10 Kasım LPG KABLO

Hangi Antifriz ?

'Accent Blue Forum - Club RB' forumunda SynysterGates tarafından 8 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

1. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    592
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Merhaba,aracın bu bakımında antifrizini değiştireceğim.Kitapçığında 5.3 litre aliminyum radyatör için etilen glikol bazlı soğutucu yazıyor,sanırım organik antifriz kullanmak gerekiyor.

Shell Longlıfe Kırmızı Antıfrız -40C Kullanıma Hazır
    https://www.hepsiburada.com/shell-l...IB?magaza=FZRulman&url_src=ios-product-detail

Şu üründen 2 tane alıp aracın içindeki antifrizi radyatör temizleyicisiyle birlikte dışarı boşaltıp su katmadan direkt koymayı düşünüyorum,fakat aracın içinde şuan mavi antifriz var bunun rengi sanırım kırmızı.Bu konu forumda konuşulmuştu sanırım benim araca mavi antifriz gerekiyor ancak bu konu önemli mi,organik olması yeterli mi bilemedim.

2. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,947
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hayır kırmızı çok etkilidir sisteme zarar verebilir mavi yeterlidir.

3. Oknbzk

Oknbzk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    151
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Organik değil inorganik alman gerekiyor. Mavi olarak castrol radicool mavi alabilirsin. Kullanıma hazır alman maliyetli olur. Konsantre 3 litre alıp 3 litrede saf su ile kullanabilirsin. Radyatör temizleyici herhangi bi tıkanıklık sorunun yoksa kullanma bence. Onun yerine komple saf su koyup iki kere devirdaim yaptırıp, tamamen boşaltıp en son antifiriz koyman daha mantıklı olur. Çıkan suyun rengine göre bu sayıyı artırabilirsin.

4. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    592
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tavsiyeniz için teşekkür ederim,evet aslında çok etkili bir antifrize ihtiyacım yok benim için kaliteli olması,sistemin içinde pas yapmaması yeterli.İstanbulda zaten -5 bile çok zor görülüyor.Shell tercih etmemdeki sebep hem yaygın olması hem de güvenilir olmasıydı.

Teşekkür ederim,sistemde herhangi bir kaçak,tıkanıklılık vs. yok,bu zamana kadar da hiç hararet problemi yaşamadım.İçindeki antifriz ne zaman koyuldu bir bilgim yok,bu yüzden yenilerken sistemden tamamen gitsin diye o şekil bir çözüm aklıma geldi,sizin söylediğiniz de gayet mantıklı.Kitapçıkta inorganik ya da organik diye belirtilmiyor,bu ikisinin arasında kimyasal farklılıklar hariç bir farklılık var mıdır,en uygunu mavi renk inorganik antifriz midir aliminyum radyatör için ? Bir de yeşil renklileri varmış,genellikle Hyundai-Kia grubu onu kullanıyor diyorlar..

5. Oknbzk

Oknbzk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    151
    Ad Soyad:
    Okan bozkurt
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Rengin bi önemi yok üreticiler kendileri belirler, antifiriz normalde renksizdir ama kaçak durumunda kolay bulunması açısından renklendirilir. Suanda genelde inorganik antifrizler mavi yada yeşil oluyor. İkiside sizin açınızdan uygundur.

SynysterGates bunu beğendi.
  6. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    592
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Konuyu açalı neredeyse 2 sene olmuş,o dönemki bakımda bu kafa karışıklığı nedeniyle antifrizin -20'lerde çıkmasından dolayı değişim yaptırmamıştım.Daha sonra bu konuyu detaylıca araştırdım uzun süre,hala da araştırıyorum hatta @onurforces 'la da konuşmuştuk fakat işin içinden çıkmak mümkün değil.Aracımın antifrizi yeşilmiş kendim baktım,öyle olunca da evdeki hesap çarşıya uymadı.Bu antifrize Hyundai 10 yıl/210 bin km ömür biçiyor,benimki yıldan dolayı kurtarmadığı için değiştiriyorum.Kime sorsam mavi ya da yeşil al dedi,bir de antifrizlerde G11,G12 olayı da var,Goodyear G11 Mavi antifrizi aldım ancak o da ne ? Alüminyum radyatörler ve modern otomobiller için inorganik antifriz kesinlikle önerilmiyor,hemen aldığım antifrizin arkasına baktım ve '' Hibrit Organik Asit Teknolojili '' olduğunu gördüm,içinde fosfat,silikat,nitrat ve amin içermiyordu.Ama G11 antifrizler için internette tam tersi şekilde silikat ve fosfat içeriyor diye görünce iyice durum karıştı.Benim aldığım antifrizin içeriğinde mono etilen glikol olduğu yazıyor ve hem organik hem de inorganik özelliğinde olduğu söyleniyor.Aynı markanın G12 antifrizi de vardı,içeriği aynı yazılmış olsa da o G12 ve kırmızı diye ben G11 Mavi olanı tercih etmiştim.

Aracın kendi antifrizinin ne özelliklerde olduğunu bilmiyorum.Kullanım kılavuzunda sadece Etilen Glikol bazlı antifriz kullanılması gerektiği söylenmiş başka bir bilgi yok.Aracın bloğu da radyatör de alüminyum olduğu için antifriz konusunda hassas olmaya çalışıyorum.Kime sorsam renge göre antifriz öneriyor,özellikle mavi ve yeşil öneren çok ancak benim de tecrübe ettiğim gibi bazılarının renkleri aynı olsa da içeriği bambaşka oluyor.Kullanım kılavuzundan hareketle,eğer silikat içeren antifrize gereksinim duyulsaydı VAG gruptaki gibi ekstradan bunu belirtirlerdi diye düşünüyorum.

Sorum şu,üzerinde G11 yazan ancak arkasında yazılanlar da dikkate alındığında bu antifriz bu araç (mevcut renkten bağımsız) için uygun mudur ? Accent Blue 1.4 Kappa benzinli motor özelinde alüminyum blok ve alüminyum radyatör dikkate alındığında inorganik mi,Hibrit Organik mi,yoksa tamamen organik bir antifriz mi kullanılması gereklidir ?

Elimde mevcut olan Antifriz;

7. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,188
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Şöyle bir şey yapsan. Hyundai in kendi hyundai marka antfrizleri oluyor. Serviste ya da piyasa da bunu arastirsan. Ben -56 lik olani gormustum bir ara. Mavi renkti.

Coolwhisper bunu beğendi.
  8. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    592
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Piyasada araştırdım bulamadım,2 sonraki bakım için bunu yapacağım ama.Bu bakımda bunu koyacağım bakalım ne olacak :D

9. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,188
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Bu antfiriz isinde castrool radiocool u cok met ediyorlar.

10. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,483
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Yıllardır kia hyundai araçlarını kullanıyorum. Petrol ofisi antifirz almayında. Ben araçlarıma organik etilen glikol kırmızı antifirz kullanıyorum. Çok şükür sorun yok. Her sene yenilerim, marka olarak spectre kullanıyorum.

11. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    592
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Gerçekten mi,benim bulabildiğim ilk yeşil antifriz PO olmuştu halbuki,siz neden önermiyorsunuz ? Ben de bu maviden sonra kırmızı almayı düşünüyorum açıkçası daha yaygın olduğu için.

Aynen ben de gördüm de içeriğinde ne var emin olamadım,sanırım mavi diye direkt kullanıyorlar

12. BiG BaNG

BiG BaNG Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Oğuz ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bende kasım ayında PO yeşille değiştirmiştim. Etilen Glikol esaslı olduğu için. Neden öyle dediniz? Çok mu dandik :D

13. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,483
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)

Acayip dandik. Kalerüfer peteğimi tıkadı, sistemi leş gibi etti. Orjinal bayiden aldığım bir ürün bu.

BiG BaNG ve SynysterGates bunu beğendi.
  14. SynysterGates

Alınan Beğeniler:
    592
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai/Kia için epey bana önermişlerdi şaşırdım.Antifrizin içeriğine bu kadar takmasaydım muhtemelen yeşil diye onu alacaktım.Birdahakine direkt organik g12 koymayı düşünüyorum sırf meraktan :)

15. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,483
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Önce sistem temizliği yapın, çok fazla tip antifirz karışımı mayalanmaya sebep olur.

16. BiG BaNG

BiG BaNG Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Oğuz ÖZTÜRK
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bir dahakine Castrol Radicool'la değiştireyim o zaman. Teşekürler...

umutd07 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş