LPG KABLO

I20 Ufak Hasar

'Kasko, Sigorta, Muayene ve Devir İşlemleri' forumunda Burakbasgan tarafından 26 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. Burakbasgan

Burakbasgan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Burak Başar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Herkese selamlar. Geçen ufak bir şansızlık yaşadım. Arkamdaki araca başka bir araç çarptı, o da bana arkadan vurdu. Arka tamponda resimdeki yırtık oluştu. Kaza prosedürlerini tamamladık. Onarım için aracı servise vermek veya kendim yaptırmak konusunda kararsızım.

Servise versem karşı tarafın trafik sigortasından karşılansın isteyeceğim. Onun da prosedürleri kasko gibi olmuyor, daha karmaşık. Bir de işin içinde üç araç olunca iyice çorba olur mu diye düşünüyorum. Servisler de mümkün mertebe parça değiştirmeye çalışıyor.

Kendim yaptırsam bu müdahale araç garantsini bozar mı bilemiyorum. Onarım fiyatı olarak cebimden ne çıkar, kime onarımı yaptırmalı o konuda da çok bilgim yok. Bugüne kadar garanti sebeiyle onarımları hep servise yaptırdım.

Öneriler için şimdiden teşekkürler.

2. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    servıs okadar sey ıcın tamponu degısır dıye dusunuyorum. onarım kısmı yok bu tarz konularda. dısarıda bır usta bulun yıne karsı taraf yaptırsın sızın ugrasıcak bır durumunuz yok rapor varsa paranızı alırsınız.gecmıs olsun bu arada.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Geçmiş olsun. Allah beterinden korusun. Çok şey düşünüp yazmışsınız ama zannediyorum daha önce hiç kazaya karışmamışsınız. Bu ilk diye düşündüm. İnşallah son olur. Zincirleme trafik kazalarında genellikle en arkadaki kusurun tamamını karşılar. Eğer kazaya sebep olan hariç sizin ve diğer aracın masrafı 40bini geçmediği sürece ve en arkadakinin sigorta poliçesi varsa hiçbir sorun yaşamazsınız. Servise götürürseniz aracınızda hasar kaydı fazla görünür. Masraf fazla çıkar ve satarken alacak olanı düşündürebilir. Tampona çoğu alıcı ve experler bakmaz. Yani aracınız değer kaybına uğramaz. Garantisi de bozulmaz. Siz düzgün bir usta bulun ve mutlaka ne kadar hasar kaydı oluşturacağını öğrenin. En fazla 200 tllik bir hasar için 2bin tl girmesinler yani.

4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    tamponu hiç yerinden sökmeden plastik dolgu, macun dolgu üzerine lokal boya ile düzelir, ama aynı yerden tekrar hafif bir çarpma olursa macun çatlayıp boya dökülür ama kolay masrafsız bir tamir ve sonrasında sıkıntı çıkarmayacak bir yöntemdir orjinalliğe fazla etki etmese de tampon illa ki bir kere yamulmuş milimetrik şekilde dümdüz olmaz, reflektörün tırnağı da yerinden çıkmış oturtulması lazım

komple arka tampon değiştirilse boya öncesi düzgünce zımpara veya plastik astarı sürmeyen beceriksiz bir kaportacı yada yetkili servis kaportacısı siyah tampona direk boya sürüp hem rengi tutturamayabilir hem de ilk basınçlı su ile yıkamada tamponun boyası dökülebilir birde park sensörü reflektörler falan var bunları çok düzgün bir işçilikle eski tampondan söküp yeni tampona sorun çıkartmayacak biçimde aktarmak pek kolay iş değil.

Vadaa ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Burakbasgan

Burakbasgan Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Burak Başar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    ilk kazam değil malesef. Ama ilk karıştığım zincirleme kaza. Zaten tutanak mevzusu da sıkıntılı oldu. Normal tutanaklarda 2 araç için doldurma alanı var. O sebepten ortadaki araç hem çarpılan hem çarpan olarak iki tutanak tutmak durumunda kaldı.

Önceki kazamda diğer tarafın trafik sigortası servisin anlaşmalı olduğu bir firmadan olmadığı için eğer ben tamamen haklıysam parayı önce benden alıp sonradan diğer tarafın sigortasının bana ödeyeceğini söylediler. Çok uğraşırım diye kaskodan yapılmasını istemiştim. Hoş, zaten tramer sonucunda 100% ben kusurlu çıktım, o yüzden işlemleri kaskodan başlatmam isabet olmuştu.

6. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bence serviste orjinali ile komple değiştirmeniz daha mantıklı.şahsen ben araç alacak olsam onarılmış tampon yerine orjinal değiştirilmiş tamponu tercih ederdim.

7. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    o kadarcık hasar için koca tampon değişimi çok mantıksız olur. güzel bir plastik kaynak ince bir işçilik ile kusursuz olur.

Asel Kaan Efe ve blue55 bunu beğendi.
  8. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yamalı olması mantıklı mı olur?

9. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    10 cm lik bir hasar oluşmuş, oranın yamalı olması aracın ne değerini düşürür ne de hayati bir risk yaratır. sıfır tamponla değişim yapacak kadar lüzumlu bir hasar olmadığını düşünüyorum. Bu tamamen benim fikrim ve araç sahibine bir fikir olması amacım. Sıfır bir tampon demek en az 1000 TL demek. Bunu boyattın vs işlemler dahil çok büyük maddi aynı zaman da milli servet israfı olur. Bu şekilde küçük bir plastik kaynak ince bir macun ve lokal boya bile orijinal kadar iyi olur.

Asel Kaan Efe, gokhan06 ve blue55 bunu beğendi.
  10. duhangs

duhangs Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,351
    Ad Soyad:
    Duhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Açıkçası bende onarım yolunu denerdım pire için yorgan yakılmaz sonuçta.
    Vicdan yapardım parasını kendım odeseydım ıllakı onarım dıyecegım ıcın karsı taraf yada sıgorta fark etmez oderken helal bır kazanç olmamış olur bu durum.
    tabı tercıh arkadaşa aıt .sonuçta ıkı yolda eksperde sorgulanmıyor satarken.

Asel Kaan Efe, gokhan06 ve blue55 bunu beğendi.
  11. cenker_baba

cenker_baba Guest

bana arka tampondan altı kere vurdular. plastik kaynak ile mis gibi olur dert edilecek bir durum yok orada.

Under Ground, Asel Kaan Efe ve blue55 bunu beğendi.
  12. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    arkadaşlar bende yakın zamanda araç alıp satan titiz bir kullanıcı olarak yorumumu yaptım.Eğer ki hakkınız varsa kaskodan veya sigortadan değiştirmeye değer BENCE!. Ne kadar kaynak da olsa temiz işçilik de olsa orası hep yaralı kalacak.Yeni aldığım araçta buna benzer bir sey oldu ben tamir ettirdim ama keske aldığım kişi komple değiştirseymiş dedim kendimce.kısaca ileride arkadaşın hiç bir sorun yaşamaması için nacizane önerim(şayet sigortadan veya kaskodan karşılanacaksa) komple değişimdir.elden yapılacaksa elbette önerim tamirat olacaktır.

13. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ayrıca helal-haram kısmına girmiyorum çünkü anlam veremedim. arkadaş arkadan vurulmuş mağdur edilmiş yani en iyi sekilde kaza öncesi duruma getirmek mağdur eden kişi tarafından karşılanmasıdır ahlaklı olan.Benim önerimde mantıksız,milli servet karşıtı, haram olan neresi var anlam veremedim. Neyse konu sahibinin takdiridir.İyi forumlar

14. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Komple değiştirmek her zaman daha iyidir katılıyorum, ancak komple değiştirmek gerekince neler olabilir? önce eski tamponu sökecekler ancak çok marifetli yetkili servis yada kaporta ustaları tamponun yenisini takarken park sensörlerinin kablolarını kazayla koparacaklar yada sökerken zedeleyecekler sonra içine su almaya başlayacak birde park sensörü masrafı çıkacak, alt köşelerdeki reflektörleri yerine düzgün oturtamayacaklar birgün yolda giderken düşecek edecek, yeni tampona taktıkları plaka altlığı iyi takılmaz ise bozuk yollarda tangır tungur ötecek arkasına silikon çift taraflı bant vs. uğraşılacak, çamurluk kenarından tırnakları geçirirken abanacaklar sıfır tampona zarar verecekler, arabanın içi haftalarca leş gibi araba boyası kokacak.

en güzel tarafı da..... direk boyayı basacaklar yeni taktıkları tamponun üzerine, sonra basınçlı su ile tabancayı uzaktan tutsa bile ilk yıkamada o boya pul pul atacak dökülecek simsiyah plastik çıkar alttan böyle, hadi boyadan önce yüzey hazırlığı için üşenmediler ve zımpara yaptılar diyelim, hatta plastik üzerine çok gerek olmasa bile astar boya sürdü ondan sonra boyadı diyelim bu sefer rengi tutturamayacak güneşli havada uzaktan bakınca arka tampon kar beyazı araba buz beyazı :) rengarenk. Zaten araba kapalı garajda muhafaza edilmedi ise yeni boya ile eski güneş yemiş boya hiçbir zaman aynı tonda olmaz:)

Bu risklerin hepsini bir şekilde çözebilir miyiz Halil abi:)

ağır hasar görse değiştirmek zaruri olur ama şu anda tamponda az bir hasar varken bu riske girilirse bilmem nasıl olur? :)

Halil abi seni tanıyorum kendi otomobiline karşı çok titizsin bu güzel birşey bende öyleyim:) ondan dolayı böyle durumlarda bu kadar titizleniyorum bende:) o yüzden yazdıklarım yanlış anlaşılmasın kendi titizlenmem sebebiyle böyle böyle yazdım:) vallahi sana karşı bir muhalefetim yok:)

15. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bu riskler elbette çözülebilecek şeyler servis sonuçta garantili iş yapar orneğin 2 gun sonra boya kalktı mı gider kapısına tekrar yaptırırsın.riskler elbette her şeyde var.:) o kadar ince düşünmemek lazım.İşini düzgün yapana kadar servisin yakasına yapışırsın ki ben öyle yapıyordum.

muhalefet elbetteki olacak yeterki hakarete yönelen incitecek hassas kelimeler olmamalı diye düşünüyorum.
    Güzel uslübun için de teşekkür ederim.

erenuzel41 bunu beğendi.
  16. ndipi

ndipi Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Ad Soyad:
    Nihat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Son nokta benden olsun arkadan arabaya vurdular 5 cm bir çatlak oluştu araç servise gitti ve tamir edildi. Yani öyle değişsin demek ile değişmiyor. Ve 5 cm çatlak için sigortadan 900 TL masraf çıktı resim istene olur ise konuya eklerim.

17. Hürkal

Hürkal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    69
    Ad Soyad:
    HRKL Özgür
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Auto King'e de danışın.

"AUTO KING Mini Onarım Hizmeti" kapsamına giren plastik tampon ve parça tamiri hasarları:
    • Herhangi bir ölçü sınırı olmaksızın, AUTO KING tarafından teknik olarak onarılabilir bulunan her tür ve tipte (göçük, yırtık, kopuk, eksik parça gibi) plastik hasarları

Kaynak: https://www.autoking.com.tr/mini-onarim/plastik-tampon-ve-parca-onarimi

Bu Sayfayı Paylaş