LPG KABLO

Hyundai I20 Sola Çekme Sorunu

'i20 Forum - Club (PB/PBT) (2008–2014)' forumunda adems tarafından 1 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. adems

adems Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Merhabalar,

2012 model i20 var. araç sola çekiyordu ve 110kmden sonra aşırı bir titreşim vardı. 140 km ile giderken sert fren yapınca da disklerde aşırı bir titreşim vardı.

disk ve balatalar değişti. salıncaklar değişti. direksiyondaki titreşim son buldu. 140-160 kaçla gidersem gideyim frene bastığımda olması gerektiği gibi yavaşlıyor. bunlar çözüldü.

fakat araç hala daha sola çekmeye devam ediyordu. üzerindek lastikler ile 60 bın km civarı yol yapıldı ve lastıklerı değiştirdim. hankook ventus prime k125 lastik aldım. (kuru ve ıslak hava fren testinden en yüksek puanı alan lastiktir kendileri.)

lastikleri değiştikten sonra, jant söküldüğü yere mi takıldı sol sağ yermi değiştirdi göremedim, fakat şimdide aracım sağa doğru çekmeye başladı.

sorun şu. rot ayarı için 3.defa gitsem, yine sorun yok deyecekler ve araç sağa çekmeye devam edecek. çözemedim bu sağa sola çekme konusunu, iyice sinirimi bozmaya başladı ve çok severek aldığım aracımdan iyice soğumaya başladım.

sizce sorun nedir, arabanın neresine baktırayım? değerli yorumlarınızı bekliyorum.

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    araçta kaza var mı?

salıncaklar değişince orjinal mi takıldı?

adems bunu beğendi.
  3. adems

adems Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aracta cok ufak bir kaza var. Arka plastik tampon degisti sadece.
    Kazadan once de ayniydi.
    Salincaklar degismeden once de ayniydi.
    Yani ne yapildiysa bir ilerleme kaydedemedim.

Jantlarin biri yamuk diycem. 160 filan bastim sifir titresim var. Ne oldugunu anlayamadim.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Porya da bir eğiklik olabilir mi?

MAERKEK ve adems bunu beğendi.
  5. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Her yere bakılıp bir sonuç alinamazsa aksa da bakmakta fayda var. Aksında çekme yaptığını biliyorum

Asel Kaan Efe, adems ve ai_torcuk bunu beğendi.
  6. D@rk34

D@rk34 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,254
    Ad Soyad:
    Tansu Tansu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Bende onu söyleyecektim okurken ama lastik değiştirince çekme yönü değişmiş sizin yerinizde olsam sağdaki lastikle stepneyi değiştirir biraz denerdim balans yapabilir ama çekme yapmaz belki direksiyonu bırakınca direksiyon sağa dönüyorsa o tarafta kasılma vardır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7. cenker_baba

cenker_baba Guest

aracı birine emanet vs verdiniz mi kaldırıma vs tıklamış olabilir mi lastiği

adems bunu beğendi.
  8. adems

adems Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Porya egik olsa rot ayarina bakarken cikmazmıydı hocam

9. adems

adems Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam, vitesi tam devir almadan atinca debriyajdan ayagimi cekerken dınk diye bi ses geliyor bazen. Akslarda da bir bosluk olabilir yada baska bir sorun. Haklısınız.

MAERKEK bunu beğendi.
  10. adems

adems Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam bunlarin stepne kucuk. El arabasi lastigi gibi. Ama arka tekerin biriyle degistirip deniycem bir sure. Bakalim ne olacak.

11. adems

adems Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam bu sorun aracı aldigimdan beri var. Ilk zamanlar cok onemsemedim ama zaman gectikce sorun olmaya basladi. Araci benim disimda 1 kisi kullanir. O da yilda 1 2 kez kullanir. Duzgun kullandigina eminim.

Ben arabamla 10 cm kaldirima bile cikmiyorum. O derece hassas davranıyorum aracıma.

cenker_baba bunu beğendi.
  12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    bu arabada mekanik hiçbir problem yok gibi

ya hissedemediğiniz göremediğiniz kötü bir yolda test ediyorsunuz ve çekme yaşıyorsunuz yada lastikleriniz kötü kalite hatalı üretim lastikler.

yönsüz yazlık sert hamur bir lastik tercih etseydiniz sonuç farklı olabilirdi.

lastikleriniz yönlü lastik ise sağa sola çekmeyi hiçbir zaman sıfırlayamazsınız.

lastikler yönlü lastik değil ise ön lastiklerden birisini janttan ayırıp çevirip ters taktırıp birde o şekilde deneyebilirsiniz. Üretilen lastiklerde radyal teller ve kord bezi her durumda lastik içerisinde aynı pozisyonda olmuyor.

çekme yapan tarafın lastiğine 3 psi fazla hava basıp test etmenizi de öneririm. sağa çekiyorsa sağ ön lastiğe sola çekiyorsa sol ön lastiğe fazla hava basmak yuvarlanma direncini azaltır lastiğin geri kalmasını önler geri kalan lastiğin arabayı kendi tarafına döndürmesine mani olur.

eğer yine düzelmez ise toe ayarını toe in 0.05 ila 0.1 derece içe dönük şekilde ayarlatın stabilite artacaktır ama direksiyon tepkisi kötüleşirse toe out şeklinde 0.1 derece dışa dönük ayarlatıp deneyin. Rot ayarı yapan yerde bunu yapmayı reddederse orayı tercih etmeyin

Şu anda ön düzen ayarlarınızı bilmediğim için bu kadar şey önerebilirim

benim bildiğim önden çekişli arabaların hepsi 1. 2. viteste gaza komple tam gaz abanınca illa ki sağa yada sola çeker, ön düzen ayarı yapanlar arabaları test ederken genellikle gaza az basarlar frene hafif dokunurlar eğer sağa sola kaçmıyorsa bir sorun yok derler.

umutd07, adems ve eko26 bunu beğendi.
  13. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Daha önce forumda bir araçta olmuştu diye aklımda kalmış. 3 kez rot ayarına gidilmiş en son porya da çıkmıştı diye hatırlıyorum. Bazen rotçularda gözden kaçırabiliyor.

Akslardaki boşluk varsa 70-80 km gibi sabit hızla giderken ayağınızı gazdan çekince boşluğu hissedersiniz zaten.

umutd07, adems ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. Aykut1221

Aykut1221 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad Soyad:
    Aykut Küçük
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Merhaba,

Öncelikle konuyla alakalı bilgi sahibi olmadığımı senelerdir genelde forumda okuyuculuk yaptığımı belirterek :) benzer bir problem yaşadığım için başımdan geçen olayı anlatarak fikir vermek istedim.

2011 Accent Era aracımızda aynı problemi yaşadığımız dönemlerde Yetkili Servisler dahil hiç kimse aracımızın sağa çekme problemini çözemiyordu. Hatta başlarından atmak için yapılan onlarca rot ayarından sonra direksiyonda deneme talebim üzerine çıktığımız yola dahi suç atmışlardı. '' Bu yol eğimli, bu yolda test yapılmaz, bu çekmeyi her araç yapar '' tarzı saçma sapan cümleler kurdukları bile olmuştu.

Problemin kısa süre önce bakım sebebiyle değiştirdiğimiz amörtisör başlarından kaynaklandığını öğrendik. Ön 2 amörtisörün değişimi sonucu Amörtisör başlarından 1 tanesinin yanlış yöne doğru takılmasından kaynaklı araç rot ayarı tutmadığından çekme yapıyordu. Belki sizinde bakım sebebiyle yaptırdığınız işlemlerden sonra böyle bir problem oluşmuş olabilir, herkese iyi forumlar.

onrgly88 ve adems bunu beğendi.
  15. adems

adems Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yorumunuz ve verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.

16. adems

adems Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Verdiginiz fikirler icin tesekkur ederim.

17. kaansecluk.tr

kaansecluk.tr Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    kaan selçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Merhaba,

2014 1.4 dizel sense arabamı yeni almıştım. Yaklaşık 6 ay oldu tertemiz bakımlı araç. Araç 40k da.
    Aldığımda belli bir sola çekme vardı. 140'ta titreme yapıyordu. Bir süre bindim. Daha sonra rot'a götürdüm rot yapıldı. Rot bitince biraz gezdim yine aynı çekme vardı. Tekrar geri gittim abimiz ön iki lastiği birbiriyle değiştirdi jantıyla beraber. Ve araba sağa çekti. Bak dedi bunu değiştirince çekme yönü değişiyorsa ya lastikten ya janttan dedi.

Aracın üzerinde hala fabrika çıkışı olan lastikler vardı yaz sonu değiştirecektim araştırmamı yapmıştım. İzmir'deyim ve yumuşak hamurlu yaz lastiği alacaktım. Dedim ki abi sende Continental185/65 R15 88T ContiEcoContact 5 Oto Lastik varsa değiştirelim. Tamam dedi değiştirdi. O sırada ön jantın biri iç çemberden yamulmuş. Dedi bunu da tornaya sokalım soktuk. Hatta abi hepsini sok dedim hafif yamukluklar vardı. Hepsini tornadan geçirdik üstüne bu lastikleri taktık. Ve evet herşey düzeldi. Direksiyon artık düz duruyor, araba bir tarafa çekmiyor, 140'ta titremiyor, tümseklerde çukurlarda konfor hat safhada.

Eğer sizin de lastiklerin yerlerini değiştirince çekme yönü değişiyorsa boşuna araç içi aksamlarla uğraşmayın. Belli ki lastik ya da jantta.

umutd07 ve adems bunu beğendi.
  18. adems

adems Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Adem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aracin rot ve balans ayarina tekrar baktirdim. Sorun yok dediler.

Tum lastiklerin havalarini tam esit yaptim ve yolda test ettim. Suan bir sorun yok gibi. Saga sola cekmiyor. Sonunda duzeldi :)

19. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bu çekme işinden Continental lastiklerden çok çektim. Belki 10 belki 15 defa rot ayarına girdim. Sonunda işin ehli eskilerin rot balan işi yapan bir abim 2 saat sonunda işimi çözdü. 4 sene o çeken lastiğe hiç ellemedim, en sonunda kurtuldum.

adems bunu beğendi.
  20. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    benimde lastik yarıldıktan sonra alıp taktığım ve 7000km de tek lastik değiştirmekten birşey olmaz dedikleri yeni lastik yüzünden 80-100km hızdan sonra gaza basınca sağa çekiyordu geçen hafta ön arka çapraz yaptırdım yeni diş derinliği fazla olan lastik önden arkaya gitti:) çekme probleminden kurtuldum.

adems bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş