10 Kasım LPG KABLO

Hyundai Getz kırmızı led aydınlatma

'Kendin Yap - Do It Yourself (DIY) Uygulamaları' forumunda mursel_balci tarafından 12 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
  1. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    DIY Sahibi: mursel_balci

Konu Linki : hugo getz kırmızı led ışıkları

Merhaba arkadaşlar forumdan hünkar (hugogetz) arkadaşımızın arabasında bir kaç yerin aydınlatmasını değiştirdim.
    kendisi torpido ve ayak aydınlatması yapmıştı kırmızı renk. teypte kırmızı renkti. ben de yol bilgisayarı saat ve ön kapı cam açma düğmelerinin aydınlatmalarını
    kırmızıya çevirdim. bu arada yeni bir şeyler de öğrendim. bunlardan en önemlisi mavi ve yeşil smd ledlerin kenarlarında bir üçgen kesik vardır. burası eksi kutbudur.
    kırmızı ledlerde bu tam tersi yani artı kutbu. haliyle yol bilgisayarı ve saat aydınlatması ilk yaptığımda çalışmadı. daha sonra ledleri ters çevirip takınca çalıştı:)
    birde şöför tarında sadece bir tane ışık vardı. ben dört buton için ışık koydum. herşeyi hazır ledlerin gireceği yere kadar. sadece 1 tane direnç ve 3 tane led eksikti.
    burada orjinalinde 1 kohm direnç kullanmışlardı. ben de orjinaline uygun olarak 1 kohm direnç kullandım.
    resimlerde detayları görebilirsiniz.

şöför tarafı düğmelerin içi arka kısmı
    bu da ön kısmı gördüğünüz üzere 1 tane yeşil led var.
    bunlarda ledlerin yerleşeceği ayaklar. tam ortada gördüğünüz yer ise direncin yerleştirileceği yer.
    1 kohm direnç takıyoruz.
    direncin ayaklarını geçirdikten sonra arka kısımdan lehimliyoruz.
    ledlerimizi orjinaline uygun olacak şekilde bacaklarını büküyoruz.
    evet ilk ledimizi taktık. :)
    burada da tüm ledlerin takılmış hali. bu arada unutmadan ledlerin kafalarını eye ile düzleştirip biraz büktüm. yoksa aşırı aydınlatıyor.
    bu da saatin içi. ilk kez saatte smd led görüyorum. normalde diğer yaptığım saatlerde sinanın getzide dahil bu smd ledlerin çok küçüklerinden yer alıyordu. bu bakımdan işimiz aslında kolay ve orjinale uygun oldu.
    bunlar da takacağımız smd ledler.
    eski smd ledleri lehim makinası ile söküyoruz. yenilerini lehimliyoruz. artı eksi kısmına kırmızı ledlerde dikkat.
    bu da göstergenin iç kısmı
    gördüğünüz üzere yol bilgisayarı 3 adet smd led aydınlatıyor.
    bu gördüğünüz ise ışıkların önünde duran plastik parça.
    bu parçanın üzerindeki sarı boyayı selülözik tinerle çıkartıyoruz.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Ağustos 2014
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.

Bu Sayfayı Paylaş