LPG KABLO

I30'un Yenilenen Şanzımanı??

'İ30 Forum - Club' forumunda Mtplt tarafından 6 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. Mtplt

Mtplt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ümit polat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Merhaba, İ30 alacağım. Bu yüzden biraz araştırma yaptım. Pek bilgim olmadığı için soruyorum. İ30'ların şanzımanı yenilenmiş. DTC ile CW arasındaki fark nedir? 2015'ten itibaren DTC'ye geçildi herhalde. Ben de büyük ihtimal 2012-2013 model otomatik dizel 1.6 alacağım. Bilgi verirseniz çok sevinrim.

2. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Yeni kullanılan şanzuman diğer firmaların da kullandı çift kavramalı sistem örnekleri dsg edc gibi.

3. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    i30 da yağlı tip kavraması olan yani tork konvertörlü ve 6 ileri vitesli planet dişli sistemli şanzıman vardı onun yerine 2015 te DCT (DTC DEĞİL) dedikleri dual clutch transmission a yani çift kavramalı volkswagen in dsg sine benzeyen ama ondan farklı hyundai tasarımı olan, manuel şanzıman gibi olup vitesleri robotize kontrol edilen yeni bir şanzımana geçildi, bu DCT şanzımanda 7 ileri vites var ve birinci vitesi çok nadiren kullanıyor genellikle 2-3-4-5-6 ve 7 yi kullanır, kavraması kuru tiptedir.

CW ise bu otomobilin steyşın vagon (CW>> Citation Wagen) versiyonudur arkası bagaj bölümü uzundur kartal taksi gibi. CW nin otomatik şanzımanla bir ilgisi yok o kasanın tipidir.

Murat ve BAGKUR bunu beğendi.
  4. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    2012-13 modelde tam otomatik 6 ileri şanzıman var. Yakıtı fazla yakar performanstan yer ama sağlamdır, çift kavramalar gibi dertleri yoktur. Hyundai nin 5 yıllık garantisi varken ikisi de alınır garanti yoksa tam otomatikten vazgeçmezdim.

Tapatalk

Murat ve Sabahattin bunu beğendi.
  5. Mtplt

Mtplt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ümit polat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Birkaç soru soracağım size izninizle.
    Ne gibi dertleri olur çift kavramaların ?
    Tam otomatik 6 ileri şanzıman ne kadar fazla yer benzini ? Şimdi ben İstanbul'da şehir içi ayda ortalama 1000 km kullanırım. Bu arabayı alacağım büyük ihtimalle. Ama şu şanzıman olayı ve benzin olayı düşündürüyor beni. Beni biraz aydınlatır misiniz ? Artılar eksiler 2015 model bütçemi fazlaca aşıyor. Büyük ihtimal 2012 model dizel otomatik alacağım alırsam.

6. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Enişteme sıfır ceed dizel otomatik aldırdım 2013 de 6 ileri sağlam olan şanzımandan var ama mahalle içi (aşırı şehiriçi yani) 10 lt den aşağı düşmüyor. Dct olsa da 8 lt civarı olurdu sanırım en iyi ihtimalle. Google a dsg arızası yazarsanız en çok satılan çift kavrama nın sorunlarını görebilirsiniz. Hyundai de iyi olan 5 yıllık garanti sayesinde herhangi bir arıza olsa bile kafanız rahat olur.

Tapatalk

7. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar bu çift kavramalı sistemin en perbat yanı sıkışık trafik içinde bana göre sağlıklı bir sistem değil. Çünkü sürekli dur ve kalk işi bu sistemin işi değil. Yakıt konusunu mecbur lpg ile kapamak ve tam otomatik sistemli araç kullanmak en güzeli şu anda klasik sistem dört ileri ama artık Buda geri de kaldı artık altı ileri örnek Pejo bu sistemi kullanıyor.

8. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Arkadaşlar çok güzel izah etmiş iki şanzıman farklarını. Ben tam otomatik 4 ileri sonata kullanıyorum çok da memnunum. Dct test ettim çok güzel ve başarılı ama az fazla yaksın tam otomatik olaun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. Cilo

Cilo Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,168
    Ad Soyad:
    Yılmaz ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Kia
    Yakından takip ediyorum inşallah sorunsuz olur. :)

10. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar özellikle bu çift kavramalı yada tek kavrama sistemde kendinize göre tedbir almak gerek bunun da ilk tedbiri aracı uzun süre bekleme durumun da boşa almak ya değilse bu sistemlerin en çok zarar veren şey durgun trafik ve durmadan sürünme.

11. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,281
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    dct ve dsg şanzımanlar ayak frendeyken ve araç durur vaziyetteyken boştadır zaten... tam otomatik ile karıştırmayın.

12. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Benim bildim dsg ile diyeyim diğerini bilmiyorum ama freni dip yapması gerek ya değilse sürtünme devam ediyor. Ama ilk mesaj da söyledim gibi en güzeli n konum da beklemek. Genel kanım bana göre bu çift kavrama denen sistem sorun yumağı başka bir şey değil. Özellikle ben bu kuru tipler hele çift kavrama sistemlerden uzak durmak gerek. Şimdi diyeceksiniz ki araçta garanti var misal hundai garanti de olsa insanın ağzının tadı kaçmasın bir kere.

13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Freni dip yapmadan kavramanın boşa almayacağını i30 dct yi kullanmadan söylemeniz yanlış, problem çıkarma potansiyeline gelirsek dct henüz oldukça yeni bir şanzıman, zaman içerisinde çeşitli problemleri olup olmayacağı belli değil, bu sebeple potansiyel problem riski taşıyor şeklinde düşünmekten ziyade isteyen ya risk alarak bunu tercih eder yada güvenemeyen hiç tercih etmez şeklinde gibi bir karar verilebilir, yağlı kavrama eski sistem olan şanzımanlara da fazla yakıyor yada demode olmuş eski teknoloji diyorlar:)

Unutulmamalıdır ki tüketicileri çift kavramalı şanzımandan soğutan firma denilince ilk akla gelen volkswagen dir ve dsg dir bunu da unutmamak gerek eğer volkswagen zamanında adam gibi bir şanzıman yapaydı insanlar bu kadar soğumaz korkmazdı bu sistemden problemsiz kullananlarda var elbet. Çift kavramalı şanzıman hususunda yerden yere vurulacak bir kurban aranırsa problemli şanzıman ile tüketicilerinin başını en çok ağrıtan ve bu problemi en başından yaşatan firma bundan sorumludur bence yani tüketicinin aklına korkuyu veren onlar. Vag grubunun DSG si gibi bir şanzımanda eğer ki geçmişte yaşanan çok sayıda problem varsa bu problem hyundai, mitsubishi, toyota veya honda markalarında da çift kavramalı şanzımanlarda problem olacak diye bir genelleme mantıken yanlış bence.

Elbette bunları söylemekte şu an haksızım çünki DCT nin neler getireceğini zaman gösterecek o zaman haklıymışım yada haksızmışım diyebileceğim.

Kaynaklar;
    https://www.sikayetvar.com/arama/dsg

http://www.arabalar.com.tr/sanziman-sorunu-arac-toplatti

http://www.passatturkiye.com/sanzim...lkswagen-de-dsg-skandali-bitmek-bilmiyor.html

Murat bunu beğendi.
  14. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Dsg konusun da şunu söyleye bilirim bu ülke de mangal da kül bırakmayan bizleri yöneten bir devlet var ülke vatandaşını korumak için bu firmaya gerekli yaptırımlar yapılsa o zaman ülkemiz vatandaşı da korunur. Çift kavrama sistemler neden se pek sıcak bakamıyorum ister istemez insanın için ulan durduk yere başımıza belamı alarım düşüncesi insanın beynini kemirir. Şimdi bu sistem kullanan firmalar bu ısınma konusunda özellikle star stop ile çözüm bulmaya çalışmakta özellikle sıkışık trafik içinde bu sistem ise ısınmanın önüne geçmek istiyorlar faydası olur mu? Olur. Ama beklenti karşılanır mı? Bana göre karşılanmaz. Daha önce bir kaç konu da yazdım gibi sürekli otomatik kullanmak zorundayım ve klasik sistem bana göre artı. Yakıtı da artık sineye çekmek gerek.

erenuzel41 bunu beğendi.
  15. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    DCt çıkalı aslında 2 seneden fazla zaman geçti yurt dışında ve bizde kia modellerinde 6 ileri dct ile geldi bazı araçlar. eğer wv gibi sıkıntı olmuş olsa idi emin olun 1000 tane konu olurdu dct ile ilgili. şimdi foruma bakarsak eger 1 tane titremeden şikayeti olan vardı onun dışında bir de risk faktörü için açılmış konu vardı. ama dsg için aratırsanız akla gelecek her koşul için konu var.

16. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Dsg sorunlarının fazla miktar da çıkmasının diğer bir nedeni de dsg sistemlerinin bir çok araç üzerinde kullanması da buna etken. Ha şunu söyleyeyim ben dsg sorunsuz filan demiyorum. Misal VW kendi araçlarında skoda seat bu modellerin tamamın da dsg sistemleri kullanılıyor. Ama dedim gibi bir ülke de yasalar biraz vatandaş tarafına çalışmış olsa emin olun ülkemiz de dsg diye bir şey kalmaz çünkü garanti kapsamı içinde olduğu sürece işin içinden çıkamazlar.

Hundai konusunda ise şunu söylemek isterim. Sorunsuz araç sıralamasında iyi bir nokta da ve buna karşın umarım bu kanıyı yerle bir edecek işlerin içinde olmazlar. Bir markanın yerini sağlamlaştırması çok zor ama bir markanın yerin dibine girmesi sadece an meselesi. Bunu es geçmemek gerek.

17. onursumer

onursumer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,201
    Ad Soyad:
    Onur Sümer
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    cift kavrama gozunuzu korkutmasin , kitabina uygun kullanirsaniz sorun yasamazsiniz , cok sattigi ici dsg nin adi cikmis birazda kullanicilarin hatalari oluyor

12bin km olucak benimki az kaldi 1.4 tsi dsg kullanicisiyim , mesela suan kalibrasyonu kacti 2-3-4 ara ara gecisleri hissediyorum

onun disinda trafikte manuel e aliyorum bu sayede hep 1 de kaliyor dsg hemen 2 ye attigindan trafikte cok fazla 1 2 gecisten isiniyor isin asli bu

vw 5 yil,iyi niyet gsrantisi uyguluyor servis bakimli olmasi yeterli , hyundaide bunu ihmal etmez

acikcasi kullanim zevki icin deger bu riske :)

18. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    önceki çalıştığım yerde şirket araçlarının tamamı DSGli jettaydı,

110-120 bin kmye gelince filo şirketine geri veriliyordu, bu kmlere kadar dsgden kaynaklı hiçbir sorun olmadı, hem de şirkette her aracı 50 farklı kişi kullandığı halde.

19. Sabahattin

Sabahattin Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,295
    Ad Soyad:
    Sabahattin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Hyundai de altı ileri tam otomatik kullanıyor.

20. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hangi modellerin de kullanıyor bu 6 ileri olanı? Misal biz i20 aldık 4 ileri.

Bu Sayfayı Paylaş