10 Kasım LPG KABLO

Hyundai Ix35 1.6 Gdi Sıvı Lpg Sistem Enjektör Sorunu Mu?

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda pdr42 tarafından 25 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. pdr42

pdr42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    mustafa akcay
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Arkadaşlar 6 aydır aracı kullanmaktaydım. Aldığım günden beri araç soğukta uzun marş sonucu çalışıyordu. Sıvı lpg sistemini ilk defa kullandığım için birkaç foruma da bakınca lpg den diye önemsemedim. Fakat bir müddet sonra motorun da titrediğini hissettim. Daha sonra soğukken benzinde de aynı geç marş olayını gördüm. sorunun enjektör kurum vb pislik bağlanmasından olabilir düşüncesi ile würth enjektor temizleyicisi aldım. ARacı sıkıstırararak kullanmaya başladım. Enteresan bir durum oldu. Araç benzinde yememeye başladı . Lpg de ise çalışmaya devam ediyordu. bende lpg de çalıştııp benzine alıp devam ediyor eger benzinde gaz yemezse lpg ye alıp o sekilde kullanmaya ve enjökter temizlgini bu sekilde yapmaya çalıştım. Motor arıza lambası yandı ki zaten lpg den beri uzun süredir yanıyordu. Her neysefakat arac 3000 deviri gecmiyor 3000 den sonra hem gaz hem benzin de gaz yemiyor. Oturdum biraz forum araştırdım aklıma olası sorunlar ve çözümler su sekilde geldi .Teknik bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinrim
    OLASI SORUN
    1 Enjektörler tıkandı ya da işiyor
    2 motor kendini korumaya aldı
    3.

OLASI ÇÖZÜMLER

1. enjektör temizliği ( temizleyici kurumları sökemedi ikinci evre mudahale olabilir)
    2. enjektör değiişimi( 1. seçenek kar etmezse yapılacak olan işlem)
    3. servise götürüp motor arıza lambası neden yanmakta onun tespiti( emjektör arızalı der mi ya da kataliltik ile ilgili bir durummu onu da bilemedim)

KENDİ MUDAHALE EDEBİLECEĞİM ALAN
    forumda okudum kutup başını sök o şekilde bir dene denmiş bu sekilde arıza lambası sönecegğnden soz edilmekte ki sönerse ve de 3000 deviri geçerse motor korumadan kaynaklı bir durum( bu durumda motor neden kendini korumaya aldı onu arastırmak lazım

OLAY GEÇMİŞİ ANALİZİ
    Bu araç normalde geç çalışıyor ama 3000 deviri geçiyor gaz yiyordu o zamanda motor arıza lambası yanıyordu. Sadece bazen rolantide motor arıza lambası titreyerek yanıp sönüyordu ( bu bir ipucu olabilir mi)
    Sorun enjektor temizleyici kullandıktan sonraortaya çıktı. Bu durumda bağlantı kurulabilir mi

TAHMİNLER
    Aracın yakıt sisteminden kaynaklı sorun olma olasılığı yüksek ilk önce lpg sistemi diye dusunuldu ama gec mars hem lpg de hem benzinde yapıyor demekki lpg den degil.
    SİZLERİN FİKİRLERİ NEDİR ACABA

2. pdr42

pdr42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    mustafa akcay
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Evet Arkadaşlar sorunu çözmüş bulunmaktayım.Foruma yazdıktan sonra aracı servise götürmek icin çalıştırdıgımda arıza lambasının sondugunu ve 3000 deviri gectigini aynı zamanda ilk marsta aldıgını gördüm. Demekki enjektorler tıkanabiliyormus. Tespit doğru imiş. Araç 160 bin km de ben 10 bin km bindim hep lpg de bindim. benden once ne kadar lpg de binilmiş bilmiyorum ama lpg ilekullanılan gdi motorlar için yılda bir defa enjektor temizleyici atıp 100 km sıkıstıra sıkıstra gitmek mantıklı diye dusnuyorum.

Mehmet Latif ve sukru56 bunu beğendi.
  3. Buraktugra

Buraktugra Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Burak TUGRA
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Gecmis olsun. benim aracimda lpg yok fakat araci almadan once okudugum yorumlar arasinda bu tarz seylerle karsilastim. Genellikle motor korumaya aliyor denmis ve stop edip tekrar calistirinca dediginiz 3000 devri geciyor problem yok gibi devam ediyor. Ama bunun kesin bir cozum olmadigini da belirtmislerdi. Bir cok kisi lpg ile cok uyumlu oldugu bir cok kisi de lpg ile uyumsuz bir motora sahip oldugu dusuncesinde. Ben kendimi riske atmamak adina lpgsiz aldim aracimi 2 gun once.

yukarida da belirttigim gibi yaptiginiz islemin kesin bir sonuc olmadigini okumustum. Tabi ki gonul ister ki kesin bir sonuc olsun fakat ben katki maddelerine karsi biraz ters dusunen bir insanim. Yilda bir deda bile olsa araca konmamasi taraftariyim. Bence bu konuda detayli bir arastirma yapmanizi oneririm.

4. pdr42

pdr42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    mustafa akcay
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hocam yanıtınız icin tesekkürler. Ben aracı yaklasık 6 aydır kullanıyorum. Aldığımda gec calısma olayı vardı ve lpg kaynaklı diye dusnuyordum. Sonra olayın hem lpg hem benzinde olduğunu görünce lpg kaynaklı olmadıgını ve enjektorden kaynaklandıgını dusundum. Simdi bu gecici bir cozum ise arac onceki gibi davranması gerek ama arac gayet stabil calısıyor ve sorun cıkarmıyor tek marsta da alıyor. Bence gecici bir cozum degil bu. Bu sorunun bana ogrettigi lpg kullanılan aracın 5 bin km de bir benzinde bir depo bitirilmeli ve icinde katkı da olmalı dusuncesi oldu. Bence katkılar hakkında yanlıs dusunuyorsunuz. Bu arada benzinde bu arabaya binmek gercekten çok masraf tutar . Su an lpg de 30 kurus yakmakta. Bu değerlerle araba kullanmak epey keyifli. Bence sizde sıvı sistem lpg taktırın uzun kullanacaksanız eger. Sıvı lpg sistemi malum oldugu üzere pahalı

Mehmet Latif bunu beğendi.
  5. mentalist06_

mentalist06_ Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    halil yorga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Merhaba arkadaşlar 2012 model İx35 sahibiyim 2014 yılında aldığım aracımı bir süre benzinli olarak kullandım. Fakat daha sonra Mavidenizler Brc de Sıvı sisteme geçiş yaptım. Sistem bağlandıktan hemen sonra ilk marşta 15-20 sn çalışmamaya başladı ama benzinde normal çalışıyordu. Akabinde araç çalışırken stop ettirdiğimde tekrar çalıştırırken sıkıntı yok , fakat 30 dk aşan bekleme süresinde tekrar 2.hatta 3. marş yapmak zorunda kalıyorum. Yüksek basınç pompası , FSu , Beyin ve Gaz popası değiştirildi (BRC Garantiden) fakat durum düzelmedi . Sanayide herkes farklı konusuyor , elekrik enjeksiyon diyen var , kelebek ayarı diyen var , marş dinemosu diyen var. Bu arada aracım Bas Çalıştır özellikli ve Ata hyundai LPG olduğu için bakmıyor ? 1 Yıldır Çabalıyorum Sizin öneriniz nedir ?

6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,056
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

ayn mesajı çok sayıda yazmayın lütfen. herhangi bir yere yazdığınızda görülüyor.

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,056
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

lpg montajını yapan yerin bu işi çözmesi gerekirdi, ilgilenmiyorlar mı?

benim aklıma benzin çekvalfi geilyor ama bu durumda benzinde de aynı hatanın yaşanması lazım.

8. mentalist06_

mentalist06_ Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    halil yorga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)

Onlar tüm parçaları değiştirdiler fsu , beyin ,şamandıra , basınc pompa ama çözülmedi.

9. mentalist06_

mentalist06_ Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    halil yorga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)

siz kim olarak benim açtığım konuyu siliyorsunuz ?

10. cenker_baba

cenker_baba Guest

Burak&Buse ve Halil bunu beğendi.
  11. kiasportage12

kiasportage12 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kiasportage12
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Nasıl çözdünüz?

12. Mehmet Latif

Mehmet Latif Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    Mehmet latif
    Yaşadığınız Şehir:
    49-MUŞ
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    Merhaba acaba sizin sorununuz çözüldü mü benim de benzer sorunum var. Eger cozduyseniz yardımcı olur musunuz bana da?

Bu Sayfayı Paylaş