10 Kasım LPG KABLO

Hyundai Accent Era 1.4 Conta Yakti Lifter Sesi Var

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda Macar.tr tarafından 5 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

Tags:
  1. Macar.tr

Macar.tr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Mert gezer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Selamun aleykum ustalarım benim 2011 accent era 1.4 benzinli aracım var . Uzun yolda soğutma hortumu çıkmış araç conta yaktı geçen gün aracı yaptırdık üst kapak taşlandı yanık subab varmış heralde o halledildi ( tam işlemi hatırlamıyorum ) bu sefer araçta lifter (itici ) sesi ortaya çıktı usta 1000 km yapınca azalir dedi tam tersi ses artti ve inanılmaz rahatsız ediyor sanki araba bi yerden ariza çıkaracakmış gibi oluyor bunun çözümü nedir. Ankara da önerebileceğiniz accent ten anlıyan bi usta var mıdır. Şimdiden teşekkürler.

2. erhancakmakk

erhancakmakk Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,263
    Ad Soyad:
    Erhan ÇAKMAK
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Öncelikle geçmiş olsun. Çoğu hyundai araçta bu problem mevcut. Forumdaki arkadaşlar illa ki yardımcı olacaktır ama forumca ilk tavsiyemiz yağ filtresinin orjinal olması ve yağ vizikotesinin doğru seçilmesi. Aracın güncel km bilgisi nedir?.. Ben kendi aracımda MOTUL 5w30 yağ kullanıyorum. (Getz 1.5 crdi vgt) Forumdaki arkadaşların bir çoğu VALVOLINE yağ kullanıyor. VALVOLINE foruma özel indirimde yapıyor. Konu linkini aşağıya bırakıyorum.

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/valvoline-distribuetoerue-forum-ueyelerine-indirim-yapacak.45058/

MAERKEK ve cenker_baba bunu beğendi.
  3. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hiç mi hareret göstergesine dikkat etmediniz ? Soğutma hortumunu söküp yerine gevşek takan kim ? Çıkması imkansız . Baya mesafe gitmişssiniz susuz anlaşılan .

4. Macar.tr

Macar.tr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Mert gezer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Evet hocam uzun süre gidildi gostergeye de dikkat eden biriyim ama ışık yakmadı zaten hararet göstergesi yok sadece ışık var. Önceden antifriz için söken usta kelepçesini tam takmamış. Yani conta işini hallettik ama bu itici sesleri çok canımı sıkıyor değiştirince kesin çözülür mu sorun , yoksa başka birşey çıkar mi diye korkuyorum. Hiç başına gelen var mı veya akik verebilecek biri var mı

5. Macar.tr

Macar.tr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Mert gezer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hocam teşekkür ederim bugün yag değişimi yaptırdım ses kesilir mi diye mobil 5.30 koyduk filtre de özellikle orjinal taktik ama seste hicbir değişme olmadı

erhancakmakk bunu beğendi.
  6. Macar.tr

Macar.tr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Mert gezer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aracım 105 binde üstünde 10.40 yag vardı 5.30 la değiştirdik hocam

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sesin olması normal değil, kesinlikle yapılan tamiratla alakalı bir arıza bu.
    lifterlerin içindeki küçük yağ kanalları tamirat sırasında düzgün temizlenmemiş belli ki. sakın ihmal etmeyin.

Macar.tr bunu beğendi.
  8. Macar.tr

Macar.tr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Mert gezer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Anladım hocam teşekkür ederim. Peki sitedeki arkadaşlardan Ankara içinde servis önerebilecek var mı bu usta bu hale getirdi ikinciye bir daha ona da gitmek istemiyorum açıkçası

9. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Allah yardımcın olsun bende conta yakmıştı usta bozuntusuna götürdük komple sekman attı.15bn km oldu yağ azaldı.Kapaktan kacırıyor.Bide bana diyorki hyundai bu yağ yakar.Bu usta bozuntularına güven olmaz.

Macar.tr bunu beğendi.
  10. Macar.tr

Macar.tr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Mert gezer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkürler valla öyle benim sanayiyle ilk buluşmam çok kötü bi tecrübe oldu usta diyoruz ama adı usta itin kar yediği gibi iş yapmış motorun üst plastik kapağının ve triger tarafında ki kapağın vidalarını eksik takmış gitmiş egzoz fişini takmamış motor ariza ışığı yakıyordu. Tesadüfen yag değişiminde gittigim başka bi usta fark etti. O görmemiş olsa artık kaç para harcardık o ışık için bilmiyorum. Yani bedavaya calismiyorki kimse paranı nasıl alıyorsan işi de adam akıllı yapacaksın. Buradan iyi, işinin hakkını veren ustaları tenzih ediyorum

skayt93 ve erhancakmakk bunu beğendi.
  11. Macar.tr

Macar.tr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Mert gezer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:

MAERKEK bunu beğendi.
  12. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:

Benim de triger koptuğu için üst kapak yapılmıştı. Hatta usta lifterleri gösterip artık bunların otomatik ayar yaptığından filan bahsetmişti. Şöyle bir şey var ki üst kapağı başka yere yollayıp yaptırmıştı. Onun ustası ayrıydı. İzmir olsa tavsiye ederdim bu ustayı. Sizin kapak tekrar açılacak anlaşılan. İnşallah iyi bir usta bulursunuz.

MAERKEK, erhancakmakk ve Macar.tr bunu beğendi.
  13. Macar.tr

Macar.tr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Mert gezer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hahaha aynen öyle ustam tekrar açılacak ama inanın sadece kurtulmak istiyorum sadece lifter sesiyse ona da raziyim. Bazı yazılarda lifter değişimiyle sesin geçmediğini okudum. Ondan korkuyorum açıkçası

MAERKEK ve erhancakmakk bunu beğendi.
  14. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,969
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Allah yedirtmesin bunlara aldıkları paraları

skayt93, Marmaramar ve Macar.tr bunu beğendi.
  15. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Amin..Artık şu sanayi işini kökten değiştirmek gerek.Bu işin okulu eğitimi olmalı..

Macar.tr ve MAERKEK bunu beğendi.
  16. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,969
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Ustalık kalfalık belgesi var sözde ama burası türkiye kim bilir onu ne şartlarda veriyorlardır

Macar.tr, Marmaramar ve MAERKEK bunu beğendi.
  17. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    888
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Çinde telefon vs gibi cihaz üretecek olan adama önce teorik eğitim veriyorlarmış . Sonra parçayı veriyorlarmış

Macar.tr bunu beğendi.
  18. Marmaramar

Marmaramar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    456
    Ad Soyad:
    Serkan budak
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Bizim sanayicilerin tinercilerden çetelerden farkı yok

Macar.tr bunu beğendi.
  19. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Iyi olacak hastanin doktor ayagina gelirmis.. Bak şimdi kardes beni dikkatli dinle.. Bu lifter isinin uzmani olarak anlatıyorum sana.. Simdi oncelikle kadehlerin buyuk ihtinalle arizali degil sadece iclerinde fazla yag dolu.. Ben simdiye kadar bu isi hakkiyla yapani gormedim o yuzden carenin ne oldugunu sana ve okuyan herkese anlatayim.. Bir kere aracin yağını 50 kere de degistirsen sorunun duzelmicek bunu bil.. Istedigin kadar ince yada kalin yag koy yine duzelmicek.. Istedigin kadar temizleme maddesi koy yine düzelmez.. 1000 km. degil 20 bin km de gitsen yinede duzelmicek duzelmicek duzelmiceek.. Yasadigin sorunun tek bir caresi var.. Basdan sunu diyeyim duyduğun ses araca zarar verirmi.. Vermez.. Merak etme o konuda icin rahat olsun.. Eger yag pompanda sorun yoksa kanallar tikali degilse eksantrik millerine yag gidiyorsa sesi kafana takmana gerek yok bununla icini rahatlatayim.. Ama bu sekilde kullandigin surecede sana tek zarari fazla yakit dusuk performans ve bir miktar fazladan hararete sebep olur.. Simdi sorunu çözebilmek icin oncelikle sorunun nedenini anlatayim sana.. Kadehler araba lastiklerindeki subaplara benzer.. Calisma mantiklari aynidir.. Iclerine belirli miktarda yagin girmesine izin verir ama cikmasina izin vermez.. Kadehin ici iki kisimdan olusur.. Piston kismi ile pistonun icinde bulundugu depo kismi.. Bu kadehler araca ilk takilirken icleri tamamen bos olarak takılmalari gerekiyor bu sayede arac calisdikdan sonra kadeh pistonu kendi bunyesine ihtiyaci kadar yagi alip aldigini geri salmayacak ve daha fazlasinin girmesinede izin vermeyecek.. Bundja sonrasında depo kismina gelen yag basinc olusturup kadehdeki pistonu iter.. Bu pistonda aracin subaplarini iterek aracin atesleme zamanini ayarlar.. Gorevi bittiginde kadeh deposundaki yag pistonun geri gelmesi ile disari atilir ve kadeh yeni atesleme zamani icin sirasini beklemeye baslar.. Calisma mantigi bu.. Senin sorunun pistonlar icindeki asiri miktardaki yag.. Yada tikali kadeh deposundaki tahliye deligi.. Caren ise su.. Bir tamirciye gidecek.. Eksantirikleri sokturecek kadehleri alacaksin.. Pistonu bir kargaburun ile kendine dogru cekerek cikaracak kadehlerin icini temizleyip iclerindeki yagi tamamen bosaltip yerine geri takacaksin.. Tamircin eger sana o isi biz mengene ile yapiyoruz derse o tamirici adam toplayıp dövün aga.. Sakin böyle bir islem yaptirma.. Kadehin canina okursunuz.. Kadehin gorevi zaten pistondaki yagi salmamak.. Eger bu yagi mengene ile zorla cikarttiracak olursalar o kadehden bir daha hayir bekeleme.. Sana derlerse eger abi senelerdir boyle yapiyoruz bir sey olmuyor diye.. Benim icinde bir kere daha dovun.. Tek caren bu kardesim.. Eger bursada olsaydin bu konuda sana yardimci olabilirdim.. Bu konuyla ilgili internette bir cok video var.. Lifter replacement yazarak arattirabilir fikir sahibi olabilirsin.. Anlattıklarım uzun oldu ama aslinda cok basit bir islemdir.. Dedigim gibi kadehlerin icindeki yag bosaltilacak.. Kadehler temizlenecek ve yerine geri takilacak bu kadar.. Takarken pistonun uzerine parmagin ile bastirdiginda yaylanarak hareket ediyor olmasi lazim.. Bir kere icine yag doluncada beton gibi olur saglikli kadeh bu sekilde calisir.. Aslinda bununla ilgili kisa zamanda bir video cekmeyi dusunuyorum.. Insallah halledicez onuda herkese faydasi olacakdir.. Bol sans kardesim.. Dediklerimi harfiyen uygularsan uzun seneler sorun yasamicaksin tahminimce..

20. Macar.tr

Macar.tr Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Mert gezer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Ustam ağzına sağlık çok güzel anlatmışsın keşke vaktim olsaydı da sizin cevabınızı bekleyebilseydim veya başka birinden bu bilgileri alabilseydim. Hocam ben bu konulara pek hakim değilim 3 4 usta gezdim hepsi lifterler değişecek dedi . Bende en son bi arkadaş tavsiyesi olana gittim yaptırdım lifterleri degistirdim sesten kurtuldum tabi lifter takımına 1400 lira para verdim biraz maliyetli oldu . Ama inşallah benim lifterleri takmışlardır sizin dediginiz gibi temizleyip tekrar eski lifterleri taktilarsa da onların vicdanına kalmış birşey . Keşke vaktim olsaydı da sizi bekleyebilseydim. Ama canımız sağolsun. Bu sorunla karşılaşan başka arkadaşlarımıza bu açıklamanızın çok yardımcı oolacağını düşünüyorum. Ayriyeten vakit ayırıp teker teker bu açıklamada bulunduğunuz için gönülden teşekkür ediyorum

byberat, MAERKEK ve blue55 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş