10 Kasım LPG KABLO

Hyundai I20 Troy 1.4 2011 Aracım Conta Yaktı

'Sohbet' forumunda ilksem tarafından 25 Ağustos 2022 tarihinde açılan konu

1. ilksem

ilksem Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    İlknur Semih
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    Herkese merhabalar. Aranıza yeni katıldım. Bir sorunum var. Akıl danışmak istedim.
    Beş ay önce Hyundai i20 troy 1.4 2011 bir araç aldım. İlk aracım olduğu için hakkında pek bir bilgim yok. Haftasonu İstanbul'dan Ankara'ya giderken Ankara'nın girişinde hararet yaptı ve stop etti. Tekrar çalışmayınca çekici ile bir tamirciye götürdük. Conta yakmış dediler. Motoru açmak istediler. Ama ben yine çekici ile İstanbul'a geri getirdim. Buradaki usta da aynı şeyleri söyledi. Motoru açtı ve bana bir fiyat listesi hazırladı.
    PİSTON SEGMAN 050 - 4650tl
    GOETZE

ANA YATAK STD - 440tl
    KİNG

KOL YATAK STD - 370tl
    KİNG

GRANK Mili - 3500tl
    GENMOT

SUBAP TK - 1250tl
    SUPAR

SİL.KAPAĞI KYOTA - 3850tl

YAĞ POMPA YSK TAİWAN - 2100tl

ZİNCİR SETİ - 1700tl
    KYOTA

YAĞ SOĞUTUCU - 260tl
    KYOTA

TK CONTA CONTASIZ - 695tl
    KYOTA

DEVİRDAM - 475tl
    KORE

Ustalık fiyatıyla beraber toplam 29 bin istiyor. Arabayı alırken kredi çekmiştim. Daha 5 taksit ödedim. Bu araç artık dikiş tutar mı? Yoksa bir an önce elden mi çıkarmalıyım? Anlayan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    832
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    geçmiş olsun. sizi korkutmak istemem. daha evvel babamın aracı vectra benim altımda conta yakmıştı. o an yolda kalınca ilk tamirciye gittik. rektefiye vs yapıldı. dikiş tutmadı. sonra tanıdık tamirciye tekrar yaptırdık. krank milinin değişmesi lazım dediler, gittim krank mili aldım enteresan şekilde üst kapağa girmedi. üst kapağı götürdüm tüm parçacılarda olan krank mili üst kapağa yerleşmedi. çıkma üst kapak bulduk bursadan onu aldık topladık vs ama hiç bir zaman eski performansı alamadık.
    vel hasıl kelam, başıma böyle bir olay gelse, güvenilir bir yerden çıkma sandık motor temin etmeye çalışırım. daha garanti olur gibi geliyor bana.

3. ilksem

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    İlknur Semih
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Cevapladığınız için teşekkür ederim. Aynı şeyi düşündüm aslında ama dediğim gibi ilk aracım ve pek bilgim yok. İlk deneyimimin böyle olması travma gibi oldu benim için. Galeriden almıştık ve kendileriyle iletişime geçtik. Sattığım fiyata geri alırım gibi bir cevap verdi. Açıkçası ben de elden çıkarmayı düşünüyorum. Kendim satmak istesem satabilir miyim? Daha önce conta yakmış araca karşı ön yargılar var haklı olarak. Siz ne yaptınız? Sattınız mı, kullanıyor musunuz?

Sarıaslan bunu beğendi.
  4. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,969
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    5 ay önce kaça aldınız aracı ve emsalleri şu an ne kadar ?

5. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    832
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    satalı çok oldu. Vaktinde 10.000 e almıştık, 7.000 masraf yapıp 13.000 e satmıştık. Tabi alan arkadaş bilerek aldı. Galeri sattığı fiyata geri alacaksa, bu rakamın üstüne 30-50bin TL eklediğiniz takdirde emsal bir araç alabiliyorsanız, bence galeriye geri verin. Sonuçta en kötü 30.000 TL çıkacak cebinizden bu araç için.

ilksem bunu beğendi.
  6. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Çok büyük geçmiş olsun , geçmişte aracım Toros dağlarını aşıp Niğdeye vardığımda su kaynattı , yavaş yavaş dinlenerek su koyarak Kayseriye vardım , sadece contayı değiştiler ve her şey on numara devam etti. O arabam 86’ Şahindi , günümüz modern ve elektronik aksamı bol olan arabalarda bir conta yanmasıyla böyle hasara yol açması günümüz araç teknolojilerinin bir sonucu olsa gerek. Bu haliyle aracı satmanızı önermem ve müşterisinin de bu riske girerek alacağını sanmam.
    Bence sandık motor işinizi çözer ama fiyatından haberim yok , 29 binden fazla mı bilmiyorum. Hangi yolu seçerseniz seçin bir Yetkili servisle devam etmemizi öneririm. Keşke günlük veya gün aşırı aracımızın yağına , suyuna , hidroliğine ve aküsüne bakmayı alışkanlık edinsek.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

7. Ysnd

Ysnd Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Halit demir
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Hic ugrasmayin galeriye verin gitsin misal 30 bin masraf 15 binde stresi yorgunlugu vs 40 45 bin altina vermeyi dusunebilirsijiz allah sabir versin

8. ilksem

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    İlknur Semih
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Biz yola çıkmadan önce sanayiye gidip yağına suyuna baktırdık. Hatta ustamız test sürüşü yaptı. Gönül rahatlığıyla yola çıkabilirsiniz dedi. İlk aracım gözüm gibi bakıyordum. Alalı 5 ay oldu her ay mutlaka kontrol ettirip eksiğini gidermeye çalışıyordum. Olan oldu, aldığımız firmanın bizden gizlediği bir sorun mu vardı bilemiyorum. Hayırlısı olsun artık yapacak bir şey yok galiba. Cevabınız için teşekkür ederim.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. ilksem

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    İlknur Semih
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Akşam galeri ile tekrar konuştuk. Yan çizdi maalesef. Biz 5 ay önce 135 bine almıştık. Masrafı düşer 110 bine alırım dedi. Kredisi var aracın onu kapatıyoruz ama peşinatımız yanıyor. Yaptırıp kullanmaya karar verdik. Yoksa yeni bir araç almam mümkün değil. Cevapladığınız için teşekkür ederim.

10. ilksem

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    İlknur Semih
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    5 ay önce 135 bine almıştık. Emsalleri 200 bin civarı şu an. Galerinin verdiği teklif de tamir masrafını düşüp 110 bine almak gibi.

11. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    295
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Muhtemelen hararetten dolayı parçalar kaynama yapti kullanilamaz hale geldi. Normalde conta sigortadir, kisa devre yapmis bir elektrik hatti sigorta yoksa hatti yakar contada elektrik hattina bagli sigorta gibi dusunebilirsiniz. Ama suanda gozuken durumda conta gorevini yerine getirememiş. Parcalari inceledigimde usta riske atmadan acilmisken bunlarda degissin modunda yaklasmis bu sekilde tamirde ustaligi iyiyse eger bu motor duzen tutar eski halinden daha iyi olur eger ki blokta catlak patlak yok ise. Duzen tutmayan arabalar genelde amator ustalarca yapilmis ve o degismesin bu degismesin seklinde yaklasan musterilerin yuzunden ortaya cikmistir. 29.000 tl normal bir rakam biraz pazarlık ile asagi cekebilirsiniz uzun yillar binmek istiyorsaniz nizami şekilde yapilsin ancak ben bunu saticam diyorsaniz bu kadar masrafa gerek yok bu haliyle satin. Ancak hararet yapmis motor bir cok noktadan patlak verebilir radyator, hortumlar vb gibi. Bir diger konu araba neden hararet yapti? Buda bir soru isareti ya arac bir yerden su kaciriyor ya daha once conta hasar gordu ya radyatorde sikinti var ya da fan acmadi bunada bakilmasi gerekiyor

12. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    geçmiş olsun, parça listesine bakılırsa sanırım sadece hararet yapmamış, yağ soğutucu patlatıp yatak da sarmış. ustanız iyi ise dikiş tutar. ancak bazı parçaları neden değiştiriyor öğrenmek lazım.
    siz hararetin nedenini yazmamışsınız. o yüzden çok yorumlanmıyor.

* ilk kez conta yaktıysa silindir kapağı taşalanabilir,
    * yağsız kalsa da zincire bir şey olmaz, hazır açılmışken değişsin mi istiyor ustanız?
    * yağ pompası ve devirdaim neden değişiyor?

Asel Kaan Efe ve Lions_in_A_Cage bunu beğendi.
  13. ilksem

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    İlknur Semih
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba. O kadar açıklayıcı ve güzel anlattınız ki içime su serpildi. Ben size olayı tam anlatayım.
    Kurban bayramında annemi ziyarete İstanbul'dan Edirne'ye yola çıktım. Annemin evine 15 dk mesafede hararet göstergesinde bir hareketlenme oldu, hemen kenara çekip rölanti de yarım saat bekletip su ekledim. Bir yarım saat de sonra bekledim. Sonra herşey normale dönünce yoluma devam ettim. Dönerken de aracı hiç zorlamadan 80 km ile İstanbula döndüm. Hemen bir ustaya gösterdim. Çünkü bu olaydan sonra araç geç çalışmaya başladı. Bir şeyler olduğunu anladım ama derdimi hiçbir ustaya dinletemedim. 3 ayrı ustaya gittim ısrarla araban canavar gibi bişey yok dediler. En son Ankara'ya çıkmadan bir gün önce yağını suyunu başka bir ustaya baktırdım. Hatta o usta da test sürüşü yapıp arabayı dinlemek istedi. O da aynı şeyi söyledi. Gönül rahatlığıyla çık yola kardeşim dedi. Şimdi düşünüyorum da keşke yetkili servise gitseydim. O zaman yetkili servis sadece tespit için 900 TL isteyince sonrasında fatura yüksek çıkar ödeyemem diye çekindim. Maaşlı çalışan insanım sonuçta. Başıma gelenler eksiksiz böyle işte.

14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hyundai motorları herhangi bir koşulda harareti zıplatmaz. en üst noktaya bir defa bile çıkmışsa sistemde bir sorun olduğu anlamına gelir.

conta yanınca sadece conta değişir, sizin motora komple revizyon yapmak istiyor ustanız.

maalesef sanayideki esnafın %90'ı gibi müşterinin tam anlayamayacağı her konuda 10 kat 20 kat masraf çıkartıyorlar.

ama bu konuya çözüm bulmak da kolay değil. işi gerçekten bilen birisinin parçalara bakması gerekir. siz 30 bin lira para vercekseniz bunu tamir eden usta, size bunu tane tane sebepleriyle açıklamak zorundadır. "ben ustayım ben bilirim" gibi bir tavır yaparsa hiç üşenmeden aracınızı başka bir tamirhaneye çekin.

buradan usta tavsiyesi yapmak mümkün değil. ama size iyi bir usta lazım.

15. ilksem

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    İlknur Semih
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba. Ben öncesinden başlayayım o zaman. Kusura bakmayın acemi olduğum için yeni yeni öğreniyorum.
    Bayramda İstanbul'dan Edirne'ye giderken Edirne'ye 15 dakikalık mesafede hararet göstergesinde bir hareketlenme oldu. Hemen kenara çekip rölantide yarım saat beklettim. Sonra su ekledim. Biraz daha bekleyip yoluma devam ettim. Bayramdan sonra aracı zorlamadan düşük devirle 80 km hızı geçmeden İstanbula döndüm ustama gösterdim. Bir şey yok dedi. 3 ayrı ustaya gösterdim hiçbiri anlamadı. İçim rahat değildi çünkü araç her ilk çalışmada geç çalışıyordu. Ankara'ya gitmeden bir gün önce başka bir ustaya daha gösterdim. Yağına suyuna baktı test sürüşü yapıp aracı dinledi. Araban canavar gibi gönül rahatlığıyla çık yola dedi. Ama Ankara girişinde araç hararet yaptı. Ha bir de gidene kadar 3 kere su ekledik arabaya çünkü su eksilttiğini fark ettik. Araba stop etti ve bir daha çalışmadı. Şu an tamiri i yapan usta radyatör borusunun parçalanmış ve motorun susuz kaldığı için conta yaktığını ve değişecek olan bu parçaların da zarar gördüğünü söyledi.

16. ilksem

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    İlknur Semih
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kesinlikle aynı fikirdeyim. İnanın aracı alalı 5 ay oldu 5 aydır bu aracın dilinden anlayacak usta arıyorum. Ama bulamadım, başıma bu geldi. Herkes bir tutturmuş "kore malı onun dilinden herkes anlamaz". Ben de onu diyorum anlayan biri yok mu? Bu kadar kullanıcısı var bu markanın, onlar nereye gidiyor?

17. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,969
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Kore ve japon arabalarından anlamayan da bu işi bıraksın en sorunsuz arabalar bunlar... Bence bir kac farklı yere daha gosterin conta yakmasından ziyade ne var ne yok değişmek istiyor gibi geldi bana ustanız

18. ilksem

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    İlknur Semih
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kesinlikle aynı fikirdeyim. Ben arabamı çok seviyorum. Severek kullanıyorum. Hyundai markasını sevdiğim için yükseltirken bile bir üst model şeklinde düşündüm hep. Ama gerçekten gördüm ki hyundai ustası bulmak zor.

19. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bu arabanın ustası yok diyenler işi bilmiyor. nedenini şöyle anlatayım, neredeyse bütün japon markaları(toyota, honda, mitsubishi, mazda, daihatsu) ve kore markaları(kia ve hyundai) motor mekanik yapısı birbirine çok benzer. motor kaputunu açın, çoğu parçanın birbirine benzediğini görürsünüz.

bu araçlardan hiç anlamayan usta olabilir, mesela hyundaiden anlamayan usta toyotayı da bilmez, ama istanbul gibi bir yerde ustası en kolay bulunacak markalardan biridir.

siz kasaplara denk geliyorsunuz büyük ihtimalle.

20. ilksem

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    İlknur Semih
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Şans mı desem bilemedim ki :) Böyle zamanlarda insan çevresinden tavsiye almak istiyor ama çevresi olmayan insanlar (benim gibi) çaresizce arayış içinde. Buraya yazmamı da mahallede bir abim tavsiye etti. Keşke daha önceden haberdar olsaydım. Herşeye rağmen diyorum ki "evet canım yandı ama sağlam bir tecrübe kazandım bu süreçte". Bu konularda acemi biri için bu da iyi bir kazanım değil mi?

Bu Sayfayı Paylaş