LPG KABLO

Ilk Kalışta Gelen Tak Sesi

'Ioniq Forum - Club' forumunda arda429 tarafından 18 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. arda429

arda429 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    ARDA AY
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Herkese merhabalar,
    2 hafta önce 2.el bir ioniq alarak aranıza katıldım. Araç 1 güne yakın park halinde kalınca ilk kalkışta tak diye bir ses duyuyorum. Tekrar stop edip start edince ses yok. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar var mı ? Ek olarak aracın fren sistemi sanki biraz sesli çalışıyor. Özellikle kısa mesafe dur kalklarda bir kavrama sesi duyuyorum benzer tecrübelere sahip olan var mı ?

2. cenker_baba

cenker_baba Guest

okuduğum kadarı ile park ederken N ye alıp el frenini çekip sonra ayağınızı frenden çekiyorsunuz araç el freni ile durmuş oluyor sonra P ye alıp aracı stop ediyorsunuz. bu sayede şanzımana güç binmemiş oluyor. siz bu şekild ei park ediyorsunuz yoksa direk p ye al el freni çek stop mu ediyorsunuz?

3. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Soğuk havalarda el freninde uzun süre bekleyince disklere yapışıyor bundan dolayı olabilir mi acaba bir gün düz bir zeminde p de bırakıp el frenini çekmeden deneseniz

4. arda429

arda429 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    ARDA AY
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    IONIQ
    N ye alıp dediğiniz yöntemle de park ettim oldu, diğer türlü de ettim yine oldu. Bu arada kitapçığı tamamen okudum. N ye falan alın demiyor. Direk P, ayak frene basılı ilen ayak frenine basıp stop edin diyor. Soğuk hava konusu muhtemelen doğru fakat yine de saçma yani. Dediğinizi de denerim, başarılı dahi olsa sonuçta ayak freni tüm hava koşullarında kullanılmalı .

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    araç durana kadar elektrik üretmeye çalıştığından kavrama sesi duyuluyor. toyota priuslarda çok acayip bir ses geliyor durmak üzereyken.

kalkarken gelen ses, tak sesi, son 1-2 yılda çıkan hyundailerde çıkıyor, park freninin pimi çıkarken geldiği tahmin ediliyor. bir zararı yoksa bile rahatsız ediyor belli ki.

6. arda429

arda429 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad Soyad:
    ARDA AY
    Yaşadığınız Şehir:
    45-MANİSA
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Çok teşekkürler bilgiler için.

7. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar,dediğiniz ses benim aracımda da oluyor o ayakfreni ile alakalı birşey.Yazın hiç duymadım o sesi yanlızca eğimli yere park edince yük biniyor galiba ondan dolayı hafif olabiliyordu.Soğuk havada ve genelde yağmurlu havadan sonra o dediğinizi yapabiliyor araba harekete ilk geçiş anında yapıyor ama kısa sürelerle P yapıp ayakfreni çekerseniz olmuyor sadece park edip uzun süre beklerse yapabiliyor.2. olarak bazen ayakfrenini kaldırdığınızda tam kalkmamış oluyor 1 2 sn sonra o yukarı tam kalkarken tak diye ses çıkarabiliyor servis yağlar düzelir diye düşünüyorum alıştığım için beni rahatsız etmiyor.

Bu Sayfayı Paylaş