LPG KABLO

Kış Lastiği Alacaklara

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda DoktorÇeyreği tarafından 7 Ekim 2022 tarihinde açılan konu

1. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)

Arkadaşlar kış yaklaşıyor, lastik alacaklara güzel ve faydalı bir video olacağını düşündüm. Takip ettiğim bir kanalda 2022-2023 sezonu için güncel lastikleri test etmişler, sizlerle de paylaşmak istedim. Aralarında bizden bir lastik de var, tavsiye arayanlara umarım yardimci olur.

2. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Kanali sıkı takipcisiyim lakin aracaniza benzer olculerdeki testleri baz alin her desen farkli ebatlarda farkli sonuclar verebiliyor. Petlas snowmaster gelirsek doğu anadoluda yasamiyorsaniz kışın tercih etmenin pek anlami yok zira testte karda iyi olsada. Buzlu zemindeki performansı testte konu degil ki o desen yapısıyla performansı cok olmayacagini düşünüyorum. Kuruz ve islak zeminde ise test sonunculugunu bırakmadı görüldüğü üzere. Her Allahını gunu kar var ise petlas tercih edilebilir. Lakin bizi ulkede cokda mantıklı bir tercih olmasada ekonomik tercihler halkı mantığının onune geciriyor. :)

3. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Kesinlikle, ölçülere göre tepkiler değişiklik gösteriyor, bunu da dikkate almak gerek.
    Ben geçen sene uzuun araştırmalar sonunda laufenn aldım, hankook çatısı altinda, inanın öyle memnun kaldım ki, karda ve üzeri hafif erimiş altı buzlu zeminde dik yokuşta zerre kayma yapmadı. İslakta zaten harika, kesinlikle tavsiye ederim.

Gunesec bunu beğendi.
  4. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Hocam ben nokian wrd4 kullaniyorum. Daha üstüne Continental falan olur heralde

5. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Cok da seyini cikarmamak lazim bu isin. Karda ofroad falan yapmiyacagiz. Iyi markalarin (conti, goodyear, michelin) in kis lastikleri isinizi fazlasiyla gorur. Sorun butceyse ikinci el bakilabilir. Ikinci ele titizlenen ve butce sorunu olan bir alt segmentte arastirma yapmasi gerekir. Her markanin da kisligi alinmaz. Tecrubeyle sabit. Petlas snowmaster vardi. Kac kere kaydim kisin. Coluk cocuk tasiyoruz. Hemen goodyear a gectim.

6. Suvasli

Suvasli Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Sedat çiftçi
    Yaşadığınız Şehir:
    62-TUNCELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Yaklaşık 1 aydır Tucson aracima 245 45 19 ölçülerinde bir kış lastiği bakıyordum. Çok yoğun kar yağan bir yerde yaşıyorum. fp oranı olarak bridgestone blizzak serisi mantıklı gelmişti satın aldım. Umarım video tarafsız yapılmıştır pişman olmam. Kar üzerinde performansı diğer lastiklere nazaran daha iyi olmasa da ıslak zeminde frenlemede en başarılı olduğu söylenmiş hadi bakalım göreceğiz. Deneyimlerimi tekrar paylaşacağım.

45R3928 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. Suvasli

Suvasli Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Sedat çiftçi
    Yaşadığınız Şehir:
    62-TUNCELİ
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet çok çetin olmayan bir kış oldu bir kere yoğun kar olan kırsal bir alana çıktım kar performansindan gayet memnun kaldım. Islak zeminde frenleme ve yol tutması da gayet güzel. Bir tek fazla gürültülü gibi.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Kış bitti diyebiliriz ve yeni aracımın ilk kışını üzerindeki yazlıklar kötü durumda olduğu için sıfır aldığım Hankook marka yazlıklarla geçirdim. Şimdi ise önümüzdeki sene için kış lastiklerini araştırıyor hatta zam gelmeden erkenden alsam mı diye düşünüyorum.
    Yazlık lastiklerim Hankook Ventus Prime4'lerden ilk 6 ay için oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim. Gerek kuru gerekse ıslak zeminde oldukça iyi performans gösterdi. Kış lastiğinde de aynı markaya mı baksam yoksa alternatifleri mi düşünsem karar veremedim. Hankook Winter I*Cept RS3 için yaklaşık 1350-1400 lira civarında fiyat mevcut. Yakın fiyat aralığında Lassa, Falken, Petlas, Good Year var. Etiket değerleri Hankook ile aynı veya daha kötü. 1550-1600 gibi rakamlara ise Bridgestone Blizzak LM005 mevcut. Rakamı aşağı çeker ve 1000-1100 aralığna inersem de Matador, Sava, Starmaxx gibi pek tercih etmeyi düşünmediğim üreticilerin lastikleri var.
    Genellikle Samsun şehir içi olmak üzere zaman zaman uzun yola gidebilmek için kullanıp önereririm dediğiniz, fiyat/performans konusunda başarılı bulduğunuz lastikler var mıdır?

9. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    6 ay önce Accent Blue aracıma kendi teneke jantlarıyla beraber Hankook Winter i Cept RS3 aldım,185/65/r14 olarak.Bu süre içinde lastiği 5 bin km kadar hem ağır kış şartlarında hem de kuru yol şartlarında sürdüm.Öncelikle kesinlikle fiyatını hakeden bir lastik olduğunu söyleyebilirim,zaten alırken test sonuçlarına göre almıştım orada da başarı açıkça görülüyor,handikap olarak sesli olduğunu düşünüyorum ancak her kış lastiği sesli zaten.Bu lastiklerle kar şartlarında hem Ankara'ya gittim,hem Kartepe'ye çıktım,hem otobanda 160 ve üstü hızlarda seyrettim,hem virajlara girdim hem de karda eğlendim.Özellikle kardaki başarısı beni çok memnun etti,çekiş olarak kesinlikle harika diyebilirim.-10 derecede tipi yağarken,yollar kar tutmuşken Kartepe'de bir yokuştan çıkmamız gerekti,benim aracım bir kere dahi patinaj çekmeden rahatlıkla o yokuşu çıkarken arkadaşımın snoways 4'leri 4 kere yokuşta kalmıştı :) Yani kısaca fiyatına göre pek bilinmeyen ancak oldukça başarılı bir lastik olduğunu düşünüyorum.Ömrü ve yıllar geçtikçe performasının stabilitesi hakkında konuşmak içinse henüz erken,bir kaç kış sonra belli olur ama çok kötü olacağını düşünmüyorum.

Lassa,Falken,Petlas ve Goodyear'ın kışlık modellerine göre bu lastik kesinlikle daha iyi,üstelik çıkış tarihi de 2022 daha yeni.Blizzak lm005'le ise kafa kafaya ya da bir tık daha vasat,ancak aradaki fiyat farkına göre bu fark gözardı edilebilir düzeyde bence.Matador,Sava,Starmaxx,Petlas gibi lastikleri zaten değerlendirmeye dahi almayın çok vasatlar,daha önceden farklı araçta yıllarca Petlas kullanmış biri olarak ben asla önermiyorum düşük bütçeli lastikleri.Alabileceğiniz en iyi ve yaygın lastik eğer bütçe derdiniz yoksa TS870 olur,hem testlerde hem de kullanım şartlarında şu an sınıfının lideri olan bir lastik.Ancak çok pahalı olduğu için değerlendirme dışı kalabilir.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  10. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Açıkçası Hankook kullanıcısı birinden yorum almayı istiyor ama pazarda çok fazla tercih edilmediğinden yorum geleceğini sanmıyordum. Forumda kullanan birine rastlamam ve görüş paylaşmanız çok iyi oldu benim açımdan. Sizin de dediğiniz gibi alt seviye lastikleri pek düşünmüyorum açıkçası. Her ne kadar fiyat avantajları ve Samsun koşullarında yeterli olacaklarını düşünsem de beklenmeyen bir durumda yetersiz kalabilecekleri görüşündeyim.
    Konu başlığındaki videoda ilk 3 sırayı Bridgestone Blizzak LM005, Continental TS870 ve Hankook paylaşıyor. Dediğiniz gibi ilk 2 sıradaki lastik fiyat olarak lastik başına 200-400 lira arasında daha pahalı. Bu ve diğer testlerde de yine Hankook üst sıralara yakın yer almış gördüğüm kadarıyla. Yaz lastiklerinden memnun kalmam bi tık bu marka ve modele yakın olmamı sağlıyor. Düşündüren tek nokta 72 desibel ses seviyesi. Biraz hassasiyetim var bu konuda ancak hangi lastik olursa olsun kış aylarında zaten oldukça sesli oluyor. Bu nedenle normal koşullarda dikkate alsam da kış lastiğinde aşırı fark olmadıkça ikinci plana atabilirim bu faktörü.
    Yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.

SynysterGates bunu beğendi.
  11. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Rica ederim ne demek,ben de ilerleyen zamanlarda yazlık lastiklerimi değiştireceğim ve aklımda Ventus Prime 4 var.Kışlık lastiklerde Hankook'a şans tanıyıp memnun kalınca yazlıklar için neden olmasın diye düşünürken sizin VP4 kullanıp deneyimlemiş olmanız da çok iyi denk geldi,değişim zamanı geldiği zaman değerli görüşlerinizi almak için mutlaka etiketlerim :) Ses seviyesi konusunda eğer 308 aracınıza alacaksanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum,çünkü genel olarak c segment araçların yalıtımları hem iyi oluyor hem de çamurluklarında ekstra keçe olduğu için yol sesi büyük oranda alt segment araçlara göre kesiliyor.Bizim araçlarda keçe vs hiçbir şey olmadığından dolayı neredeyse tamamen transparan bir deneyim sunduğu için bu farkı net olarak hissetmiştim,bir de yazlık lastiklerimin Primacy 4 olmasıdan dolayı ondaki konfor seviyesine göre bu lastiklerin ses bakımından sağlayabildiği konfor hissedilir derecede azalmıştı.Ancak bu değer kesinlikle alışılamaz değil,yani sizin için bir sorun olacağını zannetmiyorum çünkü genel olarak kış lastikleri zaten sesli oluyor.Ben kış lastiği alırken kış lastiklerinde dikkat ettiğim bir diğer hususta kurudaki özellikleriydi,çünkü sürekli yağmur,kar,çamurda bu lastikleri kullanmayacağız.O noktada da fiyatına göre RS3 oldukça cazip görünüyordu.

Yani işin özü,bu lastik premium segmentte yer almamasına rağmen onlara yakın bir performans sunabiliyor ve fiyat olarakta oldukça avantajlı.Dengeli bir lastik,yani bir özelliği çok iyi diğeri çok kötü değil,bu yüzden bence fiyatı da uygunsa kesinlikle tercihe değer olduğunu düşünüyorum.

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  12. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Kış lastiğinden beklentiler ve bakış açımız aynı diyebilirim. Yazlıklar konusunda da ne zaman isterseniz görüşlerimi paylaşabilirim. Daha önce bende Primacy4 kullanmıştım. Az çok tahmin edebiliyorum aradaki farkları :)

SynysterGates bunu beğendi.
  13. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    İzlediğim videolar, incelediğim testler ve @SynysterGates 'in de kullanıp memnun kaldığını belirtmesi üzerine 205/55/16 ebatında Hankook Winter I*Cept RS3 modeli kışlık lastik siparişimi verdim. Samsun'da Ventus Prime4'leri aldığım bayinin kışlıklar için 1500 lira fiyat vermesi, internette en ucuz 1350-1400 lira seviyelerinde satılması (çoğu yerde 1500 ve üzeri), 2023 üretimlerinin muhtemelen Temmuz, Ağustos ayında bayilere gelmeye başlayacak olması ve o dönemlerde fiyatların 1700 liranın altında olmayacağını düşündüğümden, İzmir'deki bir yetkili bayinin satış sayfasında adedini 1261 liradan bulunca 4 adet siparişi geçtim.
    Umarım sorunsuzca sipariş ulaşır ve kışın daha güvenli yolculuklar yaparız.

gokhan06, SynysterGates ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş