LPG KABLO

Hyundai Getz 1.5 Crdi Baskı-balata Değişimi Hk.

'Getz Forum - Club' forumunda srhthn tarafından 18 Ocak 2023 tarihinde açılan konu

1. srhthn

srhthn Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Serhat Han
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Herkese Merhabalar,

Bahsedeceğim şeylerle alakalı forumda daha önceden açılan bir çok konu var, okudum fakat tam olarak tatmin olmadım.

2009 1.5 CRDI aracım var, yaklaşık 93 bin kilometrede. Araç 1. - 2. viteslerde yoğun şekilde silkeleme yapıyor , eskisi kadar atik değil ve yakıt tüketimi de fazla geliyor. Bununla ilgili ben de bir konu açmıştım forumda. Daha önce debriyaj müşürünü orijinaliyle değiştirttim, şanzıman alt takozunu değiştirttim ve gerekli kontrolleri yaptırdım fakat düzelmedi.

Baskı balata değiştirmeyi düşünüyorum. Valeo alacağım fakat parçacılara sorduğumda bir yeşil kutu bir de mavi kutu olduğunu söylüyorlar; yeşil kutular 2300-2500 arasında mavi kutular ise 1700-1800 bandında. Farkını sorduğumda kimse net yanıt veremiyor, yeşil kutuyu Valeo Türkiye dağıtıyor, Kore'den gelir dediler. Mavi kutu ise Fransa'dan gelir ithalatçı dağıtır dediler. Kimi parçacı yeşil kutunun daha kaliteli olduğunu söylüyor, kimisi de yok abi ikisi de aynı mal kaç yıldır veriyoruz şikayet duymadık o yüzden ucuzunu al diyor. Daha önceden bunu tecrübe edenler oldu mu? Gerçekten bir fark var mıdır?

Bir de kitapçıkta şanzıman yağının 75W/85 GL4 olduğu yazıyor, 75W/80 veya 75W/90 kullanılmasında bir sakınca var mıdır? Daha önce değişen oldu mu?

Son olarak İstanbul içi, öncelik Anadolu yakası olmak üzerek özel servis tavsiyeleriniz varsa mesajlarınızı bekliyorum.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hyundainin kitapçığında önerilen şanzıman yağının numarasını yağcıya sorduğumuzda yok diyorlar. Benim 2013 i20 min kitapçığında yanılmıyorsam 75w85 diyordu , aks değişimi sırasında değişelim dedim , üç yağcı gezdik bulamayınca 75w90 koyduk , ustalar fark etmez diyorlar ,5 yıldır sorun yok vites pamuk gibi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

srhthn bunu beğendi.
  3. srhthn

srhthn Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Serhat Han
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Şanzıman yağı konusunda çok bir bilgi yok maalesef, herkes tutturmuş o ömürlük diye, bir çoğu değiştirme yada eskisini kullan demiş, ömürlük diye bir şey olduğunu düşünmüyorum kaldı ki benim araçta daha önce değişmediğini varsaysam, 14 sene olmuş artık.
    İnternette 75w/85 var bazı satıcılarda fakat yedek parçacılarda çok zannetmiyorum bulabileceğimi, baskı-balatayla birlikte alayım diyordum parçacıdan. Ondan dolayı, eğer kitapçıkta yazan yoksa ben de 75w/90 veya 75w/80 alabilirim

4. İsmail34

İsmail34 Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    İsmail esen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    Kararınızı etkilemek istemem seco marka baskı balata taktırdım i20 aracıma kore üretimidir daha uygun fiyatlı diye biliyorum kore üretimi olması da ayrı bir avantaj araştırın isterseniz

5. mkozan

mkozan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Mustafa Kozan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kore mavi kutu. Orjinal üzerinde takılı olan bu üründür. Ama farke ettiyseniz diğer araçlara göre debriyaj serttir. Yeşil olan daha yumuşak demişti parçacı. Cogu kişi de yeşil tercih ediyor diye ben de yeşili tercih ettim. 3 yıldır gayet memnunum. Dizel araç için valeo baskı balata kiti kodu 826785 dir. Sadece baskıyı almak istiyorsanız Baskı kodu 802697, Rulmanı almak istiyorsanız rulmanın valeo parça kodu 804231 dir. Şanzıman yağını bende deli gibi aramıştım. Kitapçığındaki 75/85 bulmak cok zor. Belki de artik ulkemize gelmiyor olabilir. Istanbul da pendik oto sanayide bulmuştum. Yağın üzerinde Hyundai yaziyordu.

Bu Sayfayı Paylaş