LPG KABLO

Kaza Yaptim Destek Istiyorum

'Sohbet' forumunda santafe2004 tarafından 22 Haziran 2022 tarihinde açılan konu

1. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    merhabalar dostlar malesefki 21 yıllık sürücülük hayatımda ilk kazamı yaşamış bulunmaktayım bu sabah işe giderken her zamanki rotamda sola sinyalimi vererek dönüş yatığım esnada işlek caddede hızlı gelen dolmuşla çarpıştım dip gaz yapıp kaçmaya çalışmasam hasar çok daha büyük olacaktı ortadan girmiş olacaktı ...eşim ve kardeşide araçtaydı şükürki kimseye bir şey olmadı arka çamurluktaki göçükler oluştu sağ arka stop çatlamış kırılmış tamponda eziklik ve çizilmeler var sağlam duruyor ama davlumbaz içine baktım sanırım klipslerinde kırık var çamurluk içindeki koruyucu davlumbaz plastiği de çatlama var

bir kaç sorum olacak

1 sigortacımla görüştüm tutanak ve fotoğrafları gönderdim karşı tarafın ruhsat ehliyet ve poliçesinide fotolarınıda yolladım .sigortacım hepsinin tramere girileceğini yaklaşık 10 günde sonuç çıkacağını kusur oranı karşıdaysa rücu edeceğini onların sigortasından karşılanacağını söyledi kusur oranı 50-50 verilirse yarı yarıya iki taraftan karşılanacağını söyledi.bu kusur oranını ne şekilde neye bakarak veriyorlar?

2.sorum bu sırada sigorta firmam AXA sigorta genişletilmiş full kaskom vardı aracı alışımın 5.yılı hasarsızlığım 7.basamaktı şimdi kaskodan onarım yapılacakmış sonra sonuç çıkıncada kusur durumuna göre rücu işlermleri filan denildi...bu konumda benim hasarsızlık durumu ne olacak 6 yamı düşüyor tekrar 4 ten mi başlatılcaz.2 ağustosta kasko sigorta bitiyordu yenilenecekti

3.tamponum sanırım değiştirirler arka stopta değişecek orjinal parça istiyorum bu mümkünmüdür .

4 çamurluk sökülebilen tarzda değil araç üstünde yapılacak doğrultma v.s ile eski haline gelirmi ?macun vs yapılcakmıdır sizce bu hasara

axa anlaşmalı servisinde yapılırsa duruma göre 30 güne kadar ikame araç veriliyormuş bunun dışında bir yer olursa max 15 günlük araç veriliyormuş

tavsiyeleriniz ve dikkate almam gereken noktalar nedir yapmam gereken nedir bilgim olmadığından fikirleriniz benım ıcın önemli

Son düzenleme: 22 Haziran 2022
  2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Geçmiş olsun. Sadece stop değişir. Diğerleri tamir edilir, boyanır bence.

Coolwhisper ve santafe2004 bunu beğendi.
  3. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    teşekkür ederim tamponun tırnaklarında kırık var değişime gitme ihtimali olmazmı acaba

Coolwhisper bunu beğendi.
  4. Gunesec

Gunesec Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Eren Güneş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Geçmiş olsun, size bir şey olmaması iyi haber. Çok hasar yok gibi.

santafe2004 bunu beğendi.
  5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Tırnaklar tamir ediliyor galiba, aracı tamir edecek yere sorsanız daha iyi olur.

santafe2004 ve Coolwhisper bunu beğendi.
  6. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Geçmiş olsun gokhan...

7. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Geçmiş olsun
    iyi kurtarmışsın çok bi hasar yok buna şükür. Çamurluk göçük düzeltme boya, farı tamir ettir, tampondada bişey yok iç tırnaklarını onarırlar.
    Trafik te Karşı şeritten yan yola atlamışsın, geçiş üstünlüğü minibüsde görünürde, arkaya denk getirdiğin için %50 felan verebilirler.
    Aracı hiç yaptırma kaskoyuda devreye sokma, sigortayı devreye sok ilk önce kusur oranına baktır oran çok ise yani kusur sende ve %80 % 100 civarı ise ücretli yaptır çok maliyet çıkmaz boşu boşuna kaskoyu deldirme

Kusur oranı sende çok ise sigortanda bir basamak düşersin çok değil 6 ise 5 e düşersin.
    Suçlu olduğun halde kaskodan yaptırırsan buna kaskoyu deldirmek deniyor (benim düşüncem bunun için deldirmene değmez) ilerki sene kasko yaptıracağın zaman oranı bilmiyorum ama ücret fazla çıkacaktır.

8. üstün küçük

üstün küçük Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    159
    Ad Soyad:
    üstün küçük
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    öncelikle geçmiş olsun. ciddi bir kaza değil. minibüsçüler uyanık olur. umarım tutanakta ne var ne yok her şeyi eksiksiz bir şekilde işlediniz.
    sorularınızı mevcut bilgilerim dahilinde aşağıdaki gibi yanıtlıyorum:
    1-kusur oranı trafik kurallarını ihlale göre verir. farzedelim araç size arkadan çarptı tamamen karşı tarafa %100 verir veya tam tersi. tutanaktaki şemadan ve resimlerden ben olayı çözemedim. kusur artık memur beyin taktirine kalmış. diyelim ki kusur %100 size veya yarı yarıya verdi, vaktiniz varsa ve kendinizden eminseniz kusura itiraz edersiniz, haklıysanız değişikliğe giderler.
    2-kaskonuzda 1 defaya mahsus hasarsızlık koruma veya 1 alt basamağa düşme gibi maddeler yoksa hasarsızlığınız bozulur
    3-kaskonuz orijinal parçayı destekliyorsa mümkün, değilse yine arayın orijinal parça farkını ödersiniz veya onlar mahsup ederler yine orijinal bir şekilde yaptırmış olursunuz. stop kesinlikle orijinal olsun, yan sanayiler solma yapar. doblolarda görmüşsünüzdür biri bişey ötekisi başka bir şey . ondan olur sizin arabaya da
    4-macun kesin yapılır. düzeltebildikleri kadar düzeltirler. sonra taşlarlar sonra macun atıp az genişten alarak boyarlar. zaten boya olduktan sonra ha macunlu ha macunsuz diyelim. ama ustadan macunlu ve taşlanmış hallerinin resmini isteyin. ileride lazım olur.
    5-bu hasar normal zamanda a-dan z-ye en fazla 5 iş gününde çıkar. tabi şu an dolu mevsimi. servis de savsak bir yer değilse. ikame aracınızı elbette isteyin. ikame araç kullanıp kullanmamak kasko bedelini etkilemez.

son olarak bütün resimleri tutun. orijinal parça kullanılmasını bilhassa isteyin. gerekirse farkını karşılayın. yapılacak yeri araştırıp kendiniz seçin.

9. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    tutanağa eksiksiz işledim hepsini ...şöför zaten direk bana diyor hatalısın burdan böyle dönülürmü sellektör yapsan yine dururum dedi....dedim sen şakamısın bırader madem öyle niye durmadın .normal her gün döndüğüm yüzlerce aracın döndüğü yerde sinyalimi vermişim kontrollü çıkışım dakika muhabbetlerine öyle hızlı kullanıyorlarki her gün görüyorum kazalarını hallerini tartışmalarını bulunduğum caddede...

ben kendımden eminim hata yapacak hıc bır durumum yok her gün can taşıyorum araçta fevri hiç bir zaman kuralsız kullanımım olmadı olmaz.haksızlığa uğrarsam vaktim var hakkıı aramayı düşünüyorum.hasarsızlık korumam varmış sanırım bugün detaylı görüşemedim ama tekrar konuşup öğrenicem .bana bugün söyledikleri kasko fiyatlandırmanı bozacaka rtırıcak bir durum yok önce kaskondan dosya açılıp onarımların yapılacak sonra gelen sonuca göre yarı yarıya yada tamamen karşı tarafa rücu olacak denildi.

stop bende takıpte olucam piyasada bolca bulunuyor orjınali .....boya macunlama işlemini eksiksiz fotoğraf isterim tamamdır.araç sıkıntısı pek yok ama ben yınede ikame araç isteyeceğim bunu öğrendiğim iyi oldu madem etkilemiyor.
    teşekkür ediyorum vakit ayırdığınız için

10. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    anladım tamir aşamasına geçelim bunu konuşucam

11. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    abim sağolasın

12. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    teşekkür ederim fren yapmayıp gaza yüklendiğim için ucuz yırttık çok şükür kimseyede bir şey olmadı vurduğu an frenlesem daha kötü olacaktı.gazladığım için o anki refleksle çamurluktan yakaladı malesef

Gunesec bunu beğendi.
  13. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    karşı şeritten atlama yok ama ben zaten yolu yarılayıp geçişimi tamamlamak üzereydim nerdeyse durağan pozisyondan dönüş zaman alıyor onun hızlı geldiğini görür görmez gazladım ama kurtaramadım yinede dönüşten önce durdum zaten dönüş yönünden sokaktan caddeye çıkana raçlarıda bekledim arkamda trafikte birikti haliyle ..bu cadde geliş gidiş ve dolmuşçulardan taksilerden illahlah edilen bir yol sürekli aynı kazalar yaşanıyor yol boyu kasis yapıldı önlemek için ama kasisi geçer geçmez öyle basıyorlarki çok sefer yaralanmalı ölümlü bile kaza yaşanıyor.

Unicorn bunu beğendi.
  14. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    şimdi konuştum sigortacımla kaskomda hasarsızlık koruma varmış kaskon bozulmayacak dediler artık nasıl oluyorsa bilmiyorum detayını... axa sigortanın kendi anlaşmalı yetkili servisinde yapılacakmış aracı kullanıma engel durum olmadığından bayramdan sonraya yapılacakmış.. gelecek tramer oranına suç durumuna göre hasarsızlık basamağı 7 den 6 ya inebilir inmeyebilirde dediler.kaskodan dosya açılmazsa ikame araçta alamazsın denildi.

Unicorn bunu beğendi.
  15. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Geçmiş olsun, büyük bir kaza değil

16. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kaskoda öyle bi durum varsa tabiki iyimiş geçmiş olsun tekrardan

17. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Çok geçmiş olsun Abi Allah beterinden korusun insanlar bu aralar çok dalgın en kötüsü bu olsun servise versen tamponu değiştirirler bildiğim kadarıyla serviste tamirle pek uğraşmıyorlar

santafe2004 ve Unicorn bunu beğendi.
  18. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    601
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Çok geçmiş olsun, Allah beterinden esirgesin. Hasar neyse ki çok afaki değil.
    Yanılmıyorsam siz dönüş yaptığınız için diğer aracın önünü kesmiş oluyorsunuz. Diğer aracın ne kadar hızlı geldiğine trafik kanunu bakmıyor, size "önünü kestiğin aracın geçişini bekleyeceksin" diyor. Üzgünüm ama sanırım hata oranı olarak size ya tam yada yüksek oranda verirler. Ne gariptir ki ülkemizde kazaların büyük kısmı aşırı hızdan olurken, aşırı hız trafik kanunumuzda "asli" değil "tali" kusur olarak geçiyor.
    Kaskonuzdan yaptırın gitsin, "delinecek" diye cebimizden karşılıyacaksak neden yıllarca kasko yaptırıyoruz? Deldirmeseniz bile zaten ağustosta geçen yıla göre çok yüksek artış göreceksiniz kasko priminizde. Ben 2021 ekimde full+full kaskoya 1670₺ vermiştim. Sonata'da 2016'dan beri hasarsız gidiyorum kasko da ama yine de bu yıl en az 4000₺ prim çıkacak.
    Takılmayın, cana gelmesin, mal nasıl olsa yerine getirilir, üstelik kaskonuz varmış. Tekrar geçmiş olsun.

Son düzenleme: 23 Haziran 2022
  19. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    486
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Geçmiş olsun. En kısa sürede sıkıntısız atlatırsınız inşallah.

20. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    geçmiş olsun