10 Kasım LPG KABLO

I20 Elite Aracımı Teslim Aldım, Ilk Sorularım:)

'İ20 Forum - Club' forumunda ozdemir86 tarafından 8 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. ozdemir86

ozdemir86 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    ali özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Selam arkadaşlar,

Dün akşam aracımı teslim aldım, aracı garaja koyduktan sonra tepeden tırnağa inceledim. Birkaç sorum olacak, sıfır araç almış i20 sahipleri sanırım beni cevapsız bırakmayacaktır.

1. Satıcı michelin 4 mevsim lastiklerle geldiğini söylemişti elite araçların. ancak aracın üzerinde pirelli cinturato p1 yaz lastikleri var. Lastiğin internetteki yorumlarına baktım iyi gibi duruyor. sizde hangi lastikler var acaba? Değiştirmek için telepçi olmamı önerir misiniz?

2. hediye olarak karter koruma almıştım ancak geniş plastik bir parça takmışlar, buna biraz canım sıkıldı. Sizce değiştirtmeli miyim?

3. sd kart yuvası boş (navigasyon kartından bahsetmiyorum) normal midir?

4. geri vites ve arka sis lambası tek. biri sağ tarafta biri sol tarafta. Bu bir hata mıdır?

5. arabayı stop ettikten sonra motor tarafından bir süre bip sesi geliyor mormal midir arkadaşlar.

Asel Kaan Efe ve Duygu bunu beğendi.
  2. cenker_baba

cenker_baba Guest

1- 2013 den beri pirelli cinturado p1 kullanıyorum yazları çok aşırı memnunum
    aracınız hayırlı olsun

Asel Kaan Efe ve ozdemir86 bunu beğendi.
  3. alphan59

alphan59 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    118
    Ad Soyad:
    Alphan SIYLI
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracım i20 style donanımlı alalı 1 yıl oldu. lastiklerim michelin yaz lastiği hiçbir sıfır araçta dört mevsim lastik olmaz yaz lastiğiyle verilir diye biliyorum.
    karter koruma için birşey diyemiyorum ben taktırmadım ama aracın altında zaten geniş bir plastik var takmamış olabilirler. iyice inceleyin derim.
    geri vites ve arka sis orijinal olarak tek, hatalı değil. sd kart ve stop etikten sonraki ses hakkında bilgim yok :)

Son düzenleme: 8 Ocak 2016
    ozdemir86 ve Duygu bunu beğendi.
  4. Duygu

Duygu Guest

katılıyorum aynen :) hayırlı olsun , Alphan beyin aynısını diyorum :)

ozdemir86 ve alphan59 bunu beğendi.
  5. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,958
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    İ20 sahibi değilim ama sorularınızı cevaplayayım.
    1- Bir arkadaşıma İ20 aldık üzerinde Michelin lastik var ancak bu her İ20'de aynı marka ve model olacağını göstermez. Sıfır araçlarda her üretim serisinde farklı lastik çıkabilir. Talepçi olmanız bir şey değiştirmez bu konuda Hyundai'nin kesin bir beyanı bulunmamaktadır. Zaten donanım farklılıkları olabilir diye de belirtilir genelde.
    2- Sanırım karter koruma deyince orda bir metal parça olmasını istiyorsunuz ama bu düşünce eskiden doğruydu ama günümüzde doğru olarak kabul edilmiyor. Karter korumalar plastik olur ve bir kaza anında araç içindekilerin yaralanmalarını önlemek için parçalanır gider. Metal parça ise kaza anında araç içindekilere zarar verebileceği gibi yerinden fırlayarak etraftakilere de zarar verir. Bu nedenle artık günümüzde araçlardaki karter korumaları plastikten üretiliyor.
    3- SD kart yuvası boş derken sanırım orda kart olmamasından bahsediyorsunuz. Eğer yanlış anlamadıysam hiçbir SD kart yuvasında kartı yanında vermezler. Bilgisayar, televizyon ve telefonlarımızda da durum böyledir. Sorunuzu yanlış anlamış olabilirim ama benim anladığıma göre cevabı bu :)
    4- Arka sis ve geri vites lambasının tek olması hata değildir. bazı araçlarda çift bulunabileceği gibi bazı araçlarda tek olarak yer alır. Bu tasarım ile alakalıdır.
    5- Bahsettiğiniz sesin ne olduğunu tam olarak anlayamadığım için bu sorunuzu yanıtsız bırakıyorum.

Aracınızı güzel günlerde keyifle kullanmanızı dilerim.

6. ozdemir86

ozdemir86 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    ali özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Teşekürler arkadaşlar,

Donanımhaberde bi tane cevap gelmezken burda ardı ardına sıralamışsınız cevapları. adresimiz belli oldu:)

Murat, Asel Kaan Efe ve Duygu bunu beğendi.
  7. metin6868

metin6868 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Metin İÇLİ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Öncelikle aracın hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin kardeşim. Belirli bir süre bip sesi dediğin ses geliyor, o bir sorun değil. Hatchback araçların çoğunda tek taraflı sis tek taraflı geri lambası bulunuyor o da bir hata değil. Benim arabamın kartel koruması da plastik, yeni bir çok araç plastiğe geçti şimdi. Lastik markan üretim serisine göre değişiyor benim aracımda michelin takılı aldım yani o biraz şans işi. Ama hiç bir sıfır araçta dört mevsim lastik olmaz hepsi yaz lastiği takılı verir.

ozdemir86 bunu beğendi.
  8. metin6868

metin6868 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Metin İÇLİ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Bu arada aklıma gelmişken aracını da sıfır almışsın, C sütunun oradaki siyah kısmı mutlaka folyo kaplattır. Hemen çiziliyor. Ben sıfır aldım elimi sürtsem çizilicek gibiydi hemen kaplattım.

9. cemilsonmez

cemilsonmez Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    cemil sönmez
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Sonata (1999-2005) EF
    merhaba;
    arkadaşlar sorularınıza gayet güzel cevap vermişler bende bir kaç şey söylemek isterim;
    lastik konusu aracın speğine göre değişiklik gösterebilir ama bu standarttır değişmez örn. elitte specte pirelli standarttır.
    karter koruması plastik olması sizi şaşırtmasın metali yok çünkü.
    sd kart yeri boş olur çünkü navigasyon yüklü gelir fabrikasında (mobis) de güncelleme yapılarak araca takılır hindistan malıdır teypler.
    kontak kapatınca gelen ses arac kendini korumaya alır bunun sesidir ses gelmezse servise başvurun buzzer arızası olabilir.
    geri vites park falan ülkelerin kriterlerine göre yapılır mesela ispanya geri vites lambası sağ sol olsun diyebilir kanuna göredir.
    ayrıca kokpit üzerindederi görünümlü kısıma ateşli ,delici, kesici madde yaklaştırmamanızı öneririm çok kolay deforme olur. i10 kokpiti mesela daha sağlamdır.
    iyi günlerde kullanın...

10. amarulas

amarulas Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    doğan ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Lastik olarak michellin den başka marka kullanmadım eski kasa için energy saver lastik vardı gayet memnunum ama en güzel serisi pilot serisi sport pilot 3 filan iyidir lastiğe vereceğiniz paraya acımayın çünkü bir gün kıstığınız her parayı 5 kuruşu bile canınızla ödeme şansınız var unutmayın arabanın markası ne olursa olsun lastikler herzaman iyi olmalı bugatti ferrari bile olsa yere bastığı şey 4 tane kaucuk

ozdemir86 ve Hakan G. bunu beğendi.
  11. ozdemir86

ozdemir86 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    ali özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Araclarinizi nasil yikatiyorsunuz arkadaslar? Firca vurdurmam zaten sunger herhangi bir zarar verir mi? Ayrica birkac yerde yeni nesil araclarda doga dostu boya kullanildigi ve tazyikli suyun boyaya zarar verdigi soyleniyor ne diyorsunuz?

12. ozdemir86

ozdemir86 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    ali özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hocam siz ne kadara yaptirdiniz bu uygulamayi maliyeti nedir bu isin?

Cam filmi yapan yerler yapiyordur sanirim?

13. metin6868

metin6868 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Metin İÇLİ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    20 TL ye yaptırdım. Evet cam filmi yapan yerler yapıyor :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

ozdemir86 bunu beğendi.
  14. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Fabrika gezimizde lastik için anlatilan, "fabrika arac icin belirledigi ebat, adet ve standartları belirler, bu kriterler çercevesinde alıma çıkar ve en iyi teklifi yapan markayla anlaşmaya varır yani illa michelın olsun diye bir ön şartı yoktur" demişlerdi. Ayrıca 4x4 araçlar haricinde 4 mevsim lastik ile binek araçların satışa sunulduğuna şahit olmadım.
    Artık gövde aksamları dayanıklılık değil, daha cabuk deforme ile darbeyi emerek kabine yansıtmamak üzerine kurulmuştur, bu bakımda kaza anında motor kulakları koparak motorun aşagı düşmesi böylece kabin içine ulaşmamasi hedeflenir bunun için karter koruma da plastik olmalıdır diğer bir neden ise ağırlık olabilir.
    Eğer sd kart yuvası dolu olsaydı o zaman şaşırmamız gerekirdi, tıpkı usb girişinde usb bellek olsaydi veya cd sürücüsünde bazı şarkıcıların albümc cdsi veya yazılabilir boş cd olduğunda şaşıracağımız gibi.
    Bir çok aracta arka sis ve geri vites lambaları tektir. Sis farının solda olmasinın sebebi ulkemizde trafiğin sağdan aktığı ve bu nedenle sağdan sollama yapılmasinın yasak olduğundan dolayi soldan geçen araçlar icin aracin sinırını belli etmek maksadıyla sol tarafa konulur.
    Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın.

erenuzel41, Murat ve ozdemir86 bunu beğendi.
  15. Mete_han

Mete_han Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    38
    Ad Soyad:
    Metehan E. Özbey
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Hayırlı olsun. Kimse sormamıs ayıp olmazsa hangi bayiden ve kaça aldınız birde renk farkı var mı ve otomatik mi?

16. ozdemir86

ozdemir86 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    ali özdemir
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Tesekkurler Izmir yukselis plazadan 15 ay 15000 sifir faiz kampanyasi ile 49.5 bin liraya aldim. Paspas, boya ve koltuk koruma ayrica geri gorus kamerasi hediyesi aldim. Nakit para verseydim 48e vereceklerdi ancak kredili alim oldugu icin 49.5 oldu. Arac mercan rengi. Beyaz olsa 700 lira daha ucuz olacakti. Mtvyi onlar yatiriyor sigorta ve kaskoyu ben odedim.

17. mustafa sivridemir

mustafa sivridemir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    bekir özcan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    hocam anket yapmışlar b sınıfın kralı kim diye bu sitede i20ye oy verelim fiesta biraz önde i20 hemen arkasında http://www.kiaclubtr.com/

engin38 bunu beğendi.
  18. mustafa sivridemir

mustafa sivridemir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    bekir özcan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
  19. metin6868

metin6868 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Metin İÇLİ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Şimdi oyladım ama fiesta arayı baya açmış

20. metin6868

metin6868 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    163
    Ad Soyad:
    Metin İÇLİ
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Tazyikli su candır hocam :) araba tazyikli suyu görmeyince temizlenmiyor. Aslında en iyi yıkama, aracı kendinizin yıkaması. Alıcaksınız hortumu kirini suyla gidericeksiniz, sonra kaliteli bir oto şampuanı ve süngerle yıkayacaksınız ve sonrada güzelce sileceksiniz. Hele bi de şampuan cilalıysa varya canavar gibi olur. Fırçalı yıkama arabayı çiziyor. Fırçasız yıkamadaki köpükde de bir sürü kimyasal var ve boyaya onlarında zararı oluyor düşüncesindeyim. Ama kendi yıkama olanağınız yoksa siz yine fırçasız köpükle yıkatın. En çok dikkat edeceğiniz şu petrollerdeki fırçalı otomatik yıkamalara asla girmeyin.

engin38 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş