LPG KABLO

Jant yüzünden fenni muayeneden geçemedim.

'Genel Sorunlar Ve Çözümleri' forumunda bykadir tarafından 24 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

1. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Arkadaşlar merhabalar.
    Bende hyundai sonata araba var.Orjinal jantları Konya lastikçiler sanayide değiştirdim.Taktırdığım jantlar 15" 8 delikli jantlar.Akşehir tüvde bu jantlar uyumsuz diye ağır kusur verdi.8 delik var diye.(araç 4 bijonlu)Bu gün jant aldığım yere gittim.Böyle saçmalık olamaz dedi.Pazartesi bana "bu jantlar uygundur" diye resmi bir belge düzenletecek.Acaba tüv bu evrağı kabul eder mi?Böyle bir nedenden muayenden geçemeyen var mı?

2. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Böyle salakça bir uygulama olamaz. 2,3 boyuta uyan üstünde bir sürü bijon deliği olan jantlar mevcut.. Tuvtürk boş işlerle uğraşmayı bırakta işini yap. Geçen hafta başka araç götürdüm , ilk yardım setim ve yangın tüpümüde o araca koydum , Starexde kusursuz olarak geçtiğim muayeneyi bunda yangın tüpünün tarihi geçmiş yazdı. ve işin komik yanı km düşürülmüş yazdı kaldıki araba 13 senedir bizde .

Ve asıl olay artist muayene görevlisi ( Hepsi bir havalarda zaten arabaları insan gibi kullanma yok hepsi cart curt patinaj çektirmeler , hayvan gibi fren yapmalar hepsi bi şekillerdeler , anca milletin arabasıyla artislik yaparlar ) nissan pick-up ile arkasına bakmadan kaydıra kaydıra bir ford fusiona vurdu. . Fusionun tampondaki plastiği pick-upun kasasındaki basamağında kaldı. Sonra artist muayene görevlisinin , Artist müdürü geldi bu kazayı sen daha önce yapmışındır bu kadarcık şeyle bu kadar hasar oluşmaz ben 15 senedir bu işi yapıyorum vs vs. neredeyse adamı suçlu yapacaklar.

MehmetHan, Torkır17 ve Fırat Ö. bunu beğendi.
  3. cenker_baba

cenker_baba Guest

İlk muaynede motor No okunmuyor hafifi kusur yazıldı ikinci muaynede gene okuyamadığı halde kusur yazmadı yani adamın ruh haline kalmış işiniz

Tapatalk Candır

4. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bende olmayan yağ kaçağına birde janta ağır kusur verdi.Git hidrolik direksiyon yağının kaçırmadığından emin ol dedi.Bir sürü ustaya götürdüm yağmağ kaçağı yok dediler.İşin ilginç yanı muayene sırası beklerken su devir daimden su damlatmaya başladı onu salak hidrolik yağı zannetti herhalde.Asıl ilginç olan muayenden sonra damlatma kesildi birdaha damlamadı.Birde janttan kaldım.Gezmedim jantçı kalmadı.Hepsi ilk kez böyle bir şey duydum diyor.Biz bu tür janttan sürekli satıyoruz.Hatta en çok alıp sattığımız jantlar bunlar çünkü nerdeyse her arabaya uyduğundan dediler.Bu lastikçinin kağıdı acaba tüv kabul eder mi ki.
    Bu muyanedekilerin hepsimi tip bilemiyorum.Sanki özel mülakatla alıyorlar.Aslında bu patinaj yapanları bile belgeleyip yada şahit bulup mahkemeye vermek gerek.Benim lastikleri hırpalamaya hakkı varmı?Belki o hareketleri yaparak motora zarar verecek o zaman kim maliyetini karşılacak.

5. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Adamın biri geldi.Onu herhalde motor no okunamadı diye sorun yaratmışlar.Adam servise sormuş servis bunun motor nosunu okumamız için motorun sökülmesi gerek demişler.Oraya anlattı adam yok ben anlamam gidecen yetkili servise okutacan dedi.Adam gitti düşüne düşüne.Benim bildiğim avrupada motor nosuna bakılmıyormuş.Sendeki durum bende de oldu.
    Bende 2 adet yangın tüpü var ikisininde tarihi geçmiş ona bir şey demedi bakmadı bile.

6. Hakan G.

Hakan G. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    457
    Ad Soyad:
    Hakan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Aslında böyle insanların 2-3 kemiğini kırıp muayeneye göndermelik yapıcan. Sonra doktor muayenesinden geçmeye çalışsın çakallar... yok o zaman biz suçlu oluruz şiddet uyguladık oluruz. Allah ıslah etsin.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 4 Beta ile gönderildi

7. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Başka şube varsa oraya götürün.
    Geçen sene Ispartada muayeneye soktum. Gitmeden 5 dakka önce far ayarlarını yaptırdım. Aracı verdim içine bindi. Koltuk çok gerideydi. Öyle bir öne alışı vardı ki dedim neyse. Ardından durmak için el frenini öyle bir asıldıki tutamadım kendimi. Saydım elemanın yüzüne. Eleman camlarda film var geçmez senin araban dedi. bende o araba geçmezse ben kimi geçireceğimi iyi biliyorum dedim. Sonuç filmler ve far hafif kusur olarak geçti. Şiddete hiç meğilli biri değilimdir. Ama TüvTürkdeki çalışanların birçoğu dayaklık. Ellerinde koz varya kendilerini kral sanıyorlar. Ancak o krallıklarının o mesai saatlerinde olduklarını unutuyorlar.

8. Tamer52

Tamer52 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    729
    Ad Soyad:
    Tamer gürsoy
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    VW
    galiba seçipte alıyolar bunları anlamadığım 1. muayeneden geçemeyen aynı şey 2. sinden nasıl geçiyo demekki kafalarına göre karar veriyo bunlar

GT-S6500D cihazımla gönderdim

9. edarguner

edarguner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Ediz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    Devlet kendini düzeltmeden vatandaşın kendini düzeltmesini bekliyor, sözde reform yanlış yerden başlıyor. İşi Allah'lık o kadar kamu aracı var ki .İnsan ilk önce vatandaşa örnek olur, benim herşeyim tam , devlet olarak sosyalim artık diyeceğine, kendi kabadayı ya bu kanunu çıkarttım uyacaksın hemen.

İlk Tüv başladığında 3 tane aracım vardı, 1 ay sürdü muayene yaptırmam, yangın tüpünün tipini beğenmezse muayeneden geçmiyordu, sonra bu elemanlara çok sopa atan oldu, hatta biri öldü sanırım. Sonra camdan,tüpten, sepetten kalmayı kaldırdı Bakanlık. Kardeşim madem kaldıracaktın veya önemli değil neden nabza göre şerbet vermezsin, neden insanları zorlarsın.

Tüv standartı iyi mi, tabiki iyi ama her yerde aynı standart yakalanacak, ayrı gayrı olmayacak, kişi insiyatifi olmayacak o zaman bir halta benzer.

Şuan Devlet para kazanayım, birilerine de kazandırayım mantalitesinde. Kısaca soygun.

10. faruk55

faruk55 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    294
    Ad Soyad:
    Faruk Karaman
    Mağdem doğru düzgün birisiniz adaylığını koy seni desteklesinler. Ben muayne istasyonunda devlet araçlarının da muayneye geldigini gördüm yani onlarda denetim altinda . Devleti kaba dayılıkla suçlayıp tuvturk çalışanlarına sopalık diyorsun bu ne perhiz bune lahana turşusu...

Rabbim Herkezin Hakkında Hayırlısı Neyse Onu Nasip Etsin

MSI bunu beğendi.
  11. edarguner

edarguner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Ediz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)

Yazdıklarımdan bu sonucu mu çıkardınız?

Bravo size.

12. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    O jant zaten tuv standardında değilse ülkeye sokulmaması gerekiyor. Kraldan kralcı tiplere çoğu kişiden bi tık daha fazla gıcık olurum.

Galaxy Duos

13. Torkır17

Torkır17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    257
    Ad Soyad:
    Ömer TÜRKER
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Tüv ilk çıktığında bi video dolanıyordu. Trt de program yapan ünlü biri muayne istasyonunda bi minibüs sahibine mikrofon uzatmıştı. Mizahi olarak komikti ama ordaki adamın söylediği söz hiç aklımdan gitmiyor.

"Bizim arabalarımızı Avrupa standardında kontrol edeceklermiş, Söyleyin bana şu yollardan kaç tanesi Avrupa standardında?"

14. faruk55

faruk55 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    294
    Ad Soyad:
    Faruk Karaman
    Nasıl bir sonuç çıkarmam gerekiyordu , mesela bu sekilde bir sonuç hoşunuza gider heralde .Allah belsını versin bu hükumetin önceden ne güzel araba muayne istasyonuna gitmeden sağdece ruhsatla işimizi 20 000000 tl karşılığında hallediyorduk. İnsallah bu hükümet gider gene eski yöntemle işimizi hallederiz.

MSI bunu beğendi.
  15. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    gıcıklık yapan var arkadaşlar.. kimse aksini söylemesin.. ben A şehrindeki muayne istasyonundan geçiremeyip, b şehrindeki muayene istasyonundan geçiriyorsam bu işte bi iş vardır derim.. jant konusuna gelince.. böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum, kötü bir durum

16. faruk55

faruk55 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    294
    Ad Soyad:
    Faruk Karaman
    Gıcıklık yapan karaktersiz şerefsiz çok var ben 8 delikli bbs 15 jantlarla geçtim 5 cm yay var diye hafif kusur yazdı.

17. edarguner

edarguner Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad Soyad:
    Ediz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    İşi Hükümet olayına getirmek istiyorsanız bu konuya hiç girmeyeceğimi belirtmek isterim.

Yazıyı hiç okumadığınızı düşünmüyorum, sadece okuduğunuzu doğru yorumlamak istemiyorsunuz.

Şimdi yazdıklarımdan birkaç kuple aşağıya yazayım ,

Tuvtürk Yararlı Buluyorum ne demişim ?
    " Tüv standartı iyi mi, tabiki iyi ama her yerde aynı standart yakalanacak, ayrı gayrı olmayacak, kişi insiyatifi olmayacak o zaman bir halta benzer."

Neden bunu yazdım? Çünkü A istasyonu ile B istasyonu standartları farklı, Birinden geçerken diğerinden aynı araç geçmiyor , Kendim bizzat yaşadım.

Şuan Devlet para kazanayım, birilerine de kazandırayım mantalitesinde. Kısaca soygun diye niye yazmışım?

Yeni araç alırsın Ruhsat çıkar, Seri numarasından Memur 1-2 harf ve numarayı yanlış yazar, kontrol etme şansın yok doğal olarak ( Herkes Motor ve Şasi numarasını okumaz aldığı araçta ) 1 sene sonra muayeneye gidersin , Personel git ruhsatını değiştir yanlış der, gidersin hiç bir suçun yokken yeniden para ödersin, işinden gücünden olursun HAK'KIN yenir.

Veya araç alırsın, Ruhsatında 7 Kişi yazar 8 kişi yazar geçirirsin muayeneden , seneye git yeni koltuk al, yeni ruhsat çıkar derler Kanun bu sene değişti diye,

Daha dünya kadar örnek çıkarabilirim, Sizce birileri bizi hiç günahımız yokken soymuş olmuyormu?

"İşi Allah'lık o kadar kamu aracı var ki .İnsan ilk önce vatandaşa örnek olur" Demişim neden?

Dediğiniz gibi birçok kamu aracı ( Belediye,Üniversite, Emniyet, Tapu kadastro vs.. ) Muayeneye giriyor, ama nedense trafikte halen okadar kötü vaziyette kamu aracı görüyoruz ki, görmediğinizi düşünmüyorum ( sağı solu pas içinde, kasası yamuk,yırtık, simsiyah duman atan ) İnsan ister istemez, Pedalımdaki orjinal metal kaplamaya bile laf edip kusur yazan zihniyet bu araçları nasıl kontrol ediyor veya kontrole giriyormu diye düşünüyor.

Ekonomimiz kimine göre güzel kimine göre kötü, ama Devletimizin açıkladığı belirli bir enflasyon oranı var, Devlet bankalara buna göre faiz oranı uygulatıyor. Peki hiç düşündünüzmü Enflasyon aylık %1-2 seviyelerinde gezerken, bankalar faizlerini günlük uygularken Tuvturk 1 gün bile geç muayeneye gitseniz bile %5 faiz alıyor. Bu sizi hiç rahatsız etmiyormu?

Yani kısaca bazı konularda adalet yok ve bazıları çok acımasız. Benim ve birçoğumuzun eleştirisi bunlara. Yoksa olması gereken, eskisinden 1000 kat daha iyi bir uygulama şuan ki muayene sistemi.

18. faruk55

faruk55 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    294
    Ad Soyad:
    Faruk Karaman
    Tamam yaaa Ağa , paşa, kral ve herşeyi bilen sizlersiniz ben bişey bilmeyen cahilin tekiyim. Kusuruma bakmayın.

19. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Muayene sirasinda arabayi kiskandigi icin kusur yazan tipe rastladim. 101 corolla beyaz arabada extra birsey yok ama duzgun sade. Satir satir kusur yazmis. Sahibi yag kacagi bilmem ne yok dedi itiraz edecekoldu istersen bir daha sokalim ama bu sefer agir kusur cikarsa paran yanar dediler. Kaput icine bende merak edip baktim alti ustu tertemizdi. Amortisor korugu tozlu mu ona bener birseyde vardi.

Sonra benim aracim gecti sadece far ayari bozuk. Tup tarihi gibi seyler yazmislar. En vahim olan ise benim evraklarim geleriken toyotadan bahsediyorlardi. Bir baska eleman digerine. Noldu len adama naptin dedi. Oda : haci araba cok duzgun nazarlik yaptim dedi.

Sonrasinda amortisorlerimle alakali bir sorunum oldu. Meger arka amortisorlerim patlak ve korukleri yokmus yirtilmis.

Standart herkese standart olmali.

HTC Sensation Z710e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

20. bykadir

bykadir Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ad Soyad:
    Kadir Durak
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Bakalım jantlar hakkında alacağım kağıda ne diyecekler.Bir daha muayeneden kalırsam param yanıyor mu?Hakkım yandıktan sonra başka bir yerdeki tüve muayeneye girebilir miyim?Benim aklıma gelen şimdi jantları değiştirme parası ödeyeceğime yeniden başka bir yerdeki tüve tekrardan tüv parası öderim.Böylelikle daha az maliyetli olur diye düşünüyorum.

Bu Sayfayı Paylaş