LPG KABLO

ilk starex gunu

'Starex Forum - Club' forumunda tabibali tarafından 14 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. tabibali

tabibali Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ılk pazarımı starexle orduda gezerek geçırdım.
    80 kmye yakın yol yaptım.
    bu arada koyumede cıktım. ve dıyecegım tek kelıme super zevklıydı.
    yakıtı konusunda bıraz comert davranmak lazım. ama ne olursa olsun değiyo dıyebılırım.
    makaslı oldugundan koy yolunda baya bı sallıyor.
    konfor muthiş.
    kalorıferı hemen etkı gosterıyo. dışarısı buz gıbıydı ama içerde sıcaklık superdı...

2. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Hayırlı olsun Ali bey. Güle güle kullanın....
    Bu konuyla biraz ilgilendiğim birkaç konu sormak istiyorum. Uygunsanız tabi...
    1- Aracınızın ruhsatı "kapalı kasa çift sıra yandan camlı kamyonet" olarak mı geçiyor?
    2- Aracınızın faturasını bulabilir misiniz?
    3- Aracınızda ABS var mı?

Aracınızın sallanmasını kangoo ile kıyaslamayın. Bu araç daha öncede belirttiğim gibi tam bir ticaridir. Rakibi VW gibikırma, az minibüs, kıyısından otomobil, ucundankamyonet değildir. Bu nedenle zıplar ve yakması gerektiği kadar yakar.

Kaloriferi ve kliması oldukça etkili. Adana sıcağında içerisinde (aracım tam kapalı panelvan) 14 kişi varken bile 2-3 dakikada oturulabilir hale getiriyor içerisini. Kaloriferi de Ankara'da hiç sorun çıkartmamıştı bana....
    Düzenleyen : tolgakmg

3. tabibali

tabibali Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tekrardan tesekur ederım. cok sagolun. aracın ruhsatı yanımda olmadıgımdan bır sey dıyemıyecem. ama abs yok arabada. faturasınıda bulamam. neden faturayı sordunuz? fıyat içinmı?
    ruhsatı yarın alınca ne yazdıgını hemen sıze yollarım.

4. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hayır...Şu anda aracımı minibüse dönüştürme işlemi ile uğraşıyorum. Vergisi + muayenesi + alım satım cazibesi değişeceği için belki basit bir öneride bulunmak istemiştim. Sizin için çok küçük bir farkla bu dönüşümün mümkün olması gerekirdi...derken ABS olmadığı için mümkün gözükmüyor....

Faturasında ÖTV dilimi şayet %10 diliminde yatırılmmış ise, sadece iki arka cam (100YTL gibi)+ 1 sıra 3'lü koltuk (300YTL)+ 1 sıra 2 li koltuk (200 YTL)+ 150YTl proje bedeli + 110 YTL muayene +63 YTL ruhsat bedeli ile aracınızı mimibüs statüsüne dönüştürmeniz mümkündü. Eğer ÖTV bedeli %4 diliminden yatırılmış ise yukarıdaki masraflara ilaveten + fatura bedelinin %5 ini daha ilave etmeniz gerekecekti.

Faturayı bunun için sormuştum....

5. tabibali

tabibali Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    sıze bırsey danışmak ıstıyorum. vıtes geçişlerı hangı devırde olursa araba ve yakıt için en ıdeal olur.
    duz yolda 2000 devırde 90+_5 km hızla yol almak 5. vıtes uygunmudur.
    cunku bu hızda 3. vıteste gıdebılırız, 4. vıteste, 5. vıteste.
    benım uzun yola gıderkenkı hızım 100kmyı geçmez kolay kolay.
    bu yuzden nasıl ve hangı aralıklarda yol almak uygun olur.

6. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aracınızı ani hızlandırmamak koşulu ile şehir içi açık yollarda 70 km'den itibaren 5. viteste kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Aksine şehir içinde bile çok sessiz bir sürüş, uzun yolda da gayet ekonomik bir sürüş sağlayabilirsiniz. Aracınızın torku 1750 dev/dk'da 300nm. dir. Özellikle uzun yolda biraz sabırlı olursanız 80km hızda 5. viteste aracınızın 6-6.5 litre dolaylarında tükettiğini görebilirsiniz

Ancak mesela hafif bir rampada yada ani hızlanmanız gereken yerde 70 veya 90km hızla 5. viteste gaza yüklenirseniz, aracınız geç hızlanır ve bu sürede gereğinden fazla ve uzun sürebastığınız için bir alt vitese göre daha fazla tüketir.

Daha önce kullandığım (şimdiki aracım otomatik olduğu için pek mümkün olmuyor) doblo 1.9 JTD ile şehir içinde bu şekilde ortalama 5.8-6.5 arası tüketimi sağlayabiliyordum....

7. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Mesela genelde kalkışlarda aracı 2000 devirde tutarak, hızlanmamalarda 2200 devri geçmeden ve sabit hızda da motor devrini 1800'de tutarsam şehir içi ve dışında TCİ bile az yakıyor diyebilirim. Ah birde aracımınşu 85 km'densonra 4. vitese geçme huyu olmasa.....

8. tabibali

tabibali Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bu arada transporter almadıgıma hiç pişman degılım.
    servıs masrafları gerçekten cok pahallıymış:):)

9. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    2008 nisan ayında ticari araç almaya karar verdiğimde sıfırMercedes vito panelvanı (kısa şase baz versiyon) 35 civarında, transporter 86hp kısa şaseyi 33.500'e veriyorlardı. Ben aracı aldığımda transporter 31.000'e kadar düşmüştü. Aradan 2 seneye yakın zaman geçti ve aracın hala fiyatı 32-33 civarında(sıfırı) bu araç nasl bir yatırım aracı anlamadım. Şimdi siz 2008 model 15 aylık bir araca sıfırı 33.000 olan bir araca30.000 verir misiniz?
    starex'in talihi satış bandının yüksek modellerde dahi 20.000YTL'lin altında olması. Oysa alınan her araçta yapılan zarar lira bazında üç aşağı beş yukarı aynı. Ama bugün siz aldığınız 2007 model aracı 15.000'e satılığa çıkarmak istediğinizde "değerinde satılmıyor" ibaresi ile karşılaşıyorsunuz. İnsanlar 45-48.000YTL2ye aldıkları araçları 30.000YTL'ye sattıklarında zarar etmiyorlar ama siz 30.000YTL'ye aldığınız starex'inizi 15-17 bine sattığınızda zarar ediyorsunuz...
    Piyasa bu bakışaçısını sürdürdüğü sürece transporter hep itici geliyor bana....

10. hyundaı_era_06

hyundaı_era_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    şu h-1'lerin minibüsü gelse 1 dk düşünmeyeceğim.

5 kişilik style full camlıvan modelini 41,000 ytl ye satıyorlardı şu an 36,000 ytl ama arkada döşeme yok makasları sert onun için almak istemiyorum ama 8 kişilik gelsin geldiği gün alacam....

11. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Mehmet bey ne yalan söyleyeyim. starex'imi çok severim bilirsiniz. Hatta CRDİ mi bu yeni HEBİR mi deseniz CRDİ derim.

Ama Bayramdan önceki cumartesi günü kuruçayırlıda test ettim de...

Gerçekten harika bir araç....Gaza basmaya korkarsınız. Sessiz, yol tutuşu starex'e göredaha iyi. Ama garip olan şu. Dış boyutları starex'den büyük ama içi starex'e göre daha dar ve kısa. Mesela bu aracı 9+1 yapmak çok zor. Birde önde 3'lü koltukta ortada oturmak mümkün değil gibi.

Ne olursa olsun tercihim hep starex.....Ah birde benim araç 85km'den önce bir 4. vitese geçse....

12. hyundaı_era_06

hyundaı_era_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    aynı siyah renk panelvan aracı kuruçayırlıda bende test etmiştim.benimde hoşuma gitti,tek eksiği makasları sert.minibüsü gelirse daha yumuşak ve konforlu olur. (arka camda silecek yok,resimdeki gibi arka bagaj kaputunda ayna yok)
    hocam zaten 9+1 değil bunlar 7+1 yani 8 kişilik,ben başka bir ülkeye giden tırın üzerinde gördüm batıkentte.türkiyeden geçiyor ama türkiyeye gelmiyor nasıl iştir bu...

13. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sanırım bu yüzden Türkiye'ye getirmiyorlar. 7+1 olarak minibüs sınıfında sokamazlar. Araç fiat scudolardaki gibi binek olarak (scudolar2000cc)Türkiye'ye getirilse, 2.5 litrelik motordan dolayı vergi çok artıyor. Bence bu nedenle türkiye'ye giriş yapmıyor (henüz) olabilir.

Bende hyundai bu araca 1.6 ve 2.0 CRDİ bir motor koysa hem vergisi düşer, hemde fiyatı. O zaman piyasada araç kalmaz.

14. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu hafta Adana'da ısıl işlem yapabileceğim bir fırın arayacağım. Bir öğretmen arkadaşım var. Tabiri caizse Metallerin Efendisi derim ben ona. Eğer bizim makasları sokabilecek bir fırın bulabilirse, bir ısıl işlemden geçirip burada sonuçları paylaşırım sizlerle....Gerçi şalama ile de yaparız dedi ama riske girmeyeceğiz.

15. alusta

alusta Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Tekrar merhaba dostlar.
    Starex sahibi olmak bir ayrıcalıktır. Ben bu ayrıcalığı zevkle yaşıyorum.
    Bir süre ayrı kaldığım sohbete buradan devam..https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley2.gif

16. alusta

alusta Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Starex TCI (1997-2008)
    Tolga hocam, anlaşılan makaslarla meşgulsün. Bence arka amortisörleri de değiştirmek gerekiyor. Hatta önleri de.. Benim starexe 8 mm minübüs makası uygulandı. Makascı da ben de aynı sonuca vardık; Önler sert davranıyor. Henüz amortisörlere el sürmedim. Lakin, gözüm üzerlerinde. Her an başlarına bir hal gelebilir.
    Selamlar

17. semerkaw

semerkaw Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    hayırlı olsun üstadım.. güle güle kullanın..
    seri bir arac olduğu aşikar.. sürmek nasip olmadı ama yolda gordugum kadarıyla taksi gibi atak mübarek..

18. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Ali bey nerelerdesiniz? Vallahi özlettiniz kendinizi...
    Hoşgeldiniz tekrar....https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif

19. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Kısmetse ali bey 1-2 aya kadar 9+1'e dönüştürüyorum aracı. Hatta plan pazartesi salı belli olur. Makaslarla uğraşacağız bakalım...
    starexin ön amortisörleri bana çok yumuşak geliyor. Özellikle uzun yolda biraz hızlıysam araç arkadan değil önden yaylanıp güvenliği bozuyor. Uygun bir makas veya yumuşatma işlemi yaparsam sanırım çözeceğim. bu hafta netleştiririz konuyu.

20. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aslında uğraşmaya değer mi bilmem. Makascıya gittim 250 YTL2ye daha yumuşak makaslar takarız dedi ama....Ben kendim uğraşmayı tercih ediyorum.

şimdilik alt taban yalıtımı, halı kaplama,yan panellerin halı kaplaması, çamurlukiçi yalıtımlar,içinin dolabı bitmek üzere. Camlar + koltuk +ruhsat v.s bitince bu aksesuarları takacağım...

Bu Sayfayı Paylaş