LPG KABLO

i30 benzinli ile kim ne kadar yakıyor ?

'İ30 Forum - Club (FD; 2007–2012)' forumunda Kaan Çelikçi tarafından 22 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

1. Kaan Çelikçi

Kaan Çelikçi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Evet arkadaşlar i30 larımızla ne kadar benzin tüketiyoruz ?

Özellikle benzinli i30 sahiplerinin yakıt tüketimleri nedir ? Amaç ortaya çıkan değerler birbirine ne kadar yakın bunu bulmak ! Özellikle şehir içi sık kullanan ve klima kullanımı sık olanlarda yakıt tüketim değerlerini gözlemlemek !

Dizeller doğal olarak bizim benzinli araçlarımıza oranla neredeyse yarı yarıya tüketim değerlerine sahip oldukları için onlarıda ayrıca kendi aralarında kıyaslamak daha doğru olacaktır sanırım !!!

Bilgilerini paylaşacak ve yorumları ile destekleyecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim !!!

2. ahmetayra

ahmetayra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    sizin değerleriniz nasıl buyrun önce siz söyleyin merak ettik:)

3. Kaan Çelikçi

Kaan Çelikçi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ilk açıklamada benden gelsin https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

i30 1.4 team benzinli

Şuanda 7.6 l /100 km gösteriyor !

Ağırlıklı kullanımım şehir içi sıkışık trafik ve hava şartları itibari ile klima 2. kademede açık olarak .

Bi ekstra bilgi yaklaşık 6-7 km'lik açık bir yol var oradaki kullanımım süresince mümkün olan en düşük devirde en yüksek viteste ( 2500-3000 Rpm 5. Vites'te 90-100 km/h) kullanıyorum.

4. ahmetayra

ahmetayra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    240 krş km de iyi şehiriçine göre:)

5. 35mustafa35

35mustafa35 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad Soyad:
    Mustafa Çubukçu
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    186 krş şehirlerarası

6. Kaan Çelikçi

Kaan Çelikçi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    100 küsur kere bakılmış ama yazan yok yahu :S

7. gloster

gloster Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    benzinli hakkında çok bişey diyemem ama.araç benzinli olmasına rağmen iyi yakıyor diyebilirim.benim dizelim var.şehir içi 170 bin yakıyor.fakat çok fazla şehir içinde kırmızı ışık var,dur kalk dur kalk.bence senin değerlerin iyi.

8. serdarus

serdarus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    1.4 CVVT TEAM İLE MOTOR DAHA BİLGİ EKRANI 780 KM İLE YOLA ÇIKTIM.YAKIT TÜKETİMİ 10.2/100 YAZIYORDU SEHİRLERARASI VE SEHİR İÇİ KARISIK KULLANDIM 1250 YAZIYOR SUAN KM VE YAKIT TÜKETİMİ 6.5'E KADAR İNDİ SUAN 7.1 İLE 7.2 ARASI DOLASIYOR DAHADA İNECEGİNE İNANIYORUM...

9. 14513İ30

14513İ30 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benzinli 1.6 122 HP,şehir içi - şehir dışı ortalama 7.5 lt/100 km.

Düzenleyen : kunluol14

10. serdarus

serdarus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    7.1-7.2 SEHİRİÇİ , 6.5 SEHİRLER ARASI KM SUAN 1600'DE SANIRIM DAHA DA DUSER

11. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    İ30 un yakıtı genel olarak normal motor ve kasa oranlaması yapıldığında rakiplerinden az diyebiliriz ama şu varki bu rakamlar daha da düşecektir çünkü i30 u olan arkadaşların araçlarının çoğu rodaj tamamlamamış.

12. atilla2007

atilla2007 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    aRKADAŞLAR i30 1.6 90 BEYGİRİN YAKITI HAKKINDA BİLGİSİ olan varmıdır acaba?

13. Kaan Çelikçi

Kaan Çelikçi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Davtor kardeşim verdiğin bilgi ve detaylı anlatım için teşekkür ederimhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif

Buradan anlaşılan oki , araç kadranı zaten fabrika verisindede kadran bilgisi %5 fazla göstermektedir gibi bir uyarı var !!! Hyundai'e bir tebrikte bundan olsun !!!

Düzenleyen : Kaan Çelikçi

14. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ben de teşekkür ederim kaan kardeş ve kadran konusunda hyundai nin şu huyunu çok seviyorum araca basacağı kadar koyuyo hatta bazı modellere bastığından az bir sınır koyuyor nitekim kulladığım diğer bir çok markada 260 gösterip 220 yi geçemeyenler de oldu ama hyundai de neyse o göz boyama yok bu açıdan ben de hyundai yi tebrik ediyorum.
    Düzenleyen : Davtor

15. omer49

omer49 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaslar ibrede gosterdigi rakami bassaniz ne olacak basmasaniz ne olacak yapmayin 160in ustunde hersey tam olarak sizin kontrolunuzde degildir

16. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ömer arkadaşım burdaki kulanıcılarında hepsi öyle düşünüyor ama ben başka bir konudan örnek verdim o hızlara özendirmek istemedim canını tehlikeye atmayı seven biri için çokta problem olmasa gerek.
    Düzenleyen : Davtor

17. Kaan Çelikçi

Kaan Çelikçi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ömer kardeşim evet haklısın !!!

Ve inan sürate bende karşıyım fakat;
    Amacımız ne bunu özendirmek nede marifetmiş gibi göstermekti , yanlış anlaşıladan dolayı kendi adıma özür dilerim !!!

ikincisi yukarıda yaptığımız büyük bir yanlış olmasına rağmen bunu buradan paylaşmamdaki en büyük sebep araç kadranının gösterdiği değerlerin gerçeklik oranını merak etmemden kaynaklanmakla birlikte 10 km lik tabelalar arasındaki zamanın kaç km sürate karşılık geldiğini bulabilmekti ve cevabınıda zaten davtor kardeşim verdi onada tekrar teşekkür ederim ;)

Son olarak söylemek istediğim bir şey daha var doğruluk oranını ben çok bileme ama yanılmıyorsam bir kaç sene önce pirelli veya bridgeston markalarından birisinin (belkide başka bir markaydı tam hatırlamıyorum ) reklamında örnek verdiği iki şey vardı !
    --Bunlardan birisi 1 tonluk bir aracın saatte 90 km ile hareket halindeyken lastiklerin yere basma ağırlığı 30 kilograma kadar düşüyor yani tutunma değerleri oldukça azalıyor -ki buda senin verdiğin 160 km süratte heralde yola tutunma ağırlığını sadece bir kaç kiloya düşürüyordur !!!

--Diğeri ise çok anlamlı ve sade bir reklam olan 4 adet lastiğin aracın durduğu yerdeki izleri ve önemli bir slogandı oda SİZİ HAYATA BAĞLAYAN DÖRT NOKTA idi !!!

yani hız felakettir ve yaptığın yorum ve görüşün için hem teşekkür ederim hemde düşüncelerine tamamen katıldığımı belirtmek isterim ;)

Saygılarımla..

18. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Kaan arkadaşım ben de teşekkür ederim ve yine seninde söylediğin gibi biz burda hız yapmayı özendirmek marifetmiş gibi göstermek için bu şekilde konuşmadık ha benim için Hız=adrenalin=tehlike demektir yani çok hoş bir olay değildir amaherşeyin yer ve zamanı vardır diyorum ve bu konuda sonuç olarak hepimiz aynı düşündüğümüze göre sorun yok diyorum iyi forumlar dilerim.

19. mhmtfn

mhmtfn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    2009 model i30 alalı 3ay oldu 1,4 benzinli şehir içi ortalama 7,1 ve 7,2 yakıyor biraz devirli kullandığımda 8,1 i gördüm:)
    Düzenleyen : mhmtfn

20. Kaan Çelikçi

Kaan Çelikçi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1

Valla bi ben fazla yakıyorum galiba https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif

Yahu bende de i30 1.4 benzinli team modeli var fakat hala 7.4 ün altına indiğini görmedim şehir içinde şuan bilgisayar 7.5 gösteriyor https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif

Nasıl bu kadar düşürdünüz merak ediyorum tüketimi doğrusu bunun yöntemi nedir yahu ???

Bu Sayfayı Paylaş