LPG KABLO

I20 Çalışmama/geç Çalışma Problemi

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda Khan18 tarafından 18 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

1. Khan18

Khan18 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Hakan Dilbaz
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Merhabalar,

i20 2015 1.2 MPI aracıma 35bin km'de BRC marka lpg'yi Candan mühendislikte taktırdım ve şu an 76000 km.

Aracım yaklaşık 55000 km'den sonra şu arızayı vermeye başladı;

1/Bazen marş alıyor ama çalışmıyor
    2/Bazen çalışırken araç içi elektrikler gelip/gidiyor gibi olup çalışıyor veya bazende çalışmıyor

Bu sorunu genellikle şu şartlarda daha sık yaşıyorum;

1/Soğuk havalarda ilk arabayı çalıştırırken veya uzun yolda benzinlikte durup tekrar çalıştırırken,
    2/Hafif eğimli bayır yukarı arabayı stop ettikten sonra çalıştırırken,
    Bunların haricinde zaman zaman ılık havalarda ve düz yolda da çalışmama sorunuyla karşılaştım.
    Soğuk havalara göreceli olarak yaz aylarında çok nadir bu sorunla karşılaşıyordum.

Sorunun çözümü için denediklerim ;

1/Debriyaj baskı/balata ömrü dolduğu için değiştirdim.
    2/Bujilerin ömrü dolduğu için iridyum bujiler ile değiştirdim.
    3/Filtreler her 10bin kmde bir değişti.
    4/Akü kontrolü yapıldı. Sorunsuz olarak belirtildi.
    5/Araç çalışmadan önce ışıkların sönmesini bekliyorum.
    6/İmmobilizer ışığının her kontağı çevirmeden önce yandığını kontrol ediyorum.
    7/Benzini tamamen bitirip, her zaman kullandığımın harici bir istasyondan yeniden doldurdum.
    8/Aracı benzine geçirip stop ediyorum ve benzinde çalıştırmayı deniyorum.

Bazen tek seferde aracım çalışıyor, bazen 20 sefer kontağı çevirdikten sonra çalışıyor.

Aracı Sakarya'da yetkili servise götürdüm fakat orada normal tek seferde çalıştı.
    Sorunu anlatmama rağmen kendileri görmek istedikleri için aracın serviste kalmasını istediler fakat açıkçası sorunla ilgili herhangi bir yorum yapmadıkları için ilgilenmeyeceklerini ve aracımın günlerce servise boşuna bekleyeceğini düşündüm.
    Ayrıca bir sürü deneme-yanılmayla dünya kadar masraf açıldıktan sonra sorunun çözülmediği durumlarla daha önce de karşılaştığım için aracı servise bırakmadım.

Bu sorun bir senedir beni gerçekten çok yordu.
    Çözüm önerilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, LPG'yi bagajdaki deponun üzerinde bulunan vanadan komple kapatın. biraz gezin, tekrar yaparsa muhtemelen krank pozisyon sensörü. eğer yapmazsa lpg regülatöründen yada enjektörlerden manifolta ara ara gaz sızıyor.

umutd07 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş