10 Kasım LPG KABLO

Kopan Kaput Açma Teli-kaput Açılmıyor

'İ20 Forum - Club' forumunda bilgehananil tarafından 6 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. bilgehananil

bilgehananil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Bilgehan Anıl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Herkese Merhaba,

Malum bugün yoğun kar bastırdı, ben de depoyu doldurayım, cam suyunu da tamamlayayım dedim ki donmasın.

Fakat kaput açılmadı, kaput açan mandalın bir sertliği olması lazım normalde ama mandal boşta, yumuşak bir şekilde ele geliyor. Eğilip kontrol ettim, telin boşta olduğunu gördüm, mandalın içine oturtum ancak tel eski gerginliğinde değil. Kaputu mecburen teli elimle zar zor çekerek açtım. Servisteki yetkiliyi aradım "yarın getirin, büyük ihtimalle değişir" dedi.

Benim anlamadığım kaputu kırk yılın başı açılan ve henüz 2 yıllık aracın kaput açma teli kendi kendine nasıl kopuyor (Araç 2014 yeni i20 1.2 Elite)? Sanıyorum i20'de veya Hyundai'lerde bu tarz mekanizmalarda kalite eksikleri var. Daha önce de bagaj kapağı kilidi bozulmuştu kendi kendine.

Bu sorunu daha önce yaşayan oldu mu?

Saygılar

Duygu ve joy_ride bunu beğendi.
  2. bilgehananil

bilgehananil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Bilgehan Anıl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba,

Sanırım kimsenin bu problem başına gelmediğinden dönen olmamış.

Servise geçen cumartesi gittim. Her zaman benimle ilgilenen danışmanı görmediğimden başka bir danışmana durumu anlattım. Daha aracı otoparktan içeri almadan "kullanıcı hatasıdır" dedi. Gerçekten bu nasıl bir yaklaşımdır, aklım almıyor. Rica minnet aracı içeri aldı, inceledi ve mandalın kırıldığını, bunun da daha önce hiç karşılaşmadıkları bir durum olduğunu, fabrikaya yazmanın gereksiz olacağını, garanti dışı olacağını söyledi.

O sırada, tanıdığım danışman da geldi, "biz yine de garanti birimine bildirelim" dedi; sonrasında döneceğiz dediler. Haber gelmeyince, hafta içi ben aradım; fabrikanın garanti biriminden olumsuz dönüş geldiğini ancak müşteri memnuniyeti kapsamında bir çözüm üretmeye çalıştıklarını dönüş yapacaklarını bildirdiler. Henüz dönüş olmadı, yarın arayıp soracağım.

Ancak, memnun olduğum araçtan servislerin ve Türkiye distribütörünün köylü kurnazı yaklaşımı sebebiyle resmen soğuyacak hale geleceğim.

Bu kadar mı müşteri odaklı olmaktan uzak olur bir firma? Sonucu gelsin, eğer çözmezlerse üç kuruşluk bir parça dahi olsa şikayet edeceğim ve kaymakamlıktaki tüketici heyetine gideceğim. Böyle lakayıt bir yaklaşım olmamalı.

Fikret Adil ve <<bülent>> bunu beğendi.
  3. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    O teli çelik teli koparmak için gereken kg gücü biz zahmet söylesinler, kaput manivelası zaten o kadar dönemez ve daha bir sürü ayrıntı var ... Çorludaki servis ve garanti sorumlusu da benzer yaklaşımda bulundu sırf bu yüzden Tekirdağ servisine gitmeye başladım başka servise başvur derim, yolu uzatırsın ama bir hayır vardır belki sonuç olumlu olur inş. hayırlı pazarlar dilerim.

4. bilgehananil

bilgehananil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Bilgehan Anıl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Üstad ben tel kopuk sanmıştım ama tel sağlam. Mekanizma bisikletlerin fren mekanizması ile birebir aynı aslında, kablo içerisinden çelik örgü tel geçiyor mandal da bu kabloyu çekiyor. Şu an mandalın içerisinden bilezik benzeri bir parça kırık olduğu için mandal görevini doğru yapamıyor.

Yarını bekliyorum, onlar işi yokuşa sürerse ben de arıza çıkartacağım.

5. emrekibar

emrekibar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    78
    Ad Soyad:
    EMRE KIBAR
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Çorludaki servise mi gittiniz?

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. bilgehananil

bilgehananil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Bilgehan Anıl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ben Topkapı Odak'a gittim

7. joy_ride

joy_ride Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,469
    Ad Soyad:
    Murat GÜRBÜZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kaputun teli kopması veya açılmaması nadirdir araçlarda bence.Gecenlerde komsum yolda kalmıs lastiği inmiş yardım edeyim dedim lastiğe benim hava komprasörle hava basacaktık kapuu açayım dedim zorlarken kaputun mandalı elimde kaldı plastikten yapmışlar ucunu.arac yeni pejo 301 lerden

<<bülent>> bunu beğendi.
  8. Hasan Tarık

Hasan Tarık Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,184
    Ad Soyad:
    Hasan Tarık
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kia
    Belki kopmamış donmuş olabilir bizim eranın da kaputunu ben açmaya çalıştım aynen dediğiniz gibi boş geliyordu araba çalışıp ısınınca kaput kendi açıldı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

9. bilgehananil

bilgehananil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Bilgehan Anıl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Neticede herhangi bir şekilde normal kuvvet altında mandal kırılıyorsa veya tel kopuyorsa bu nadir de yaşansa kalite problemini işaret eder. Garantiden değişmeleri gerek. Kaput mandalına nasıl bir kuvvet uygulayabilirsiniz ki kırmak için? Bu arada dediğim gibi tel sağlam, mandalın içerisindeki teli tutan parça kırık

<<bülent>> bunu beğendi.
  10. emrekibar

emrekibar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    78
    Ad Soyad:
    EMRE KIBAR
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Servis icin hangisini onerirsiniz?

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Uzun zamandır gitmedim Gençler iyiydi, memnundum.

12. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    :)

Bir parça tasarlanırken maruz kalacağı maksimum güc hesaplanır. sonra kullanılacak materyal, kalınlık v.s. seçilir. Bir çok i20 sahibinin bu problemi yaşamamasının (Gerçi bildiğimiz kadarı ile yaşayan şu ana kadar tek sizsiniz) iki nedeni olabilir;

1- Üretim hatası olan paça
    2- Kullanıcı hatası

1. madde istisnai bir durum, 2. madde ise kar kış kıyamet durumda tel içine su almış ve donmuş olabilir, bu tasarımı kötü yada kullanılan malzemeyi kalitesiz yapmaz.

Son düzenleme: 15 Ocak 2017
    <<bülent>> bunu beğendi.
  13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hyundai dünya çapında araç satan bir marka, rusyada da afrikada da, güney amerikada da satıyor, mutlaka yoğun kar yağışının düşünülmesi gerekir. başka bir konuda -58 derecede sibiryada kullanılan i40 konuşuluyor.

bu konu bence servis tarafından basitçe çözülebilirdi, 1 tane kaput açma mekanizmasının fabrikaya maliyeti ne olabilir ki? müşteri memnuniyetinden sorgusuz sualsiz değişim yapmaları gerekir.

hyundainin servisleri giderek daha sorunlu hale geliyor sanki, 5-6 ay önce 800 bin nüfuslu eskişehirde hyundai servisi kapandı, hala yenisi açılmadı. şuanda eskişehirde hyundai satışları resmen durdu.

<<bülent>> ve Murat bunu beğendi.
  14. bilgehananil

bilgehananil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Bilgehan Anıl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Herkese Merhaba,

Site yetkilisi arkadaşın neden bu şekilde sert bir savunmaya geçtiğini açıkçası anlayamadım. Neticede burada herhangi bir kişi veya kurumu karalama kampanyası gütmüyoruz veya Hyundai servisleri/yönetimi bizim düşmanımız değil. Araçlarla alakalı sıkıntıları paylaşıyoruz.

Üretim/denetim sektöründe çalışmış ve dayanıklı tüketim mamülleri üreten onlarca fabrikayı gezip görmüş biri olarak bir ürün/parça üretilirken öncelikle fiyat/performans durumu belirlenir, çeşitli testlerle parçanın kullanım ömrü ve buna bağlı olarak garanti durumu oluşturulur.

Bir yığın üretilirken de kalite sisteminde istatiksel metodlar uygulanır ve her yığın için AQL(acceptable quality level-kabul edilebilir hata seviyesi) belirlenir, yani 1 milyon tane ürün varsa bunun içerisinde hatalılar mutlaka olacaktır; kaldı ki yığının tamamını da kontrol etmek mümkün olmadığı gibi eğer ki kontrol edilen miktarlar içerisinde hatalar varsa ve bu kabul edilebilir hata limitleri içerisindeyse bu, yığın içerisinde de hatalı ürünler olabileceği anlamına gelir.

Yani bu plastik mandalla alakalı kronik bir problem olmaması veya daha önce böyle bir hata görülmemiş olması bu plastik mandalların yüzde 100'ünün hatasız olabileceği manasına gelmez. Evet, yığının geneli belki hatasızdır ama içerisinde hatalılar da olabilir demektir.

Mandala uygulanacak etkilere gelirsek, telin sağlam olduğunu zaten söylemiştim; soğuk etkisini ise henüz yaşamadığını söylemek istiyorum. Burada aslında vurgulamak istediğim parçanın kırılması, dayanamaması veya kalitesinden ziyade servisler ve Assan'ın genel tutumuydu. En basitinden servise sorun bildirimini 9 Ocak'ta yaptım, üzerine iki kez telefonda görüştüm; bugün hala parça siparişi verilmediğini, ilgili birimden mail bekledikleri bilgisini aldım. Düşünün, garanti birimi reddetmiş, bölge müdürüne durum bildirilmiş, ondan bilgi bekleniyor; o bilgi verdikten sonra onun onayıyla parça fabrikadan sipariş edilecek ve gönderimi yapıldıktan sonra araca montajı gerçekleştirilecek. Bahsettiğimiz plastik bir mandal, beklenen süre uzamakta...

Şu an sonucu bekliyorum hala, buradan arkadaşlara duyuracağım.

deniz07 ve <<bülent>> bunu beğendi.
  15. bilgehananil

bilgehananil Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Bilgehan Anıl
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba,

İş yoğunluğundan girip durumu bildiremedim. Parça değişimi yapıldı ama süreç çok sancılı oldu.

Defalarca aradım ve her seferinde "bölge müdüründen dönüş alamıyoruz" cevabı aldım. En son sabrım taştı ve "Sanırım bu arkadaş Assan'da çalışıyor, ben arayayım Assan'ı" dedim. "Gerek yok" dediler ve iki saat içerisinde beni arayıp parçanızın siparişini verdik, iki gün içinde gelecek ve değişimi yapacağız dediler.

Değişim için gittiğimde ilgili danışman "Yalnız bunu müşteri memnuniyeti kapsamında değiştirdik, kırılmaların hiç biri garanti kapsamına girmiyor, bilginiz olsun " dedi. Yani bu "ayağınızı denk alın, bir daha böyle sorunlarla bize gelmeyin, paranızı alırız" diyerek aba altından sopa göstermektir.

5 yıl garanti tamamen hikaye, servisler işlerine geldiği şekilde ya reddediyor ya da oyalıyorlar. Bu parça değişimi için 3,5 hafta kadar bekledim, üzerine düşmeseydim süreç daha da uzayacaktı. Bagaj kilidinde de iki ay işi yokuşa sürerek "arıza yok" diyerek oyalamışlardı.

Maalesef İstanbul'da servislerin genelinde bu tutum hakim, ilk başta Nev'e gidiyordum, değiştirdim ancak fark eden bir şey yok.

Büyük ihtimalle başka arızalarla da karşılaştığımızda yine benzer durumları yaşayacağız.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  16. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, bir onceki mesajimda sert ciktigimi falan yazmissiniz ama ilgisi yok.

Istanbulda 2 adet bayii izleniminizle "istanbul bayilerinin geneli boyle" demek yada bir kaput mandalini baz alarak "5 yil hyundai garantisi hikaye" demek sizce ne kadar dogru?

Mobilden gonderildi.

17. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Garanti koşullarında bangır bangır ses sistemi garantisi 2 yıl yazar. Ve ben sonata yı aldığımda 4 yıl 9-10 aylık arabamın 4 hoparlörünü değiştirttim. Hatta subwofer da değiştirin dedim ama bize sıkıntı çıkartırlar dediler.

Servisler iyidir kötüdür bu tartışılır. Ama bizim yaklaşımlarımız her şeyi etkiler.

Vergi dairesinde çözemediğimiz bir iş oldu. Arkadaşım güler yüz tatlı dil derken işi halletti.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MSC bunu beğendi.
  18. Ali Gök 89

Ali Gök 89 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Ali Gök
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    olabilir ufak tefek şeyler araba bu. mesela dün led takarken napmışsa elektrikçi çalışan far yükseklik ayarını çalışmaz hale getirmiş birazdan gidecem yanına naptın buna diye

üzülmeyin oluyor malzeme kalitesi ile ilgili değil size özel bir hata denk gelmiştir. 1000 de bir de olsa oluyor her arabada

MSC ve <<bülent>> bunu beğendi.
  19. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Tekrar geçmiş olsun @bilgehananil geneli kötülemek olmaz benzer sıkıntıları çorlu bayi-servisi bana yaşattı ama Tekirdağ Gençler sözümü ikilettirmedi çok ilgiliydi.

MSC ve ai_torcuk bunu beğendi.
  20. emrekibar

emrekibar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    78
    Ad Soyad:
    EMRE KIBAR
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Hangi konuda yaşattilar acaba?