LPG KABLO

Kore Üretim/yerli Üretim Arasındaki Inanılmaz Farklar

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda AccentHastası01 tarafından 17 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. AccentHastası01

AccentHastası01 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    60
    Ad Soyad:
    Selim peker
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Evet arkadaşlar öncelikle herkese merhaba bugün Era ile ilgili çok önemli tabiri caizse hiç kimsenin bilmediği bir konuya değinmek istiyorum,Kore ve yerli üretim arasındaki farklar öncelikle aşağıdaki yazdıklarımın hepsi Kore üretiminde mevcut 2006-2007'nin 6.ayına kadar Kore olup sonrası yerli 2007'nin 6.ayı itibariyle bu aşağıdaki yazdıklarım kademe kademe eksiliyor hepsi birden değil,2008 model erası olan arkadaşlar incelesin aracını yarısı var yarısı yok, farklara gelirsek gerçekten araç üstünde köklü bir değişiklik yapılıyor ne var ne yok elden geçirilip en kısıtlanmış şekilde üretilmeye başlanıyor birçoğunu rastgele keşfettim ve ben bile şaşırdım, fotoğraflı yaptım ve fotoğraflarin bazılarina numara koyarak hangi maddenin hangisi olduğunu belirttim.dosya halinde birleştirip aşağıda linkini bırakıyorum biraz karışık ama elimden bu kadar geldi keyifli okumalar..

1-Direksiyon ortasındaki krom Hyundai amblemi artık yok.

2-Vites topuzu üstündeki metalik görünümlü parlak gri malzeme artık yok.

3-Çakmaklıktaki sigara amblemi artık yok.

4-12 V çıkışındaki power outlet 12V 120W yazısı artık yok.

5-Korelerin Direksiyon simidi daha canlı daha dokuluydu ve bejimsi renkteydi,yerli simitler ise plastik renginde olup parça parça plastikten birleştirilip yapılmış gibi nasıl yapmışlarsa artık simit dahada büyümüş kaba duruyor.

6-Bardak koyma gözleri içerisindeki şişeleri tutan döşeme renginde "yaylı"sert dikey mandallar vardı, artık yok yerine siyah plastikten uyduruk parçalar konmuş.

7-Torpido içindeki aydınlatma lambası artık yok.

8-Ön ve arka tüm cam açma düğmeleri ışıklıyken artık sadece şöför tarafındaki 1 düğme ışıklı.

9-Ön tampon altındaki karlık tabir edilen lastik parça artık yok.

10-Jant kapakları önceden göbekli olup içindeki bijonları koruyup kötü görüntüyü gizliyordu kapaklar artık göbeksiz bijonları açık halde.

11-Kapı fitilleri siyah ve açık gri (bej) iki renkli ve iki katlıydı artık onların yerini siyah bisiklet şamyeli benzeri ince bir fitil almış.Kapıların kapanması bile değişmiş.

12-Hararet göstergesi olmayan eralarda motorun soğuk olduğunu belirtiren mavi hareret ışığı vardı makyakla beraber artık buda yok.

13-Select ve stylerde bulunan kadranda dış ısıyı c° gösteren sensör artık yok.

14-Full paketlerde bulunan arka kol dayamanin bardaklık içindeki ufak ama çokça olan plastik tutacaklar artık yok.

15-Bagaj zeminindeki halının plastikten açıp kapanan bir sapı vardı.Artık hem halı incelmiş hem de sapı yok, halı delinmiş o delikten tutup kaldırıyor(ilginç olan ise hem ince halı olup hemde plastik saplı olanlar var, ince olanlar desenli olup,kalın halılar ise düz desensiz.)

16-İç Bagaj kilidinin açılıp kapanan etrafıni gizleyen plastik kapağı artık yok içi gözüküyor kilidin.

17-Anten öne doğru katlanabiliyordu artık dibindeki plastikte böyle bir eklem yok.

18-Kapı iç açma kulbunda vidalar için kare şeklinde tapalar vardı artık yok, kulp içi artık yuvarlağa dönüşüp eğilip içine baktığında paslanmış vida seni karşılaşıyor.

19-Güneşliğin vidaları önceden gizliydi artık görünür halde, ayrıca güneşlik ayaklarıda incelemiş.

20-Arka koltuk tarafından gözüken ön koltukların kızak demirlerini saklayan döşeme renginde büyük kapaklar vardı artık yok, demirler gözüküyor.

21-Ön koltukların arkalarında ,en alt kısmında bir karış boyutunda halılar vardı artık yok,arka koltuktaki yolcular için çok iyi düşünülmüştü.

22-Radyatör su deposunun üstündeki
    ___F___
    ___L___
    Yazıları ilk üretim eralarda siyah renkli şekilde yazılıydı sonradan renksiz bidon renginde yazılara döndü ki,ilginç bir şekilde 2009'a kadar bazıları renkli bazıları renksiz ayrıca bidon değişmiş önceden şeffaf idi, içindeki su seviyesi artık gözükmüyor.

23-Radyatör su deposundaki çamurluktan aşağıya doğru inen fazla suyu tahliye eden hortum artık yok.

24-Üst amartisor kule kapakları artık yok.

25-Akünün ısıdan etkilenmesini ve korumasını sağlayan muhafaza artık yok.

26-Kaput içinedeki Filtre kutusunun, Radyatör su deposunun vsvs üstündeki sticker ve yazılar artık yok, olmayan eralarda ortası sticker için koyulaştirilmiş ama konulmamış.

27-1.5 Dizellerde VGT, 1.6 Benzinlilerde CVVT, logosu vardı çamurlukta, artık yok.

28-CRDi logosu önceden ufak kaliteli dikdörtgen bir metal kısma damgalanmiş şekilde yazıliyken artık sadece basit krom aynı şekilde 1.6 logosu içinde geçerli.

29-Ön camın üst kısmında dışarıdan gölge gibi gözüken güneş için lazerle yeşertilmiş kısım artık yok,ayrıca bu kısma güneş vurunca aracın içinde yeşillik vuruyordu verdiği kalite hissi çok iyiydi.

30-Klima düğmeleri elektronik iken artık sadece halatlı.

31-İç kapı süngeri tam ve büyük iken artık sadece bez parçası boyutunda.

32-Bagaj alarmını devre dışı bırakan swihc artık yok kapılar kilitli iken bagajı açınca artık araç ötmeye başlıyor.

33-Kapı arası ve çamurluk arasında kalan,yol sesi için birebir olan büyük izalatör pedi artık yok.

34-Çamurluk içindeki yalıtım köpükleri artık yok.

35-Select ve stylelerde hararet göstergesi bulurken makyajla beraber hararet göstergesi kaldırılıyor, kadranlar ise normal standart kadrana dönüşüp sadece ışıklandırmasıni değiştiriyorlar.

36-Select ve stylelerde güneşliklerde her iki taraftada aydınlatma lambası,makyaj aynası, ekstradan sürgülü kapak bulunurken artık sadece sağ tarafta var.sol taraf ise boş paket gibi bomboş bırakılmiş.

37-Style paket eralarda metal görünümlü on konsol bulunurken, teyp çerçevesi ve vites çerçevesi metal gri renkdeyken makyajla beraber ikiside füme rengine dönüşüyor siyah konsola füme renk koymak da başka bir garip olay.

38-Kore'den gelen küllüklerin, küllüğün başındaki yuvarlak yer büyük ve beyaz renkli idi(fakat tüm korelerde renkli değil bazılarında renksiz), renksiz olanlar ise yuvarlak yer nokta boyutu kadar küçülmüş vaziyette.

39-Makyaj öncesi aracın gövde rengine göre bej-gri döşeme kullanılıyordu üstler açık füme renginde idi makyajla beraber tamamen siyah döşemeye dönüşüldü,yalnız makyaj itibariyle özellikle koyu renge sahip eralarda gri döşeme kullanıldı, normalde koyu renklerde bej kullanılıyordu, ince ayrıntı ise bu kullanılan döşemelerin koltuk örtü desenleri paket farketmeksizin aynı idi bilmeyenler için eralarda koltuk desenleri pakete göre değişir, ellerinde döşemeler fazladan kalmış..

40-Team ve diğer paketlerde 2 tane makyaj aynası varken artık sadece sağ tarafta var.

41-Motor koruma kapağı önceden boyalı gri çift renk idi,dizellerin motor kapağı metal hyundai logolu CRDİ 16V renkli şekildeydi artık tamamen boyasız renksiz start motor kapağı da aynı şekilde boyalı boyasız, ayrıca 2007'nin son 2008'in ilk dizellerinin motor kapağı boyasız çıkıp metal Hyundai logolu ve CRDi16V yazıları renkli şekildeydi.

42-2008 den sonra turbo basıncı arıza çıkardığı nedeniyle düşürüldü bir çoğu servise bakıma gelen eralarda uygulandı, 2009 itibariyle artık yeni yazılım güncellemesiyle üretildi, eski performans gitti, ayrıca şunu unutmayın 2006-2008 arası yetkili servis yüzü görmemiş Dizel Eralar daha manyak daha asfaltı çiğneyerek gider buda nadir ki eralar 5 yıl/100.000 km Garanti kapsamında satılıyordu kimse servise gelmeyerek böylece bir garantiyi bozdurmak istemezdi çok nadir var piyasada. HP ve tork aynı ama olay turboda bitiyor.

43-En büyük maliyetlerden biriside bu, 2006-2007-2008'in ilk serilerindeki elektrikli servo direksiyonun (EPS) hem maliyeti yükseltmesinden hem de sorun çıkarmasından dolayı hidrolik olarak değiştirilip üretilmeye başlandı(piyasadaki EPS sistemine sahip eralarin çoğu ses ederek zamanında garantiden ücretsiz olarak değiştirilmiştir.)ama ne hikmetse Ukranya aracı olan Expolar (EPS) direksiyonlu olarak olarak üretildi ,evet assan bu sorunu çözmüştü ama artık yerli eralara koymama kararı almişlardı,bahane olarak ise türkiye yollarının bozukluğu gösterildi.

44-2006-2007,serilerinde ABS li versiyonlar 4 disk fren olarak geliyordu 2008 itibariyle arkası kampana çıkmaya başladı gene 4 disk çıkanlarda vardı,tamamen alanın şansına kalmış bir durumdu.

45-Otomatik vitesli eralarda R-N tuşu renkli oluyordu haliyle ışıklandırmada çift oluyordu makyajla beraber artık tuşlar ve ışıklandırmalar sabit tek renk oldu.

Dosya:https://photos.app.goo.gl/DwJXVNwfAGh3jQkH6

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    soru basit, neden?
    cevap daha basit... ÖTV + ÖTV'nin KDV'si.

3. AccentHastası01

Alınan Beğeniler:
    60
    Ad Soyad:
    Selim peker
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tek türkiye için degil diğer ülkede satılan eralara baktım aynı durum söz konusu,tamamen korelilerin araç tutulması için fazlasından malzeme koyup araç tutulunca adeta şımarıp büyük maliyet düşürme politikasına gidiyor...

Coolwhisper, fume, onurforces ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. kadobay

kadobay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ad Soyad:
    Kadir Baykal
    Yaşadığınız Şehir:
    20-DENİZLİ
    Araç Modeli:
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...
    yazınızdan sonra era cımı daha bi sevmeye başladım
    2006 select (abs siz model)

5. AccentHastası01

Alınan Beğeniler:
    60
    Ad Soyad:
    Selim peker
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Rica ederim

Coolwhisper ve onurforces bunu beğendi.
  6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bir aracın üretim yeri değiştiğinde üzerine konulacak parçaların tedarikçileri de değişir. malzeme farkı buradan geliyor.
    donanım farkı ise dediğim gibi ÖTV ve ÖTV'nin KDV'sinden.
    bir ara fabrika gezilerimize katılın, 50-100 arası farklı specte üretilen aynı model araçları görmüş olursunuz.

7. AccentHastası01

Alınan Beğeniler:
    60
    Ad Soyad:
    Selim peker
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Doğrudur hocam teşekkür ederim :)

Coolwhisper ve onurforces bunu beğendi.
  8. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Farklara yahu amma çokmuş. Bi ara video çekelim. 2006 era (mercedes) 2009 era (şahin) oluyor .

9. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Sadece Hyundai değil her markada var bu olay. Benim çalıştığım yerde tek model araç üretiliyor ama bir sürü farklı specte araç üretiliyor. Ne yazikki ülkelere göre muamele var. ÖTV+otvnin de KDV sini alınca durum böyle oluyor. Dışardan bakıyorsun aynı araba ama aslında kalitede alakası olmayan araçlar. Bir modelin 120 tane farklı iç harness i olurmu yav. Ama oluyor işte yoksa kimse araba filan alamaz o fiyatlarla.

10. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    @AccentHastası01 hocam seni takdir ettim gercekten. Nickinin hakkini vermissin. Emek verip tek tek yazmissin. Bu konu ilgili baslik altina sabitlenmeli bence. Kaybolup gitmesin.

11. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Tebrik ediyorum @AccentHastası01, cidden kılavuz niteliğinde bir inceleme olmuş. "Hararet göstergesi olmayan eralarda motorun soğuk olduğunu belirtiren mavi hareret ışığı vardı makyakla beraber artık buda yok." Bu madde ile ilgili bi sorum olacak, hararet göstergesi olmayan araç hararet yapsa kullanıcı nasıl anlayacak? Accent Era kullanmadığım için bilgim de yok, bir araca neden hararet göstergesi koyulmaz ki?

Coolwhisper, AccentHastası01 ve MAERKEK bunu beğendi.
  12. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    @fume hocam mavi renkli ışık araç soğukken yanıyor belirli bir ısıya gelince sönüyor. Hararet için ise mavi renkli ışığa benzer kırmızı renkli bir ışık yanıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

13. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bilgi için teşekkür ederim, kullanıcı anlık motor suyu sıcaklığını göremiyor yani, cidden ilginçmiş. Binek otomobil bu yahu, triportör değil ki.

14. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    @Rica ederim. Evet maalesef göremiyor sadece araç belirli bir sıcaklığı aştığında/ hararet yaptığında veya yapmaya yakın sadece kırmızı ışık yanıyor. Kontağı açtığınızda da bütün ışıklar yanarken kırmızı ışık yanıyor sonrasında sönüyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MAERKEK ve fume bunu beğendi.
  15. AccentHastası01

Alınan Beğeniler:
    60
    Ad Soyad:
    Selim peker
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Okuyan herkese teşekkür ederim arkadaşlar,farklar bunla kalsa keşke kore ile yerli 2 erayı yan yana koyup incelicen kesinlikle bu farklar 50 de olur 60 da... dediğim gibi çoğu maddeyi rastgele keşfettim. En çok da piyasada era dandik veya beş para etmez hitaben yazıları görmemle bunu yazmak istedim 2006 nerde 2010 nerde bir çok grupda özellikle facebook'daki era gruplarında bu konuyu araştırdım her gün yeni bir fark keşfediyordum iç aksamlarda nasil bir fark bunu bilmiyoruz eminim ki daha keşfedilmeyi bekleyen farklar var...

erhancakmakk, MAERKEK ve fume bunu beğendi.
  16. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Kasko degerlerine baksan modeli yuksek olan dandik eraninki daha yuksek cikar. :)

AccentHastası01 bunu beğendi.
  17. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    eksik olan 1-2 noktayı da ben ekleyim . Facebook geubundaki paylaşmını da gördüm.

Panjurlar farklı. 2006-2008 hyundai logosu krom iken diğerlerinde tamamen logoyla büyükçe krom var.

Ön sintal lambaları 2006-2008 korelerde turuncu sonra makyajla beyaza dönüyor.

<<bülent>> ve AccentHastası01 bunu beğendi.
  18. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

facebook grupları ve diğer sosyal medyada hyundaiye atıp tutanlara yanıt vermeye gerek yok ki,

bahsedilen farkların bir çoğu tamamen kozmetik, bazıları da ses yalıtımıyle ilgili.

"kore üretimi olan çok iyi, 2010 modele dandik" demek çelişkili olur.

era üretildiği yıllarda motor -şanzıman ve yürüyen aksam olarak en sorunsuz araçlardandır.

aynı sınıfta üretilen japon ve avrupalı bütün B sınıfı sedanlardan daha iyidir. zaten bu sebeple çok tutuldu. kendini kanıtlamış bir model.

Son düzenleme: 18 Ocak 2021
  19. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Tüm yazılanlara ek olarak en önemli diyeceğimiz bir eksiklik te var, süspansiyon...

Kore yapımı eralar pamuk gibi konforlu süspansiyona sahip, yerli eralar at arabası gibi...

Yalıtım anlamında da kore eralar bariz daha iyi...

20. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Ticari mevzular ile Era yı bitirmişler resmen, 2006-2007 modellerde benim tek bildiğim problem elektrikli direksiyonda bazı sıkıntılar vardı, sonradan üretilen 2008 2010 model arası olanlarda direksiyon kutusu problemi çözülmüştü ama amortisörler ve crdi modellerinde turbo problemleri meşhurdu ancak çoğunda o problemler de yoktu problem olanlar 100 taneden 8-10 tane belki.

birde yetkili servisin inatla 5w-30 10w-30 motor yağını 1.5 crdi de kullandırma ısrarı vardı halbuki 1.5 crdi nin yağ soğutucusu ufaktı ve ağır şartlarda uzun süreli sürüşlerde motor yağı soğumuyordu turboyu bozuyordu bizde 1.5 crdi lere illa ki 5w-40 motor yağı öneriyorduk forumda.

Türkiye genelinde uzun süre ticari araç olarak kullanıldığı için ticari takside çalışma sebepli sıklıkla yıpranan ve bozulan parçaların yan sanayisi piyasada oldukça ucuza bulunabiliyor ön tampon, far, yan dikiz aynası, kapı sacı vs.

Bu Sayfayı Paylaş