LPG KABLO

I20 Sert Debriyaj Ve Kemikli Vites Geçişi

'i20 Elite Forum - Club (GB) (2014–20XX)' forumunda Piizmir tarafından 8 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. Piizmir

Piizmir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Orhun AKDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Merhabalar,

Bir yakinimda 2015 İ20 jump var 175 binde.
    benim aracım da 2014 style 135 bin km'de. her ikisi de 1.2 LPG'li yeni kasa

Yakınımın İ20sinde debriyaj ve vites geçişleri adeta pamuk gibi, vitese dokunur dokunmaz yerine gidiyor.
    Ayrıca debriyaja bastığınızda kesintisiz bir şekilde tabana kadar iniyor. Yağ gibi akıyor diyelim.

Benim i20 de ise debriyaj sert aynı zamanda vites geçişleri kıyasen daha kemikli ve geçişler hissedilir derecede sert.
    Bazen özellikle 2. Vites ile 5. Vites geçişlerinde zorluk oluyor. (Bir tık daha fazla güç uyguluyorum vites geçişi için) geçişler arasında ses yapmıyor.

Ayrıca benim araçta debriyaja bastığımda tabana kadar inerken, tabana en yakın noktada ufak bir atlama meydana geliyor. Yani debriyaja sonuna kadar bastığınızda dibe yakınken tık diye ayağınıza tepki veriyor.

Her iki aracinda kavrama noktaları aynı. Her ikisi de aşağıda kavrıyor.
    Her iki araçta ölü devir çevirme gibi bir durum yok. Her iki aracinda debriyajinda kaçırma yok.

Yakınımın aracını test etmem üzerine clio4 aracımı satıp i20 ye geçiş yaptım ancak bu sertliğin sebebini anlayamadım.

Sanayiye gitmeden önce olası sebep ve parçalar hakkında fikirlerinize ihtiyacım var. Onlara kalsa deneme yanılma ile değişmedik parça birakmazlar.

Benzer problemi yaşayan var mı? Çözüme kavuşturan var mı?

İzmir'de i20ye aşina usta tavsiyeniz var ise lütfen belirtiniz.

Taner_G bunu beğendi.
  2. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Merhaba. Debriyaj pedali sertligi icin alt ve ust merkez havalarini aldirma oneriliyor forumda.
    Ama anlattiklariniz sanki baska balata orta vadede biticek gibi gorunuyor.

Piizmir ve ester23 bunu beğendi.
  3. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bencede baski balata gibi

Piizmir ve umutd07 bunu beğendi.
  4. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    vites geçişlerinin sertliği.. halatlardan kaynaklanır genelde.. aku ve hava filtresinin alt tarafında vites halatlarının bir buluşma noktası tabla vardır.. bu tabla bir pim ile şanzıman üstüne sabitlenmiştir.. olası sorunun kaynağını burada aramanı tavsiye ederim.. çoğu zaman bu tanlaya sıkışan birşey olduğu tespit edilir.. bazen yağ kalmış oluyor.. yada bazen pim yerinden çıkmış olabiliyor.. gevşemiş olabiliyor bunun gibi şeyler.. bu konulara odaklanmanı tavisye ederim.. sorun eğer bu tablada değilse tekrar bilgi verirsin..
    debriyaj pedalındaki o tıkırtı da pedal üst ölu noktasını ayarlayan bir civata vardır.. debriyaj pedalının en üstündedireksiyon altına iyice eğilip dikkatlice bakarsan orada göreceksin.. çoğu zaman ya civata gevşemiş oluyor.. yada civatanın başındaki sesi kesen plastik takoz kırılmış olabiliyor.. yada bir ihtimalde debriyaj pedalını şaseye sabitleyen bir saplama vardır yine pedalın en üst tarafında bazen onun pozisyonu bozulmuş olabiliyor.. aşınma yapmış olabiliyor.. bu ikisine dikkat et..
    debriyaj pedalının sert olması ise debriyaj merkezlerindeki hava dan (ki bu düşük olasılık) yada baskı balata çatalı bilyasından kaynaklanır.. bazen yuvasından çıkıyor.. yada çatalın tırnaklarından kurtulabiliyor hatta bu tırnaklardan genelde çoook kolay kurtulabiliyor.. eğer baskı balatayı değiştirmeye kalkışacak olursan yeni balata almadan önce bu çatalın bilyasına baktırmanı öneririm yinede seçin senin tabi.. hazır açılmışken değiştiririm ben onuda diyebilirsin.. resmini atıyorum aşşağıya..
    1 numara ile gösterdiğim yer debriyaj pedalındaki o tıkırtının sebep olduğu bölge burayı incele..

resim de de debriyaj çatalının ortasında bilyayı görürsün.. o bilyanın ben bir şekilde çataldan kurtulduğuna çok şahit oldum.. bu durumda pedal yorucu derecede sertleşir.. ilerlemiş safhalarda ise vites geçişleri iyice zorlaşır..

REDKID ve Piizmir bunu beğendi.
  5. Piizmir

Piizmir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Orhun AKDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Vakit ayıran herkese teşekkürler.
    Taner, bu benim için iyi bir rehber oldu.
    İzmir'de bu sorunu cozebilecegim usta tavsiyeniz var mı?

Baskı balata bence iyi durumda değiştirme yoluna gideceğimi sanmıyorum. Yalnızca ayırma çatalı için yapılacak işleme ortalama ne kadar masraf yaparim.

6. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Ayirma catali bilyasina gelmeden once diger secenekleri elden geçirmek lazım.. Catalin durumunu gormek icin sanziman acilir.. Baski balata degistirmekle farki yok kardo..

Piizmir ve onurforces bunu beğendi.
  7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    debriyaj balatası aşınıp bitene kadar işlem yaptırmak gereksiz masraf olacaktır, debriyaj pedalını yumuşak hale getirmenin yöntemi prizdirek şaftı üzerinde kayan debriyaj ayırma yataklarının greslenmesi yağlanması ile çözülüyor bu işlemi de debriyaj balatası değiştirirken yapıyorlar haliyle şanzıman iniyor, o yüzden balata bitince pedal sertleşir derler ancak bu çok doğru değil, uzun süre kullanımda oradaki yağ balata tozuyla ve başka etkilerle kuruyor bozuluyor debriyaj bitmemiş te olabilir.

onurforces ve Piizmir bunu beğendi.
  8. Selfpower

Selfpower Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    180
    Ad Soyad:
    Deniz Yüksel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Bende i20 2010 model var debriyaj pedalına ufak dokunuş yapınca tak sesi geliyor, eğer tam basacaksam herhangi bir ses yok, debriyaj pedalıda diğer araçlara göre sert geliyor bana.

9. Piizmir

Piizmir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Orhun AKDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Konu üzerinde güzel bir etkileşim oldu. Benzer sorunlari yaşayan arkadaşların uğrak yeri olacak gibi. Şanzımani indirerek elde edilecek çözümler masrafli olacak haklısınız. Bu dönemde konfordan ödün verebilirim. @Taner_G bahsettiği noktalara öncelikle bakacağım. Düşük bir ihtimal olsa da debriyajin havasını alarak sorunun çözülmesi en büyük temennim.
    @erenuzel41 bende baskı balatanin bittiğini/bitmek üzere olduğunu düşünmüyorum. Aracın performansı gayet iyi.
    İzmir için usta tavsiyesi yanıt alamadığımız bir nokta olarak kaldı. İzmirli arkadaşlar sırrınızı paylaşmaktan çekinmeyiniz :)

LPGden kaynaklı motor arıza lambasini cep telefonu üzerinden silebiliyorum. Dileyen arkadaşlara İzmir'de yardımcı olabilirim.

10. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    LPG den kaynaklı motor arıza lambası yakmasının asıl sebebini bulup düzelttirmezseniz ileride subap bozabilirsiniz, LPG ayarı ve montaj tesisatını uzman kişilerce elden geçirtmenizde ayarlatmanızda fayda var. Hyundai LPG konusunda sorunsuz da olsa yinede Hyundai de lpg ile ciddi problemler yaşayanlar var, yeni motorlarda da eskilerde de.

Debriyaj pedalının sert olması ile ilgili gideceğiniz tamirci de eğer iyi niyetli ise benzer şeyleri söyleyecektir, diyecektir ki: şanzıman inmeden çözmek zor, debriyaj bitmeden yada debriyaj iyice bozulmadan şanzıman indirmeye asla gerek yok ciddi işçilik masrafı ve uzun tamir süresi var, debriyaj hidroliği değiştirilebilir havası alınabilir ama sadece bunu yapmak çözüm olmayabilir.

kötü bir ustaya giderseniz alt merkez silindiri, üst merkez silindiri, borular, rezervuar, debriyaj pedalına kadar değiştirmeyi önerir balatayı da değiştirir baskıyı da değiştirir. en az 2000 liraya kurtulamazsınız.

11. Piizmir

Piizmir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Orhun AKDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Cihaza bağlayıp baktığımda fakir karışım hatası veriyordu. Bunun için iyi bir ayar yaptıracağım hafta ici.

Debriyaj için şu an gidebileceğim bir usta yok. Aracı tanıyan bir ustaya gitmeyi tercih edeceğim. Forumu takipteyim İzmir için usta tavsiyesi görürsem değerlendireceğim

12. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,194
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Alt merkez ust merkez havalarini aldirdiktan sonra arada fark olup olmadigiyla ilgili buraya paylasim yapar misiniz? Beni de etiketlesini iyi olur :)

Piizmir bunu beğendi.
  13. Piizmir

Piizmir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Orhun AKDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Elbette,

Yeni konu açmadan buradan sorayım istedim forumda özel servis tavsiyelerinin reklam olmaması için konu üzerinde paylaşılmadigini gördüm. Bir forum üyesine ozel mesaj atmak suretiyle iletişime geçmek istediğimde mesaj atmak için ilgili sekmeyi bulamadım. Yeni üye olduğum için bende aktif olmayan bir durum mu?

Son düzenleme: 9 Ocak 2021
  14. Piizmir

Piizmir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad Soyad:
    Orhun AKDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    @onurforces Onur bugün sanayiye uğradım iki farklı ustaya gösterdim. Her ikisi de balatanin iyi durumda olduğunu ancak baskı nedeniyle sertlik olduğunu şu aşamada değiştirmeye gerek olmadığını bittiğinde işlem yapmanın daha makul olacağını soylediler.
    İşçilik için biri 400 diğeri 500 TL fiyat verdi. Taner'in belirttiği pim ve çatal ile eren'in belirttiği prizdirek şaftinin kontrol edilmesiyle sorun çözülecek gibi bunun için de 400-500 TL işçilik ücretini gözden çıkartmak gerekecek. Ya da tamamen değişim yoluna gitmeyi düşüneceğim.
    Araç şu an 134 binde ve daha önce hiç baskı balata değişmemiş.

Bu Sayfayı Paylaş