LPG KABLO

I20 Tampondaki Çatlama Hk.

'İ20 Forum - Club' forumunda Mia. M. tarafından 17 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. Mia. M.

Mia. M. Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Bilal A.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Merhabalar,

Ocak ayında ilk aracım olan 2017 model İ20 1.4 crdi elite paket aldığımda 19.000 km de olan aracımı ilk sahibinden satın aldım. İlk sahibi olan arkadaş araçta sadece arka tamponda 1 avuç kadar boya olduğunu söyledi. Bende aracı almadan önce ankara hyundai yetkili servisinde ekspertiz yaptırdım. Oradaki yetkililerde araçta sadece arka tamponda sağ tarafta ufak bir işlem olduğunu söylediler. Daha sonra işimi garantiye alalım dedim dışarıda bir ekspertize daha gösterdim onlarda aynı bilgiyi verdiler ve ön-arka tamponun plastik aksam olduğunu boyanın problem olmayacağını söylediler.

Arkadaş onarım yapılan bölgenin resimdeki yer olduğunu ve onarım yapılmadan önce ve yapıldıktan sonraki resimlerini bana gösterdi. url=https://ibb.co/q5NDpsr][​IMG][/url]
    Onarıldıktan sonra hali aşağıda [​IMG]

Aracı satın aldığımda sadece resimdeki gibi onarılan yerin üstünde ufak bir çatlama mevcuttu bununda sorun olmayacağını düşünerek satın aldım. Aracı çok fazla kullanmıyorum, otoparkta duruyor genelde. Dün öğleden sonra arabanın etrafında bir döneyim dedim ve çok canımı sıkan bir durumla karşılaştım moralim çok bozuldu dünden bu yana aklıma geldikçe canım sıkılıyor.

Araçta durduğu yerde resimdeki gibi sebebini bilmediğim örümcek ağı gibi oluşan çizikler mi desem çatlama mı desem birşeyler oluşmuştu. Kırmızı ile işaretlediğim alanda mevcut sadece.

Hafta içi 30.000 bakımı için servise uğrayacağım, gitmeden önce buraya konu açmak istedim. Sizce bu neden kaynaklanmış olabilir ? Resimdekinden farklı bir hasardan kaynaklanmış olabilir mi ? Gittikçe yayılır ve ilerle mi yapabileceğim birşey var mı ? Aracın sahibini aramadım servise uğrayıp bilgi aldıktan sonra arayayım diyorum. Siz ne dersiniz bu konu hakkında.

Asel Kaan Efe ve erhancakmakk bunu beğendi.
  2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Geçmiş olsun birisi sizin arka tampona bindirmiş, hemde baya zorlamış gibi duruyor. O küçük işlemle bir alakası yok bunun.park sensörünun oraya bakarsanız başka bir araçtan boya transfer olmuş.

3. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Aynen park yerindeyken siz veya başkası o köşeyi göçertmiş, uzaklaşınca plastik olması sebebiyle tampon eski haline gelmiş.

4. Mia. M.

Mia. M. Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Bilal A.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Sağolun yorumunuz için teşekkürler. Fotoğrafı çektiğimde araç biraz kirliydi silince geçti sensörün oradaki lekeler zorlanmış olsa o kadar kolay geçmezdi diye tahmin ediyorum yalnız çok az bir leke kaldı şüphelendim doğrusu biraz biri bindirdi mi diye.

Peki sizce onarılan yerin üstünde yer alan çatlamadan kaynaklı olmuş olabilir mi ? Zaman içinde yayılmış olma ihtimali var mı ? Pasta cila yaptırmak bir işe yarar mı ?

erhancakmakk bunu beğendi.
  5. Mia. M.

Mia. M. Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Bilal A.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Yorum için teşekkür ederim .Aracı ben kullanıyorum sadece benden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum hassasım çünkü biraz o konuda. Bunun bir çözümü var mı peki ?

6. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Eski onarımları alakalı bir durum yok, eğer öbür tarafa aynı şekilde vurma olsaydı yine çatlama olacaktı, bu boya kusurunun pasta cila ile asla onarımı söz konusu olamaz, tekrardan boyanması lazım lakin boyanın fiziki yapısı bozulmuş durumda.

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. Mia. M.

Mia. M. Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Bilal A.
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Hocam bu şekilde kullanmaya devam etsek bir problem oluşturur mu ilerleyen zamanlarda daha da artma ihtimali var mı çiziklerin ?

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    vernik çatlamış, hiç sorun olmaz. nazarlık kalsın, kafanıza takmayın böyle ufak şeyleri. sakınan göze çöp batar.

9. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Öncelikle geçmiş olsun , bana da aracınıza yaslamışlar gibi geldi. (Muhtemelen park ederken veya çıkarken ufakta olsa dokundurmuşlar).

Serdar abinin de dediği gibi , incik boncuğa çok takılmayın. Kendimden biliyorum sakınan göze,çöp batıyor.

10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam 3 yıl önce şehir içinde bir göbeği dönerken , önümdeki araç yavaşlayınca ben de yavaşladım ve bir küt sesi duydum ve durdum. Arkamdaki Ford Connect tam arka plakanın alt siyah boyalı kenar çizgisine hafif temas etmişti ve o anda trafiği aksatmamak adına bir şey yok deyip arkadaşla ayrıldık. Aradan bir kaç gün geçti baktım yine bir şey yok , tam 2 ay kadar sonra baktım arka tamponun sol alt köşesine doğru bir kılcal çatlak ilerlemiş ve düşündüm o günkünden sonra bir temas yaşamamıştım. Bir ara Derya Servis Mersine gidince soruşturdum , çatlağın ilk temasta belli olmayabileceğini , sıcak , soğuk , sarsıntı ve yıkama gibi durumlarda hafif ilerleyebileceğini , bunun boya değil yüzeydeki vernikteki bir çatlama olduğunu , tamirinin mümkün olmadığını ancak komple boya gerektiğini söylediler , ben de ondan sonra ara ara baktım tek çatlama aynı duruyor ve artık kafaya da takmıyorum. Siz de eğer satın aldıktan sonra bir temas yaşamadınızsa ilk temasın artçı yürümesi olabilir tavsiyem hiç elletmeyin.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

<<bülent>> bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş