10 Kasım LPG KABLO

I20 Yağin Içinden Çıkan Mazot

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda Blck903 tarafından 20 Ekim 2020 tarihinde açılan konu

1. Blck903

Blck903 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet Kelleci
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Yaklaşık 4 l mazot çıktı yağın içinden , neden kaynaklanır ,araç 150 bin duman atma vs yok .DP filtresinden olmaz diyolar ,olur diyen var . Yakıt pompası arızalı diyen var kafamız çok karışık nedir bunun doğrusu servise götürcem en sonunda bişey bulamazsam ustalara güvenim kalmadı neyredeyse...

2. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    benimde vardı i20 dizel 2013. 2. el olarak almıştım. kışa girerken bakım yaptırayım dedim aldıktan sonra. ilk bakımına gaza gelip serviste yaptırdım. serviste kampanya varmış piyasa ile arasında 100 tl gibi bir fark vardı o da cazip geldi en azından orjinal kullanılır her şey dedim. sonraki bakımda aradaki fark çok açıldı. serviste çalışmış ayrılmış bir usta vardı tavsiye ettiler ona götürdüm normal rutin bakımlar için. yağda fazlalık vardı mazot karışmış dedi. neden olur dedim dpf'den olur genelde. rejenerasyon sırasında oraya giden mazot geri motora geliyor dedi. yağı da değiştik. bir sonraki bakıma kadar yağ artışı olmadı. iyi kafam rahatladı. sürekli kontrol ediyordum. bakım zamanı geldi artma yoktu. önceki yağ değiştiren servis fazla koymuş olabilir ya da bu kez rejenerasyonu iyi yapmış dedi. değiştirdik yine rutin bakımında. tekrar ara ara kontrol ediyorum yağ yine artmaya başladı. 5-6 cm kadar artış oldu yine. bununla mı uğraşacağım arkadaş ben dedim ve sattım benzinli aldım. sorduklarım genel olarak dpfden kaynaklı dedi.

Blck903 bunu beğendi.
  3. Blck903

Blck903 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet Kelleci
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Bende dizelden soğudum gerçekten teşekkürler mesajını için 9 bin km oldu daha yağ degiseli yine de değiştirdik yağı filtreleri ama yine mazot artışı oldu çok az da olsa bende kullanmayip araştırıyorm şimdi hayırlısı.

4. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Sizin kullanım şekliniz nasıl bilmiyorum ama bana şehir içinde uygun değilmiş onu anlamış oldum. Garip olanı hyundai da oluyor yağ artışı. Diğerlerinde duymadım

Blck903 bunu beğendi.
  5. Blck903

Blck903 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet Kelleci
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Şehir içi ağırlıklı ama şehir dışına da gidiyorm ayda 1 kere o yüzden tercih ettimm,
    Serviste check-up yaptırıp öyle usta aramaya devam edicem sanırım bulamadık sorunu

6. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    yüksek teknolojili emisyon kontrol sistemi barındıran dizel motorlu otomobillerin hiçbirisi ile sürekli kısa mesafe sürüşler önerilmez, zaten dizel motordan o şekilde verim alamazsınız,

sürekli kısa mesafe yaparsanız benzinli veya dizel fark etmez eksoz gazı filtreleme sistemi bir süre sonra kurum bağlar tıkanır, dizelde bu olay daha belirgindir, dizel partikül filtresi giriş ve çıkışında basınç ölçen sensörler vardır bu sensörlerin giriş kısmındaki yüksek basınç çıkış kısmındaki ise çok düşük basınç algıladığı zaman dpf tıkanmış demektir ve dizel motor bunu tespit ettiğinde eğer eksoz sistemindeki sıcaklık yeterli seviyede ise otomatik olarak rejenerasyon moduna geçer bu esnada eksoz zamanında da silindire mazot püskürtülür yanmamış mazotu eksoz sistemine göndererek sıcak olan partikül filtresinde yakarak kurumları çözmeye ve eksozu açmaya çalışır bu esnada motoru stop etmemeli ve 2500-3000rpm motor devri arasında sürüş yapmaya devam etmeniz gerekir

normalde dizel motorda emme-sıkıştırma-patlama-eksoz şeklindeki dört zamandan sadece avans esnasında sıkıştırma sonrası patlatırken mazot püskürtülür ancak rejenerasyon işleminde buna ilave olarak patlamadan sonra eksoz zamanında da silindire mazot püskürtüldüğü için sıkıştırma olmadığından silindirdeki mazot silindir duvarından aşağı akar. Eğer sıklıkla başarısız rejenerasyon yaparsanız o zaman karterdeki mazot miktarı normalin üzerinde artacaktır.

Her motorda motor yağına bir miktar yanmamış yakıt karışır ister benzin ister dizel olsun. Bunun oranı önemlidir mesela enjektör nozulu silindir içerisinde olan FSI GDI gibi direkt enjeksiyon benzinli motorlarda da sürekli kısa mesafe sürüş yaparsanız motor yağına haddinden fazla benzin karışır bunun sebebi soğuk olan yanma odasına püskürtüldükten sonra zengin karışımda tam olarak yanmamış olan benzinin eksoz zamanında da içeride kalarak basınçsız silindirden segmanlardan süzülerek aşağı akmasıdır.

Eğer motor yağına yakıt karışması problemini sıklıkla yaşıyorsanız bunu çözmek için haftada bir yada ayda bir 50-100km gibi tek marşta hiç stop etmeden aracınızı sürmeniz önerilir, çok ısınan motor yağı içindeki yakıt kalıntılarını buharlaştırarak karter havalandırmasından dışarıya yada yanma odasına vererek atar.

Bu sebeple dizelde DPF tıkanması ve motor yağına yanmamış yakıt artığı karışması yüzde 90 ihtimalle kullanım hatasından kaynaklıdır.

Yağ değişim periyotlarında özellikle dizel araç sahiplerinin tercih etme gereği duyduğu ve ticari etiketinde DPF li araçlar için uygun ibaresi yazan motor yağlarının bu şekilde motor yağına karışan yanmamış mazotun olumsuz etkilerini bertaraf etmesi için tasarlanmış olduğu bilgisi de aslında yanlıştır, hiçbir motor yağı içerisindeki belli oranın üzerindeki yakıt artığı ile verimli bir yağlama yapamaz buna ilaveten karterdeki yağa karışan yüzde 0.5 gibi yani 4 litrede 10 - 20ml gibi çok az miktarda yanmamış yakıt artığı hiçbir motor yağının işlevini yüksek düzeyde bozmaz.

7. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    kısa süreli veya kısa mesafede kontak aç-kapa yapıyorsanız dpf dolma olasılığınız yüksektir.bunun markası yoktur :)

servise gidin makinaya bağlayıp rejenasyon gerekiyorsa yaparlar.

kötü yakıt ,yanlış yağda buna etkendir.

Blck903 bunu beğendi.
  8. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Sürekli kısa mesafe kullanıyorsanız, siz dizel motorun, dizel motor da sizin sürüş zevkinizin içine eder.

9. Blck903

Blck903 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet Kelleci
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Eyvallah cevaplar için dpf 2 ustaya bunu anlatamadım ,ee niye duman atmıyor diyip duruyorlar servis baktıktan sonra tam sonucu yazarım ins özellikle uzun uzun yazan Bir Eren Bey teşekkür ederim. ins çözeriz

10. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    aynen öyle. kısa mesafede yeni nesil dizeller kullanışlı değil kanısına vardım bizim gibi kullanıcılar için. ancak ben hyundai de yazılımda da hata olduğunu düşünüyorum açıkçası. çünkü tüm markaları araştırdım hepsi şunu diyor; beyin belli bir devirde sabit hızla gidildiğini anlarsa rejenerasyona girer ve temizler. Ancak ben şunu gördüm i20'de motor sıcaklığı 70 dereceyi geçince araç rolantide dahi olsa rejenerasyona giriyor ve bunu her seferinde yapıyordu. kırmızı ışıkta iken bile başlatıyordu. bu da illa ki motorda yağı arttırıyor diye düşünüyorum. bunu servise anlattım yok belli bir devirde sabit hızda girer dediğiniz gibi olmaz nereden anlıyorsunuz dedi. bende rejenerasyonda yakın tüketimi artar mı dedim evet dediler. araç belli bir sıcaklıkta iken rolantide bile olsa anlık yakıt tüketimini arttırıyor dedim. yok olmaz dediler. bindiler baktılar hakikaten öyle ama yapacak bir şey yok yazılım böyle geliyor ne yapalım oldu cevap. passat hadi üst sınıf araç marka olarak ama beğenilmeyen fiat bile (beğenilmeyen derken yanlış olmasın kötü manasında demiyorum genel Türk insanının tavrına binaen diyorum) rejenerasyonda ise uyarı veriyormuş aracı durdurmayın diye. bizim i20 hiç demiyordu bunu ve kontağı kapatıyorduk.

Kolay gelsin size. km çok değilse dpf yi iptal ettirebilirsiniz. en azından buradaki eleman km fazla olmaması gerekli demişti. belki de yanlış biliyor ya da ben yanlış anladım.

Blck903 bunu beğendi.
  11. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    20bin km Egea kullandım bir kere Dpf temizleniyor uyarısı verdi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

adgny, zemburak, acipinarli ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. Blck903

Blck903 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet Kelleci
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Hayırlısı ins dpf ile çözeriz diğer şeyler ise can sıkıyor :)

13. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    bunu demesi gerekir onu anlatmak istiyorum. i20 de uyarı vermiyor hiçbir şekilde. ve her kontak açmada sıcaklık 70 dereceyi bulunca başlıyordu ve uyarmıyordu temizlik yapılıyor kontak açık kalsın diye. tek uyarı lamba yanması. motor arıza lambası yanınca anlıyordum ki rejenerasyon lazım 20-30 km 2500-3000 devirde sürüyordum ve sönmüyordu. Hatta bir keresinde şehir dışına çıkacağım anda yandı iyi dedim. 120 km yolu tamamladım ama sönmedi. varacağım yere gidince stop ettim motor biraz soğudu öyle söndü lamba kontağı açınca.

evet inşallah çözülür. kolay gelsin size. Kötü haber gibi olmasın belki buradaki servis elemanlarının yetkin olmamasındandır. Bana şunu dediler içerdeki accent blue servis müdürümüzün o da dpf hatası veriyor tıkanmış sanayide egzoscu var söküp götürdük temizliyor şu anda. müdürümüzle görüşün bir isterseniz dediler. görüştüm ustayı buldum tarif ettiler. gittim anlattım derdimi bilgisayara bağladı. abi 0.02 gr kül var tıkalı değil dpf şu an temiz dedi. 20gr kadar olursa tıkalı oluyormuş. akşam organizeye gittim geldim 2 kez dedim. tamam onu yapınca temizlenmiş, olursa yine aynısını yap dedi. ona takmıyordum artık yanınca gidip geliyordum sorun çözülüyordu. canımı sıkan nokta yağın artışı idi. bir kez arttı diğerinde artmadı sonra yine arttı aynı şartlarda kullanmama rağmen ilginçtir. gerçi şuna da bağladım ikincide artmamasını; eşim çocuk olduğu için ücretsiz izinde idi ben sadece okula gidip geliyordum o dönemde ve motor ısınamadığı için rejenerasyona girmiyordu. ayda bir yanıyordu lamba yanar yanmazda organizeye sürüyordum temizlik yarım kalmıyordu. sonrasında izni bitti onu işe oğlan 1. sınıfa başladı onu okula bırakınca motor ısınıp her kontakta rejenerasyon yapıyordu ve artıyordu yağ miktarı. ben onu bağladım artık.

Son düzenleme: 21 Ekim 2020
    Blck903 bunu beğendi.
  14. Blck903

Blck903 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mehmet Kelleci
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Bende ilk defa böyle bişey yasadm normalde uzun yola giderken ve sık sık yağı suyu kontrol ederim ama nasıl böyle yükseldi anlamadım , iyi moturu elimize almadik .

acipinarli bunu beğendi.
  15. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    uzun süre eksoz tıkalı halde kullanmış olmalısınız, yola çıkıldığında çok erken biçimde motor sıcaklığı orta seviyeye ulaşır ulaşmaz rejenerasyon devreye giriyorsa vaziyet bunu gösteriyor, tam olarak temizlenmeden stop ettiğiniz için rejenerasyon tamamlanamamış oluyor. Eğer uzun süre rejenerasyon yaptığı halde uyarı sönmüyor ise servise gidip cihaza bağlanıp cihazdan komut vererek durduğu yerde motoru çalıştırarak rejenerasyon yaptırabiliyorlar gerekli hallerde ise DPF nin sökülüp temizlenmesi gerekiyor.

Yazılı uyarı vermese bile gösterge panelinde o esnada bir uyarı ışığı yanması lazım rejenerasyon yaptığına dair uyarı olarak, bu uyarı işaretinin anlamına kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz.

rejenerasyonda eksoz zamanında da ilaveten mazot püskürtüğü için yakıt tüketimi artar, sık sık rejenerasyona girme sebebiyle yağ seviyesi F çizgisini geçtiyse motor yağınında acil değiştirilmesi gerekir. Yukarıda bahsettiğim yağ ısındığı zaman içindeki yakıt artığını buharlaştırabilmesi ancak düşük seviyelerde yakıt birikmesi durumlarında geçerli olur. Yüksek seviyelerdeki mazot birikintisini karterden uzun süre buharlaştıramayabilir bu yüzden yağlama özelliği kaybolan yağ sebebiyle motor yatak sarabilir çok tehlikelidir aslında.

acipinarli bunu beğendi.
  16. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Devirli kullanıncatemizlik yaptığı için temizleme yaptırdım ve ertesi gün servis rejenerasyona yaptıralım dedi sinyal verdi ancak arac işleme başlamadı. Demek ki tıkanma yok akşamki devirli kullanmadan dolayı temizlenmiş dedi. Sanayideki usta da aynısını dedi. Yani temizlenmişti filtre bundan anladığım. Ancak yazdığınız gibi yağ fazla olunca da giriyorsa rejenerasyona bundan kaynaklı da olabilir.

Birde dediğin gibi öncesinde bir işaret yok sadece motor arıza ışığı yanıyordu kül birikmesi diye o zamanda devirli kullanıyordum. Teşekkürler.

17. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,913
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    @acipinarli
    70dereceyi geçince rejenasyon başlıyor diyebişey yok.

rejenasyon ışıkta sabit dururken,otobanda giderkende,sıkışık trafiktede yani heran her yerde başlıyabilir.haa diğer araçlarda uyarı veriyor crdi de bu yok haklısınız.

arkadaşım golf tdi aracında o uyarı yüzünden 12km ev yolunu 60km uzatmak zorunda kalmıştı.aslında iyi bir uygulama.

çalışma prensibi bellidir kafasına göre rejenasyona girmez araç.dpf üzerinde öncesi ve sonrası sensörler vardır.bu iki sensör arasındaki ısı farkını ecude belirli limitlerin üstünde görürse rejenasyona başlar araç.bu işlem sırasında kontağı kapatırsanız.temizlik yarım kalır.dpf ye yapılıcak en büyük kötülüktür

dpf üzerinde 150-200-250bin km. yapan bir sürü crdi var.

mesela ben 80binde komple dpf-egr iptal edenlerdenim :)

adgny bunu beğendi.
  18. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    481
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İşte uyarı verse de ona göre gardımızı alsak harika olur. O durumda yolumu uzatmaktan gocunmam motora zarar verme ihtimalinden dolayı.

Blck903 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş