degistirsem mi? Lpg uyumlu bir bujiyle. Orjinal buji kablosu yerine de aynı kodlu valeo buji kablosu taksak sorun olur mu? Yani orjinal bujinin teknik değerleriyle aynı mıdır valeonunki? Bir de ngk lpg buji taksak buji kablosu da degismeli midir uyum falan için?

19. ahmet8791

ahmet8791 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad Soyad:
    ferhat çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Akünün değişimi çekişi arttırdı gaza basınca patinaj yapıyor yazmışsın ,Akü değişiminin bu kadar katkısı olur mu ?

20. Ahmetbey

Ahmetbey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Ahmet bey
    Yaşadığınız Şehir:
    1-ADANA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    İ20 2016 1.2 benzin lpg iridyum ngk kullanan var mı nasıl sizce zararı olan var mı?
    Ya da normal bir ngk iridyumsuz mu alayım nette normal ngk 250 iridyumlu 450 tl sizce ?

Bu Sayfayı Paylaş