LPG KABLO

Hyundai I20 1.0 T-gdi Ilk Marş Sorunu

'İ20 Forum - Club' forumunda Frknn tarafından 7 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. Frknn

Frknn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Furkan TÜRKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    aracımı 2 ay önce 2. el olarak bir yakınımdan aldım. araçta son zamanlarda horultulu çalışma mevcut dizel gibi ve sus sesi gibi bir hışırtı mevcut ve 2. viteste bir vuruntu mevcut 1. viteste titreme mevcut vitesteki sorunları anlıyorum fakat son zamanlardaki şu motordaki sesleri anlayamiyorum araç 13 bin kmde daha servis bakımı gelmedi.

2. Samet_ak

Samet_ak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    339
    Ad Soyad:
    Samet akyel
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    VW
    Aracınız hayırlı olsun, bu sorunların birçok sebebi olabilir. Bence direkt yetkili servise gidin. Bazı sorunlar düzeltilmezse daha büyük arızalara sebep olabiliyor.

Frknn bunu beğendi.
  3. cenker_baba

cenker_baba Guest

aracınız garantili nasılsa gidin bırakın servise çözsünler

Frknn bunu beğendi.
  4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    GDI motorlar direkt enjeksiyondur bunlarda dizel motor gibi biraz enjektör gürültüsü olur ama kafa ütüleyecek kadar olmaz kaputu açınca yada rüzgarsız havada gürültüsüz ortamda duyulur seyir halinde iken ses duyulmaz. Bu enjektörlerde şak şak şeklinde şaklama sesi oluyor özellikle motor sıcakken yapabilir, gaz verirken gazı kestiğinizde bu şaklama sesleri değişir devir yavaş düşsün diye gazı kestiğinizde kendi kendine hafif yakıt püskürtür bu sesler tuhaftır ama seslerin çoğu normaldir.

Arabanızda turbo var direkt enjeksiyon var yani GDI var ve çift kavrama şanzıman var ufak tefek şakırtılar olur:)

Siz yinede servise danışın.

5. muhendus

muhendus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,191
    Ad Soyad:
    Safak Y.
    Yaşadığınız Şehir:
    ALMANYA
    Araç Modeli:
    VW
    Merhaba, viteslerle ilgili bir şey diyemeyeceğim ama ben aynı motorlu Kona yı kullandım. 1.0L 3 silindirli bir motor olduğundan ilk çalışmada dizel gibi ses veriyordu ama yol alırken gazladıkça verdiği metalik tınılı ses çok hoştu.

3 silindirli motorlar biraz daha titreşimli ve seslidir.

6. Frknn

Frknn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Furkan TÜRKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    evet doğru dediğiniz gibi fakat şırıltılı bir çalışması var ilk aldıgımda bu sesler yoktu diye hatırlıyorum hatta 4 gün once bir arkadasıma verdim aracı oda aynı sekilde tuhaf bir çalışmas sesi var normalmi dedi şırıltılı bir çalışması var dedi 3 silindirli oldugu için olabilir dedim ama ondan oldugunu sanmıyorum artık :) servise götüreceğim peki vites geçişlerinde destek alabilirmiyim?

7. Frknn

Frknn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Furkan TÜRKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    kesinlikle katılıyorum gaza yuklendikce verdiği ses cezbediyor insanı daha sportif bir ses geliyor geldikçede basıyorsun fakat bu seferde aracın hasatı cıkıyor :) tırsıyorum acıkcası turbo ılerleyen zamanlarda basıma ıs cıkartır dıye şanzumandan falan korkuyorum yani

8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    2019 crdi dct tucson u geçen hafta servisten çağırdılar, Dct şanzıman yazılım güncellemesi yapıldı, vites geçişleri biraz değişmiş ben henüz kullanmadım babamın arabası

Demek istediğim Dct konusunda yardımcı olurlar olacaklardır. Yeterki iyi bir yetkili servise gidin.

Benim kullandığım arabam da direkt enjeksiyon turbo benzinli bir motora sahip ama hyundai değil honda, ancak bu şırıltı ilk çalışmada soğukken oluyor sonra düzeliyor, ve motor iyice ısınınca enjektör tıkırtısı benim arabanın motorunda da fazlaca duyuluyor kaputu açmadan duymak zordur. Port enjeksiyonlu atmosferik motor gibi değil bu motorlar o yüzden değişik gürültüleri oluyor zaman zaman bence.

Tahminimce i20 nin T-GDI motorunda bir sıkıntı yoktur ancak şanzıman konusunda servisten destek almanız gerekiyor. İkinci vites silkelemesi kavrama değişimine kadar gidebilir. Yazılım güncellemesi ile kurtarabilir de.

9. Frknn

Frknn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad Soyad:
    Furkan TÜRKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    çok teşekkür ederim adapazarı hyundai servisinin bu konuda yeterliliği nedir bilmem ama götüreceğim artık memnun kalmazssam kocaelideki servise götürürüm artık.

10. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    3 silindir benzinli 0.9t cliolarda öyle soğukta baya sesli.

1.1crdi den okadar ses gelmiyordu.

11. orhaner1717

orhaner1717 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.0 TGDI (2014-202x)
    Bende de aynı sorun var. 2021 i20 1.0 tgdi. 2bin km de. Marş a basınca çılgın ses çıkıyor bazen. Bazen hiç ses yok. Başka yerlerde tam marsa basın uzun basın filan falan demişler. Bu çözüm müdür? Ya da bu durum problem mıdır?

SM-A705FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş