10 Kasım LPG KABLO

h 100 e interkol turbo takılıyormuş dogrumudur

'H100 Forum - Club' forumunda celal.oguz tarafından 29 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selam arkadaşlar uzun süredir foruma katılamıyordum neyse bende 96 model h 100 grant salon var tesadüfen konyalı kaliteli bir japon dizel ustası ile tanıştım denizde bu h 100 lere turbo takıldıgını söyledi 2 saatte takılıyormuş 1 lt ile 17 kilometre gittigini idda ediyor daha önce cok takmışlar bu h 100 lerin diger ülkelere satılan modellerinde orjinalden tuboluymuş yani hiç bir degişiklik yapılmadan takılıyormuş interkol tubo tamirçinin kandisi sudi arabistanda 15 sene çalişmış 10 sene eveli ordaki h 100 ler tuboluymuş araba hem az yakacak hem şu anki güçünün iki üç katı üstünde olacakmış türkiyedeki modellerinde yok tubo neden bilmiyorum konu ile bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum batakülleye gelmeyelim gerçi garanti veriyor 45 gün test edecez parasını 45 gün sonra verecem 600 tl çivarı fiyatı begenmedigim taktirde sökülecek kalıcı bir sorun olurmu kafam agrırmı bilemiyorum ne derece dogru hiç bi fikrimyok yardımlarınıza ihdiyacım var olumlu olumsuz yorumlara ihtiyacım var teşekürler
    Düzenleyen : celal.oguz

2. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Evet L200 Ün Turbosu Takılıyor....H100 Ün Minibüslerinde Turbo Yoktur..97 Den Sonra Sadece Kamyonetlerinde Kullanılmıştır...Usta Biraz Aşırı Sallamış...2-3 Katı Güç Artışı Olmaz Kamyoneti(97-05) Minibüsü Aynı Motordur Kamyonet Sadece Turbo Uygulanmış Halidir Ve 10-15 Bg Bir Farkı Var...Yakıt Olarakda Sallamış Turbo Dahada Çok Yaktırır...Hava Basıyorsunuz Sonuçta Motora...

3. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    2.Olarak Beğenmezsem Sökülecek Demişisinizde Manifolta Açılan Delik Vs Nasıl Kapanacakmış ..

4. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    birde interkol turbo özellikleri nelerdir artıları eksileri nelerdir calışma pirensibi nasıldır bilgilendirirseniz sevinirim turbo hakkında her türlü bilgiye ihdiyacım var

5. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Turbo, motora atmosferik basıncın üzerinde hava vererek yani
    cebri doldurum yaptırarak daha küçük hacimli motordan daha yüksek güç
    alınmasını sağlayan, hareketini <a href="http://tr.wikipedia.org/wiki/Egzoz_gaz%C4%B1" target="_blank">egzoz
    gazının</a> dışarı çıkma basıncından alan bir çeşit pompadır. Türbin
    ve kompresör olmak üzere iki adet
    pervaneye sahiptir. Türbin egzoz tarafında, kompresör emme tarafında
    yer almaktadır. Egzoz gazının çıkma basıncıyla dönen türbin aradaki
    bağlantı milinin yardımıyla kompresör pervanesini döndürür. Bu sayede
    motor silindirine önemli ölçüde artan bir hava girişi sağlanır.
    Alıntıdır..

6. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    manifotta deligi oldugunu söyledi şu an benim araç 1 lt ile 12 ile 13 km gidiyor degmezmi degermi bilmiyorum 3 fiteste 120 130 yapabilecegini itta ediyor arabamdan bi şikayetim yok sadece rampalarda zayıf kalıyor

7. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Salladığı Burdan Belli Hocam...Viteslerdeki Hızın Turboyla VS Alakası Yoktur Şanzıman Difransiyel Oranlarıyla İlgilidir...Ben 2006 H100 TCİ Kamyonetle 3 De Max 90 Falan Yapabiliyordum...Bence O İşe Girmeyin Üçkağıtçıya Benziyor.:Hep Sallamış..

8. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    ustanın interkol dediği sanırım intercooler :) 3. viteste daha fazla hız yapabilir, turbo olduğu zaman daha çok devir çevirebilecek motor ancak yakıt konusunda hem fikir değilim. Ne kadar çok hava basarsanız o orandada yakıt enjekte edilmeliki yanma olsun, aksi taktirde fakir karışım olur.

9. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Serdar Abi Bahsettiğim Şu Zaten Araç Turbosuzda 4500 Devire Kadar Çevirebiliyor..Üstünü Çeviremiyor.. Yani Daha Fazla Hız Yapamıyor..

10. Misafir

Misafir Guest

Öncelikle çekiş konusunda bi hayli faydası olacaktır, bu kesin, özellikle rampada bunu hissedersiniz, 2'le çıktığınız yeri 3'le çıkarsınız, manifoldu delme konusuna gelince, böyle bir şey söz konusu değil, eğer manifoldu delicem diyorsa bu turbo değildir, turboya benzeten bi cihaz olabilir, manifold delinerek turbo takılmaz, manifoldun komple değişmesi gerekir yada mevcut manifold kesilip tadilat yapılır'ki bu oldukça zor bi ihtimal, güç konusuna gelince, Ersin'in dediği gibi sallamış, dizel motorlarda vereceği güç 15hp cıvarında ancak tork olarak baya bi etkisi olur, yaklaşık 40nm felan verir, yakıt olarak basarsan yakara basmazsan daha az yakar, ayrıca 600 tl'ye kimse turbo takmaz, ha neden turbo koymuyorlar, çünkü bilinçsiz kullanımda çabuk motor bitirir dolayısıyla turbo yerine silindir hacmi büyülterek güç arttırımına gidilir, böylece motor daha uzun ömürlü ve sağlıklı çalışır.

11. Misafir

Misafir Guest

İsterse ferrari motoru olsun, dizel motorlarda 4500'ün üzerinde devir çevirmek pek mümkün değildir..hız konusuna gelince bu şanzıman oranları ile ilgili, 2 diş fazla koyarsın 10km daha fazla hız yapar..

12. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    çok teşekürler gerçekten faydalı bilgilere ulaştım yakıt konusunda basmassam sakin kullanırsam şu anki yaktıgını geçermi güçünü gerektiginde kullansam tabi yaktıgınada razı olacaz yani gölgede dinlenen bir aslan misali olurmu normalde ahesde aheste 90 km hızla gidsem nasıl olur genede gecermi şu anki yakıtı bazen 14ile 15 kilometreyi gördügüm zamanlar olur litre ile düz yol uzun bu olay nadiren olur her zaman degil

13. Misafir

Misafir Guest

Performans almak için tabi'ki bir miktar yakıt artışını göze alacaksınız ama rahvan gideyim derseniz pek bir fark olmayacaktır...

14. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    aynı motorun turblusu L200'de var 5000 devir çeviriyor. 4500 çeviren turbosuz 90 km yapıyorsa, tubo takınca5000 devir çevirdiğinde 100 yapar https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif120 yapması için 6000 devir, 130 yapması için 6500 devir çevirmesi gerekir. Ustanız sallamış.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=s1V1dYpY-Ws[/tube]

15. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    yani degmez galiba 600 tl fiyatı ikinçi el oldugundan dolayı olabilirmi süriyeden getiriyorlarmış arabada hiç bir yerinde oynama yapmayacagını söyledi zeten orjinalinde varımış diger ülkelerde yakıta normal kulanımda faydası olmassa soktürürüm gerekte yok her zaman rampalı yola gitmem senede bir sefer anca düz yolda iyi güçü zaten rampada baya bi düşüş oluyor gerçek dogrular burda çok güzel bi site burda kimsenin kimseden bi çıkarı yok kuranlardan devam ettirenlarden faydalı katkıları olanlardan allah razı olsun mekanı çennet olsun işin içine para girdimi iş degişir burda oyle degil kimse para kazanmıyor yazdıklarından ötürü sadece sadece allah razı olsun dense yeterli sanırımteşekürler genede denemeye degermi bilemiyorum kararsızım 45 gün parada vermeyecegim begenmedigim taktirde sökecek ustanın karı egerki randımanlı ise benim oldugum bölgede bu araçlardan çok sayıda var antalya manavgat pazarcılarda hep bu arabalardan var kısa zamanda yaygınlaşır düşünçesinde o yüzden fiyatı makul tutmuş olabilir 2 saatte her işi bitiyormuş
    Düzenleyen : celal.oguz

16. Misafir

Misafir Guest

orjinalinde varsa o zaman benim Skoda da yaptığım gibi yapacak, yani normal manifoldu söküp hazır turbolu manifoldu takacak, olabilir, turbo manifoldla beraber geliyorsa sorun olmaz...

Düzenleyen : Coşkun Uçar

17. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Serdar Abi Boşta 5100 Çeviriyor Ama Giderken Çeviremiyolar https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif Bendeki Turboluydu Yine Giderken 4500 İn Üstüne Zor Çıkıyordu 3.Viteste Falan Çıkıncada Öyle 2000 Devirlerdeki Gibi Hızlanmıyordu..Ama Yinede 3.Viteste H100 120 Falan Yapamaz Max 100 Onu Bile Düşünemiyorum..

Düzenleyen : Ersin Cerrah

18. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    nasıl montaj yapacak bilmiyorum 2 saatte takıldıgını hiç bir yerde oynama yapmayacagını söyledi sudi arabiştanda 15 sene calışmış bu arabalardan iyi anlıyor gibi bu minibüslerin kısası uzunu varmış orda birde orjinal japon olanları varmış dedigim gibi boş birine benzemiyor ben bi çok ustaya sordum burda olmaz diye kestirdi attı mümkün degil dediler ama forumda olmaz diyeidda eden olmadı sanırım düşünün burdaki tamirçilerin kalitesini

19. Misafir

Misafir Guest

Aynen öyle, oda kısa bir müddet için, sanıyorum biraz da ibrenin ataletiyle yükseliyor, yüke binince 4500'ün üzerine çıkmak pek mümkün olmuyor, ben Era ile en son 4700 çevirebildim, o da 1. viteste...https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif

Düzenleyen : Coşkun Uçar

20. celal.oguz

celal.oguz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    abi sende çevirmişin galiba turboya bu ayrıntıyı dikkate alacam sonradan bi sorun oldumu memnun kaldınızmı kısacası turboya çevirmeye gegdimi bide ne gibi arıza açar bozulunça bide usta artık hava filitresi degiştirmeyecegimi söyledidogrumudur filitrenin altında bir yag olacakmış tabanına çamır birikirmiş o arda bir temizleneçekmiş tamam

Bu Sayfayı Paylaş