10 Kasım LPG KABLO

Hyundai Era Almak Istiyorum!

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda murat68 tarafından 3 Nisan 2022 tarihinde açılan konu

1. murat68

murat68 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Murat BEŞYAPRAK
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Beyler bayanlar herkese merhaba. Hyundai era araç almak istiyorum biraz araştırdım ama güncel bilgilere ulaşamadım. Şuan ki yakıt fiyatlarına bakarak dizel era mı yoksa lpg li era mı almak daha mantıklı? Eski kullandığım aracım 1.9 TDI passat onu babama bırakacağım dizel aracın performansı falan çok tatmin edici şuan lpg ye geçmeyi düşünüyorum ama malum sıralı sistemlerde benzin de almak gerekiyor araca şuanki fiyatlara bakarak dizel araçmı daha uyguna gelir yoksa lpg limi? Birde bu era larda 1.4 mü daha çok tutuluyor 1.6 mı? Otomatik şanzımanları nasıl sağlammıdır tercih edilirmi yoksa düz vites mi almalıyım? 1.4 Lpg de ortalama 100 km de kaç litre yakar 1.5 dizel kaç litre yakar? Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler.

2. ahmetakif34

ahmetakif34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    444
    Ad Soyad:
    seyfullah
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    şu anki pompa fiyatlarına göre lpg daha avantajlı gibi. Benzinli eralarda 1.4 yaygın ama 1.6lar daha performanslı. 1.6 otomatik erayı 2.5 sene kullandım şanzımanı sorunsuz ama biraz yakıtı fazla olabilir. manuel de olsa 1.6 öneririm. Dizel kullanmadım ama onların da atik araçlar olduğu söyleniyor

3. murat68

murat68 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Murat BEŞYAPRAK
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam 1.4 lerin performansı yeterli olduğunu düşünüyorum lpg de kaç litre yakıyordu 100 km de ve birde aylık ortalama kaç litre benzin alıyordunuz?

MAERKEK bunu beğendi.
  4. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Merhaba foruma hoşgeldiniz,

13 yıl 160.000km'lik era geçmişi olan biri olarak sorularınıza elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım.

Era ile uzun yolda 100-110 km hızlarda araç doluyken LPG tüketimimiz 7-7.5 litreydi.Ama bu tüketim sizi yanıltmasın şehir içi kullanımda veya biraz daha fazla gaza basıldığında lpg tüketimi 10 litrelere çok rahat gelir diye düşünüyorum.
    Benzini araç sadece ısınana kadar kullanıyor bu da hava durumu ile doğrudan alakalı. İzmirde genelde şehir içi trafiğinde aracın lpgye geçmesi 2 km yi bile bulmuyor. O yüzden yaktığı benzin hesaba katmaya değmez bile.

Diğer sorularınıza gelirsek,

Ben ikinci elde dizel mi lpg mi ikileminde eğer net bir önceliğim yoksa hangisinin temizini bulursam onu tercih ederdim. Ama şahsen yüksek kilometreli dizel araçlar beni korkutuyor bunun yanında dizelin fiyatları da uçtu. Yerinizde olsam benzin/lpg tercih ederdim.

Otomatik eralar 4 ileri ve bildiğim kadarıyla tam otomatik şanzımana sahip. Hyundai'ın tam otomatik şanzımanları sorunsuzdur ancak ister istemez yakıt tüketimine negatif etki eder. Yerinizde olsam benim tercihim manuel olurdu.

Değinmek istediğim 1-2 nokta daha var,

Passattan sonra eranın yol tutuşu sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Era'nın yaptığı hızlardan ziyade o hızlarda neler hissettirdiğini göz önünde bulundurmalısınız. Evet era 170-180km gibi hızlara bile çıkabilir ama o hızlarda direksiyonun araç üzerindeki kontrolü sıfır. Bir kaç defa çok acil gitmem gereken bir durumda kaldım Erayı 160km'de kullanmak gerçekten keyif vermiyor.

Son olarak, konuya ne kadar hakimsiniz bilmiyorum ama Era'lar makyajlı ve makyajsız olmak üzere 2'ye ayrılıyor. 2009'un sonu ve sonraki yıllar makyajlı öncesi makyajsız kasa. Makyajsızların iç ışıkları yeşil, ön sinyalleri turuncudur ve ön ızgaralarında krom parça yoktur. Forumda daha önce de çokça konuşuldu makyajsız eraların ses yalıtımı gibi konularda makyajlılardan daha iyi olduğunu söyleniyor. Kıyaslama fırsatım olmadı o yüzden ne derece doğru yorum yapmam mümkün değil. Hem bu kasa değişikliği hem de yıllar içinde üretim paketlerinde meydana gelen değişikliklerden dolayı 2008 yılındaki bir team paket ile 2010 yılındaki bir team paket aynı özelliklere sahip olmayabilir. Aracın özelliklerine bakarken bunu da ihmal etmeyin.

Umarım gönlünüze göre bir araç bulursunuz.

onurforces, Asel Kaan Efe ve Coolwhisper bunu beğendi.
  5. murat68

murat68 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Murat BEŞYAPRAK
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam çok teşekkür ederim

Coolwhisper bunu beğendi.
  6. Emral10

Emral10 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    46
    Ad Soyad:
    Emral Kaplan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bakımlarını ve kayışlarını vb ekipmanlarını zamanında değiştirirseniz sizi yarı yolda koymaz. Ben olsam 1.5 alırdım ki bu kişiden kişiye değişir. Performans olarak 1.4 bana pek yetmiyor ama yakıt tüketimine bakarsak 1.5'e göre gayet makul. Zaten pompa fiyatları belli. Eğer performans düşkünü değilseniz 1.4 tercih edilebilir. 1.6 piyasada çok tutulmadı ki bence 1.5'ten sonra ihtiyaç duyulmadı. Otomatik mi manuel mi derseniz manuel derim. Bu arabanın manuelleri şanzımanı olsun gaz tepkimeleri olsun çok seri geçişler sağlıyor. Soğutma ısıtma olarak on numara bir havalandırma sistemi var. Yazın klima açık 2 kademede yarım saatte içerisi çok rahat soğuyor. Akşamları bir kademe yine klima açık yarım saat açıyorum sonra kapatıyorum soğukluğu bana yetiyor. yakıt tüketimine bakmadım çünkü çok yakmııyor ve dikkatimi de çekmiyor günde 75 km gidiyorsam 1 hafta bana içindeki gaz yetiyor. Kronik olarak benim dikkatimi çeken bir arızası olmadı çok şükür sahibi temiz bakmıştı zaten o yönden içim rahattı. Sizin yerinizde olsam zaten şu anda kullanıyorum 1.4 Team paketini alırım. Umarım içinize sinen güzel temiz kazasız boyasız bir era alırsınız.

7. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bu araca bineceksen fazla boyasına takılma . Bakımı iyi yapılmış orjinal parça kullanılmış araca bak. Ben kısa mesafe gidiyorum. Yaşadığım yer soğuk kışın don oluyor diyorsan benzinli lpg tercih etmelisin.
    1.4 bile çok yeterli olmakla beraber perfonmans istiyorsan yokuş yukarı üzülmek istemiyorum (atmosferik gitmiyor yani hele yüklüyken sabit devir sabit hız taktiğiyle çıkarım ) diyorsan 1.6 'sını almalısın.

Bu Sayfayı Paylaş