LPG KABLO

I30 Hakkında Sorularım

'İ30 Forum - Club' forumunda SoyuT tarafından 13 Haziran 2022 tarihinde açılan konu

1. SoyuT

SoyuT Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Çetin K.
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 GDİ (2012-201X) GD
    Arkadaşlar hepinize merhaba.
    Aranıza i30 2016 model 1.6 DCT 7 ileri şanzıman araç alarak katılmış bulunmaktayım.
    3 ay önce aldığım aracın kavramaları değişmiş serviste garanti kapsamında.
    Normalde cvt şanzıman bir Palio kullanıyordum. 4 yıl kadar bindim araca ve cvt şanzımana alıştım.
    Şimdi sorularımdan birisi:
    Araçla dik yokuş aşağı inerken D konumundayken vites mesela 2'de yokuş başından inmeye başladığımda gaza basmadan freni de kullanmadan birden 3-4 bin devirlere çıkıp araç bağırıyor. Bu motor freni denilen olay mıdır? Gaza biraz basınca 3'e geçince vites biraz iniyor devir saati fakat 4'e geçmek için gaz istiyor belli, fakat ara sokak olduğu için tehlike arz etmemesi açısından gaza da basamiyorum, frene bastığımda yine devir fırlıyor aracı bağırtarak. Bu durum şanzımana zarar verir mi?
    İkinci sorum araca genel bakım yaptıracağım kendi tamircimde, yağ olarak kullanıcı kitapçığında Shell yazıyor, öneriniz var mı yağ konusunda?
    Sanırım bu araç kuru kavrama olduğundan şanzıman yağı vs kısmı olmayacak.
    Üçüncü sorum Gaziantep'te yaşıyorum, sıkışık trafik oluyor merkezi yerlerde, sürekli dur kalk da yapıyorum haliyle. Her durduğumda genelde frene tam basıp kavramanın ayrılmasını sağlamaya çalışıyorum doğru mudur böylesi?
    Zaten araç sanırım tam fren yapmadan kolay kolay 1.vitese de geçmiyor. Işıklarda kalkışlarda ve tam durup kalkışlarda 1.vitesi görüyorum genelde. Yavaslamalarda genelde en az 2'ye iniyor.
    Araç çalışır haldeyken bir garip ses geliyor ama onu Çarşamba günü bakıma gittiğimde ustama soracağım.
    Cevaplarınızı merakla bekliyorum.
    Tekrardan herkese merhabalar.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,279
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, hayırlı olsun.
    evet
    hayır
    forumda bununla ilgili çok fazla bilgi var, arama yaparak ulaşabilirsiniz.
    çok doğru

SoyuT bunu beğendi.
  3. SoyuT

SoyuT Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Çetin K.
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 GDİ (2012-201X) GD
    Zaman ayırıp da yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.

MSC bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş