LPG KABLO

Hyundai Getz 1.4 Doch Motor Otomatik Şanzıman Arızası

'Tanışma' forumunda mkeskin89 tarafından 5 Haziran 2021 tarihinde açılan konu

1. mkeskin89

mkeskin89 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mustafa Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    2008 model getz otomatik aracım var. Aracımda genellikle motor soğuk iken arada sırada vites attığımda 5 sn kadar gecikiyor kavrama daha sonra sert bir şekilde vitese geçiyor. Şanzıman yağını ve filtresini değiştirdim forumda okuduğum konulardan sonra bir müddet bu sorunu yaşamadım ancak tekrar yaşamaya başladım sorunun ne olduğuyla ilgili bilgisi olan daha önce böyle bir sorunla karşılaşan tecrübe edinmiş kişilerden bilgi bekliyorum.

accent8001 bunu beğendi.
  2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Şanzıman takozuna bir baktırın. Araç km si nedir

3. mkeskin89

mkeskin89 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mustafa Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    155000 km

4. 1STanbuL_58

1STanbuL_58 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Fikret Koca
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Hafif yokuşta aracınızı bi deneyin eğer geri kaçırıyorsa araç Tork konventörü sanayi diliyle Türbin arızası vardır yani otomatik viteslerde baskı balata olmadığı için o görevi gören parça tabi eğer ki aracınızda yokuş performansında bi düşüş varsada arızanın bundan kaynaklandığını düşünüyorum onun dışında bu belirtiler yoksa ki selenoid arızası vardır yağı felan değiştiğinizi söylemişsiniz güvendiğiniz bi şanzımancı da makineye bağlatıp baktırın bence arızalı parçayı tespit için şanzıman kulakları bile yapabiliyor bu durumu güvenilir bi usta bulmanızı tavsiye ediyorum bazen basit bi arızada bile bi dünya masraf çıkarabiliyorlar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, geç tepkinin nedeni selenoid olabilir, vuruntu ise şanzıman takozu/kulağı.

alakası yok, otomatik kar modu (bazı modellerde eğim modu) olmayan her otomatik şanzıman geri kaydırır.

6. 1STanbuL_58

1STanbuL_58 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Fikret Koca
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Ben onu mu dedim arkadasım kavrama anlamında kaydırmayı diyorum araç sürücüsü bunu anlar zaten senin dediğin olay bambaşka olay benim dediğim olay başka olay

7. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz

"Hafif yokuşta aracınızı bi deneyin eğer geri kaçırıyorsa araç Tork konventörü sanayi diliyle Türbin arızası vardır"

böyle bir şey yok...

8. 1STanbuL_58

1STanbuL_58 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Fikret Koca
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Bunu ben sana anlatamam şimdi hafif yokus derken aracın tamamen kaçırdığı dik yokuş demiyorum arkadasım ince bi yokusta arac kavrama yapmıyor geri kaçırıyor kavrama yapmıyor istersen ara bu dediğimi şanzımancıya sor var mı yok mu bu olay ?

9. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    tork konvektörü arızası olsa a/b pulse farklarından zaten uyarı verebilen bir şanzıman f4a serisi. "ben sana anlatamam" ve "şanzımancıya sor" kısmına yorum yapmıyorum ama bu şekilde devam etmemenizi öneriyorum.

10. 1STanbuL_58

1STanbuL_58 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Fikret Koca
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Hayır başıma gelen bi olay ısrarla öyle olmaz demenizi anlamadım ben zaten orada olayı arkadaş iyice anlasın diye detaylı anlattım selenoid ve şanzıman kulağınıda söyledim dediğim kaydırma olayı bambaşka kavrama ile alakalı olan durum mevzu zaten kaydırıyorsa arızasını söylüyorum kaydırmaz diyorsunuz bende ihtimali söylüyorum en basitinden girip bi internete tork konventörü arıza belirtileri yazsanız benim demek istediğimi anlarsınız ama neyse siz en iyisini bilensiniz sonucta eyvallah

11. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    getz her yerde kaydıran bir araç, İHTİMAL dediğin şey getz gibi özellikle rölantisi güçsüz motorlu araçlarda geçerli değil. bu mantıkla sağlam türbinli getz kalmaz piyasada.

sainz ve erenuzel41 bunu beğendi.
  12. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Katılıyorum.
    Yokuş yukarı durunca, yokuş fazla dik değilse tutabiliyor; aynı konumda arkada üç kişi oturuyorsa gene tutamıyor.
    Ancak geri geri en ufak bir rampayı çıkarken kesinlikle tutamıyor.

13. 1STanbuL_58

1STanbuL_58 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Fikret Koca
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Mevzu aracın kaydırması değil benim anlatmak istediğim olay o değil zaten tork konventörü arızasını anlaması için çok hafif bi düz olmayan bir yer bile yeterli orada baskı balata sıyırır gibi kaçırıyor vites öyle bişey varsa demek istedim aracın geri bırakması ile konventörün sıyırmasını her sürücü rahatlıkla anlayabilir ben onu anlatmak istedim basitinden ihtimalleri söyledim yardımcı olmak istedim ama öyle bişey olmaz diye ısrar edenler var

14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    konuyu yazan kişinin bahsettiği belirtilerle kesinlikle tork konvertörü arızasından bahsedilemez. bu nedenle sizin bu konuya yazdığınız ilk mesaj konuyla tamamen alakasız kalıyor.

tork konvertörü arızasında 5 saniye gecikme yapıp sonra mı kavrar? eğer bu konuyu bilmiyorsanız, ki bilmediğiniz ortada, saçma sapan şeyler yazmayın.

15. 1STanbuL_58

1STanbuL_58 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Fikret Koca
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Keşke sorunun cevabınıda yazsaydınız ustam engin bilginizle. Ben orda sorun kesinlikle tork konventörü demedim sadece emin olması için yapması gerekeni söyledim ve ekledim eğer ondansa şu şu belirtilerde olur diye sizde tekrar okuyun anlarsınız. Amacım yardımcı olmak ama maşallah linç edilmediğimiz kaldı. Şanzıman kulağından selenoide kadar yazdım onlar da mı yapmaz sayın ustam gecikmeyi bence önce tamamını okuyup öyle cavap yazarsanız daha rahat anlaşılır anlatılmak istenen

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    mesajlarınızın tamamını cevap yazmadan önce okudum, sanki siz doğru yazıyorsunuz da başkaları okuduğunu anlamıyormuş gibi yazmaktan vazgeçin.

17. 1STanbuL_58

1STanbuL_58 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Fikret Koca
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 (2007-2012) FD
    Ben doğru yazıyorum demedim yanlış bir yönlendirmede yapmadım şunu yapın emin olun arıza oradan değilse motor kulağı ve selenoid için makineye bağlatın dedim bunda yanlış bir cümle var mı ? Ve ya kesin olarak şu arıza diye birşey dedim mi ? Böyle linçler gibi cevap yazan sizlersiniz burada amacım yardımcı olmaktı sadece siz gelmiş saçma sapan gibi bir cümle kullanıyosunuz bende diyorum ki sayın ustam sorunun sebebini söyle bizde bilelim diyorum modaratör dayanışması yapmayın bir tek siz bilmiyorsunuz herşeyi bomboş bir forummuş burası anlaşıldı size iyi bilmişlik taslamalar arkadaşım hadi eyvallah

18. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    bir insan eşek olabilir ama hem cahil hem eşek olduğunda hiç çekilmiyor.

19. mkeskin89

mkeskin89 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Mustafa Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    80-OSMANİYE
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ancak bir miktar kafam karıştı. Tam olarak neye baktırmalıyım tahmini masrafı hakkında bilginiz var mı. Bunu şunun için soruyorum adanada bir otomatik şanzımancıya gösterdim 7 bin civarı masrafı var dedi. Bu yüzden biraz bilgi verir misiniz.

20. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    farazi fikir yürütürsek, eğer vitesi D ye taktığınızda zamanında geçiyorsa ancak R ye taktığınızda mesela gecikmeli olarak geçiyorsa bu bir geribildirim fikri verir, solenoid olabilir, tam otomatik şanzımanda basınç altında pompalanan yağı yönlendiren parçalar solenoid valfleri, solenoid valfler belli hidrolik hatlarına yağ göndermek için elektrik sinyali ile valfi açarlar

eğer vitesi değiştirdiğinizde ekranda yada vites göstergesinde de gecikme anormallik varsa yada arıza lambası da eşlik ediyorsa arıza kaydı okutulabilir, belki problem elektronik kaynaklı olabilir.

Şanzımanda mekanik bir problem yoksa eğer bakımsızlık sebebiyle bu geç vitese geçme oluyorsa detaylı şanzıman bakımı için araştırılabilir mesela tam otomatik şanzımanlarda birçoğunda şanzıman yağı filtresi vardır bu filtreler bazen iki tane oluyor birisi eşanjör yağ hortumu üstünde yada yağ eşanjörü yok ise karter sökülerek içeride görülebiliyor, her nerede ise bu filtrede metal çapağı birikmesi yağın çamurlaşması gibi sebeplerle tıkanma olduysa bundan dolayı da vitese geç oturma olabilir.

Otomatik şanzımanlarda kullanılan yağın özelliği de önemlidir piyasada birçok özellikte otomatik şanzıman yağı var, eğer doğru yağı doldurmadıysanız ondan dolayı da bu problemi yaşıyor olabilirsiniz, diamond spIII, multivehicle vs., uyumlu olan yağ hangisi ise bununla ilgili Hyundai modelinin kullanma kılavuzunda özellikle belirtiliyor ve o yağı kullanmak gerekiyor. Haliyle bu durumda yağ seviyesi de başka bir önemli husus, yağ seviyesi sıcak ve soğuk iken farklı seviyelerde oluyor, kontrolünün ve değiştirme işleminin çok dikkatlice yapılması gerekiyor.

Problemi yaşamadan önce insan bunların hepsini bilse bile problem yaşayınca mevzunun kafaya takılmasıyla beraber dört yanımız deniz kesilir doğaldır:) kolaydan zora doğru ilerlemek lazım aslında. Getz in otomatik şanzımanı kolay arıza yapan bir şanzıman değildir mesela.

herhangi bir tamirci bu şanzımanın 7000 lira masrafı var dediği zaman detaylı bir arıza tespiti ile inandırıcı şekilde doğruyu izah edebilmeli ve sonrasında o detayları tartışmak lazım ki aksi taktirde burada bu 7000 lirayı kuru kuruya tartışmanın pek bir önemi kalmıyor.

suleymanozer bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş