10 Kasım LPG KABLO

Hyundai Era 1,4 Lpg, Yokuşta Hiç Gitmiyor....

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda e_teknolog tarafından 15 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. e_teknolog

e_teknolog Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    muammer türkoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşlar, hyundai era 1,4 manuel aracım, daha yeni yağ, filtreler ve triger değiştirmeme rağmen, yokuşta tıkanıyor, 2. vitese düşmek zorunda kalıyorum, aynı aracı kullanan arkadaşlarda durumlar nasıl acaba? Paylaşırsanız sevinirim, buji kablosunun orjinal yada ucuz olmasının bu durumla alakası varmı? arabam hiç teklemiyor, düz yolda son derece iyi ama araç sollarken falan sıkıntı yaratıyor.

2. amarat1

amarat1 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad Soyad:
    Agonca
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    bir önceki arabam 1.4 eraydı yokuş çıkarken üzerdi 1.4 eralar uzun soluklu yokuşlarda çok yavaşlıyor hızlanmak için 3. ve 2. vitese düşürmekten başka bir çare yok devir yükselip motor bağıracak ama başka türlü turbosuz era yokuşta hızlanmaz sollama yaptırmaz aynı şekilde şimdiki arabam 1.4 benzinli otomatik i20 lerde yokuş çıkarken era gibi yavaşlıyor oda dip gaz yapınca vitesi 3 e düşürüp hızlanıyor

MAERKEK bunu beğendi.
  3. hakan0058

hakan0058 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Hakan Arslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    birde shellin gazını ve benzinin deneyin arabayı yığdırmadan hızlanın sorun olmaz 4 binde vites değiştirin sorun olmaz sonuçta turbo yok araba da 2 binde vites değişince yığılma olur

MAERKEK bunu beğendi.
  4. yesil_09

yesil_09 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,186
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra (2001-2006 ) XD-XD2
    Era kullanamdım ama baskı balatanız ne durumda ? Baktırdınız mı hiç ?

5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    1. Viteste bile zor çıktığım yokuşlar oluyor sonuçta izmirin en yüksek yerlerinden birindeyiz. Neyse bence kablolar vesaire den çok klimanın açık olup olmaması etkiler mesela. Bundan da daha çok etkileyen araç atmosferik zorlanıyor ise vites düşürüyorum. Vergiler benzin masrafı vesaire olmasa zaten 2000 2500 motor araçlara binerdik.

MAERKEK bunu beğendi.
  6. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Konya da ikamet ediyorum . Akyokuşu bilirsiniz orayı 4 te girip devir düşürerek 4. viteste çıkabiliyorum . %10 eğim 2-3 km boyunca . 3. vitese de düştüğüm oluyor.

Ayrıyeten belen başı diye bir mevki var . Konya ya gelirken Altınapa barajının ordaki kavşağı geçtikten sonra başlar . Oraya köyden dönerken bagaj meyve sebze hatta ayaklarımızın altı da dolu .
    Kavşak çıkıp belenbaşını araba geçeceksem 3. viteste 4500 devirde giderek çıkabiliyorum araba zorlanmasın diye 4 yapıp devir düşürek gidiyorum. 100 km den 80 e düşüyor .
    48 litre falan lpg vardı . 260 kg yolcu eşyalar vs ile 300 kg yük vardı araç üstünde .

1.4 motor atiker marka lpg mevcut . Yukarıdaki aktardıklarım tamamen lpg de iken sürüş izlenimlerim . Benzine alsam yokuş yukarı asılacak . Sövüyorum bazen gitmiyor diye de lpg de bu kadar anca .

Bence siz aracınızın baskı balatasına baktırın . Çıktığınız yokuş eğimi kaç ?

Araç 2006 model era ekleyeyim

Son düzenleme: 15 Ağustos 2019
  7. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Orjinal parçadan şaşmayın kalite farkı o parçanın işleyişini belirler . Ucuz parça kesinlikle almayın dışarıdan orjinalini alıp ustaya taktırın . Benim önerim servise gitmeniz . Fiyat alın bakım aralıklarını öğrenin . Ben 10 bin km 2 senede yapıyorum ağır bakımlar olmayınca 300 lira civarı tutuyor . Hesaplıya geliyor bence .
    Araç sollarken sıkıntı olur tabiki 1.4 motordan bahsediyoruz . En yüksek torku (126 nm/tork) 4500 devir civarında veriyor . Sollama yaparken vites düşürün 3500 de gaza yüklenip geçinceye kadar 5000 e kadar çıkın . Klimayı kapatın. Hiç kullanmam . Baskı
    balata kontrölü şart .

8. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Şehir içinde çok yavaş konumdan hızlanmaları tenzih ederek söylüyorum 1.4 Era Yokuşu öyle hiç çıkmayan bir araç değil. Uzun yolda bu problemi yaşıyorsanız ya aracınızda yada kullanım stilinizde bir yanlış vardır diye düşünüyorum .
    Aracı ne kadar süredir kullanıyorsunuz bilmiyorum ben 5 yıldır aktif olarak kullanıyorum Erayı ve artık yokuşu gördüğümde aracım bayılmasın istiyorsam hangi vitesle o yokuşa girmem gerektiğini biliyorum. Yokuşa uygun vitesle girmezseniz ve yokuşta da arabayı boğup vitesi geç düşürürseniz aracın yokuşu çıkması hayal olur.
    Varsayalım ki yokuşu önceden kestiremediniz veya uygun vitese geçme imkanınız olmadı ufak bir teknik bilgi verirsem era maksimum torku olan 125 Nm'yi 4700 rpm de veriyor.Yani aracınızın en güçlü şekilde yokuş çıkacağı devir bu. Araç bayıldıysa ve hızlansın istiyorsanız yokuşun eğimine göre bu devrin yakınlarında vites atacaksınız. Örneğin yokuş yukarı kalktınız araç geçeceksiniz veya sadece hız kazanmak istiyorsunuz 6000 devir dolaylarında vites değiştireceksiniz ve araç yeni viteste maksimum tork değerine yakın bir yerde olacağından hızlanmaya kaldığı yerden devam edecek.
    Aracınızda bir problem yoksa 2.viteste rahatlıkla 80km'ye çıkacak 3.viteste de 120km hıza ulaşacaktır. 120 km üstü hızlar ciddi yokuşlar için hayal denebilir ama otoyol veya bölünmüş yollarda 120nin de üstüne çıkayım istiyorsanız 4.vites sizi 120nin üstlerine de bir yere kadar taşıyacaktır :)

MAERKEK bunu beğendi.
  9. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
  10. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    İyi geceler. Aracın son bakımlarında, LPG ayarları ile oynandı ise, LPG ofset ayarı düşürülmüş olabilir. Bu durumda aracınızın yokuş performansı düşecektir. Kötü buji kablosunda tekleme sorununuz olurdur. Kötü hava filtresi ise genelde yüksek LPG tüketimine sebebp olur. Muhtemelen LPG ofsetiniz 1.05 - 1.1 gibi değerlere düşürülmüş olabilir.

MAERKEK bunu beğendi.
  11. kocak68

kocak68 Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    Abdullah koçak
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:

12. kocak68

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    Abdullah koçak
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    2010 Accent Era team LPG sıralı sistem aracım yokus çıkarken araç çekmiyor 4/5 ile düz yolda 80/100 km ile çıkarken 2. Vitese kadar düşüp 20/30 km hız ile anca cikiyorum acemi olduğum için mi yada önerileriniz nedir saygılar ..

MAERKEK bunu beğendi.
  13. Oknbzk

Oknbzk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    151
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Hocam merhaba, vitesi kaç devirlerde atıyorsunuz. Aynı aracı lpgli olarak bende kullanıyorm bi sıkıntı yaşamıyorum.

14. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Lpg'ciye sen en kısa zamanda uğra . Şimdi LpG enjektörleri de mi gidik demeye başladım.

15. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Çekiş düşmesinin baş sorumlusu LPG ‘de enjektör sorununu gösteriyor , yanmıştır.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

MAERKEK bunu beğendi.
  16. kocak68

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad Soyad:
    Abdullah koçak
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Sıkıntı sanırım bende vitesleri yokuşta nasıl kullanacağımı bilmemekten kaynaklanıyor sanırım yokuşta 3000 devirden fazlası sıkıntı olur diye vites kucultuyorum sizce yokuşta iki yada üçüncü viteste araç çıksın diye devirin yükselmesinde sakınca varmı ben hararet yapar diye aracı 3000 devir üstüne çıkarmıyorum yokuşta dedimya acemiyim dört ay oldu aracı alalı yokuşa kacla girip kaç km hız ve devirle cikmaliyim

17. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,499
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bir rampayı kaçla çıkıyorsan , araba belli eder 1 mi 2 mi , aynı vitesle de inişini yaparsın. Bir battı çıktı şeklinde yer olur hızlı dalarsan karşıyı da hızlı çıkarsın. Araba kullanmak el ayak uyumu , arabayı dinleyip ona göre davranışlarını belirleme sanatıdır. Zamanla alışırsın. Kolay gele.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

18. Era1028

Era1028 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Araç yüksek viteste yokuş çıkmaya çalışınca hararet yapma eğilimi daha yüksek olur. Araba belki o rampayı 5 ile çıkabilir ama 4.vites yada 3. vites ile çıkmak hem araba hem yakıt ekonomisi için daha iyidir. arabanın uygun viteste devirli çalışması hararetin önüne geçer. Ayrıca 3000 devirden fazlası sıkıntı olur diye vites küçültüyorum demişsiniz. zaten araba mevcut vistese 3000 deviri raha çeviriyosa pek rampadan bahsetmek doğru olmaz . hafif eğim diyelim.

MAERKEK bunu beğendi.
  19. Oknbzk

Oknbzk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    151
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Çok erken vites atıyorsunuz, dik rampa için konuşuyorum 3. Viteste 3500-4000 yapabilirsiniz hiç bir sıkıntı olmaz. Eğer lpg den süpheleniyorsunuz benzinde kullanın fark olursa lpgye baktırırsınız.

20. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Erada 3000 devirde vites atarsanız yokusların çoğunda sıkıntı yaşarsınız. Yokuşun dikligine de bağlı tabii ama 3500-4000 devir bandı çoğu yokuşta işinizi görecektir.

Yüksek devir araba icin ne kadar sikintiysa düşük vites de en az o kadar sıkıntı. Acemiliğinizi atana kadar şöyle bir yaklaşımda bulunabilirsiniz, yokuş çıkmaya başladınız baktınız arabanın hızı düşüyor ve önünüzde daha uzun bir yokuş var aracın iyice hız kaybetmesini beklemeden devir 2500'ün altına düşmeden bir alt vitese atın. Alt viteste devriniz 2750'nin üstundeyse yokusa göre hizlanma şansınız var ama devir 2500lere veya altına geldiyse kuvvetle muhtemel yine hızlananazsınız ve tekrar vites dusurmeniz gerekir.

Bunların haricinde klima kullanıyorsanız yokuş cıkarken klimayı kapatmanızı da öneririm. 1.4 era da klimayı açtığınızda sanki bir era daha çekiyormuş gibi hissettiriyor araba. En azından viteslere alışana kadar yokuşa klimasiz baslarsaniz isinizi kolaylastiracaktir.

MAERKEK ve ozgutozkan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş