10 Kasım LPG KABLO

I20 Mpi Kullananlar Arkadaşlar Bi Düzine Sorum Olacak?

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda Hâlife tarafından 23 Mart 2023 tarihinde açılan konu

1. Hâlife

Hâlife Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Mustafa kaynar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Merhabalar arkadaşlar.
    10 yıla yakın farklı araçlar kullandım ancak hepsi 1.3 Multijet çok hakim olduğum bir motor.

Artık yeter dedik i20 MPİ 1.2 benzinli 2016 aldım.
    Araç 26 binde kullanan arkadaş baya acami ve arabayı çoğunlukla yatırmış kullanmamış. Bende araca çok yabancıyım ve ilk defa benzinli bir araç kullanıyorum ve çok zorlanıyorum acami gibi hissediyorum kendimi.

Sorularıma gelecek olursak :

1. İ20 lerin debriyajı çok mu sert bana fazlasıyla sert geliyor yarım saatin üstünde kullanımlarda bacağı çok yoruyor. 26 binde aracın baskı balatası bitmez diye düşünüyorum. Hidrolik yağı vs değişip denicem ama fikirlerinizi merakla bekliyorum + frenlerde acayip sert basmak gerekiyor ezerek yavaşlarım ama bunda öyle bir şansım olmuyor yüklenmem gerekiyor haliylesert duruşlar yaşıyorum. Üstüne direksiyonda çok sert fiyatt City modlu direksiyonlar kullandığım için sert geliyor olabilir çok takılmıyorum not lastikler yeni.

2. Debrijay kavrama noktasını bir türlü çözemedim gaz pedalı çok hassas a bassam olmuyor çok bassam fırlıyor çok dengesiz geldi bana. Nedendir? Motor sesi yok denecek kadar az zaten duyamıyorum göstergeyle haraket ediyorum artık kas hafızası oluşana kadar mecbur ondada devir göstergesi dengesiz olduğundan yine zorluk yaşıyorum

3. Devir göstergesi hep 1 civarı hydailerde 0 a düşmiyormu bu benzinli olmasından mı kaynaklı.

Kısaca attan inip eşşeğemi bindim yada eşşeklere çok alıştım katır fazlamı geliyor çözemedim

Değerli yorumlarınızı bekliyorum Teşekkürler.

Asel Kaan Efe ve onurforces bunu beğendi.
  2. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,188
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Foruma hosgeldiniz.

Hâlife bunu beğendi.
  3. Hâlife

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Mustafa kaynar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim hocam hoşbulduk. Yıllar sonta Fiat forumlarından Hyndai forumlarına transfer olduk

4. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Aramıza hoş geldiniz , benim 10 yıl
    Önce yaşadığım şaşkınlığı yaşıyorsunuz. Ben de Opelden geçtim Hyundai i20 ye. Debriyaja alışırsan rahatlarsın. Diğer sertlik gibi hususları yaşamadım. Alıştıktan donra seversin Hyundaiyi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MAERKEK ve Hâlife bunu beğendi.
  5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

hyundai i20ler öncekilere göre, direksiyon biraz sert gelebilir. bu kısmı normal.

debriyajda arıza olabiliyor. sizin gibi düşük kmlerde olanlar bile baskı balatayı değiştirdiğinde pedalın çok yumuşadığını anlatıyor. kavrama noktası kesinlikle belirsiz olmamalı. bu anlattığınız nedenle ben debiyajı bir kontrol ettimenin iyi olacağını düşünüyorum.

frenleri kötü değildir. balata ve hidrolik değişimi iyi olabilir. accentlerin frenleri biraz zayıf ama i20de daha iyi,

Hâlife ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. borabora40

borabora40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    101
    Ad Soyad:
    bora ç.
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    merhabalar benim ilk arabam 2017 i 20 1,2 mpi manueldi.aracın debriyajı gayet yumuşaktı kavramada sorunsuz ama fazla dur kalk yapmazsanız. frenler çok iyi tutuyordu çok az basmama rağmen anında yavaşlıyordu.gaz pedalıda çok iyiydi.3 sene istanbul trafiğinde kullandım.almadan önce 2016 modele bakmıştım gaz pedalı nerdeyse kendiliğinden düşüyodu satan normal hep böyle dedi ama normal değil tabi.aracı çok hırpalanmıştı sizinde km şüpheli biraz hor ve çok kullanılmış olabilir servis bakımsız olabilir.bide 2017 de bazı revizyonlardan geçti araç bence bir yetkili servise gösterin düzeltilebilir bu sorunlar.tek kusuru vardı 1.2 lerin kronik çok dur kalk yapınca bi süre sonra arabayı kaldırırken aşırı titriyordu baskı balatayla alakalı değil değişse bile farketmiyordu yarım debriyajla kaldırmak gerekiyordu oyüzden sattım bende.sonra 1.2 ler kalktı zaten 1.4mpi var şimdi.

onurforces, MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    295
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    ilk sorunuzun yaniti i20 benzinli modellerde debriyaj seti sorunu var ve 20 bin km de degil 1000km de bile debriyaji sert kivama getirebilirsiniz yanik olabilir şemsiye egmiş olabilir debriyaj alt veya ust merkezinden olabilir. Eger kaçirma siyirma veya vites gecislerinde problem yoksa merkezlerden olabilir debriyaji normalde yumusaktir i20 nin.

i20 de otomatik kalkis oldugu icin gaz kullanmamaniz lazim debriyajdan ayaginizi cekerken kendisi gaz verir eger gaza basarsaniz akli karisiyor zaten gaz tepkimesi cok lag li bir araba silkeler kalkis yaparken, ancak cok dik yokuslarda gaz kullanmaniz lazim.

Arac isindiktan sonra 650 devire sabitlemesi lazim 1000 devirde kaliyorsa bir sorun var demektir.

Hâlife bunu beğendi.
  8. Hâlife

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Mustafa kaynar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhabalar hocam otomatik kalkıştan kastınız nedir acaba mesela yokuşta depriyaj gaz yaparken birden devir düşüyor fazla yüklenmem gerekiyor çekişte bir sorun yok aslında hızlanması vs gayet iyi ama yokuşta kalkarken çok yoruyor kavrama noktası çok hassas geriye çok kaçırıyorum nerdeyse motor stop edecek duruma geliyor onun dışında yokuşta çekiş vs gidişte hiç sıkıntı yaşamıyorum.

Bir iki yere gösterdim bişey yok devam dediler bi ustada daha önce kullanan debriyaj basılı kullanmış dedi yolda bastı kendide test etti çekişi iyi dedi kullan böyle masraf yapma dedi ama şu yokuşlarda kalkış olayı tek sıkıntım güç bela kalkıyorum yarı debriyajla üst kademelerde

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Hocam size katılıyorum , hele ilk başlarda plazadan çıkışta ben de bayağı bir kalkışlarda stop ettirdim. Anladım ki bu hyundainin kavraması ne tofaşa ne de opele , mazdaya benzemiyor. Kavrama noktasını bulana kadar geriye kaçırma olabiliyor. Ben kısa sürede alıştım
    Ama ailede kullanıcıya göre alışma zaman alıyor.

10. Hâlife

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Mustafa kaynar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhabalar hocam. Kesinlikle öyle eziyet gibi ama üstte bir arkadaşın yazdığından yola çıkarak şunu keşfettim bunun için teşekkür ederim.

Araç debriyajdan ayağı kaldırırken gaz vermek aracı sapıttırıyor kalkamıyorsun. Onun yerine fren debriyaj yaparken debriyajdan ayağını kaldırırken aracın devrinin yükselmesini beklemek gerekiyor kendi gaz veriyor kavrama noktasına geldiğinde tam o esnada gaza dokun direk sıkıntısız kalkıyor debriyaj gaz kalkmaya çalışırken kafası karışıyor otomatik gaz verme gibi bir sistemi varmış.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Kalkmaya hazırlanıp , vitesi 1 e atınca ayağını yavaşça debriyajdan kaldırmaya başlayınca otomatik arabalarda olduğu gibi yürümeye başlıyor ve gazı o aşamada verirsen sorun kalmıyor. Çalıştırırken bile fren debriyaj ve kontak , bazı şeyleri markayla yeni tanışanlar için garip gibi.

12. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    295
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Hocam hic gaz vermemeniz lazim yoksa duzgun kalkis yapmaz i20, debriyajdan ayaginizi cekerken otomatik gaz verme noktasini yakalayin sonra yavas yavas debriyajdan cekin arac stop etmez rahat sekilde kalkar. Cok dik yokuslarda araca alisana kadar gaz kullanabilirsiniz ancak alistiktan sonra gaza hic gerek yok cunku dediginiz gibi kalkista gaz verirseniz deviri dusuruyor cok gaza basmak gerekiyor yinede kalkis yaparken silkeleme yapiyor en iyisi otomatik kalkis sistemine mudahale etmeden sadece debriyajla kalkmak

Hâlife ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. Hâlife

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad Soyad:
    Mustafa kaynar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Çok güzel açıklamışsınız hocam teşekkür ederim