10 Kasım LPG KABLO

Lifter Sesi

'Matrix Forum - Club' forumunda Hustun tarafından 17 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

1. Hustun

Hustun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Halil ustun
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Herkese Merhabalar

Aracım Matrix 2009 dizel. 240.000 km. Son birkaç aydır Araç ısındıktan sonra dikiş makinası sesi gibi çalışmaya başladı. Bulunduğum yerde kaç ustaya götürdümse lifter sesi dediler. Yakında yağ filtre değişimi yapıp sesin kesilip kesilmediğine bakacağız. Kesilmezse takım olarak alacağım. Servisten fiyat aldığımda 110 TL fiyat verdiler tanesine. Markasını sorduğumda Kore malı dediler. İnternetten ise ina marka 45 TL ye var. Bu ina markasını bilen var mı? Ya da lifter takımı için özellikle hangi markalardan şaşmamak gerekir bilgi verebilecek varsa sevinirim.

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yan sanayi lifter takımı almayın. Orjinal mobis olsun. Aşağıda ürün ambalajının nasıl olması gerektiği ile ilgili örnek bir link paylaşıyorum.
    http://www.imparatorotomotiv.com/su...lue-cerato-ceed-rio-soul-sportage-22226-2b401

Ayrıca lifterleri hemen değiştirmeyin. Yağ bakımında, Servisten orjinal yağ filtresi alın. Yağ değişimi öncesi liqui moly, motul, würth vs gibi kaliteli motor iç temizleyici (engine flush) uygulayıp yine kaliteli bir 5-40 yağ ile değişimi yapın.

MAERKEK ve SynysterGates bunu beğendi.
  3. Hustun

Hustun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Halil ustun
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Çok teşekkür ederim yanıtınız için.

4. BiG BaNG

BiG BaNG Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Oğuz ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bende de motor soğukken çıt çıt ses var. Isınınca %90 kesiliyor. Yağ filtresi de orijinal. Usta %70 lifter sesi olabilir dedi. Bende engine flush denesem mi yağ bakımı gelince acaba ?

5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bir deneyin. Sesi keseceğinin garantisi yok ama en azından yılların birikimi çamurlar vs temizlenir.

BiG BaNG bunu beğendi.
  6. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    bende bu sorunu yaşamıştım, şöyle çözdüm...

içindeki yağı boşalttım.

orijinal yağ filtresi ve 10/40 yağ aldım ve çevre yoluna çıkıp biraz yüksek devir aracı yarım saat sürdüm.

ertesi gün sesten eser kalmadı...

BiG BaNG bunu beğendi.
  7. Silgi

Silgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ben Era ya 5/30-5/40-10/40 denedim olmadı yağ filitresini hep servisten alırım geçmedi. Lifter katkıları falan da denedim olmadı. En son açtım temizledim 10/40 yağ koydum maş var hiç ses yok.

BiG BaNG, MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. Silgi

Silgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Öyle ahım şahım bi pislikte yoktu 3-4 tanesi diğerlerine göre pisti ama öyle çok pis değildi. Elimde getz ten çıkma lifter takımı vardı onlar inanılmaz kirliydi kurum bağlamıştı onlarıda temizledim benimkiler çok kötü çıkarsa denerim diye gerek kalmadı.

MAERKEK bunu beğendi.
  9. karaarslan

karaarslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    221
    Ad Soyad:
    erkan Karaarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    lifter konusunda aydinlatici bir video.

MAERKEK bunu beğendi.
  10. Era1028

Era1028 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    5W40 yağ ve Bosch marka filitre ile sorun kalmamıştı. ilk çalıştırmada anlık ses oluyo sonra ses kesiliyo.

11. Hustun

Hustun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Halil ustun
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Herkese iyi akşamlar. Bu gün lifter takımı siparişi verdim. Bulunduğum yerdeki yetkili servisten bir ustaya tanıdık biri aracılığıyla ulaşarak değişimden sonra ne yapmam gerektiğini sordum. Bana bu güne kadar yağ olarak ne kullandığımı sordu. Ben 2015 den beri Mobil 1 5w40 orjinal yağ ve filtre takımı kullandığımı söyledim. Bana bu güne kadar yanlış yağ kullandığımı, doğrusunun Shell 10w-30 olduğunu söyledi. (Kullanım kitapçığında da 10-30 olarak yazıyor) Lifterleri değiştirsem bile ilk etapta sesin kesileceğini ama sonra sesin yine başlayacağını bunun kesin çözümünün rektifiyeye kadar gideceğini söyledi. Yağ ile ilgili viskozite vb. Şeylerden çok anlamam ama arabayı ilk aldığımda bulunduğum yerdeki güvenilir bir usta km 175000 olduğu için 5w40 kullanmam gerektiğini söylemişti. Fakat geldiğimiz nokta yetkili servisin söylediğine göre bunun tam tersi bir durum. Ayrıca Lifterleri tamamen değiştirdiğinde sesin bir müddet sonra tekrar gelecek olması bu durumun tamamen çaresiz olması biraz şaşırtıcı geldi. Forumda Bu bahsettiğim şeylerle ilgili bir yorum yapabilecek deneyimli ustalar varsa sevinirim.

12. Hustun

Hustun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Halil ustun
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
  13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

forumda başka konularda da yazıldığı gibi lifter sesi kendi başına bir arıza belirtisi değildir. ama ses hiç kesilmeden sürekli geliyorsa aracın yağlamasında bir sıkıntı olabileceği akla gelmelidir.

son konuştuğunuz usta kısmen haklı, yani tavsiye edilen yağlar arasında 5-40 yağ bulunmuyor. ama bunun lifter sesine neden olacağını söylemek çok zorlama olur. yani sürekli 5-40 kullanmaya devam ettiğinizde motor rektefiyeye gidecek kadar arıza yapmaz. ayrıca 10-30la değiştirmeniz durumunda da sesin kesileceğini garanti edemeyiz. çünkü lifter sesi lifterlerin içindeki küçük yağ deliklerinin tıkanması nedeniyle olur. bu durumda kullanılan yakıt ve aracın kullanma biçimi bile sesi etkiler.

yağın viskozite numarası yağın sadece 1 tane özelliğidir, yağın çok sayıda farklı özelliği vardır ve bunların bir kısmını kullanıcıların çoğu hiç görmez. bu nedenle sadece yağın numarasına takılmayın.

sonuç olarak şimdiye kadar kullandığınız yağ ve filtrelerle devam edebilirsiniz, ya da isterseniz 10-30 shell de koyabilirsiniz. yeter ki yağ ve filtreler orjinal olsun.

onurforces bunu beğendi.
  14. Hustun

Hustun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Halil ustun
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Yanıtınız için teşekkürler. 10-30 yağı incelediğimde sentetik olmayan bir yag. Ayrıca CH4 spesifikasyonu Gelişmiş emisyon son işlem sistemleri olmayan motorlar için geçerli performans kategorisi olarak görünüyor. Dolayısıyla motor için uygun görülen yağ son teknoloji ile üretilen Tam sentetik yağ değil yarı sentetik veya mineral tip yağ. Lifter sesi motor ısındıktan sonra başlayıp hiç kesilmeyen bir ses. Bu durumda lifterleri değiştirdiğinde ses kesilmezse yağlama da bir sıkıntı olduğunu düşünüp sorunu kaynağında halletmem gerekir diye düşünüyorum. Bu durumda neye baktırmak gerekir ki sorunu kökünden çözelim.

Bu Sayfayı Paylaş