10 Kasım LPG KABLO

Ioniq Ile Dolu Dolu 4 Yıl Ve Yeni Araç Alımı

'Ioniq Forum - Club' forumunda katitan tarafından 10 Mayıs 2022 tarihinde açılan konu

1. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhaba arkadaşlar,İoniq aracımı 4 yıl kullandıktan sonra 3 hafta önce sattım ve yeni araç aldım.Genel olarak kullanımı,yakıtı,iyi yanları,kötü yanlarını yazacağım ki alacak kişilere yardımcı olsun.
    İlk öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu zamana kadar kullandığım araçlar arasında en keyif aldığım ve acaba satmasam mı dediğim araç oldu.Suv bir araca geçme niyetim vardı o niyetimi gerçekleştirmek için geçtim.Genel olarak kullanıma gelirsek;
    -Kullanımı çok güzel,içi geniş,koltukları rahat,yol tutuşu iyi,bagaj hacmi iyi ve hb gibi açılıyor olması avantaj,Yakıt tüketimi en iyisi zaten şimdiki aracım benzili neredeyse özletti şimdiden kendini,bakımları uygun.
    -1,6 motor mtv avantajı
    -egzos ölçümü yok
    -bakım ucuz
    -şehir içi 4,4 lt şehir dışı 4,1 lt
    -2700 aks mesafesi iç genişliği

-Olumsuz olarak bu süre zarfında gördüğüm bir şey olmadı sadece ilk aldığım zamanlar çok uzun süre yokuş çıkınca batarya azalınca sadece benzinli motora geçip güç düşüşü hissediyordunuz ama 1 ay sonra geri çağırma olarak yazılım güncellemesi yapıldı ve çözüldü bir daha hiç öyle birşey yaşamadım onun dışında bakımdan bakıma servise gittim sadece ve şöyle birşey daha söyleyebilirim genelde çift kavramalı şanzımanı eleştrirler ki bende VW 6 bin km baskı balata değişmiştir audi de aynı problem olmuştur dsg oranlarıyla alakalı olduğunu düşünüyorum İoniq te kullandığım dct şanzıman diğer çift kavramalılar gibi değildi ne titreme vardı ne başka birşey tam otomatik gibiydi hatta yeni aldığım araçta bile trafikte titreme yapıyor azda olsa çift kavramanın yapısı ama ioniqte öyle birşey hiç yaşamadım.

Çevremde benden sonra 14 15 kişiye hyundai araba aldık hepsi çok memnun kaldı bazıları tucsonun hibritini,santa fe hibritini beklediler bende dahil gelmedi tucson hibrit ama santa-fe yi 2 kişi aldı ve çok memnunlar hibrit kullanabilir miyiz mantıklı mı diyorlardı şimdi hibrit diyorlar başka birşey demiyorlar.

Özet olarak Hibrit araba çekincesi olanlar varsa garantileri zaten 7 yıl ayrıca şunu anladım ki Marka farketmeksizin(toyota-honda-hyundai-kia vb)üstün teknoloji ile yapıyorlar kolay kolay birşey olmaz performans azalması dışında o da 4.3 lt yakıyorsa şehir içi 4,8 yakar.Başka markalarda dahil hibrit arbalarda çok çekinmeyin İoniq te benzin 19 tl iken 720 tl ye fulleyip 940-1050 km arası yol yaparken yeni aracımda 1000 tl ye fulleyip 650 km yol yapıyorum.Hibritini bekleyecez artık :)

İlk konu açtığımda hibrit mantıklı buluyorum dediğimde bazı arkadaşlar 4-5 sene sonra her yer elektrikli araba olur demişlerdi bende elektrikli araba fiyatları hibritten yüksek olur,elektrik fiyatı yüksek olur,şarj sıkıntısı,menzil sıkıntısından bahsetmiştim 15 yıl demiştim.Şimdi şöyle diyorum 2,5 lt tüketen hibrit arabalar olunca elektirikliye çok gerek yok hem dünyadaki tüketim 4/3 azalmış olur hem salınım azalmış olur ve dünya komple elektrik olması için 2045-2050 ler anca diye düşünüyorum ki avrupa bile 2035 civarı dizel 2040 civarı benzinli araçları kaldırmayı hedefliyor bakın hedefliyor diyorlar net değil.

Bmw ve diğer markaların öngörüleri sitesinde yazdığı gibi aşağı yukarı benzeryazıyı paylaşıyorum;

Elektrikli ve hibrit otomobillerin kullanımı dünya genelinde gitgide artarken bu otomobiller otomotiv sektörünün en önemli teknolojilerinden biri olarak görülüyor. Yerel ölçüde emisyonsuz olmalarının çevreye katkısının yanı sıra düşük işletme ve bakım maliyetleri gibi yakıtla çalışan muadillerinde olmayan çeşitli tasarruf imkanlarına sahipler. Buna ek olarak, üreticiler elektrikli araçlar için geri ödeme fırsatları sağlayabiliyor. İngiltere ve Fransa’nın 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel araçları yasaklayacakları yönünde yaptığı açıklamalardan da yola çıkarak, bazı ülkelerin de elektrikli otomobiller için teşvikler ve vergi indirimleri sunduğunu söyleyebiliriz.

Sadece 2021 yılının ilk 9 ayında BMW Group geçen yıla kıyasla %98,9 artış göstererek 231.576 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdi. 2030 yılında küresel satışlarının en az %50’sini tamamen elektrikli otomobillerin oluşturmasını bekleyen BMW Group; bununla yetinmeyip önümüzdeki 10 yıl içerisinde yaklaşık 10 milyon tamamen elektrikli otomobili yola çıkarmayı planlıyor. Peki, elektrikli ve hibrit otomobiller dediğimizde aklınıza hangi türler geliyor? Plug-in hibrit ile hafif hibrit arasındaki fark nedir? Elektrikli ve hibrit otomobillere merak ettiklerinizi cevaplamaya hazırız.

Yani içten yanmalı yasaklanacak deyince herkes hibritte olmayacak sanıyor orada söylenen elektrikten güç alan araçlar yani hibrit ve %100 elektrikli arabalar olacak çeviri hatası ve insanımızın az araştırması, önyargılı oluşu da devreye girince işler değişik bir hal alıyor.

Sormak istediğiniz bir soru olursa sorabilirsiniz.

bekobey, gokhan06, MAERKEK ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,889
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hayırlı olsun ama toyota kadar ortalıkta yok ioniq...hatta uzun zamandır hiç görmedim

umutd07 bunu beğendi.
  3. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bilgilendirmeniz için teşekkürler.
    Günlük olarak hybrid aracım olsun isterim . Çok güzel ya dur kalklarda sessizce ilerlemek . Yakıt tüketiminin düşmesi. Perfonmans isteyince de olması.

Ama gel gör ki hayaller hayatlar . En çevreci araç olan bisiklet kullanıyorum. Bazı yerlerde demişimdir. Ailemizin tek aracı Era var bir konuyu sormak için hesap açtım o günden beri aracım var gibi takılıyorum.

İmkan olursa hybrid araç tercihimdir. Temiz kullanın bataryalarına iyi bakın bizde alabilelim :)

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    hayırlısı olsun. daha öncede yazdım, hyundai türkiye'ye iki tane çok verimli araç getirdi. bunlardan bir tanesi 2.4 nf sonata, diğeri ise ioniq.

5. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Hayırlı olsun alım satım işleriniz. Bir kaç sorum olacak.

Bu 4 yıl süresince kaç km yol yaptınız?
    Baskı balata değişimi yaptınız mı?
    Satarken pil performans ölçümü yapıldı mı?
    Değerinde ve çabuk satış yapabildiniz mi?
    Cevaplar için teşekkürler..

katitan bunu beğendi.
  6. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Ben yolda çok denk geldim algıda seçicilik olabilir.0 olarak fiyatı pahalı olduğu için getirmiyorlar ama ioniq 5 ve ioniq gibi arabaları öğrendiğime göre ülkeye yavaştan getireceklermiş ioniq markası olarak galiba tam bilgi değildir ama.

7. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Kesinlikle katılıyorum sonata gibi aracı bile getirmiyorlar fiyattan dolayı

8. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    70.000km civarı yaptım

Satarken pil ölçümü yapılmadı yapılıyor mu onuda bilmiyorum garantisi olduğu için sıkıntı olacağını düşünmüyorum ilk aldığımdada 4.3 yakıyordu satarkende 4.5 yakıyordu.İlk kullandığım kadar dikkat etmediğim halde.

Baskı balata değişimi olmadı,dct olduğunu bilmesem tam otomatik diye iddia ederdim şuan ki yeni aracımdan daha kararlı düzgün vites geçişleri vardı.Ben hep kullanırken yokuş yuları aşağı farketmeksizin N ya alırım el frenini çekerim aracı el frenine yükler öyle P ye alırım ki yük şanzımana binmesin tahminimce 140 150.000 km çok rahat yapacağını düşünüyorum.

Araba piyasasında fiyatların bazıları çok abartılı onlara bakarak arabaları satmaya kalkarsak hangi araç olursa olsun uzun süre bekletir ki kuzenim audisini 2 aydır satamadı fiyatı yüksek dediğim halde.Geçen fiyat düşürdü normal aralıklara sattı 1 haftada sattı.Yani bence şuan internette ioniq için yazılanlar bence değerinde olması gereken ortalama fiyat üstüne 40 50 eklersen satman 2 3 ay sürer ama normaş değerinde olduğuna inandığım kazasız sıkıntısız araçların fiyatı ne ise internette o fiyat aralıklarında sattım.Yani düşündüğüm rakamlara satmış oldum 8-10 gün gibi süreç

gokhan06 bunu beğendi.
  9. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Sıfır araç aldım memnunum ama 2.4 başka bir şeydi, sıkıntısız ve özel bir araçtı, yeri zor dolar, kullanmayan bilemez.

katitan ve MSC bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş